Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Duze duble pt. spalare parbriz
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Tutoriale, Tips & Tricks
Pages: 1, 2, 3, 4
Walkirye
Deoarece duzele pt. aruncat lichid pe parbriz la DSN nu sunt eficiente, adica lasa o zona nestearsa cam pe la mijlocul sticlei, exista un magazin de piese LADA unde am gasit duze duble.

La magazin ajungeti cam asa: cum vii de la Gara de Nord in directia Basarab, mergi pe Calea Grivitei, treci pe sub Podul Grant, apoi sunt 2 stopuri. Al doilea e la intersectia cu strada Caraiman. Putin mai inainte tot pe partea dreapta cam la 15m e un magazin numit ATLAS de piese Lada. Acolo am gasit si e 18.000 bucata.



P.S.: moderatorii pot modifica anuntul cum cred ca e mai bine de cuviinta. smile.gif
ashu
Mersi de informatie. Si se inlocuiesc simplu sau mai trebuie pilit, slefuit, raschetat, etc.?
Liviu
Mi-am montat eu astazi .. se potrivesc perfect .....
djonexx
Au ceva nume/cod special ? ca ma intere' shi pe mine. Sa stiu cum ma duc sa cer :-) A detectat careva prin Cluj magazine cu piese de Lada ?
Mihai_E
Cum se scot alea vechi?
Walkirye
Eu nu stiu cum se numesc, asa ca i-am cerut duze pt. spalare parbriz. Si a fost ok, desi prima oara nu auzise cuvantul duza si mi-a dat o lama de stergator... :shock:
bcata
Am fost azi dimineata si a bufnit-o rasul cand i-am cerut duze. A spus ca nu stie ce ne-a apucat pe toti cu duze, dar nu mai are de-astea duble. :-( Aduce poate sapt viitoare.
...Roadrunner...
eu mi-am montat anu' trecut duze duble ...insa nu sunt de Lada. Le-am luat din tirgul Vitan...se gasesc la "din astia cu de toate"...si s-au potrivit fara modifcari...
Anonymous
Si eu mi-am pus duze duble de la magazinu cu pricina..

Vanzatoarele de acolo deja au pus o eticheta noua cu pretul 25000 bucata



M-au luat la intrebari de ce nu ma duc la magazinele cu piese de Dacia sa caut acolo duze duble si sa nu le mai stresez pe ele!?

(Am pus-o pe una sa-mi arate ca se regleaza directia jetului si i-am zis ca nu le iau pana nu-mi demonstreaza ca functioneaza icon_twisted.gif )



deci au adus marfa dar au si scumpit'o



vedeti ca acolo unde intra furtunasul sunt foarte sensibile - se rup usor - eu am rupt unul



Au intrat fara probleme si mai mult mi-a luat sa le reglez directia jetului (se regleaza cu un ac de cusut mai subtire)



Am stergatoare Bosch si cu chestia asta noua pot sa spun ca este o alta senzatie cand stergi parbrizul :wink:



Sorin
LProdan
Mi-am pus si eu duze duble de Lada. Mi le-a adus vinzatorul dupa 2 saptamini. Sint foarte multumit acum de eficienta spalarii parbrizului. Insa, desi n-a trebuit sa fac nici o modificare, duzele astea nu au iesitura pe lateral ca alea originale, care le fixeaza in capota, iar gaura din capota e putintel larga pentru noile duze. In fine, am mai pus si niste smac pe sub ele si totul e OK. Au costat 20lei bucata.



