Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ghinion
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Statistici
Pages: 1, 2
bogdan_o
Am deschis topic-ul asta ca sa ma plang de "bafta" pe care o am eu cu Garcea si semenii lui. Ceva de speriat.



Azi mi-au luat talonul la break pentru ca aveam geamuri fumurii. Degeaba am incercat sa le explic ca nu deranjez pe nimeni si ca nici pe mine nu ma deranjeaza la condus, nimic n-a vrut sa-i induplece, ca ei vor sa fie corecti. In timp ce-mi scriau procesul verbal cei din masina, un coleg de-al lor oprea alte masini si incepea sa se uite pe la motor, pe la cauciucuri, la stopuri etc. Asta n-ar fi nimic daca pe sosea nu mergeau masini pe linia de tramvai, nu treceau pe galben etc. Degeaba le-am zis sa se uite si la altii, ca mi-au zis sa-mi vad gunoiul din ochii mei. Asa e. Eu eram pericol public, nu ala care face slalom printre masini si merge ca nebunul. Traiasca vigilenta si corectitudinea politistului roman (aka pomanagiul).



Alte amenzi: faza lunga, centura x 2, parcare in loc nepermis. In marea parte a timpului nu am incomodat traficul sau pietonii, dar asta e, bafta mea.



P.S. Chestionarul nu mai merge editat, habar n-am de ce. Asa ca in loc de Marty & Ov. cititi Marty & Valentine.
SYL
QUOTE


Alte amenzi: faza lunga, centura x 2, parcare in loc nepermis. Niciodata nu am incomodat traficul sau pietonii,


consideri ca faza lunga nu deranjeaza pe ceilalti participanti la trefic?? oare se sanctioneaza cu suspendarea permisului asa, fara motiv..
Valentine
bogdane la rubrica ghinoinist marty & ov, cred ca trebuia sa ma mentionezi si pe mine wink.gif (nu ca as fi fericit pentru asta! ) biggrin.gif



acuma mi-am dat seama ca azi e 13 ! biggrin.gif
Wolfmark
QUOTE
Alte amenzi: faza lunga, centura x 2, parcare in loc nepermis. Niciodata nu am incomodat traficul sau pietonii, dar asta e, bafta mea.


As zice motive suficiente pentru a te alege cu cate o amenda! Si fraze de genul "Niciodata n-am incomodat traficul sau pietonii" sunt cam deplasate, nu crezi? Chiar asa ... nici o greseala in trafic? :shock: Nu stiam unde e soferul perfect icon_twisted.gif icon_twisted.gif icon_twisted.gif



Parerea mea e ca fiecare sofer face greseli ... si chiar daca cand te opreste garcea sa te amendeze n-ai gresit ... tot trebuie sa "platesti" pentru pacatele anterioare biggrin.gif



Mie pana acum mi-au luat odata carnetul (trecut pe rosu, dar acum ceva vreme) + talonul la masina (iarasi trecut pe rosu ... dar m-a iertat si "m-a prins" cu alte cauciucuri decat in talon, chit ca erau cele din fabrica).



Iar de cand am SLZ am o groaza de greseli "netaxate" inca. Asa ca n-am de gand sa fac mare galagie cand ma va opri garcea si imi va da amenda pentru nu stiu ce motiv... E ca la spovedanie laugh.gif laugh.gif laugh.gif
bogdan_o
Deci, sorry Valentine, la tine ma gandeam. Nu stiu ce mi-a venit sa scriu Ov. O sa modific.



Ref la mersul cu faza lunga, nu cred ca incomodam pe ceilalti mai mult decat ma incomodau ei pe mine. De-aia am si bagat faza lunga, ca majoritatea veneau cu faza lunga ca era drumul liber si nu se mai sinchiseau sa treaca pe faza scurta cand trecem eu pe langa ei. Ghinionul meu a fost cu nea Garcea. Amenda pentru centura mi-am luat in Bucuresti unde nici dracu' nu si-o pune. In plus ma incomodeaza. La drum lung mi-o pun totusi, ca o fac pentru siguranta mea. Parcarea in loc nepermis era pe Mosilor, intre alte doua masini parcate langa trotuar. Deci eu nu incomodam cu nimic, in plus, acolo e parcare "neoficiala", in sensul ca, chiar daca e intezis, se parcheaza fara probleme. Am oprit sa las pe cineva la un bancomat si a trecut echipajul pe acolo. Daca nu eram in masina nu-mi facea nimic, dar asa....



