Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: La franare tremura volanul
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Consty
Cand pun frana, tremura volanul de-mi sare din mana.

Mi-a zis un mecanic ca am discurile ovalizate. Le-am schimbat prin toamna trecuta dar dupa putin timp fenomenul a reaparut. Alt mecanic mi-a zis ca s-ar putea sa scape presiune pe la etriere.

Poate aveti voi mai multa experienta in problema asta...
xix1319
La mine tremura datorita santurilor de pe discuri,nu trebuie sa fie neaparat ovalizate.
Marty
Ai discurile valurite! E materialul prost si trebuie sa ai mare grija cum mergi cu masina (sa nu dai in balti dupa ce frinezi, etc.). Eu imi luasem niste discuri BOSCH dar nu le-am mai schimbat, le-am alezat pe alea de pe masina.
tyka
e ovalizat. schimbal. icon_mrgreen.gif
paulp
ovalizat si cu santuri. Schimbarea (si cauta de alea albastre) :wink: Si schimba si placutele + garniturile la etrier. Asta asa, preventiv icon_mrgreen.gif .
whitesorcerer12
cu ce e mai bune alea albastre?
Consty
QUOTE
ovalizat si cu santuri. Schimbarea (si cauta de alea albastre)  :wink:  Si schimba si placutele + garniturile la etrier. Asta asa, preventiv icon_mrgreen.gif .




Păi d-alea albastre am pus data trecută...
paulp
QUOTE


Păi d-alea albastre am pus data trecută...


Si scria pe ele "Origine Dacia" sau "Nemurirea SRL"?



Stiu ca sint albastre facute in garaj, care sint aproape la jumate din pretul celor de uzina, dar cu alea si tu esti mai aproape de D-zeu 017.gif
whitesorcerer12
asa o fi..si eu am pus albastre..deocadata e ok si are peste 10000
tyka
pune discuri albastre si dale gauri. laugh.gif laugh.gif
whitesorcerer12
sa le faca ventilate???pe bune:)))?
paulp
n-ai inteles: DALE cu gauri icon_twisted.gif ca la discurile de dacie acolo ajungi daca le dai gauri 017.gif



Dale = bucati de ciment care se pun la cavouri
dragos763
Itzi zice mosu ca stie prea bine. Discurile sint singura cauza pentru tremuratul asta. O sa cumperi discuri pina o sa dai faliment. Asa ca mai bine il dai jos il iei in brate si te duci cu al la un meserias strungar sa ti-l indrepte si pe urma poti sa-i dai talpa...Ar mai putea fi o chestie: sa ti se blocheze foarte usor etrierul cind frinezi (in sensul in care se blocheaza si se deblocheaza la fel de repede) dar deobicei face un zgomot ca o trosnitura.

Oricum ai grija ca se incinge mult mai repede si mai mult asa si sa nu ramai fara vaselina la rulmenti ca dai de alta belea...

Pina iti rezolvi problema frineaza din timp si in trepte.
stoian
Sunt discurile dar verifica si jocul la etrierte .Placutile de siguranta sa nu fie uzate

.Verifica si directia sigur ai probleme .
cei7pitici
Discurile sunt de vina. Daca iei altele noi dupa ceva timp iti fac la fel (se ovalizeaza). Rectifica-le pe cele care le ai (daca-ti mai permite grosimea), o sa se ovalizeze mult mai greu decat unele noi.

Eventual fa apoi si o echilibrare.
whitesorcerer12
by the way, de rectificat pe unde???
Marty
whitesorcerer12, vezi ca e un anunt la bursa cu un nene care strunjeste/frezeaza. Dai discurile jos si te duci cu ele-n mina la domnia sa (asta daca nu stii tu vreun strungar/frezor)
bogdan_o
Eu sufar de o problema similara. Cand pun frana nu-mi tremura volanul insa masina vibreaza de zici ca trec peste denivelari si face si un zgomot sacadat. In schimb daca franez si las volanul din mana masina merge drept, vibreaza, dar nu trage in nici o parte. De la ce sa fie? Tot discurile?
SGN_1310
Intai localizeaza sursa zgomotului. Eu shi manualul de mecanica banuim ca e de la tamburi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.