Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme ambreaj+acceleratie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
teodor
Salutare, am 1 buc. DACIA 1300 , problemele sunt:

1.la schimbarea vitezelor (2,3 sau 4) masina nu se misca repede precum se accelereaza.

2.se accelereaza mai mult decat trebuie (se tureaza ) si totusi masina se ,,misca' incet-incet rezultand un timp mai mare in care masina se pune in miscare

Mai pe scurt trebuie sa supraturezi masina (imediat dupa ce ai schimbat viteza) ca masina sa se miste normal.

Ce se poate sa fie? :?: :!: Cum se poate rezolva problema
george_d
iti patineaza ambreiaju' sau e prea strans cablu de ambreiaj.
Ov
ce a zis george_d. Ca o completare, ca sa poti sa mai mergi asa cu masina (oricum, cateva zile max, ca dupa aia crapa de tot) pana o faci, nu mai tura motorul si schimba fff jos vitezele, adica in jur de 2000 rpm. Asa patineaza mai putin, dar asta nu e o solutie....



cati km ai cu masina?
ionut232
discu de ambreiaj patineaza...schimba-l
tyka
schimbal. icon_mrgreen.gif
teodor
Cat costa un disc de ambreiaj pt. 1300 cutie 4 trepte?

:shock:
Ov
discul ~500k, placa de presiune (daca e cazul) ~500k, rulmentul ~150k



... dar manopera ...... in jur de un milion
OCEBE
plus timp, cca 4ore
teodor
Si un service bun pentru al schimba prin Bucuresti?Cine stie? :roll:
OCEBE
nu-i mare inginerie; se poate face intr-un atelier care are (in afara de SDV-urile necesare) rampa sau elevator
teodor
Dar o adresa de service.Prin sect.3?
teodor
exista si disc de ambreiaj de productie straina(france sau germany) care se potriveste pe dacia 1300 cutie 4 trepte?Stie cineva?Sau intreb prostii? :oops: icon_mrgreen.gif
OCEBE
n-are importanta ca-s 4 sau 5 trepte; ca sa se potriveasca (d.p.d.v. fizic), importante sunt dimensiunile fizice ale discului (inclusiv ale gaurii canelate).

ptr. economie de bani, poti cumpara numai ferodourile si niturile (asta cu conditia ca discul propriu-zis sa poata fi refolosit; eu sunt la a 4-a refolosire a aceluiasi disc)
tyka
nu tine ,ai sa ai loc an disc.cumpara altul[nou] icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif
OCEBE
QUOTE


nu tine ,ai sa ai loc an disc


poti fi oleaca mai explicit? :oops:
Gusti
Eu sunt la a 3-a refolosire a discului.

Mere fara nici o problema.
tyka
ai sa ai joc an arcurile care prea socurile motorului. icon_mrgreen.gif
OCEBE
QUOTE


ai sa ai joc an arcurile care prea socurile motorului.  

pai si de asta am si conditionat refolosirea discului
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.