Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Nelamurire planetare noi, da inca bate...
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
dantes
Am tot cautat, da' nu am gasit ce problema am eu acum...



Este in felul urmator...am schimbat ambele planetare (lungi) cu unele noi de "origine", pus la service sa nu pierd garantia, totul ok...



Am observat, cam dupa 1000km, ca atunci cand trag complet dreapta de volan sa intorc, surpriza...bate...chiar plecat foarte usor de pe loc, dar bate tot in dreapta...cand fac complet stanga nu bate a draq de loc...

Dupa cunostintele mele stiu ca atunci cand faci complet dreapta ar trebui sa bata planetara din stanga, lucru confirmat de-a lungul timpului, daca e vb de planetara...



Acum nu mai stiu ce sa mai cred, ca atunci cand fac dreapta dar nu la maxim, ci pana la jumate nu are nici pe draq, si nici cand accelerez in curba...



Poate ma puteti lamuri? 10x
aviasol
dantes, eu zic sa nu te mai stresezi si sa te ducu peste aia care le-au montat ca ai garantie la manopera + piese conform legii
Bogdan
Eu am o problema foarte asemenatoare la DSN, dar tot aman mersul in service...la fel, doar cand volanul e maxim stanga bate, cand e maxim dreapta, n-are griji..
Bunicutzu
Cel mai bine ar fi sa faci ceea ce am facut eu si scapi si de pierderile de ulei din cutie.

Da cutia de viteze jos, schimba grupul conic de planetare lungi cu grup conic de planetare scurte, pune si planetare scurte si rezolvi mai multe probleme asa. E adevarat caci e costisitor, dar va fi alta viata dupa aceea.

Planetarele lungi daca le ai noi le vinzi si tu la altcineva, ca sa nu fie cheltuiala prea mare. Un mecanic bun te scoate la liman.
george_d
Si cat costa grupul conic? ca la mine huruie ca dracu.
Bunicutzu
Sincer sa fiu nu stiu cat costa grupul conic, caci de achizitia acestiua s-a ocupat mecanicul meu, cred ca in jur de 1 milion plus sau minus.

Planetarele scurte l-am luat de la magazinul Dacia de la Obor 2.200.000 bucata, anul trecut spre vara (piese de origine).

Manopera (inlocuit sincroane, grup conic, rulmenti, montat planetarele) 1.000.000.

Timp de lucru, 2 zile(poate e mult, dar mai bine incet si treaba de calitate)

Acum din cand in cand mai bag in cutie 200 gr ulei(6 luni), dar eu merg zilnic cel putin 20 km.
george_d
10x! Daca nu gasesc un grup SH nu-l mai schimb. Pe harb nu iau mai mult de 20 de mil si sa dau acu 6 mil sau mai mult nu cred ca merita.
tyka
dute si schimbale ,iati bani si iati un set de [glentzer]sunt nemtesti. icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif
green_alex
Am eu de vanzare un set de glentzer pt 1300. Noi de la mama lor, in cutie. 0721036354
AC
sau vand masina mea care are 16 ani si inca nu bate nic" ce zici? :twisted:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.