Dar dupa ce le-am cumparat am realizat ca _toate_ Opel-urile si BMW-urile au duze duble si era suficient sa intru in primul schrot (dezmembrari) si sa iau de acolo. Asa ca nu va grabiti neaparat sa luati duze de Lada.
ashu
Pai cam toate masinile straine au duze duble!! Faptul ca Opelurile si BMW-urile au si ele duze duble nu cred ca e o noutate pentru nimeni. Problema era ca sa se si potriveasca la Dacie. Io nu-nteleg de ce nu pot sa dea si ei inca o gaura din fabrica, ma depaseste complet kestia asta. :shock: :shock:
Mihai_E
Si pe mine! Cred ca trebuie sa fie foarte "complicat"!
Sergiu
De unde gasesc si eu sa-mi iau duze duble?
LProdan
Du-te in piata in Mehala, simbata sau duminica. Linga parcela unde mesele nu mai sint acoperite, acolo unde stau aia cu piesele de masini expuse pe capota biggrin.gif cauta un Audi 80 vechi, maroniu. Are pe el un carton pe care scrie Lada. Tipul e simpatic, prima data cind i-am cerut duze de-astea nu a avut, la o saptamina nu putuse sa aduca dar a treia saptamina m-a rezolvat.



Montajul e simplu de tot, nu mi-a luat 10 minute sa le pun, si le-am si etansat de capota cu o pasta de asfalt pe care am sa o folosesc si in chedere (se numeste Tyxophalte daca nu ma insel, o gasesti la Metro linga silicoane).
ion73
pasta asta de care spui merge si la etansarea parbrizului?
Anonymous
dragilor , am fost sa-mi iau si eu duze duble si nu mica mi-a fost mirarea cand am vazut ca sunt de fapt albe. am luat pana la urma si le-am montat. la primul sptitz mi-a zburat o bila dintr-o duza de la presiunea jetului, deci am lasat numai una pe partea soferului care se vede asa cam ca un gainat de pasare pe capota avand in vedere ca am masina albastra. dar nu-i nimica, stropeste misto. am facut un aurolac din ala care sterge parbrizele la -10 grade afara sus la academia militara pe panduri la stopul ala lung inainte sa apuce sa-mi manjeasca parbrizul. i-am tras un spritz si l-am stropit frumos ca tot il aveam in vedere de ceva vreme. biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif . mi-am reglat jetul special pentru el. sper ca maine dimineata nu se mai apropie de parbrizul meu.
LProdan
Ion73:



Pasta de care vorbesc e neagra, elastica in permanenta, rezistenta la apa (adera si in mediu umed) si aderenta la orice ne intereseaza pe noi. Luneta mea este lipita de haion tot cu o pasta neagra, elastica. In schimb parbrizul nu pare sa fie lipit cu nimic. Cum da caldura, am sa bag niste pasta de aia in cheder, n-are ce sa-i strice.
ion73
ca tot suntem din timisoara spune-mi te rog de unde pot sa procur si eu pasta din asta?
LProdan
Eu am luat-o din Metro, o gasesti pe raftul cu silicoane, e intr-un tub galben-portocaliu si scrie pe ea Tyxophalte (sau asa ceva), are si emblema Shell pe ea. Costa daca nu ma insel vreo 145 klei. Eu am luat-o initial ca sa-mi etansez acoperisul la garaj. In alte locuri nu am vazut asa ceva.
cristimm
QUOTE(\"Sorin\")
(Am pus-o pe una sa-mi arate ca se regleaza directia jetului si i-am zis ca nu le iau pana nu-mi demonstreaza ca functioneaza icon_twisted.gif )

Sorin


Pe alea "reglate" de vanzatoare le-am cumparat eu icon_twisted.gif si de aia una are jetul mai lesinat. Cand m-am dus sa mai iau una nu mai avea sad.gif .
Trufasu Aurelian Ovidius
am aplicat o metoda putin diferita de cele prezentate pana acum. am cumparat o duza dubla tico de la gara de nord 49 k lei. am montat-o pe grila de aerisire (admisie aer proaspat) pe puntita mica de la mijloc. gaura de fixxare necesara este de 12 mm, eu am gaurit cu grija de 11 si a mers perfect, fara garnitura din cauciuc. (nu mai are rost cauciuc pentru ca este pe plastic) are avantajul ca directia de stropire a duzelor poate fi reglata. am acoperit astfel tot parbrizul cu apa (doua x -ri pe fiecare jumatate) face fata la cel mai aderent noroi si nu mai raman urme de prafa pe zona de contatc cu lamelele.
AL
Lamuriri (postate de moderator): Probabil ca forumul nu a mers bine si mesajul de mai sus a aparut de 3 ori. Acuma am remediat si apare acest text pt. a nu se pierde intelesul



