Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Directia la Dacia 1410
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
pleosc
In unele zile imi merge directia super ushor,si pe loc si in mers,iar in altele fac febra musculara,fara sa-i fac nimic.De ce se-ntampla asa?

Si ce as putea face sa mearga directia mai ushor (in afara de a schimba planetarele si de a-mi pune servo biggrin.gif
marius-gabriel
important e ca presiune in pneuri sa fie corecta,unghiurile sa fie corecte, o caseta de directie bine unsa,etc

nu cred ca te-ar ajuta cu ceva daca ii schimbi planetarele
pleosc
Dar cum se explica diferenta asa mare? In unele zile parca as avea servo (parca smile.gif ) iar in altele trag din rasputeri.
marius-gabriel
s-ar putea sa fie din cauza temperaturii, drumului, daca e ud sau nu pe jos..
OCEBE
QUOTE


Si ce as putea face sa mearga directia mai ushor (in afara de a schimba planetarele si de a-mi pune servo  

un volan cu diametru mai mare icon_mrgreen.gif, presiune mai mare la rotile din fata, reglarea corecta a directiei sau daca nici una, resemnare, ca-i de la ei!
pleosc
M-am resemnat :shock:
tyka
verifica daca ai vaselina an caseta sau daca nu cumva mansoanele de cauciuc dele caseta sunt sparte si prinse de directie si bagata an melcul dela directie. icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif
xix1319
Cum se verifica daca ai vaselina la caseta(mai detaliat daca se poate)
Ov
te bagi sub masina, desfaci capacul de jos de la caseta, verifici vizual prezenta vaselinei, si montezi la loc :wink: (io nu m-as baga, ala e singurul lucru la care mi-e frica sa ma bag)
marius-gabriel
Ov, s-ar putea sa sara niste saibe si un arculet pe-acolo.... biggrin.gif biggrin.gif

asa ca nu mai da sfaturi de genul asta
xix1319
A,sa inteleg ca mai bine las-asa icon_mrgreen.gif
EPoX
sal

eu fac scoala de soferi pe o dacie din 2002 sau 2003

si din prima mi-am pus problema : cum e cu directia ?

am exeprimentat si nu mi sa parut asha de rau

mere binishor
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.