Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ati trecut pe rosu?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Statistici
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
northwood
Dragii mei...



Marturisesc ca mi se intampla uneori ca atunci cand ma apropii de o intersectie si "simt" semaforul ca va trece pe galben sa nu franez, ci , din contra, sa accelerez. In astfel de situatii, ajung sa trec pe galben/rosu.



Cati dintre voi ati trecut pe rosu?
sstanescu
Eu am trecut o data dintr-o mare prostie, fiind complet neatent. Din fericire era o intersectie in T si eu mergand inainte nu m-am intersectat brusc si violent cu cei care plecasera si faceau stanga (mergeam pe partea de sus a T-ului, de la dreapta la stanga). Asta face parte din capitolul prostii imense dar care din fericire nu au avut urmari, asa cum am mai intrat la un moment dat intr-o intersectie cu ochii in harta. Aveam "Cedeaza". N-am vazut decat un tramvai din dreapta si masini din stanga. Nu am vazut nimic din ce era in dreapta tramvaiului, insa am calcat brusc acceleratia si am iesit din intersectie. Daca venea alt "meserias" cu viteza pe prioritate ma facea de comanda...



Si am mai intrat pe galben-rosiatic prin intersectii. Rusine sa-mi fie... Insa totusi nu am intrat niciodata pe rosu clar cu exceptia cazului de mai sus.
Ov
tb sa recunosc rusinos ca am trecut pe rosu de vreo 15-20 de ori, VOIT ... in general la intersectiile alea semaforizate inutil din drumul taberei (bucla), care merg si la 11 seara. Ma apuca spumele cateodata la stopuri d'astea si ma uit sa nu vina nimeni si trec. In rest, de regula atunci cand simt ca urmeaza sa se faca galben stopul (vad verdele la pietoni clipind) incetinesc, si mi se intampla rar sa trec pe galben.
Manuel
O singura data si neintentionat. Ma duceam la spital, nascuse nevasta-mea si efectiv nu stiam ce-i cu mine. Am realizat abia dupa ce am trecut de intersectie.
Maf
La Kogalniceanu exista acel semafor inainte de trecerea de pietoni si dupa rond. Ei, pe acest nenorocit de semafor nu l-am vazut intr-o seara(eram grabit si am uitat complet de el) si am trecut pe rosu. Mi-am data seama ca am "comis-o" dupa vreo 10m. M-am uitat in oglinda sa vad daca nu e vreun "cap de creta". Nu era nici unul.Asa credeam eu laugh.gif La urmatorul semafor(ala de la petrom) apare langa mine o berlina alba cu 3 "capete de creta" in ea. Ma trage pe dreapta, i-mi zice ca am trecut pe rosu si-mi cere actele. Le dau acetele, pe care nici nu se uita, si-mi zice ca amenda e de la 1 la 3 bulioane, si permis suspendat trei luni(se intampla acum cam un an).Cu o fata evlavioasa ii rog frumos sa ma ierte ca nu o sa mai fac laugh.gif , ca ma grabeam, bla,bla,bla. Deja erau mai maleabili(se vedea pe fata lor ca voiau ceva "cash").Pun mana pe telefon si sun pe un prieten de care tocmai ma despartisem sa vina sa-mi dea niste bani(nu aveam decat vreo 50mii). Cand termin de vorbit ma duc din nou la ei si ...suprize, surprize i-mi dau actele inapoi cu urmatorul spunandu-mi: "De data asta te iertam. daca vrei sa ne dai ceva :shock: ne gasesti in rond la Kogalniceanu!". Si au plecat. A venit prietenul, mi-a dat niste bani(300mii) si m-am dus sa le dau(m-am gandit ca trec in fiecare zi pe acolo si daca ma prind a doua oara....). Deci atentie, din cand in cand la Kogalniceanu se mai posteaza niste "capete de creta" chititi pe spaga icon_evil.gif
laurh
Cata corectitudine dom`le. smile.gif
verygood
DA, am trecut.

