Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Fasait la frane
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
bogdan_i
In primul rand, stiu ca s-a mai discutat despre asa ceva, am cautat, insa n-am fost perfect satisfacut de rezultate.



Asadar, problema: cand franez, se aude un fasait. A inceput de ieri, deodata. Se auzea si inaite, insa mult mai incet si mai putin, adica se incadra in normalitate, asa cum aflat de pe forum.



Daca apas brusc si puternic frana, e OK. Pedala e moale, adica e servo. Daca apas mai usor, fasaie lung (vreo 10-15 secunde, cred), dupa care pedala se intareste, ca si cum ar fi motorul oprit. Furtunul e OK,



supapa e OK, nivelul lichidului e OK. Cand franez sau cand tin frana apasata, motorul incepe sa vibreze, de dimineata, cand era mai rece chiar s-a oprit o data.



Din cate am mai auzit si eu, ar fi membrana. Ce ziceti? Si daca e asa, e usor / scump de schimbat?



Mersi mult si inca o data scuze daca intrebarea se repeta.
FLEX
Si eu zic ca e membrana servofrinei, dar habar n-am daca servofrina de Dacia e demontabila; eu am schimbat servofrina pe Lada 1500 si aia e capsulata, a trebuit sa cumpar toata servofrina pentru minunea de membrana.
Ov
2 posibilitati (asta daca zici ca ai verificat tot ce ai scris mai sus, inclusiv furtunul de la servo si "mufa" aia alba de plastic care intra in servofrana):

1. daca ai bord CN, comanda aerului se face cu vacuum care se ia dintr-un T inainte de intrarea in servo. Acolo este si o supapa mica. S-ar putea sa ai probleme p'acolo.

2. daca 1 pica, atunci ai membrana sparta. NU SE INLOCUIESTE (si chiar daca s-ar putea, nu e deloc recomandat). Deci, schimba servo !!!
stasi
eu cand am avut membrana sparta, tragea aer fals, motorul facea ca dracu... cand franam, franam de tot... se oprea si motor si tot...oricat de putin apasam pe pedala...



si mie mi-a recomandat toata lumea sa nu inlocuiesc membrana ci sa cumpar servo cu totul.. e vreo 500k... inca n-am aflat de ce trebuie schimbata toata servo daca se poate inlocui doar membrana...



inainte, cea veche nu fasaia deloc.. de cand am pus-o pe asta noua fasaie destul de tare... la inceput a fasait si mai tare... acum tot tare dar mai rezonabil...
GabiS
Nu se schimba ptr. ca e foarte greu de desfacut si facut la loc, iar membrana aia oricum se duce destul de greu, mai degraba sa fie una dintre alea mici. Daca as mai umbla la o servo, as schimba decat garnitura aia mica, de afara, ptr. care nu trebuie sa desfaci porcaria aia de servo.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.