Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: curatare injector
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
xix1319
Cat costa curatarea injectorului la berlina cu injectie?
Cabera
si unde se poate face, in afara de adaugarea in rezervor a solutiei din benzinarii. :!: :?:
nelu
Cum ati dedus ca este nevoie?

Cred ca s-a discutat subiectul la DSN sau Solenza.

Am vazut ca s-a discutat de doua metode: 1) se lasa motorul sa functioneze cu un amestec benzina+solutie curatare dintr-un recipient separat (nu rezervor) sau 2) cu ultrasunete intr-o baie cu solvent.
xix1319
prima varianta ma intereseaza ,este nevoie ca ar trebui sa se faca cam la 20.000km si eu am facut vreo 40.000

Prima oara am facut-o la 15.000km si se cunoaste
satori
la ce capitol se cunoaste?
xix1319
La multe,la putere(la demaraj) ,la relanti nu mai tremura in halu` ala
Cabera
xix1319, prima data - la 15000km- unde ai facut-o?
Ov
io am 30.000 si nu am curatat niciodata injectorul si nu tremura la relanti, trage si nu face nici o figura. E o regula cu curatatul asta?
SYL
QUOTE


E o regula cu curatatul asta?


Nu cred. Spre exemplu eu mi-am facut un test de injectie prin septembrie si s-au uitat si la injector si era curat.
Ov
SYL, cat te-a costat testul, ce ti-a facut si unde l-ai facut?
xix1319
Eu l-am curatat prima oara la service rent car constanta cand era in garantie si avea cu totul alte probleme si am stat toata ziua acolo sa le ia aia prin eliminare(n-au rezolvat nimic si nu era nimic stricat asa-i masina ,dar daca-s prosti ce sa le fac)
SYL
QUOTE


SYL, cat te-a costat testul, ce ti-a facut si unde l-ai facut?


Testul m-a costat 250k si l-am facut la Dacoserv.

Ce mi-a facut...:

- au pus motorul la tester;

- demontat pe acolo pe la injectie si curatat unde era cazul , s-au uitat inclusiv la injector;

- desfundat returul (era infundat);

- cam asta imi aduc aminte...nu am stat tot timpul langa masina.
SiloS
apropo de injectoare , ce cadenta maxima suporta ? Poti tura motorul si la peste 4000 ? ca am auzit ca pe unele dacii cu injectii motorul nu merge mai repede de 4000 de ture .
SYL
QUOTE


apropo de injectoare , ce cadenta maxima suporta ? Poti tura motorul si la peste 4000 ? ca am auzit ca pe unele dacii cu injectii motorul nu merge mai repede de 4000 de ture .


DA. Il poti tura pana la 5600rpm (aceasta este turatia maxima la care e limitat...ma refer la motoarele de pe berlina si Nova; cel de pe DSN e limitat la 6100rpm).

Si daca te intereseaza, eu l-am dus pe al meu in 5600 si pe loc si in mers (maxim in tr a 3-a..aveam cam 120km/h; in tr a 4-a merge pana la 5000rpm~160km/h, iar in a 5-a pana la 4000rpm~160 km/h).
SiloS
merci pentru raspuns .

Si poti pune injectoare mai mari pe dacie ?

Intreb pentru ca ma gandesc ca injectoare mai mari = benzina mai multa = ture mai multe = putere mai multa ?
costi
Nu cred. Ar fi cea mai ieftina metoda de tuning. Cred insa ca arderea va avea de suferit (pulverizare, bla, bla, bla) si oricum puterea maxima e tot aia pe care a indicat-o constructorul.
SYL
Marirea de injectoare duce la cresterea puterii, dar duce si la cresterea consumului.

PS. Marirea injectoarelor e o metoda practicata de firmele de tuning.
SiloS
Si se pot pune alte injectoare mai performante pe dacia . ?



Nu luam in considerare consumul .... :oops:
SYL
Banuiesc ca da; la fel cum se tuneaza si alte motoare pe injectie prin aceasta metoda, nu vad dc motorul pe dacie ar fi scutit....Cred ca probabil chiar injectorul(ele) original(e) pot fi marite.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.