Rezultatul = 30 de zile de mers pe jos. :cry:
GeorgeB
da voit de vreo 2 ori , dar la limita cu galbenul
Marty
Am trecut gramada si inca mai trec! Ma rog, in momentul de fata trec numai cind e vorba de facut dreapta si NUMAI DUPA ce m-am asiogurat temeinic inainte.
asarban
Eu am ce am cu un semafor de pe Tineretului, cum vii dinspre Palatul Copiilor spre Vacaresti, am ce am de nu il vad....
Bobo
am trecut de multe ori cand ma grabeam.. in gen. la intersectii din astea de 3 lei semaforizate aiurea..

sper sa nu mai trec dar uneori o mai iau pe aratura..

in gen. evit sa trec pe rosu ca sa fac dreapta ca mi-e frica de politie..
r-mircea
Am trecut si eu de destule ori pe galben-rosu , chiar rosu,de obicei pe la 11-11.30 PM doar prin Drumul Taberei, unde este o colectie de semafoare inutile ( si nu ma refer la cele din intersectii ) .
SGN_1310
He he ieri eram cu beby_1300 cu masina lui, eu pasager chircit de teama in dreapta, a trecut pe un mare rosu la intersectia de la gradina botanica....

Ha...ha...na ca te'am dat in gat Beby! laugh.gif
driverx
Once...Voit sad.gif



:shock:
FLEX
Niciodata voit, de vreo 2-3 ori din neatentie, de citeva ori la cumpana dintre galben si rosu ...
marius-gabriel
si din neatentie si din cauza ca veneam lansat si mai treceam vb lui northwood pe un galben/rosu..

insa niciodata nu am oprit si sa plec pe rosu daca nu vine nimic.

am vazut ca se poarta si asta
DSops
Da, de multe ori, mai ales cand virez stanga si semaforul tine putin. Spre surprinderea mea desi trec pe rosu, dupa mine se mai baga 2..3 masini. Mi-au luat o data carnetul ca am trecut pe rosu cand de fapt trecusem pe verde full, de atunci nu mai tin seama de nimic, dar niciodata nu am incomodat pe altii trecand pe rosu.
EPoX
lolz care mai decare

da stiti ce fatza face un instructor cand elevul din stanga trece pe rosu si isi da seama abia dupa ce ai trecut ???

najpa

eu am patito el vb la mobil si am zis ia sa trec sa vad ce se intampla biggrin.gif

dupa ce a vazut zicea ceva de mama tata si alea alea biggrin.gif
asarban
Uite unu care de "zmecher" era sa bage omu' in belea si se mai si lauda si, pun pariu, nici nu-si da seama de tampenia facuta.

Bai asta! Daca va oprea potera pe ala il lasa fara servici? Te-ai gandit la asta? NU?

.....de ce nu ma mir.....

Auzi ....cand ai de gand sa te lauzi .....fugi pe mirc si scrie acolo ca ai A3, ca ai o renta viagera de 10000 euro pe luna (scrie asa cum am scris eu "renta viagera", hai ca nu e prostie, nu stii tu ce e aia da' e de bine) ca ai 190 cm si o ai de.....



Toti ne punem cenusa in cap si declaram ca am trecut pe rosu de tampiti si se gaseste unu sa se laude ca tampitu.....asta chiar nu pricepe ca e din alt film....
apadi
niciodata nu am trecut pe rosu si nici nu cred ca se va intampla (ar trebui o situatie super speciala ca sa se intample), pentru ca dupa mine este una din cele mai stupide chestii pe care le poate face un sofer.
DSops
Mai asarbane, esti din ce in ce mai DURU, vezi sa nu te faci sapun. biggrin.gif

Nuca nai dreptate, da totu-si... 182.gif:
Pedro
Sincer as vrea sa nu mi se intample , mai ales ca inca nu ma simt deloc stapan pe mine la volan , dacia mi se pare o masina destul de greu de manevrat si tocmai d-aia incerc sa fiu cat mai prudent , nu de alta da franele te pot lasa oricat , directia nici ea nu e deloc stralucita etc.
DSops
Sa inteleg ca daca ai avea o masina traznet ai circula numai pe rosu?
Pedro
Nu da mi-as permite sa trec si la limita galben spre rosu, am avut o mazda 626 cu injectie multipunct , 2000 cc si nu eram asa crispat cum sunt acum in dacie pe scaunul soferului
Liviu
Pe [b]galben mi s-a intamplat odata sau de doua ori . Pe rosu niciodata ...
AL
Hai sa va povestesc o patzanie... era pe vremea cand eram student.... si intr-o seara veneam de la examen.... dupa unul din acele examene care incepe la 8 si se termina la 21-22 seara... cu scris si oral si materia pe un an intreg.



