Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Starea Drumurilor - Moldova
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Starea Drumurilor
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
iulian'71
Mers regulamentar intre Tecuci si Galati o 1h30' maxim. Mers mai repede 1h10'. Valabil: carute, biciclisti, basculante, tractoare, remorci, betivi, politisti, pietoni.... si micii de la Hanu Conachi. biggrin.gif
UXE
Ok, ar fi mai convenabil pentru mine venind dinspre Tulcea sa o iau prin Braila apoi prin Maxineni? Vreau sa ajung spre Bacau. Pe harta se vede ca nu sunt asa de multe sate pe acolo, dar cum o fi drumul?
iulian'71
Drumul e bun, dar circulat de camioane incepand cu 15 mai de cand au restrictionat traficul intre Tecuci si Tisita. Pe TIR-isi ii tot aud prin statie ca-s multumiti.
abz.iulian
Care este cel mai bun traseu IASI-GALATI? A fost cineva recent?
bion
Obligat sa fac drumul foamei in sens invers TM-Oradea-CJ- Vatra Dornei -G. Humorului icon_mrgreen.gif
Ceva relatii despre starea carosabil si trafic. N-am mai fost de 5 ani.
aurelyan
QUOTE(abz.iulian @ 21 Jul 2013, 15:39)
Care este cel mai bun traseu IASI-GALATI? A fost cineva recent?

Am facut traseul acum cateva zile, prin Vaslui-Birlad-Tecuci. Portiunea Iasi-Crasna este recent refacuta, este super, pana la Tecuci drumul este foarte bun, mergi pe E581. Este o portiune mica inainte de Crasna denivelata, dar semnalizata si inca o portiune pe care se circula pe un fir, se lucreaza la fundatia drumului, portiune semaforizata.
Dupa Tecuci pana la Galati este bun drumul, dar este drum cu o banda pe sens, se circula mai greu.
Anto
Problema intre Tecuci si Galati nu este ca e o singura banda pe sens, ci ca se circula mult prin localitati. (Iasi-Tecuci e tot cu o singura banda pe sens, ce-i drept un pic mai lat.)
abz.iulian
@aurelyan
@Anto
Va multumesc pentru raspuns !
nasty
Ritm vioi de munca la centura Sucevei, care a fost inceputa in 2008!!!



"Articol 2010:"Inaugurarea rutei ocolitoare a municipiului. Asta își dorește pentru 2011 primarul Sucevei, Ion Lungu, care și-a exprimat speranța că Ministerul Transporturilor va asigura finanțarea necesară finalizării lucrărilor.Lucrările la ruta ocolitoare a municipiului Suceava au început la sfârșitul anului 2008, iar potrivit proiectului urmează să fie încheiate în 2011."
Articol 2011:"Centura ocolitoare a Sucevei va fi gata la anul viitor, avanseaza seful municipalitatii, Ion Lungu.Edilul sef se bazeaza pe aceea ca la ultima descidere la fata locului a ministrului Transporturilor, Anca Boagiu, firma constructoare a dat asigurari ferme in acest sens."
Articol 2012:"Șoseaua de centură a municipiului Suceava, investiție de peste 360 de milioane de lei, va fi dată în folosință în etape, pe porțiuni, în lunile mai, iunie și octombrie 2012 , a declarat, miercuri, directorul regional al CNADNR, Dănuț Pilă."
Articol 2012:"Două din cele trei tronsoane ale șoselei de centură a Sucevei ar putea fi date în folosință pînă-n decembrie 2012 .Declarația a fost făcută de reprezentantul firmei constructoare, Ștefan Hanganu. El a menționat că lucrările la șoseaua de centură sînt gata în proporție de 80%."
Articol 2013 "Șoseaua de centură a Sucevei este finalizată 80%"

