Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: scartait pedala de ambreiaj
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
silviumc
Scartiaie cand apas si dau drumu' la pedala de ambreiaj. E doar enervant, nu are alte efecte.



La mecanic, "asa face toate".



Solutii?



Multumesc
oly
la tine este bine la mine daca am frana calcata si calc ambriajul cand las frana ea nu revine sau revine foarte greu

bineinteles ca ambriajul scartaie



cand o sa am putin timp liber a sa-i pun putin ulei sa vad cred ca s-ar rezolva cel putin pentru o vreme tongue.gif
stasi
si la mine scartaia... am luat frumos o seringa cu ac normal(desi mi-ar fi trebuit un pic mai gros ca m-am cam chinuit), am pus ulei in ea, si am dat pe-acolo, pe unde se prinde pedala.. nu mai am probleme... chestia asta se intampla asta-vara... evident ca mai sunt si alte solutii.. cu spray e cea mai buna probabil.. nu trebuie sa te intinzi f tare prin masina...
oly
stasi sti ca mi-ai dat o idee buna?



adica eu am spray-ul in portbagaj si nu m-am gandit la el



:oops:
stasi
oly, da nu e spray-ul cu vopsea, nu?biggrin.gif
van den plas
Scartaitul asta il am si eu, plus ca mai si agata. Agatatul a disparut singur in timp, dar scartaitul a revenit la cateva luni dupa ce dadusem bine cu vaselina in zona respectiva. Mecanicul la care ma duc de obicei se lauda ca mestereste el ceva la strung, care rezolva problema definitiv. Cred ca voi incerca mai intai solutia cu seringa la care am atasat un furtunas flexibil, iar daca zgomotul va mai apare trec la solutia radicala.
bogdan_i
La mine scartaie in zilele cu umiditate mare (cand e innorat)... :roll:
northwood
Hehe...reumatism? smile.gif
calinp
la mine dupa ce a scrtait o vreme, s-a rupt boltul prin care se prindea cablul de pedala....
FLEX
Mda, vedeti, e cu 2 taisuri: poate sa nu fie nimic, sau poate sa fie nasol ... la Matiz-ul meu mi-au schimbat pedala si cablul de ambreiaj (in garantie) pe motiv de scirtiit, chestia misto e ca la un moment dat a inceput sa scirtiie din nou si pedala cea noua, numai ca era altfel de scirtiit decit la prima pedala.

Sa detaliez:



Scirtiit nr.1: ascutit, ca de metal frecat pe metal, asemanator cu cel facut cind incerci sa desfaci o piulita gripata=> scirtiit de defect, nu a cedat dupa 2 vizite in service unde au namolit aia cu lubrefiante tot ce e pe acolo.



Scirtiit nr.2: e acel scirtiit "de arc", toata lumea cred ca stie cum e, are o tonalitate specifica si de vina era arcul de revenire al pedalei, avea una din urechi care calca prost pe tija pedalei si nu statea paralel cu axul pedalier, a disparut de la sine dupa un timp, probabil s-a asezat arcul cum trebuie ...



Concluzia: e si nu e grav ...
fnp
Eu am dat cu spray cu silicon de bord. A mers! (o vreme.....)
tyka
Cel mai bine e sa ungeti cu ulei si axul pedalei si cablul de ambreaj.Asta pentru siguranta.Nu prea faceti nimic daca aruncati pe acolo cu ceva ulei. icon_mrgreen.gif
oly
solitie sigura

dai cu spay dureaza maxim 1minut(sa dai cu spray)

am dat eu la pedalele mele si gata merge bine si nu mai suna

daca o sa mai sune o sa-i mai dau cu spray

ATENTIE!!! nu spray cu vopsea

al meu e spray de contacte ,de surube ,si de nu mai stiu ce.

(o fi ceva produs miraculos biggrin.gif )
bogdan_o
Eu am incercat cu un spray DuraLube (care cica e mai bun de 5 ori decat WD40). Pe langa faptul ca mi-a scos scartaitul de la ambreiaj, am mai dat si pe la usi (balamale+partile de jos) ca sa nu le prinda rugina (prea tare, ac deja sunt semne).
SGN_1310
Daca ai spray insemna ca ai luat la oferta shi aditiv dura lube. Ai pus asha ceva in solentza?! Daca da cum se aude motoru?!
GeF
Am avut si eu problema asta.



Vedeti ca sunt doua piese din plastic care se pun pe boltul de la pedala.



Verificati daca nu s-au rupt si inlocuiti-le.







Bafta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.