Pentru cine cunoaste, pentru Bucuresteni, intamplarea a avut loc in intersectia semaforizata de dupa Academia Militara, cum se coboara si se merge catre Eroilor... acolo unde bulevardul mai are si doua benzi pe margine despartite de un trotuar+spatiu verde de benzile din mijloc.



Acolo am trecut eu pe rosu...cu politia de fatza!.... adica cu o patrula de circulatie care statea la 10 m dupa intersectie, pe drumul care merge catre biserica Elefterie (Opera).



Dar sa va explic.... eu intentionam sa fac la dreapta (de fapt e in unghi de 45 grade) si sa merg catre Opera... semaforul pentru dreapta, pe benzile din mijloc, este pe o faza aparte.... adica atunci cand pentru inainte e verde, pentru dreapta este rosu pentru ca cei care merg tot inainte de pe benzile din margine sa nu fie intersectati....dar atunci era seara....masini putine...eu am ajuns in intersectie si era rosu pentru toata lumea....m-am oprit..... insa cand s-a facut verde pe sensul inainte, simtind ca pleaca masinile de langa mine, din reflex, am plecat si eu....am facut dreapta fara sa vina nimic din margine.... si m-am oprit in fatza politistilor care sarisera toti in drum si se uitau la mine de parca as fi aruncat in aer palatul Cotroceni .... primele lor vorbe au fost "dom'le, mata nu esti normal?".... eu: 'da de ce, ce am gresit?"... "ati intrat pe rosu, de fatza cu noi, intentionat....doar ne vedeati ca suntem aici!".... eu: "nici vorba, eu am plecat pe verde, doar ati vazut ca am stat la stop"............ dupa vreo 10 minute ii vine unuia ideea salvatoare....mergem cu totii in intersectie si asteptam o tura completa de semafor, pe toate fazele.... atunci ne-am prins ce se petrecuse.... PLECASEM PE ROSU!... :oops: ... apoi m-au intrebat "da' totusi de ce?"... leam explicat ca sunt obosit, vin de la examen si ca am reactionat instinctiv...desi cunosteam intersectia...



urmarea e si mai haioasa: nu mi-au facut nimic! laugh.gif .... era o mica problema: eu oprisem la culoarea rosie.... dar plecasem tot pe rosu, pe o faza gresita.... si nu prea se incadra in prevederi, nu prea stiau la ce articol sa bage problema.... pana la urma m-au intrebat daca am luat sau nu examenul si cand le-am zis ca da, m-au felicitat si au zis ca ma iarta..... cred ca a fost singura data in Bucuresti cand am dat peste niste politzai cu bun simt, care sa intelega diferenta intre o GRESEALA si incalcarea cu NESIMTIRE a regulilor!
paulp
O singura data am calcat rosu, adica s-a schimbat din galben in rosu imediat si m-a prins putin neatent (adica beleam ochii la unu de linga mine cu care ma luasem la liniute pe Independentei). Faza e ca nevasta-mea de linga, a urlat "Ce faci ma, nu vezi ca e rosu!" La care am frinat imediat (trecusem cu vreo 10-15 m si blocam frumos intersectia de la UMF). Am bagat in marche-arierre si m-am intors pina la trecerea de pietoni. Dupa faza asta cind m-am linistit am vazut la vreo 50 m un Garcea care se uita lung la mine sa vada ce fac, trec mai departe (caz in care sigur ma oprea si ma intreba cum mai stau cu conturile) sau ma opresc (ceea ce am si facut) si doar mi-a facut din deget cind am trecut pe linga el.

De atunci, chiar daca e primu galben opresc, poa sa ma claxoneze si mama lu' Stefan cel Mare icon_twisted.gif
apadi
se pare ca mai nou si eu am trecut pe rosu dar complet fara intentie. eram la semaforizarea in 3 timpi de la hotel europa si ma duceam spre mall si am vazut cu coada ochiului semaforul pe verde, deci nici o problema... numa ca era semaforul pt. dreapta ...
FLEX
Concluzia: a se casca bine ochii, semaforizarea e din ce in ce mai complexa, spre binele nostru, dar si noi trebuie sa fim atenti ... o intersectie cunoscuta se transforma peste noapte in altceva, in urma aparitiei unui nou semafor ...
viulian
Eu am trecut de mai multe ori pe rosu.. si in ultima vreme chiar voit. Adica doar ce se punea rosu, masinile care primeau verde nu apucasera sa se miste, mi-am rotit privirea si n-am vazut nici un politai, si i-am dat blana.