Chiar daca ce am facut eu a fost ilegal nu a fost periculos pentru trafic (mai putin chestia cu faza lunga). Cand ii vad pe unii ca merg ca dementii si fac slalom pe drum printre masini ma apuca damblaua. Pe aia care chiar sunt un pericol pentru circulatie nu-i mai vede nimeni. Sa nu mai zic de cei care ocupa tot trotuarul cu masina de nu mai ai pe unde sa treci. N-am vazut pe unul care sa ia amenda pe faza asta. Nu-s un sfant la volan, dar nici un pericol public.



P.S. O sa modific faza cu "niciodata nu am incomodat" cu "in marea parte a timpului". Cred ca e mai corect.
laurh
Hmmm ... inseamna ca eu sunt norocos:

-o data m-a oprit ca era radar, dar greseala lui a fost ca a iesit prea repede din masina si eu am redus si nu au apucat sa ma inregistreze; pe urma s-a luat de mine ca n-aveam centura - am inceput sa plang ca sunt student amarat, cand m-a intrebat la ce fac si i-am spus ca la medicina anul 6 mi-a zis felicitari si mi-a dat actele ... am fost impresionat pana la lacrimi

-a doua oara ... am parcat si eu ca omu in fata pietei de la Armata Poporului unde bineinteles ca e interzis, dar era masina langa masina parcata (de abia am gasit un loc). Cand ma intorc gasesc un biletel de amor de la politie cum ca am parcat neregulamentar si data viitoare voi fi sanctionat cu amenta intre 700-1000 mil lei. Interesant e ca alte masini de pe langa mine aveau deja amanda. Oare chiar sa aiba astia o baza de date si dat fiind ca era prima oara cand ma prindea sa ma ierte ?
litza
Eu cred ca sunt norocos. Nu am luat nici o amenda pana acuma! Conduc in mare parte in oras, dar si aici baga radarul pe arterele importante. Cred ca din noroc am scapat pana acuma.



O singura data am trecut pe rosu si m-au prins. Da nu sariti pe mine, ca va povestesc.

Mergeam prin centru destul de incet, ora de seara fara trafic, povesteam cu prietena in dreapta. In fata mea trecuse un echipaj de politie. Ajung la o intersectie semaforizata destul de larga ca vizibilitate unde nu mai se vedea nici o masina. Ma apropri cu 20-30 km/h, se face galben, apoi rosu, eu mai aveam 2 m pana la intersectie, si fac dreapta, nu stiu de ce, ca de obicei opresc. Bineinteles ca ma trezesc tras pe dreapta, in spatele meu era un Vento nemarcat cu 2 politai.

Si incep negocierile cu ei, ca nu am mai facut, ca nu o sa mai fac, ca imi trebuie carnetul sa-mi ajut parintii care stau la sat. La un moment ma intreaba unde lucrez (ca sa sti cat sa-mi ceara 022.gif ). Le zic firma (fara sa zic software icon_mrgreen.gif ),. Ma intreaba de salar. Le zic salarul official de atunci (2.500.000 minimul legal). Li s-a facut mila de mine si m-au lasat sa plec. laugh.gif



Alta data le-am dat 100.000 lei spaga, ca m-am bagat pe zona interzisa (pe langa Stadion) sa mai scurtez drumul spre servici la ora de varf dimineata. Nu eram eu singuru. No si apare si garcea si ma trage pe dreapta. Bineinteles ca au sugerat sa fac o bere acolo, ca amenda era mare si nu e bine ceea ce am facut. Si baietii nici nu erau de la circulatie, ci de la Sectia 2, nu conteaza. Iesisera la pescuiala. Cand negociam cu ei tocmai vorbea unu cu dispeceratul care ii intreba unde sunt. Bineinteles ca au zis ca sunt in alt loc, nu Stadion.

022.gif



Prostii am mai facut in trafic, de obicei cand ma grabesc, dar nimica grav pana acum si sper ca nici de acum incolo.
Wolfmark
QUOTE
Amenda pentru centura mi-am luat in Bucuresti unde nici dracu' nu si-o pune.

Eu imi pun centura mereu in Bucuresti. Gresesti daca crezi ca prin oras nu te protejeaza, pentru ca poate sa intre in orice moment in tine un nebun cu viteza mare de pe contrasens. Sau daca ai vreun accident mai usor ... macar salvezi parbrizul (altfel il faci varza cu capul). Cand am fost la ASIBAN sa-mi deschid dosarul pentru furtul RCD-ului nu mi-a venit sa cred ce-mi auzeau urechile. Dicta inspectorul de la ASIROM (erau in acelasi birou) uneia ceva de genul: "circuland cu viteza mare am pierdut controlul autoturismului, am intrat pe contrasens si m-am oprit intr-o masina parcata pe trotoar, avariind si alte cincspe...".