http://www.monitorulsv.ro/Local/2013-07-18...0#ixzz2brcw3sya
tatabobu
Trebuie sa ajung maine, pana-n pranz, la Iasi. Pana la Tisita oricum ajung, dar de acolo vad ca am doua posibilitati: fie fac dreapta si merg prin Barlad si Vaslui, fie merg drept inainte prin Bacau si Roman. Pe unde ajung mai repede?
Anto
Diferenta de timp cred ca ar fi prea mica. Prin Roman drumul e mai lung cu 20 km si de obicei e mai aglomerat, dar are marele avantaj al celor doua benzi pe sens. Calitatea asfaltului din cate stiu e buna pe ambele trasee, deci... poti sa dai si cu banul. smile.gif
Poate mai vin si alte pareri...
dil
Eu prefer drumul prin Bacau pentru ca pot depasi usor masinile lente, nu trebuie sa stau dupa ele. Cele doua benzi sunt de fapt una jumate.
Anto
Daca mergi cu tirul da, e o banda jumate. tongue.gif
O masina normala incape fara probleme pe "jumatatea" aia de banda. De aia am zis doua benzi, sa nu complic omul. Uite, mai las de la mine: drumul ala are 1.66 benzi pe sens. E OK? biggrin.gif
dil
E Ok. Intradevar pe "jumatatea" aia incape o masina. Sunt multi care o folosesc pentru a nu incurca pe cei mai "grabiti". Am incaput si cu Symbolul si cu Matizul am incaput. tongue.gif
Sudsemnatu
QUOTE(tatabobu @ 25 Oct 2013, 09:35)
Trebuie sa ajung maine, pana-n pranz, la Iasi. Pana la Tisita oricum ajung, dar de acolo vad ca am doua posibilitati: fie fac dreapta si merg prin Barlad si Vaslui, fie merg drept inainte prin Bacau si Roman. Pe unde ajung mai repede?
*


Du-te pe Bacau-Roman-Targu Frumos. E blana!
tatabobu
Multam fain!
lord_wader
De mentionat ca pe la Barlad-Vaslui ai de traversat Barladul care e cam denivelat si plombat la greu. In rest nu prea are nimeni treaba cu tine pe sosea, poti merge lejer cu 70 in localitate daca nu da nimeni flash-uri. Parca Podul peste Siret de la Cosmesti era in reparatii.
iulian'71
S-A DAT DRUMUL LA CIRCULATIA PE AMBELE SENSURI PE PODUL DE PESTE SIRET DE LA COSMESTI JUD. GALATI, INCEPAND DE PE 31.10.2013.
mihail75
multumim iulian pentru informatie, mie chiar imi e utila!
iulian'71
Si mie fiindca trec de doua ori pe zi pe el in drum spre serviciu.
4x4
Moldova intr-un singur clip:

http://www.bzi.ro/exclusiv-scene-de-tot-ra...te-foto-403068#
lord_wader
Care ati mai circulat prin Moldova in perioada Sarbatorilor va rog sa mai scrieti pe aici cate ceva smile.gif
Cum mai sunt sosele spre munte? Targu Neamt, Slanic Moldova, Piatra Neamt -Bicaz.
valikris2002
Ok
edv_ro
Va deranjez o mica intrebare (pusa si pe topicul "Coltul Biciclistului"):

Acum 25 de ani, am fost intr-o tabara scolara in Durau, situata in munte, pe un drum forestier ce ducea spre Ceahlau. La 2-3 metri de drum era un izvor, iar undeva dupa tabara, la 1-2 km pe drumul respectiv, era o cabana. In zona, erau si militari pentru diverse aplicatii (traversari cu funicularul, etc).

Pentru cei din zona sau cunoscatori: mai exista acea tabara? As dori sa refac acel drum, dar nu mai stiu exact locatia.

Va multumesc pentru informatii.
Batrânul
Pentru cine este interesat: DN 12C a fost reabilitat în Cheile Bicazului, de la intrarea în Chei până pe serpentinele spre Lacul Roșu (dincolo de tunelul nou).
UXE
wow... ma mir... data trecuta am cam facut slalom printre gropi si gura-casca
ursul-alb
QUOTE(edv_ro @ 16 Jan 2014, 20:03)
Acum 25 de ani, am fost intr-o tabara scolara in Durau, situata in munte, pe un drum forestier ce ducea spre Ceahlau. La 2-3 metri de drum era un izvor, iar undeva dupa tabara, la 1-2 km pe drumul respectiv, era o cabana. In zona, erau si militari pentru diverse aplicatii (traversari cu funicularul, etc).

Pentru cei din zona sau cunoscatori: mai exista acea tabara? As dori sa refac acel drum, dar nu mai stiu exact locatia.