Se pare ca am si noroc e drept smile.gif - de vre-un an de cand m-am mai relaxat la volan, nu m-a inhatzat nici un politai pentru asta.



Insa nu am riscat niciodata (decat carnetul meu si nimic altceva).

Daca am chef sa ma joc cu carnetu', ma joc - dar nimeni nu a facut vreo manevra aiurea din cauza ca l-am stanjenit cumva ca am trecut pe rosu.



Si sincer prefer ziua ca sa fac nebunii pe rosu - daca am vizibilitate in toate partie si nu e nici un risc pentru altii. Las ochii sa se plimbe putin pe masinile care trebuie sa plece la verde, sa vad ca nu e nici o masina de politie, si ma bag.

REPET - nu am stanjenit pe nimeni facand manevra asta. Este o satisfactie personala si atat icon_twisted.gif E o chestie care tine de mine si de rosul ala, iar nu o chestie care tine de mine si de ceilalti pe care as vrea sa-i calc pe nervi.



Am circulat si noaptea prin Bucuresti - si atunci vedeam mai la fiecare intersectie cate o masina de politie pitita pe dupa undeva. Ziua, in trafic mare.. nu prea stau baietii sa opreasca masini decat la radar.



Good luck!
Bass-ty
Am trecut pe rosu si voit si din greseala....de culoarea galbena nici nu mai vb...daca se schimba semaforul de pe verde pana nu ajung la el.....trec pe galben.....ba chiar accelerez sa prind galbenul.....asta in intersectii mai mici....circulatie redusa....in zonele centrale nu prea poti....adica e imposibil sa nu atingi nimic (o masina, o baba etc). Tin minte ca intr-o noapte am trecut tot centrul orasului (e in linie) pe rosu pana la ce mai mareintersecttie....cunosteam toata politia rutiera de noapte si am vrut sa vad daca se i-a careva de mine sau nu.....



Intr-o alta noapte m-am oprit noaptea la 3 la semafor (era rosu) in fata primariei....am stat cat a tinut semaforul dupa care am trecut, imediat dupa intersectie un echipaj de politie isi rupea mana sa-mi faca semn sa opresc......cobor din masina, salut, ii dau actele dupa care imi spune "Esti prost?....tu nu vezi ca nu e nici picior de om in oras?"......concluzia: noi ii luam de prosti pe politai....dar ei ne cred pe noi prostii lumii si sunt convins ca dupa ce scapi de o amenda incercand sa i te plangi rad impreuna de la sar capacele! (mai am povesti haioase cu politia noaptea dar ma intind prea tare)
sod
de cand am mers pe jos 45 zile pentru un rahat de incurcatura si u n crtin cu tico, respect toate kkturile de semne. Ma costa mult mai mult sa fiu imobilizat decat orice intarziere.
TazManiac
Am trecut o data dintr-o prostie. Eram pe Barbu Vacarescu si tocmai il zarisem pe intructorul cu care facusem scoala de soferi. Si tot uitandu-ma dupa el sa-i fac semne, ceva sa ma vada si sa-l salut ma trezesc cu cineva claxonand langa mine. Atunci ma trezesc: baaa, sunt in intersectie; BAAAA, SUNT PE ROSU!!!! De atunci m-am invatat minte si n-am mai trecut niciodata.
bogdan_o
Pe rosu nu am trecut niciodata, iar pe galben numai cand se schimba exact in dreptul meu. Altfel pun frane destul de violente numai sa nu trec pe galben/rosu. Si toate astea se datoreaza zilei in care mi-am luat permisul. La traseu am trecut pe galben pentru ca nu il vazusem. Ala din fata mea trecuse si am trecut si eu dupa el pentru ca batea soarele din spate si nu distringeam culoarea semaforului. M-a oprit politistul pe dreapta, am asteptat restul masinilor si am plecat din nou. Mi-a dat carnetul, dar m-a frecat destul de mult. Pe chestia sta imi iau destule injuraturi de la ceilati soferi, dar nu ma deranjeaza, mergand pe principiul cainii latra, caravana trece. Amenda daca e eu o platesc nu ei.