Si referitor la topic: pana acum sunt norocos, doar un foarte mic procent din "greseli" (conform legii), probabil sub 1%, fiindu-mi taxate...
marius-gabriel
ma consider un norocos considerand ca asigurare nu am avut deloc anul trecut si nu m-a oprit,verificarea e expirata de vreo doi ani, permisul e pierdut de vreo 2 ani...si merg zilnic cu masina
Marty
De ce am ajuns categorie ?
EEN
QUOTE


ma consider un norocos considerand ca asigurare nu am avut deloc anul trecut si nu m-a oprit



oarecum off: ce se intimpla cind te loveste cineva care nu are asigurare? Te duci la judecata cu el sau exista alte posibilitati?
MoneyTalks
QUOTE
oarecum off: ce se intimpla cind te loveste cineva care nu are asigurare? Te duci la judecata cu el sau exista alte posibilitati?


Legea junglei icon_twisted.gif Sau.. a vestului salbatic (ochi pentru ochi...) icon_twisted.gif
bogdan_o
Pai Marty esti categorie ca esti o persoana aparte la cate ti s-au intamplat si nu stiam ce categoruie sa adaug sa votezi.



Wolfmark, sincer, centura in oras e frectie la picior de lemn. Slabe sanse sa se intample ce ai zis tu, pentru simplul motiv ca in Bucuresti slabe sanse sa prinzi mai mult de 60 Km/h pe o distanta mare si in general arterele au destule benzi incat sa nu fie nimeni nevoit sa depaseasca pe contrasens. Se poate intampla ce ai zis tu (ca se gasesc nebuni), dar asa se poate sa imi cada un om in cap (caz real, la Obor unul s-a aruncat de la etaj si a picat peste o femeie in varsata care trecea pe acolo. Au murit amandoi) sau sa imi dea cineva cu ceva in cap (destul de dese cazurile). Si asta ce ar insemna, sa port casca de protectie cand ies pe strada sau sa nu mai ies deloc ?!? Ca sa revin la centura ma incomodeaza ca naiba si la drum mai e cum mai e, ca o pun la inceput (o prind cu un carlig de rufe) si o mai scot peste 2 ore. In oras, unde marea parte a drumurilor dureaza 30 de minute cel mult e cam enervant sa tot stau cu carligul.
Wolfmark
Cum zici tu. Ti-am zis ce am auzit de la un inspector ASIROM. De asemenea in ultimele 2 luni am vazut una bucata masina infasurata in jurul unui stalp (pe turnu magurele parca ... ca ma duceam la Meridian) + una bucata matiz facut si el destul de rau. Eu zic ca se inseala amarnic cei care cred ca in oras nu se pot intampla accidente destul de grave! 60Km/h e o viteza enorma din anumite puncte de vedere ... iar o coliziune poate fi fatala. Plus ca stii prea bine ca numai cu 60Km/h nu se circula prin Bucuresti...



Acum nu zic sa ajungi paranoic ... insa nu mi se pare ceva foarte complicat sa-ti pui centura cand te urci in masina si s-o dai jos cand cobori. Ma rog ... pana la urma fiecare cu parerea lui.



ps: le-am facut-o odata unor prieteni care mergeau cu mine in masina (prin Buc) si n-au vrut sa-si puna centura! cel mai rau a iesit cel din spate, care statea pe centru ... si cand am pus frana ... mai sa muste din schimbator icon_twisted.gif
SYL
QUOTE


Bucuresti slabe sanse sa prinzi mai mult de 60 Km/h pe o distanta mare 

Nici nu e nevoie de 60Km/h; la un impact fontal la 30-40Km/h fara centura ori iesi din parbriz, ori iti strivesti toracele de volan (....cum se poate intampla un impact frontal ? sunt o multitudine de posibilitati)
SiloS
nimic nu se poate intampla decat asta :



taicamiu - il opresc deal de garcea , da nu platreste amenda ci le da "mita" . [ jumate din valoarea amenzii ]



bunicamiu - il opresc pentru viteza . Ultima data venea asta vara de la tara cu masina incarcata si la oprit ca avea la iesirea din comuna 61 km/h .



