Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: bataie la roata aiurea
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Pedro
Am mers cu masina vreo 600 km si la dus a mai fost cum a mai fost da la intors aveam o bataie de undeva din zona rotii dreapta fata , mentionez ca in momentul in care puneam frana bataia inceta indiferent cat de tare apasam frana , nu este de la janta ca am scos roata afara si nu atinge pe nici unde (in schimb am gasit un patent pe bascula si asta dupa ce mersesem cu 120km/h). Poate fi de la planetara (numai ca din cate stiu eu in linie dreapta planetarele nu prea bat) sau stiu eu de la pistonas, poate imi dati o idee ca tocmai am iesit cu ea din service si nu mai vreau sa ma intorc , as vrea sa remediez problema singur.
OCEBE
QUOTE


mentionez ca in momentul in care puneam frana bataia inceta indiferent cat de tare apasam frana , ....... (in schimb am gasit un patent pe bascula si asta dupa ce mersesem cu 120km/h). ...


faptul ca zgomotul dispare la franare ma duce cu gandul ca buba trebuie sa fie la frane; verifica fixarea etrierului (inclusiv a penelor) si a placutelor de frana (lamelele de otel sa-si faca treaba si sa nu permita jocul placutelor).

cat despre patent, sa-l stapanesti sanatos.
danny_nt
am avut si eu o problema asemanatoare cu o bataie la stanga fata(faza era ca bataia asta aparea doar la viteze mici pana 60-70 iar cand apasam putin frana nu se mai auzea) dupa ceva batai de cap am detectat o placuta de frana care era cam uzata si avea putin joc ... dupa ce am schimbat-o nu a mai aparut bataia...
Pedro
danny_nt mai mult ca sigur ca si la mine se intampla acelasi fenomen. Tu spuneai ca la viteze mari nu se mai auzea da te inseli de batut bate da nu se mai aude, in rest merci de "tip" ca ti-am spus si la mine mai mult ca sigur e aceasi problema (simptomele sunt aceleasi)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.