In rest, fac si eu ca Al. Ma trezesc plecand si eu cand pleaca aia de langa mine pentru ca nu fac oparte dintre cei care stau cu o mana pe scimbator si cu una pe claxon sa demarez cand se face imediat verde. Mai schimb o caseta, mai o vorba cu cei din masina si ma mai uit din cand in cand pe geam. Dar spre norocul meu ma prind destul de repede.
madalina
Apropo de tr5ecut pe rosu! Depinde ce masina ai! Duminica pe la 20:30 in intersectia Dacia cu Eminescu si Dorobanti venind dinspre Romana si facand stanga pe Dorobanti nu mi-a venit sa credcata nesimtire poatre exista! Era traficul foarte linistit, dar cineva cu un ML s-a plictisit de asteptat la semafor si a intrat pe un mare rosu! A oprit la semafor, a stat cam 1 minut, apoi a plecat pur si simplu chiar daca avea rosu si verde aveau cei ce venea de pe Dacia!
Marty
MIe-mi place sa cred ca ML inseamna Mare Looser . De unde rezulta ca a avut un comportament in consecinta :roll:
daciaclub-Imhotep
Cred ca este imposibil sa nu ti se intample sa treci pe rosu din cand in cand. Din neatentie, din graba, chiar calculat...Deci raspunsul este da, desi ar trebui sa fie nu.
igs
am trecut si eu o data pe un rosu, eram pe la inceputul condusului in bucuresti: la universitate cand vii de la romana, sunt 2 semafoare: unul de facut la stanga care era rosu (nu l-am vazut) si unul pentru mers inainte care era verde: am trecut bine-mersi, am facut la stanga, m-a oprit garcea, mi-a facut morala, mi-am pus cenusa in cap, i-am pus cascavalul in talon, m-am vaicarit ca de-abia am luat masina si nu m-am obisnuit cu ea (aveam nr. rosii) si mi-a dat liber.



dar cea mai tare faza pe care am avut-o cu un politzai a fost cand m-a luat cu radarul. e putin off-topic dar tb sa va zic:



era prin 2001 tocmai ma mutasem si nu prea stiam bine zona nici pe unde stau baietii cu radarul.

duminica dupa-amiaza constat ca aveam nevoie de niste chestii pe care le uitasem la birou. aaa, am uitat sa va zic, cu o saptamana inainte fusesem la o nunta la braila si ma luase un radar pe drum (96 in localitate), nu a vrut caposul ala sa ne intelegem si mi-a facut proces-verbal.

deci sa revin: duminica dupa-masa cobor pe calea vacaresti de la big berceni, fac stanga pe splaiul unirii (pe langa dambovita), ma uit inainte, numai eu pe sosea.

a fost momentul in care n-am mai judecat si am calcat-o pana la fund, acul vitezometrului a trecut de 100/h moment inc are il vad pe garcea iesind din masina ascunsa in spatele unui aro parcat pe dreapta.

cand l-am vazut am intzepenit: daca si asta imi facea proces verbal stateam pe bara o luna.

ii dau actele si incep sa ma vaicaresc, ii spun toata povestea de saptamana trecuta si il iau la coarda sensibila:

- stiu, am gresit, recunosc, pacatul recunoscut e pe jumatate iertat, lugu-lugu.

- da domnule, zice el, dar stiti, legea...

- lasati dom' politist, legea e oarba, dvs nu sunteti, fiti generos, numai oamenii puternici pot fi generosi, etc, etc.

- bine, zice el in final, ce facem ?

si acum vine momentul culminant al povestirii: ma uit in portofel si vad ca mai aveam la mine 2,000 de lei. da doua mii, o bancnota de aia de plastic cu eclipsa !!!

scot portofelul, i-l arat ca e gol si ii spun: dom'le n-am buletinul la mine. da' va las permisul si ma duc pana acasa sa imi iau buletinul (moment in care ii aratam cardul BCR) si ma intorc.

a inceput sa rada, mi-a aruncat pe bord talonul masinii, zice hai te astept inapoi.

m-am dus la bancomat, am extras suma nesesara, am pus-o in talon, m-am intors, mi-a facut proces verbal cu 56 km/h in loc de 106 si toata lumea a fost multumita.
cristimm
Am auzit ca nu se mai ia pemisul pentru trecut pe rosu decat daca faci un accident. Altfel iei doar amenda.