O faza chiar enervanta a fost cand am fost cu bunicamiu in .... in ... am uitat orasu . Era oricum o cale ferata ce ducea la o uzina . Portile erau inchise , vizibilitate era in zona si logic bunicamiu a incetinit pana la vreo 10 - 15 km/h . In plus , mai era si o masina de scoala in fatza . Ei bine , imediat ne opreste un curcan care mergea in spatele nostru sub pretextul ca nam oprit la stop . Iam dat 250 .
Valentine
QUOTE
Ca sa revin la centura ma incomodeaza ca naiba si la drum mai e cum mai e, ca o pun la inceput (o prind cu un carlig de rufe) si o mai scot peste 2 ore. In oras, unde marea parte a drumurilor dureaza 30 de minute cel mult e cam enervant sa tot stau cu carligul.


pai nu se foloseste carlig de rufe! biggrin.gif eu folosesc o chestie f. buna, mica si finuta -> e un fel de agrafa de prins documente, uite o sa ii fac o poza ca nu stiu exact cum se numeste si o sa o pun. am gasit la carefourre asa ceva, stiu de la instructorul meu care avea. si cand scoti centura o agati frumos de piciorusul de la oglida (parca special facut pentru asta!).
litza
QUOTE
ma consider un norocos considerand ca asigurare nu am avut deloc anul trecut si nu m-a oprit,verificarea e expirata de vreo doi ani, permisul e pierdut de vreo 2 ani...si merg zilnic cu masina


Eu te-as considera pericol public !
MoneyTalks
QUOTE


O faza chiar enervanta a fost cand am fost cu bunicamiu in .... in ... am uitat orasu . Era oricum o cale ferata ce ducea la o uzina . Portile erau inchise , vizibilitate era in zona si logic bunicamiu a incetinit pana la vreo 10 - 15 km/h . In plus , mai era si o masina de scoala in fatza . Ei bine , imediat ne opreste un curcan care mergea in spatele nostru sub pretextul ca nam oprit la stop . Iam dat 250 .


Mie mi se pare o faza chiar... NORMALA! Si, apropo, bine ti-a facut! icon_twisted.gif Stii cum sta aici politia la vinat pe cei ce nu opresc la STOP? icon_twisted.gif Este un loc special, renumit prin zona pentru asa ceva... laugh.gif
paulp
Eu ma consider norocos.

N-am luat amenzi decit 2 sau 3 pentru radar. Pentru neportul centurii o singura data am primit avertisment (de atunci incerc sa ma obisnuiesc s-o port si in oras, in afara e obligatorie icon_twisted.gif atit pentru mine cit si pentru cel din dreapta si cei din spate, nu le place, n-au decit sa alerge pe linga masina :wink: ). A, pentru comoditate, am gasit la Autocenter niste clipsuri speciale (ceva gen confort clips pentru centuri). 60K perechea, foarte utile si comode.

In rest, accidente NU, incerc pe cit posibil sa respect regulile si sa nu-i incomodez pe altii. (a, am permis si conduc :wink: din 1993).



Asa-i ca pot fi dat drept model icon_twisted.gif ?
SiloS
money talks , nu cred ca ai dreptate . Mai ales ca in fata era o masina de scoala care nici aia na oprit . Pe calea ferata nu se putea circula pentru ca era inchisa poarta de la uzina deci politistu a fost pur si simplu al dreacu .
FLEX
QUOTE
ma consider un norocos considerand ca asigurare nu am avut deloc anul trecut si nu m-a oprit,verificarea e expirata de vreo doi ani, permisul e pierdut de vreo 2 ani...si merg zilnic cu masina


Nu te supara, dar mi se pare inadmisibil modul in care intelegi tu sa mergi pe drumurile PUBLICE, cu o masina in stare tehnica precara (stiu ca o ingrijesti, dar nu cred ca ai in garaj stand de frine, aparat de verificat farurile si stand de verificare amortizoare, ca sa nu mai vorbesc de noxe), cu care pui in pericol echilibrul financiar al familiei (te-ai gindit ca e posibil, intr-o clipa de neatentie, sa troznesti un Mercedes S600? ce faci fara RCA? vinzi Dacia?) si mai ales neavind dreptul LEGAL de a conduce o masina! ... zau, cred ca norocul tau poate fi nenorocul altora ...



Bogdan_o, eu am avut 2 accidente "urbane" in care am lovit din spate cu Lada un break si o berlina; in ambele cazuri, ocupanta locului din dreapta a dat serios cu capul de parbriz (nu suporta, cica, centura), desi in momentul impactului viteza nu depasea 20km/h ... eu n-as vrea sa verifici pe pielea ta, sau a cuiva apropiat, utilitatea centurii de siguranta, crede-ma ca e mai bine s-o porti permanent ...



