Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sfaturi directie si ambreiaj
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
danm79
Am cam doua probleme (bine sunt mai multe dar astea ar fi de actualitate):

1. Cand merg cu masina la drum intins pe la 100 si un pic (pana in 110) face cam 3000 de turatii pe bord...intrebarea este daca este normal asta pentru o Dacie din '96 cu motor 1400 si carburator simplu...cineva mi-a zis ca ar fi discul de ambreiaj...e posibil????

2. La curbe vireaza foarte greu, adica trag de volan ca dreaku' indiferent de viteza....cauciucurile sunt umflate...ma gandesc ca ar fi directia ca nu am facut-o de vreo 25.000 km...sau s-o fi stricat ceva pe la caseta de directie...

Cam ce sugestii a-ti avea???

Multumesc!
whitesorcerer12
metoda mea personala de a testa ambreiajul este la 40 la ora, in treapta a 4-a, bagi brusc piciorul in ea pana la fund!!



daca turatia urca brusc, patineaza discul!

daca nu, si accelereaza treptat e ok...





vezi ca discul de ambreiaj poate fi privit prin gaura prin care te uiti si la semnul de pe volanta!



in genere eu am obs ca un disc de dacie tine cam 40000 de km...



cu virajele, pare a fi ceva de la caseta, nu-mi dau seama..

de cand a aparut problema?

burdufurile sunt ok , nu a intrat praf sau mizerie acolo?
tyka
are dreptate.ancearca. icon_mrgreen.gif
whitesorcerer12
deci?

ai facut testul?

cum merge?
OCEBE
ptr. danm79, pct.2:

verifica daca mai ai lubrifiant in caseta de directie
danm79
pai acu ma duc sa fac testul cu discul si cu caseta de directei ma duc la un service sa se uite....

Acu s-a spart toba de esapamnet si nu prea ma indur sa o inlocuiesc ca merge asa bineeee...numai ca m-a oprit politia de vreo 2 ori si m-a intrebat daca vin de pe Tranfagarasan de la raliu...odata ieri noapte pe la 3... cred ca am sculat ceva vecini :roll:

va tin la curent cu evenimentele...THX!!!
tyka
mistoooo. laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif mesaju laugh.gif laugh.gif laugh.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.