Inclin sa cred zvonul pentru ca in ultimul timp am vazut foarte multi trecand pe rosu - oameni obisnuiti cu masini obisnuite (a se citi rable) care nu cred ca au pile pe la politie sau portofelul prea plin.
ashu
Sa stii ca si io am observat acelasi lucru. Ma scoate din minti, tot mai multi au inceput sa nu mai stea la stop. Ce se intampla, nu pot sa cred, se duce totu dracului, nu se mai respecta nici o regula? Parca ne-am pregati sa intram in uniunea africana, pe cuvantul meu. :vmad:
klaus
Eu nu am auzit, am citit treaba asta in codul rutier (art. 91 lit. a din OUG 195/2002 coroborat cu art. 231 din Regulamentul de aplicare a OUG 195/2002)
MoneyTalks
Inseamna ca e mica amenda :evil: Ar fi bine sa o faca macar 3,000 euro...
Marius
Dupa ce am vizualizat cum au votat cei de pană acum îmi dau seama ca ceea ce voi spune îi va deranja pe multi.

Cu cei ce trec pe rosu după ce se opresc, se asigură și trec mai departe... hai să zic... trec cu vederea. Dar referitor le acei condăcători auto ce forțează intrarea în intersecție chiar și când văd culoarea galbenă a semaforului și conștientizează faptul că ar putea oprii dar nu opresc, le-aș suspenda permisul pe cel puțin 6 luni, le-aș da o amendă să-i usture în cur și i-aș pune să mai dea o dată examenul de luarea permisului. :impuscat:

Mi se pare un gest lipsit total de luciditate și nu știu câți sunt conștienți de riscul pe care și-l asumă... mai ales când nu există vizibilitatea optimă pentru astfel de acte de inconștiență.

Și am și o nelămurire: ce câștigați fraților dacă treceți pe roșu?

Eu personal am trecut o singură data pe culoarea roșie a semaforului și asta din greșeală, l-am observat după ce am trecut de el deoarece era amplasat aiurea, mascat de un copac și într-o intersecție care nu necesita semaforizare... (părerea mea) ... dar am comis-o când am trecut pentru prima dată pe acolo.
SYL
QUOTE


Cu cei ce trec pe rosu după ce se opresc, se asigură și trec mai departe... hai să zic... trec cu vederea



Din contra, pe aia i-as pedepsi cel mai aspru. Poti sa fi in mijlocul noptii, sa nu treaca nici o masina, daca e semaforul pe rosu stai si asteapta.
sstanescu
Cam asa SYL. Legea iti lasa circumstanta galbenului dupa verde, insa in cazul intrarii pe rosu, sanctiunile ar trebui sa fie usturatoare. Este incredibil cum ne kkam pe reguli simple facute tocmai sa ne protejeze pe noi. Nu e lege anticoruptie, nu e cine stie ce abrambureala de lege fiscala sau lege electorala, e un regulament simplu si de bun simt in asa fel incat noi, aia de circulam pe strada, sa nu ne omoram unul pe altul.



Imi pare rau, insa nu am nici o mila de exemplu pentru conducatorul auto al unei masini care s-a bagat printre bariere si l-a luat intercity-ul in coarne. Duca-se, am mai scapat de un idiot, s-au mai eliminat niste gene retarde! Cred ca s-a facut o mare prostie prin sanctionarea doar cu amenda a trecutului pe rosu, este sursa sigura de vatamare corporala!
ashu
Exact, chiar de curand era sa intru in unu la Unirii care a facut stanga pe rosu fara sa ii pese catusi de putin. N-avea viteza, dar nici n-a incetinit, a trecut de parca era dreptul lui, desi i se pusese rosu de peste 30 de secunde. Erau doi cocalari borati intr-un Opel Vectra. Clasic, ce sa mai zic. Daca intram in el probabil tot ei s-ar fi dat jos la mine la bataie. Niste kkti de oameni, s-a umplut tara de ei.



PS. Ma tot gandesc sa-mi iau o juma de norma ca gabor de circulatie. Nu vreau sa fiu platit, nu, fac munca voluntara. Atata doar sa am chitantieru si puterea de a lua permise. :twisted: Oare se poate?
AL
Chestia cu voluntarii s-a mai discutat cand se cocea noul cod rutier... doar ca organili vroiau voluntari dotati cu fluier, care sa dea din maini in intersectii in locul lor.... si sa umble pe stradutze dupa cei care parcheaza aiurea, chemand echipaj de blocari/ridicari auto dotat cu garcea real..... nici vorba de chitantier sau drept de ridicarea permiselor.