Eu am ghinion la radarele din oras, am luat des asa ceva ... dar vorba lui Wolfmark, amenzile astea compenseaza alte greseli ... in plan tehnic, am un ghinion fantastic la caucioace: pene peste pene, taieturi in liniile de tramvai, jante indoite in gropi ...
bogdan_o
Mai, eu centura in oras nu o port. Dar fac asta pe pielea mea. Cine se urca in masina cu mine e liber sa si-o puna, inclusiv cei din spate. Daca nu o face e risul lui. Afara e aceeasi problema. Eu mi-o pun. Daca ceilalti vor, bine, daca nu, treaba lor.
SYL
Dar daca te opreste politia ca ala din dreapta nu poarta centura pana la urma cine plateste amenda ? ..au fost niste discutii cand s-a bagat legea cu obigativitatea potrului centurii si in localitate, ca amenda o primeste cel din dreapta.
Marty
Cel din dreapta n-are nici o vina, tu trebuie sa-i spui sa-si puna centura, de unde rezulta ca tu suporti consecintele! Daca nu vrea sa-si puna centura, ii prezinti in gesturi largi si cu cuvinte clame, avantajele si beneficiile transportului in comun, eventual mersu' pe jos e sanatos!

Si stii de ce ? Pentru ca in caz de Doamne fereste!, daca unuia dintre pasageri i se intimpla ceva, TU esti raspunzator, nu el! Vezi ca mai era o discutie pe aici cu o DSN care luase foc si soferita era cercetata de omor prin imprudenta pentru ca unul din pasageri decedase in timpul incendiului.
SiloS
port centura doar aruncata peste mine , insa nu o prind .
SYL
Da, dar atata timp cat cel din dreapa are si el permis de conducere si stie legea.....Si sa zicem ca eu ii conving pe toti din masina sa isi puna centura (dupa noua lege si cei din spate trebuie sa o poarte), daca intre timp unul din ei isi decupleaza centura ? ca doar nu stau din 5 in 5 secunde sa verific daca au toti centura pusa....
asarban
Masinile fabricate in tari cu apa calda permanenta (© Marty) au un beculet care se aprinde cand nu sunt centurile cuplate!
Ov
corect, dar doar pt locul de la sofer, ca ar fi stupid sa merg singur in masina cu centura pusa si sa am becul aprins ca celelalte centuri nu sunt cuplate. :wink:
Marty
Ov, stai linistit, masinile straineze au senzor de greutate pe scaun. Daca nu simte greutate, dezactiveaza senzorul de centura de pe scaunul respectiv
Ov
m-am gandit ca asa ar fi posibil, dar mi s-a parut prea sf ... morala, cre' ca sunt cam innapoiat, hic 8)
viulian
Am votat ca sunt norocos la volan...



Mereu am noroc... adica scap neprins sau chestii care pot iesi foarte nashpa ies doar cu daune f. f. mici si cu lectia invatata..



1. In fata la Casa Poporului, viram deja la dreapta ca sa merg spre Unirii.. O calcam ca ma astepta gagica, virez amplu, mergand paralel cu un passat mai vechi, el in stanga mea, virand la fel. Eu aveam cam 80Km/h si ea vreo 40Km/h - de aceea m-am hotarat s-o depasesc pe interior. La un moment dat, cand eram la 2-3 m in lateralul ei dat tipa incepe sa traga usor dreapta - i se paruse ca virase prea amplu si voia sa se replieze.... Nu ma vazuse ca sunt langa ea.. Era aproape sigur ca ma voi lipi de ea, caci daca trageam si mai mult dreapta, la viteza aia deja simteam cum voi derapa si vom lipi masinile pe lateral sad.gif ..

Noroc ca am jucat need for speed, am tras putin mai mult dreapta si apoi imediat stanga, si masina a derapat putin putin putin de cenzurat, si m-am proptit in bara ei din spate. Eu am scapat doar cu tabla de langa stop aproape insesizabil atinsa si tipa n-a avut nimic.... Eram amandoi vinovati la o adica (eu pentru condus ca nebunu si ea pentru ca nu s-a asigurat). Era cu gacica-su... am fost foarte impaciuitor si tipu mi-a aruncat la plecare (se speriasera si ei rau cred) "fii mai atent, poate era un copil pe acolo.. ce faceai?" Da.. iata lectia, iata concluzia. Am bagat la cap si n-am mai facut niciodata asa ceva.



2. mergeam acasa spre Mangalia, intr-una din localitatile din judet radar... trec pe langa el legal, mai merg nitel, si dupa o curba vad pe unu ca vine tare si-i fac semn cu farurile. Imediat in curba, la 50m, un alt politzai la panda acolo ma trage pe dreapta... Tipu foarte rau.. sa-i arat extinctorul, triunghiurile si trusa med. toate cu emblema rar.. I-am zis umil ca am toate mai putin exinctorul.. Mi-a repetat de >5 ori ca "abia cand veti fi dumneavoastra in regula, abia atunci sa-i avertizati si pe altii". Era pus sa-mi ridice talonu.. Am incercat in fel si chip sa scap cu spaga.. n-aveam deloc spor.. Ma si vedeam cu talonu ridicat din cauza ca-i casunase lu ala sa ma invete o lectie si sa faca pe politzaiu demn si intangibil si impartzitor al dreptatii.