Zi si mie, de ce ai aplicat metoda de atatea ori????.... biggrin.gif
Trufasu Aurelian Ovidius
nu inteleg intrebarea : Zi si mie, de ce ai aplicat metoda de atatea ori????....

ce inseamna atatea ori?
Bogdan
QUOTE
Zi si mie, de ce ai aplicat metoda de atatea ori????.... biggrin.gif

Pai nu a reusit sa regleze directia de stropire de prima data 168.gif
Anonymous
zi si mie ,te rog, unde e magazinul de unde ai luat duza de tico
Trufasu Aurelian Ovidius
magazinul CIELO viza-vis de hotel Ibis, fostul hotel nord, da la gara de nord!

daca nu au in stoc, iti face comanda si a doua zi dupa amiaza o ai.
Anonymous
Daaaaaaa sunt meseriase mi-am pus si eu ,dar tot nu am inteles de ce le-ai pus pe grila. :shock:
Anonymous
Leos, daca ai pus de tico, zi si tu aici, daca le-ai pus in locasul intial, si daca au necesitat modificari, marirea gaurii ... sau s-a potrivit la fix?
Anonymous
prinderea lor este de tip 'clenci' dar mai trebuie taiat putin cu un cutter din latimea lamelelor laterale cam 2.5-3mm. Oricum trebuie insistat un pic la intrare.Eu le-am pus aseara cam in 10',da merita,sunt lucrate foarte bine si reglajul se face super misto - adica "cu unghia" 124.gif
Trufasu Aurelian Ovidius
eu am pus o singura duza de la tico, si am pozitioant-o la mijloc, pe grila. acum am 3 duze, doua originale si una de tico. pentru montajul celei de-a treia am folosit un tub flexibil in plus si un repartitor de lichid cu trei iesiri. parca nici nu mai "plange" duza din dreapta!
Walkirye
Sambata am fost la drive-test cu Fiat Albea si, pe langa faptul ca nu se compara cu DSN sau Solenza (nici macar cu Cielo), din multele chestii care mi-au placut (portbagajul de 515L sau pozitia de condus inalta) cel mai mult m-au impresionat....DUZELE pt. spalat parbrizul. Au cate 3 (trei) orificii FIECARE, deci 6 jeturi pe parbriz. :shock: :shock: :shock: Nu are sens sa comentez cat de bine puteau sa stearga. Din pacate nu au magazin de piese prin zona, sau cel putin tipul care a venit cu mine nu stia. Daca aveti careva totusi idee unde s-ar gasi asa ceva, cred ca multa lume ar ramane recunoscatoare.

Altfel masina avea si cateva chestii care nu mi-au placut, dar chestii din astea poti gasi cam la orice pana la urma.
AlexV
mai bine iti iei de la passat duze care fac ploaie pe parbriz.
Walkirye
Si platesc probabil si diferenta de marca dintre Fiat si VW....
GeorgeB
la mine din fabrica duza din stanga face ploaie pe parbriz aia din stanga stropeste normal. hmmm?!?!?!
GeorgeB
la mine din fabrica duza din stanga face ploaie pe parbriz aia din stanga stropeste normal. hmmm?!?!?!
Walkirye
E posibil ca orificiul prin care iese apa sa nu fie uniform, adica sa fie ovalizat sau zgariat. Asta am patit eu cand am incercat sa imi reglez duzele duble si cand am fortzat una, s-a deformat metalul ala. Insa imi convine acum ca imprastie apa in zona aia din mijloc unde de regula ramanea uscat :roll:
razvan
Salut! Apropos de locul de unde poti lua duzele pentru parbriz, cineva daduse o adresa de pe Bd. Grivita din Buc. Chestia este ca am fost la astia de doua ori in doua saptamani diferite si nu am gasit nimic, iar ei spuneau ca nu stiu cand mai gasesc. [color=red]Mai stie cineva o adresa?[/color]
SGN_1310
Daca aveti pb'me cu duzele, sa spunem ca nu stropesc constant amandoua, cel putin asha este la berlina,ar trebui sa verificati intai daca motorasul care pompeaza apa daca merge corect. Apoi verificati daca furtunele sunt FLEXIBILE. Dupa cum stiti de la fizica, un furtun rigid da o presiune mai mica.El devine rigid din cauza utilizarilor, dif. de temperatura ....s.a.m.d. shi trebuiesc schimbate. Evitati furtunasele de la perfuzii sau alte cenzuraturi de gen. O alta problema o reprezinta duzele infundate , fie din cauza mizeriilor din rezervorul de apa, depunerilor de substante solide din lichidele alea magice folosite iarna sau din cauza oxidarii metalului din duze. In cazul oxidarii cumparati neaparat un set nou de stropitori de parbriz care costa pt berlina cam vreo 25K rol/set. Eu nu as recomanda duze duble/triple, pt ca in 30 de secunde ramai fara apa in rezervor.
razvan
Am gasit un alt magazin in Pantelimon , la Morarilor, cum mergi spre capatul lui 14 pe stanga. Am luat duzele si sunt super.
clr
QUOTE
Am gasit un alt magazin in Pantelimon , la Morarilor, cum mergi spre capatul lui 14 pe stanga. Am luat duzele si sunt super.