Sincer, nu imi dau seama care e posibila tabara din Durau, desi cateva locuri s-ar preta. Dar drumul din Durau (prin masivul Ceahlau) spre Izvorul Muntelui (DJ155F) este circulabil si daca nu va grabiti face tot efortul de a ajunge acolo.

Traseu: daca veniti dinspre Constanta, cel mai usor ajungeti prin Piatra Neamt-Bicaz. De acolo puteti face o bucla: Bicaz - Izvorul Muntelui - Durau - coada Lacului Izvorul Muntelui - Baraj Bicaz - Bicaz

traseu
nasty
la cate drumuri proaste sunt in Moldova, frapant este DJ208G: Girov-Razboieni-Tupilati-Hanul Ancutei.
Un drum f bun, asfalt perfect si o PISTA de biciclete sau/si carute:


Asa ar trebui facute toate drumurile din tara!
mihail75
nasty, drumul de care spui merita luat ca varianta de venit dinspre Iasi spre Piatra? Pe harta e mai scurt cu citiva km decit cel prin Roman. Este mai dificil, traverseaza dealuri?
andurs
Nu-i mai dificil, e si mai bun calitativ decat Girov - Roman, e mai scurt, nu mai traversezi Roman-ul. Per total ajungi mai repede de la Iasi la Piatra. Eu de ceva timp merg doar pe-acolo.
dacis
Si de la Iasi cum mergi? Iasi-Targu Frumos-Pascani-Motca-Tupilati?
valikris2002
Iasi-tg frumos- spre roman sensul giratoriu (2 lei ii spune), e inainte de roman cu 10 km, faci dreapta spre hanul ancutii- girov- piatra neamt
mihail75
de la giratoriu faci dreapta (nu stinga, spre Roman), mergi cam 15 km si apoi stanga spre Tupilati, am inteles bine?
valikris2002
Da
seba2010
Salutare,

Care ar fi cea mai buna varianta de mers Galati - Vatra Dornei ?
Prefer ca drumul sa fie bun, nu scurt neaparat.


Multumesc!
valikris2002
Galari - tecuci - podu turcului- bacau- roman - gura humorului - vatra dornei e varianta de drum bun. Mai poti merge de la roman tg neamt vatra dornei insa din tg neamt ajungi la poiana largului de unde mai ai 80 km pana la vatra dornei drum presarat cu gropi insa ai alt peisaj, distanta fiid aproximativ egala.
zfmflorin
nu ai ce sa cauti pe Podul turcului (drumul este rau).
Traseul ar fi asta:
Galati-Tecuci-Marasesti-Bacau-Roman-Falticeni-Campulung Moldovenesc-Vatra D.
Eu pe acolo m-as duce, mai ales pe o vreme ca asta.
Pt peisaje/ drumetie poate pe la Bicaz, vara.

http://distanta.ro/galati/vatra-dornei
cdadan
Aprob pozitiv varianta propusa de Florin.
seba2010
Multumesc tuturor!
Excursia ar fi pe la sfarsitul lunii, dar ma interesez de pa acum. biggrin.gif

Cand revin, voi posta impresii.

Multumesc inca o data!
valikris2002
Daca exista drum mai bun care iese de la galati la marasesti e bine de stiut cel de la galati la tecuci pe timp de zi e plin de carute, si radare, ideea e sa iesi in e85 fara prea multa durere. Stiu ca e un drum galati focsani care nu e plin de sate si radare si te scoate in e 85. Are 40 km .
zfmflorin
cred ca asta e drumul de care zici: Galati-Focsani.....

http://distanta.ro/galati/focsani
4x4
Vreau sa ajung la Brasov, o iau prin Onesti sau Gheorgheni? Pe unde e mai bun drumul?
nasty
Numai pe drumuri albastre/verzi, cu cât mai puțin galben:

http://i.imgur.com/X4a24go.png

Cea mai tare hartă, facută de forumurile de specialitate, (cred că nu gasiți ceva oficial mai bun) actualizată în 9.01.2015.
Sau poate-nu? Poate alte sugestii, de unde mă pot informa când îmi fac un traseu?
valikris2002
S au mai facut drumuri fata de aceasta harta.
4x4
Interesanta harta, eu am facut 4 ore la intoarcere, prin Onesti.
mihail75
harta cu linkul de mai sus este periodic updatata. Nu am noutati clare despre DN 17B, Vatra Dornei-Poiana Largului. Stiti ceva recent?
b34uen
Da. foarte prost.
valikris2002
Stricat, poate doar ziua sa vezi pe unde mergi si doar pentru peisaj pasagerii ca tu ai treaba la covrig. Aceeasi distanta o ai prin gura humorului campulung vatra doarnei insa drumul e european fara probleme.
ursul-alb
8-02-2016 Iasi-Tg.Neamt-Borsec-Reghin-Targu Mures
As putea spune ca avand in vedere perioda anului drumul arata impecabil. Mai mult, pe tot drumul exista marcaje rutiere in conditii civilizate (atat vopsea cat si indicatoare si delimitatoare reflectorizante de sens sau pe exteriorul curbelor!)
Iasi-Tg. Frumos: neschimbat, acest asfalt vechi rezista surprinzator dupa peste 15 ani. O sa ma inclin mereu in fata celor care au reabilitat E85+E583. Au lucrat cum probabil se lucreaza afara; din pacate nu prea mai cunosc cazuri in Romania de drumuri facute astfel
Tg. Frumos-Pascani: a vazut dupa mult timp covor asfaltic complet, asa ca e ca-n palma
Pascani-Tg. Neamt: decent, ar merita un covor asfaltic
Tg. Neamt-Poiana Largului: bun, asfalt de calitate si care inca rezista; pana si in pasul Petru Voda, desi nu au reusit sa toarne covor, peticele puse nici macar nu se pot compara cu ceea ce era inainte
Poiana Largului-Borsec: impecabil
Borsec-Toplita-Reghin: parca esti in Austria (sa nu zic Elvetia); un drum finalizat ca la carte; sa vedem si cat va tine
Reghin-Tg. Mures: finalizat, semnalizat; ceva lucrari se mai observa la intrare in Tg. Mures.
Evident, pe tot traseul, drumurile din interiorul localitatilor sunt mult sub cele din afara, cu exceptia Toplitei unde e impecabil (cand imi aduc aminte cum arata traversarea luuunga a Toplitei prin 2004 groapa langa groapa si sant langa sant, ai zice ca nu e acelasi drum)

8-02-2016 Targu Mures-Ungheni-Acatari-Sovata Gheorghieni-Piatra Neamt-Targu Neamt-Iasi
Cert, fiind o varianta mai lunga si cu 2 traversari de munti (pasul Bucin+pasul Bicaz vs. pasul Borsec+defileul Toplita-Deda) a fost abordata din necesitate; din pacate dupa cum stiam deja dpdv al asfaltului+restul conditiilor de drum este net inferioara celeilalte variante.
Ungheni-Acatari: in stare proasta
Acatari-Balauseri-Sovata: asfalt bun, desi parca incepe sa dea semne de oboseala
Sovata-pas Bucin-Gheorghieni: si pasul Bucin incepe sa dea semne de oboseala, dar se circula decent; Gheorghieniul e neschimbat (adica rau)
Gheorgheni-Lacu Rosu-Bicaz: surprinzator, peticita binisor, surpriza venind mai mult din comparatia cu anterioara trecere
Bicaz-Piatra Neamt: stare decenta, Piatra Neamt fiind un oras care se traverseaza sa dai peste obisnuitele gropi urbane
Piatra Neamt-Tg. Neamt: reabilitat nu foarte de mult, este inca intr-o stare (f.) buna
Tg. Neamt-Pascani-Iasi: vezi mai sus

Concluzie: spre desebire de acum cativa ani se poate trece decent din Moldova spre Transilvania (prin Toplita, sau pe varianta reabilitata integral a lui E58 prin Mestecanis-Tihuta). Trecand peste latimea de doar 1 banda a drumului si pe inevitabilele aglomerari, macar ramanem cu masinile intregi.
Asteptam in continuare Autostrada Iasi-Tg.Mures, realizata profesionist si la preturi neumflate. Din pacate nu cred ca pana in 2025 va fi gata. Adica cu 25 de ani mai tarziu decat ar fi trebuit.
vi_escu
A circulat cineva recent pe DN24D Galati - Barlad? Care este starea drumului? Multumesc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.