Norocu meu -> chiar atunci s-au luat la bataie, intr-o carciuma alaturata vreo cativa.. si unu pocnit bine, a venit alergand si s-a asuns plangand dupa motocicleta politzaiului; asta s-a dus la fel de vajnic si tzapan sa ii tempereze pe cheflii din bar. A facut acolo ordine, a scapat de naduf... s-a intors la mine si mi-a intins actele.. Se "defulase" acolo. Phui! Am zis sarumana si am plecat mai departe.. Noroc chior, caci chiar nu aveam timp sa stau sa umblu dupa talon.



3. Faza aiurea pe autostrada.. am scris textul din acest link atunci cand m-am intors din calatorie - viu (nu e cine stie ce, da' m-am speriat ca dracu): http://www.hex.ro/innoapte.php



4. am trecut si pe rosu, mai merg si fara centura prin oras, dar e OK pana acum, nici o intalnire cu organu.



Deci, cu toata inima zic ca am avut noroc GRAMADA la volan.. Multumesc exitentei ca a avut grija de mine pana acum.

Stiti cum se zice.. Unui incepator i se da un sac plin de noroc si un sac gol de experienta.. Ideea e sa-l umple pe al doilea pana nu se goleste primul.



Multa bafta va doresc si voua.. si incercati sa invatati din greselile voastre sau ale altora caci evolutia nu strica nimanui..
bogdan_i
Si eu am votat "norocos". Asta nu pentru ca as fi avut noroc in anumite situatii-limita, ci pentru ca nu am ajuns in astfel de situatii in care chiar sa am nevoie de noroc. Asta mi se pare mie cel mai important si in asta consider ca ar consta norocul meu.



Si asta nu pentru ca as fi cine stie ce sfintisor la volan. E adevarat, imi pun centura de fiecare data, si mi-o pun ca lumea, fixata pe bune, merg cu viteza cu care se merge in coloana, reduc la radare, nu-s ala care o tine fix la 50 in oras si 90 in afara.



Apropos de centura: am o curiozitate legata de cei care si-o agata cu diverse agrafe, clipsuri, etc. Cum o fixati? Adica tot trece peste piept? Si daca da, nu va jeneaza si asa?!?
bogdan_o
Eu va las pe voi sa apreciati.



Azi mi-au furat o oglinda (geamul oglinzii), ma duc la Sectia 9, aia ma trmit la Sectia 7, aia de la 7 ma trimit la un baiat care-l stiu ei ca vinde asa ceva, am prins o aglomeratie de nedescris pe St cel Mare si Lascar Catargiu - Victoriei, nu am putut ajune la nici o intalnire la timp si ca sa puna capac, cand am ajuns acasa mi s-a stricat si televizorul. Marti, trei ceasuri rele? Nu exista emoticon care sa-mi descrie starea de spirit. Poate decat unul cu o funie de gat.
Ghidioneanu
Pentru cei ce nu-si pun centura in oras : crash-test-ul se face la 50 km/h ! :shock: Si masina e sifonata rau , iar manechinele se zguduie ca dracu ! Am avut un accident in Iasi la viteza de 60 km /h si stiu cum e ! :oops:
tye
Conduc din 1997 .. zi de zi ...

Evenimente:

o data mi-a luat talonul pentru toba sparta (poluare fonica);

un radar 80kmph pe iuliu maniu in jur de ora 1 noaptea

un radar 160kmph in zona de 50 (ma intorceam de la busteni .. si cica e o zona .. intre localitati .. nu mai stiu pe unde .. dar cica e limita de 50 . eu n-am vazut indicatorul). .. .. am scapat cu 500K .. spaga

...si cam atat !!

Am votat "Nici ghinionist, Nici norocos" ...
Adrian_Solenza
QUOTE
Hmmm ... inseamna ca eu sunt norocos:

s-a luat de mine ca n-aveam centura - am inceput sa plang ca sunt student amarat, cand m-a intrebat la ce fac si i-am spus ca la medicina anul 6 mi-a zis felicitari si mi-a dat actele ... am fost impresionat pana la lacrimi



Si eu am bagat-o p'asta cu studentu... Merge! Eu eram la pod la grozavesti anu trecut, cu berlina, pe un frig... Si m-a oprit ca ma bagasem aiurea pe langa 601 etc.. M-a intrebat de unde vin, unde ma duc... Si am inceput: de la examen, partial etc... Faceam pe suparatu, si am scapat!

PS io ma chinuiam sa fac rost de 2 litri de benzina pt drum (2x 10KM), si daca mai luam si amenda...
igs
bogdan_o stii ce viteza prinzi daca te arunci cu masina de pe un bloc cu 4 etaje ?