Cat despre trecutul altora pe rosu.... asa rau imi pare cateodata ca nu am o lama de buldozer montata pe masina!!!! :vmad:
Marius
QUOTE
QUOTE


Cu cei ce trec pe rosu după ce se opresc, se asigură și trec mai departe... hai să zic... trec cu vederea



Din contra, pe aia i-as pedepsi cel mai aspru. Poti sa fi in mijlocul noptii, sa nu treaca nici o masina, daca e semaforul pe rosu stai si asteapta.




Mie personal mi se pare mult mai periculos sa te apropii de o intersectie cu 50 km/h si cand vezi culoarea semaforului ca se schibma din verde in galben (si tu ai timp sa franazi) sa accelerezi si sa intri in intersectie cu mai bine de 60-65 km/h.

In categoria celor ce se opresc initial la culoarea rosie, stau putin si dupa aceea trec, in mare parte intra creaturile ce poseda o masina mai de fitze si au impresia ca sfidandu-i pe ceilalti ce stau la semafor devin muuult mai bengosi. Peste astfel de gesturi as putea trece cu vederea. In fond atata timp cat nu se joaca decat cu permisul si banii lor ci nu si cu viata altora... e problema lor.



QUOTE
...a trecut de parca era dreptul lui, desi i se pusese rosu de peste 30 de secunde. Erau doi cocalari borati intr-un Opel Vectra. Clasic, ce sa mai zic. Daca intram in el probabil tot ei s-ar fi dat jos la mine la bataie.




Astora nu le-as lua permisul, nu le-as da amenda... i-as impusca.
sstanescu
"In categoria celor ce se opresc initial la culoarea rosie, stau putin si dupa aceea trec, in mare parte intra creaturile ce poseda o masina mai de fitze si au impresia ca sfidandu-i pe ceilalti ce stau la semafor devin muuult mai bengosi. Peste astfel de gesturi as putea trece cu vederea. In fond atata timp cat nu se joaca decat cu permisul si banii lor ci nu si cu viata altora... e problema lor. "



Marius_mca, regula e regula! Gresim cand spunem ca se joaca doar cu permisul, banii si viata lor! Se joaca cu viata noastra, a tuturor. Chiar daca nu te omoara, te poate schilodi, de o sa te chinui toata viata. Am spus, am calcat si eu pe bec din prostie, niciodata voluntar! Am incalcat alte prevederi ale regulamentului, unele minore, insa stiu ca nu e normal! Orice regula, orice marcaj cat de neinsemnat presupunem ca e cu un rost si trebuie respectat cu sfintenie! Inchipuie-ti ce ar fi daca toata lumea ar avea avion si brevet de pilot! S-ar duce dracu tot traficul aerian, ar fi destepti care nu ar sta la 7000 de metri, s-ar duce de capul lui mai jos. Eu spun ca politia noastra este de kko tocmai pentru ca nu face pic de educatie, da din maini la coloana oficiala si da amenzi aiurea. Insa noi toti nu constientizam ca regulile de circulatie sunt sfinte tocmai sa apucam batranetea, nu sa ne schilodim/omoram din motive cretine (caruta pe E, depasire pe zona cu depasirea interzisa, intrat pe rosu, trecut printre bariere, viteza excesiva prin localitate, stare tehnica necorespunzatoare la masina etc etc)





Aaaa, si in exemplul dat de tine cu fortarea galbenului, din nou este incalcare a legii. Legea iti spune ca poti intra intr-o intersectie atunci cand nu poti opri in siguranta (eu asociez asta adesea cu spatiul insuficient de franare). Faptul ca apesi la fund pedala de acceleratie te duce din nou in contradictie cu legea, care-ti impune anumite limitari de viteza in oras, precum si obligativitatea reducerii vitezei atunci cand te apropii de o intersectie, fie ca ai verde, fie ca ai prioritate!
LucescuC
F rar trec pe galben,daca nu pot opri in siguranta.Pe rosu nu am trecut si nu voi trece niciodata,cei ce fac asta risca (cel putin)sanatatea lor.Pacat ca nu se mai suspenda pemisul pt nerespectarea culorii semaforului,multi conducatori ar merita un asemenea tratament. :evil:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.