Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Roata rezerva SLZ Scala
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Piese auto - Dacia Solenza
SYL
Astazi am vazut o SLZ Scala care avea pusa roata de rezerva in dreapta-spate (era janta de otel); faza e ca janta respectiva arata ca de 13', nu de 14'. Asa au toate Scala, roata de rezerva cu janta de 13' ?? Normal ar fi trebuit ca si rezerva sa fie de 14', dar la Dacia orice e posibil....
Marty
E pe 13", nu e pe 14"!
SYL
Sa inteleg deci ca anvelopa de pe rezerva la Scala e 165/70 R13; banuiesc ca sunt Matador MP 12 (adica exact acelea de pe Celelate SLZ fara jenti de aliaj). Tare ciudati sunt cateodata astia de la Dacia; nu inteleg de ce nu au pus si pe rezerva janta de 14 (evident de otel).



Si inca un amanunt: inseamna ca in talon sunt trecute ambele dimensiuni de anvelope ? (165/70 R13 si 165/65 R14) ??
Marius
QUOTE
...... nu inteleg de ce nu au pus si pe rezerva janta de 14 (evident de otel).


din acelasi motiv din care majoritatea constructorilor de masini nu le echipeaza cu roata de rezerva acelasi model cu cele din aliaj (acolo unde este cazul)



QUOTE
Si inca un amanunt: inseamna ca in talon sunt trecute ambele dimensiuni de anvelope ? (165/70 R13 si 165/65 R14) ??


exact
aviasol
la vw se poate opta contra cost pt roata de rezerva de dimensiune normala dar de tabla si roata de rezerva de dimensiune normala de aliaj. standard e roata aia mica de roaba
Marty
Ma, la mine in talon nu e trecuta decit dimensiunea pe 13". Orice as face, orice roata as pune, ma aflu in nelegalitate. Asa ca prefer sa merg cu rotile pe 15"



Aviasol, nu numai masinile produse inGermania dar si masinile produse pentru Germania/Elvetia/Austria, au in dotare roata de rezerva mica, standard! Asa e la ei legea.
Marius
QUOTE
Ma, la mine in talon nu e trecuta decit dimensiunea pe 13\". Orice as face, orice roata as pune, ma aflu in nelegalitate....

........ te-ai gandit la 165/70 pe janta de 13"? ... :U just kiding :U



la mine sunt trecute ambele dimensiuni
Ghidioneanu
Si la mine sunt trecute ambele marimi, oricum pe rezerva am mers o singura data in 15 000 km, si atunci cam 3 km pana la vulcanizare....
Bogdan_F
la mine in cartea masinii sunt trecute ambele dimensiuni de roti - atat 14" cat si 13". asa ca pot sa merg cu ce roti vreau...



ar trebui sa fie asa la toate SLZ Scala!!!
Oroles
aceeasi pb o am si eu: in talon au trecut o sg dimensiune desi in carte sunt ambele. asta nu inseamna ca esti in ilegalitate, ci doar ca le-a fost lene la aia de la politie sa scrie. legale, din constructie, de la mama natura sau cum vreti voi sunt, logic, ambele dimensiuni trecute in carte.
bogdan_o
Da, dar daca lui Garcea i se pune pata poate sa iti salte talonul pentru asta plus amenda.
andu77
cunoaste cineva exemple concrete de alte masini ale caror roata de rezerva are janta mai mica decat rotile cu care e echipata din fabrica masina?
SYL
Pai treaba asta se cam practica la masinile straine din clasele superioare care au rotile de dimensiuni mari, sau la masinile sport, care in general au portbagajul f mic.
Wolfmark
Parca nu stiu ce Audi nici n-are roata de rezerva...
bogdan_o
De exemplu, am un vecin cu un 307 cu roti din aliaj si a facut pana si roata de rezerva era mai mica decat cele originale si ca latime si ca diametru. La VW Golf e aceeasi poveste, la fel si pentru Passat cu roti din aliaj. Alte modele nu am fost atent, deci nu pot spune.
SYL
QUOTE


Parca nu stiu ce Audi nici n-are roata de rezerva...


Sunt destule modele fara roata de rezerva. Spre exemplul noul Clio RS(Sport) 2.0 ...are un nou esapament prin care a castigat 10cp, dar a pierdut astfel rezerva.
bogdan_o
In general masinile fara roata de rezerva au un sistem numit TireFit (poate varia denumirea de la producator la producator) care consta dintr-un compresor si o solutie speciala care se introduce in anvelopa. Am vazut asa ceva de cumparat prin marile magazine si este un tub asemanator ca dimensiuni cu unul de spray si are un furtun de cauciuc transparent. In capatul furtunului e o duza similara cu cea a pompelor de umflat roti. Tubul are o spuma care se umfla in roata si astupa eventualele gauri.
Ov
ei, nu cred ca e chiar spuma care se umfla in roata. Cred ca e un fel de lipici, care odata intrat in roata, astupa eventualele gaurele. Era acu muuuuuuuulti ani la tib, unu' care facea o demonstratie cu asa ceva, si tot infigea surubelnite in cauciuc icon_twisted.gif
Oroles
l-am vazut si eu pe ala de la tib (sau sab) nu mai stiu...oricum...la prima vedere demonstratia era interesanta.
Vially
Treaba cu "spuma" este chiar functionala, si standard la unele modele de Mercedes, chiar si la echiparile superioare de Fabia exista.
boby13
Bun Gasit!

Va rog, spuneti-mi unde gasesc preturile pentru piese de schimb SLZ?

Ma intereseaza janta otel (roata de rezerva) + suport roata de rezerva.

Merci!
bogdan_o
Suna la 0248.500.000. Asta pentru preturil;e date de uzina. Dar poti merge si in targ sa vezi care sunt preturile.
boby13
Multam de info!

Targ in Cluj nu stiu daca este...sad.gif(

Oricum si preturile de uzina sunt un indiciu
bogdan_o
Eu am spus de targ ca nu m-am uitat de unde esti. Dar nu se poate sa nu existe in tot Clujul magazine cu piese auto care sa aibe si jante de 13. Nu e musai sa iei originale.
Danut 88
Sunt si eu curios. Dupa vreo 7 luni de la cumpararea masinii, am dat roata de rezerva jos sa vad starea ei si am constatat ca este o roata de dimensiuni:Anvelopa Michelin 155/65 R14-Janta scrie stantat pe ea Michelin 5.5j-ET36. Oare fostul proprietar a schimbat roata cu totul sau asa a venit ea din fabrica?
Iulikk
A fost schimbata.
Danut 88
Cea care a fost de origine, era cumva 165/70 R13?
Iulikk
Da. Dar tinand cont ca este de rezerva, nu cred ca este o problema. Oricum, eu la Solenza din dotare am folosit rezerva o singura data... vreo 200 de km.
Danut 88
Ok, mersi Iulikk. Faza este ca, era ciudat sa fi pus o roata de dimensiunea aia pe Solenza si nu una de dimensiuni normale. Acum m-am lamurit.
Iulikk
Pai... Solenza Scala are jantele de aliaj, iar roata de rezerva este de tabla. Dimensiunea anvelopelor pe janta de aliaj este 165 / 65 R14, iar dimensiunea rotii de rezerva este 165/70R13.

Cu placere!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.