60km/h ! ai curaj sa te arunci fara centura ?
bogdan_o
IGS, in cazul in care m-as arunca, raspunsul e da. Pentru ca fie cu centura, fie fara rezultatul e cam tot ala in ce priveste Daciile. Asa ca, daca e sa am nesansa unui accident, asta e. De ce sa imi fac eu viata grea cu centura care ma incomodeaza constant. Asta e valabil in oras, unde vitezele de deplasare sunt relativ mici. Nu merg foarte tare, nu trec pe rosu, pastrez o distanta suficienta intre mine si cel din fata, deci riscul unui accident frontal grav provocat de mine e zero. Iar la semafor nu m-o izbi pe mine unul cu 100 km/h sa ma zboare prin parbriz. Cand merg afara imi pun centura ca nu mai intorc capul de atatea ori, nu ma mai agit in masina si ma incomodeaza mai putin.
echosektor
conduc de prea putin timp,nu stiu ce sa zic.

insa cred ca sunt norocos pentru ca nu m-am incadrat bine de cateva ori si era sa ma "pup" cu cei din trafic...insa ei cu mai multa experienta m-au avitat...sper sa am noroc in continuare si sa fiu mai atent smile.gif
Uncle-Sam
eu ma consider la fel norocos. din 2002 de cand am carnetu n-am luat decat o amenda pt parcare interzisa care defapt trebea sa fie pt faza lunga da si-au facut aia mila...impresionant. In rest am mai trecut pe rosu, am mers pe contrasens si altele da toate fara sa vreau. Aaa, am mers fara toba la 1300 prin BUCURESTI si cand zic fara toba ma refer la evacuare galerie->saxofon si atat! Am trecut kiar pe langa un echipaj la mosilor care nici macar nu s-a uitat la mine! Am trecut de nenumarate ori cu peste 60 la ora pe langa radare, da niciodata nu m-a prins: ba prinsesera pe altii si erau ocupati, ba se mutau, ba era oprit. O intrebare acu: 1.daca imi pun jante de 14 si cauciucuri mai late care e amenda si ce tre sa fac dupa ce imi iau amenda? 2.cat ma costa formalitatile sa schimb in talon si ce trebe facut pt asta?
bogdan_o
Amenda pentru neconformitate 700k (in 48h) plus saltat talon. Asta ti-o spune Stan-Patitul. Dupa ce ai luat amenda, remediezi defectul (aka inlocuiesti jantele cu unele de dimensiunea celor din talon) si te duci in Candiano Popescu cu chitanta de plata a amenzii sa-ti dea talonul inapoi, nu inainte de a veni cineva cu tine sa vada daca ai remediat defectul. Biroul de restituiri e imediat pe stanga cum intri in cladire, vis-a-vis de cel pentru inscriere la examenul de obtinere a permisului.



Ca sa chimbi talonul: vizita la RAR pentru verificare sa-si dea acordul, dupa care urmeaza tot tambalaul cu actele in Udriste. Sunt exact aceeasi pasi ca si pentru inmatricularea unei masini noi sau radiate.
alexmirica
QUOTE


Pentru cei ce nu-si pun centura in oras : crash-test-ul se face la 50 km/h !  Si masina e sifonata rau , iar manechinele se zguduie ca dracu ! Am avut un accident in Iasi la viteza de 60 km /h si stiu cum e !  




Aaa, si trebuie sa mai aveti in vedere ceva: crash test-ul se face proiectand masina fix intr-un zid deformabil. Dar daca, de exemplu, masina X are 50km/h si masina Y are 40km/h, inseamna ca, prin insumarea fortelor de impact (impulsurilor, mai bine spus), rezulta ca e ca si cum ai intra in zid cu 90km/h... Moarte curata! :inger:
Ghidioneanu
Ghinion ? :evil:

Vineri dupa amiaza in Bucuresti , in spate la Piata Obor pe o aglomeratie tzapana , pana de cauciuc pe sina de tramvai , taiat cauciucul pe laterala ( nu stiam de ce ma claxoneaza unul din spate , am crezut ca e nervos ca sunt din Iasi !) Buuun , trag dreapta tare si urc putin pe o bordura pe la Aversa , schimb cauciucul :mester: in doua minute , plec si aproape de semaforul de la intersectia cu Colentina , iar flashuri :isteric: si claxoane ( se mergea cu 2 km pe ora , aglomeratie mare !) , ma dau jos iar pana , iar cauciuc taiat pe laterala :injuratura: , pe partea cealalta , si am ramas in coltul bulevardului adresand urari de caldura excesiva edililor bucuresteni ! Am gasit cu greu un taximetrist solenzar dornic de un castig facil , mi-a imprumutat roata de rezerva si am mers impreuna pana la o vulcanizare Sos Fundeni , pus doua cauciucuri SH . E ghinion ?
Ant
Cum se schimba votul ? :cry: M-a mancat undeva sa votez norocos deh eram la inceput....Un bilant pe 4 luni ar suna cam asa :