Poti fi mai explicit? Ajung saptamana asta in Bucuresti si as vrea sa il gasesc cat mai usor.
tavy_01
SALUTARE

a incercat cineva sa puna de cielo?

parerea mea e ca arata mai bine, dar nu stiu daca se potrivesc?

am dat un telefon si mi s-a spus ca sint 93k. cam scumpe dar merita daca se potrivesc.

IL-02-MLU
AlexV
eu am de cielo. arata foarte bine, dar a trebuit pilit mult de tot. si le gasesti cu 78k ambele in militari pe bucla, la daewoo.
tavy_01
multam!

dar eu sunt din slobozia

ma interesa mai mult daca se pot monta

IL-02-MLU laugh.gif laugh.gif laugh.gif
MBZ
daca vreti ceva ca lumea, cautati duze VDO, io am vazut la un xantia si mi-am luat,

fiecare stropitor are o singura diuza de forma dreptunghiulara, dar inauntru are o smecherie care face ca stropirea sa se faca evantai, atat pe latime cat si pe inaltime

iti umple efectiv geamul de stropi

o sa vedeti

este super



santate
catalin
unde se gasesc si la ce pret?
MBZ
QUOTE
unde se gasesc si la ce pret?

o ciuta la dezmembrari

io le-am luat de pe un saxo pocit

probabil ca se gasesc si pe la paneuro dar noi nu stiu cat sunt
Anonymous
Cum le-ai pus? Normal pe capota?
Anonymous
la Praktiker Militari e falsa afirmatia, nu exista asa ceva la ei.
Anonymous
bai fratilor am dacie 1300 si vreau sa imi pun duze duble, merg si alea de wv dar nu prea iti da nimeni din dezmembrari, tre sa iei toata capota... cica s-ar gasi la Atlas, un magazin de pe Grivitei, sunt de lada si merg brici pe dacie... spunea cineva... dar totusi... alta idee are cineva? Alea de solenta cum arta? Merg puse oare?
SGN_1310
Acum sincer de ce iti trebuie duze duble pe dacia 1300?

Dupa cum am scris intr'un post anterior, o solutie pt rezolvarea pb'mei spalatorului o reprezinta schimbarea duzelor+furtune. Kitul e in jurul a 20klei iar rezultatul; presiune mare in duze, care daca sunt corectate bine cu un bold bat unde trebuie shi gata.

Daca pui duble shi lasi furtunele rigide s'ar putea sa ai un soc. laugh.gif

In principiu, indiferent de ce pui, nu uita sa schimbi furtnele vechi rigidizate care micsoreaza presiunea.....daca iti amintesti de la fizica sau biologie.

Bafta!

Apropo de magazin, se numeste Radacini, vezi tot acolo e shi reprezentanta, magazinul de piese e in dreapta, aceiashi cladire ... Bafta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.