Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Scartait...din toate incheieturile
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
nino
De catva timp, break-ul meu scartaie rau...Prima scartaiala a inceput cand viram dreapta...scartaie ceva, nu-mi dau seama, cred ca e de la etrier, mai ales ca roata stanga-fata se incalzeste un pic (la 10 km parcursi).

A doua se manifesta ca un tacanit la viteze de peste 20 km/h, pe partea stanga, parand a fi ceva de la caroserie, deoarece nu-mi dau seama de zona da unde provine. Tacanitul creste in functie de viteza, ar putea fi de la o roata...?

A treia "tacanitura" e de fapt un scartait continuu, tot pe stanga, din fata, care apare - dispare, iar apare si e foarte strident...

Ultimul se manifesta numai la franare, e un scrasnet puternic pe dreapta, la roata din fata. Cred ca e ceva de la etrier..

Va multumesc mult si pentru raspunsurile date la topicul "Set motor nou", in urma carora am renuntat la idea de set nou si am ramas (din cauze financiare) numai la ideea de segmentare...
driverx
:roll: :roll:



Ciudat tare de tot. Recomand calduros sa dai jos rotile sa verifici placute, daca etrierele stau bine...la mine un suport e putin deplasat in exterios, dar in ultima vreme nu prea mai creaza probleme.



So, daca nu te stii....repede la mecanic.



:shock:
Pedro
Inclin sa cred ca-ti atinge janta etrierul , mi s-a intamplat si mie , e foarte ciudat zgomotul ca mai ales parca nu se aude de la roata ci parca bate ceva puternic in caroserie
george_d
Rotile nu tre sa se incalzeasca. Desfa ambele etriere si verifica sa nu fie cilindrii blocati. Daca scartie cand franezi tre sa verifici placutele de frana (uzura, proaste din fabricatie,poate au prins o piatra). Daca tot ridici masina pe cric trage si de roti ca sa verifici eventualele jocuri (rulmeti, bucsi, pivoti).
AC
nino, ce spui tu in privinta scartaitului si incalzitului se datoreaza blocarii partiale a pistonaselor in etrier. Cauza e simpla. Se rupe burduful ala de protectie de pe piston, intra mizerie, apoi in combinatie cu lichidul de frana se face ca o pasta ce impiedica miscarea libera in etrier. Scoate pistoanele, curata-le suprafata cu o bucatica de lemn, sterge bine cu o carpa interiorul etrierului. Atentie, cand montezi la loc pistonul, sa ai cumparat burduf nou!
tyka
io zic sati faci o revizie generala. icon_mrgreen.gif
nino
Am fost in service azi-dimineata si iata care erau problemele:

- un tachet directie stanga+cateva saibe, care au rezolvat un tacanit (nu ala dintre volan si spatarul scaunului... biggrin.gif ), dar au modificat cave la directie incat volanul nu prea mai revine, plus ca schimb directia mai greu;

- rulmentii pe fata;

- garnituri etriere;

- aerisire frane+schimbat placute.

Alaturi am schimbat si uleiul la CV, reglat joc culbutori+aprindere.

Total=1,2 mil. ROL.O fi mult, o fi putin, nu stiu, dar acum mai trebuie sa vad ce e cu directia (n-am mai avut timp sa stau, serviciul preseaza...).Multumesc celor care m-au sfatuit.
nimic
te sfatuiesc si eu ceva.zici ca volanul nu mai revine la loc.in general casetele de directzie nu se repara ci se inlocuiesc.e super nasol sa nu -tzi revina volanul la loc.plus ca rishti destul de mult sa mergi cu el asa ca nu potzi sti cand te lasa.mai stai pe putzin pe janta,ia-tzi o caseta de directzie noua si dupa aia mergi fara frica.cu directzia si cu franele in general nu prea se joaca.
OCEBE
probabil ca ti-au bagat o saiba sub piston ca sa mai ia din joc si sa apese mai bine angrenajul; in scurt timp va reapare "usurinta" manevrarii volanului, revenirea lui dar si jocul in angrenaje; solutia (radicala)?

QUOTE


casetele de directzie nu se repara ci se inlocuiesc.

tyka
cumpara alta. icon_mrgreen.gif
Vemanis
Da asa e schima-l rapid cu unul nou!

laugh.gif
tyka
fati o revizie generala. icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.