- lovit in aripa dreapta spate de o cucoana fara vizibilitate si care s-a tot asigurat pana a intrat in mine

- 2 radare

- furat casetofon

- 1 radar

- aripa dreapta fata indoita de un binevoitor cu bocancu' :evil:

- cardul cu banii de rata inghitit de bancomat, recuperat dupa 10 zile - platit penalizare

- parcat la indicatiile unui binevoitor pe un loc prevazut cu bara (ca se ridica si coboara sa nu-ti ocupe cineva locul) - pietris de jur imprejurul blocului de beton in care era infipt tarusul ... in concluzie blocul de beton a urcat din cauza greutatii masinii care apasa pe pietris - rezultat spoiler sgariat urat si o bucatica rupta la extragere :evil: ... binevoitorul s-a volatilizat subit :vmad:

Asa ca va rog frumos modificati-mi si mie votul ca poate s-o schimba si ghinionul asta :cry:
Ciombe
Ma consider norocos... desi am luat si io destule amenzi radar (cel putin una pe luna, atat in tara cat si in strainatate..), m-a lovit o vaca in spate facandu-mi spoilerul, bara intaritoare, hyionul muci + caroseria deplasata, la nici o luna dupa ce mi-am luat masina (Fiesta TDCI), am lovit prima masina la 12 zile dupa ce am luat-o - de-abia plecasem de la semafor si coloana din fata a pus frana... io clateam retina la tipa ce mergea pe trotuar..., am trecut de nenumarate ori pe rosu, am avut explozie de cauciuc la 90 prin pitesti, am picat cu motorul, m-am rasturant cu masina pe zapada, dar ma consider norocos! Mai ales ca de cateva ori pe motor am negociat gresit virajele caci aveam viteza prea mare iar pe jos asfaltul era acoperit cu un strat fin de mizerie/nisip... si asta se intampla chiar pe Valea Oltului..., am derapat cu Mercedes C-classe la 190 km/h intre Ulm si Wurzburg, ca era primavara si mergeam noaptea iar pe jos pe alocuri mai erau portiuni cu polei etc si iata ca am scapat nevatamat. Sa nu mai povestesc ca am busit masina sefului acum vre-o 3 luni prin germania (BMW 520 model 2001) - masina la care tine ca la ochii din cap... Concret: ma intorceam si io cu caprioara wub.gif blonda din dreapta de la iarba verde, ne prinsese noaptea pe malul Mainului si cand mai aveam vre-o 5 km pana la intrarea in oras mi-a sarit alta caprioara (de data asta - caprioara adevarata cu 4 picioare) fix in aripa dreapta fata a masinii... noroc ca nu ma grabeam si am avut in jur de 50 km/ caci altfel o faceam lata de tot... beleaua a mai mare a fost ca a aflat sefu si de caprioara blonda care n-ar fi avut ce sa caute in masina lui... Important e sa ramai intotdeauna optimist, sa te gandesti ca "putea sa fie si mai rau". Deci sunt norocos!
Ant
daca incepi cu d'astea : pierdut roata dreapta fata de la un Golf 2 in mers cu aprox.110 km/h , cazut cu VW Passat '78 in balta (s-a surpat malul ), invartit pe sosea de la o bucatica de polei cu acelasi VW ( aprox. 70km/h), topit cabluri electrice (VW) iarna pe -15 grade, cazut cu Dacia Nova de pe un ponton in mare (aici nu mai conduceam eu) - niciodata nu am patit absolut nimic - ai dreptate sunt norocos !!!
St
Apropo de avertizare luminoasa la Vw. La un Golf v al unui prieten, fara centura pusa, la toti pasagerii care sunt in masina, nu porneste motorul.
Ionut_r2100
Io cica is norocos am luat 4 amenzi de cand am carnetu (2000) si am trecu pe langa vreo 10( de parcare, viteza, intors, prioritate la pietoni, o bere la disco, depasire...etc) biggrin.gif (ahh si era sa mor in fara la casa popurului can aveam 100 si mi-a TAIAT CALEA O FEMEIE LA VOLANUL UNEI NOVA 017.gif 017.gif 017.gif .....AM INTRAT PE CONTRA SENS AM FACUT SLALOM (NU STIU CUM charge.gif )


P.S.: ERAM VERDE LA FATA sad.gif
MoneyTalks
Daca aveai ghinion, nu mai apucai sa scrii rindurile de mai sus... rolleyes.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.