Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: uzura anormala pistoane
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
dex0906
salut,
tocmai am demontat chiulasa la dacie, ma asteptam sa gasesc segmentii uzati ca consuma ulei... (desi setul motor e schimbat acu 35 mii km) si m-am speriat de ce am vazut.. pistoanele au joc - se misca vvreo 2 mm inspre baterie si inspre radiator (e ovalizat - uzat mai mult pe partile unde sint gaurile la bolturi). se misca asa de mult incit pot vedea segmentii cind dau intr-o parte pistoanele.
stie cineva ce ar fi putut provoca o astfel de uzura?? (in motor nu se auzeau batai in mod deosebit, si pe cealalta directie nu par uzate mult pistoanele)
diaconuliviu
Cit are motorul de la ultima interventie la set?

Acea uzura as pune-o pe seama unui joc axial mare la arbore, necorectat, sau biele strimbe.
EUROPE_
Probabil ca pistoanele au fost noi... dar cilindrii tot cei vechi. Nu stiu care ar putea fi problema. Cum spune diaconuliviu joc axial in lagarele paliere, probabil.
Cand ai facut ultima reparatie capitala? Setul motor a fost nou??? Sau din targul de masini ... huh.gif
argon
normal ca cilindri erau vechi, doar nu voriai sa schimbe si blocu motor odata cu setu' blink.gif
Omul a specificat clar ca setul e schimbat acum 35 000 km, si setul dupa cunostintele mele include si camasi !
cnn
dex0906 cred ca problema ta ar putea avea urmatoarele cauze:
- pistoanele nu au fost corect montate pe biele (nu s-a tinut cont de sensul de montaj)
- setul motor nu a fost montat corespunzator (nu s-a tinut cont de semnele de montaj prevazute pe capul pistonului)
- sau amandoua cauzele de mai sus
- material, prelucrare sau imperechere necorespunzatoare a pieselor setului motor
- ungere deficitara
- este posibil ca si jocul axial al arborelui cotit sa fie mare ( opinia lui diaconuliviu)
dex0906
setul motor a fost nou, (cilindri, pistoane, bolturi) - schimbat acum 35 mii km; odata cu el a fost schimbat si arborele cotit si cuzinetii.
- cum verific jocul axial la arbore? (parca sint doua semi inele care nu-l lasa sa se plimbe... trebuie corectat / reglat acel joc daca e arbore nou? sint semiinele de mai multe grosimi? (poate zic vreo timpenie ... tongue.gif )

(va multumesc pentru raspunsuri)
ydaniel
joc de 2mm e f mult;) banuiec ca scotea fum albastru la greu.ce marca e setu?
cnn
QUOTE(dex0906 @ 26 May 2006, 09:21)
...........
- cum verific jocul axial la arbore? (parca sint doua semi inele care nu-l lasa sa se plimbe... trebuie corectat / reglat acel joc daca e arbore nou? sint semiinele de mai multe grosimi?  (poate zic vreo timpenie ... tongue.gif )


DA sunt trei tipuri de semiinele de reglaj axial (cota 0, R1 si R2) functie de cota la care a fost rectificat arborele cotit. Semiinelele sunt amplasate intre blocul motor si arborele cotit (palierul central) sub capacul de palier din mijloc.
diaconuliviu
QUOTE(dex0906 @ 26 May 2006, 09:21)
[...]
- cum verific jocul axial la arbore? [...]

Da, sint semiinele de dimensiuni diferite, cum ti se spune; acuma, ele sint pentru ST, R1 si R2, dar n-as merge pe ideea asta, la modul cum se fabrica piesele la noi, ci prin incercari.

Cea mai simpla metoda, fara a demonta decit baia si fulia arborelui cotit:
Cu un levier "faci pirghie" undeva in fata, impingind arborele cit mai in spate (nu "ca militienii", ci cu simt. Dupa asta fixezi un comparator cu palpatorul pe arborele cotit si il reglezi la 0 dupa care calci ambreiajul. Cota indicata de comparator este jocul axial.
dex0906
ma gindesc eu: daca se deplaseaza un pic arborele, lagarele arborelui tot perpeniculare cu bielele ramin... s-ar deplasa arborele fara biele - pistoane (bielele se pot misca axial in lagarele din arbore destul de mult, de asemeni boltul de piston accepta o miscare axiala in piston) , cum ar afecta pistoanele?
oricum, in seara asta o sa incerc cu levierul.. si oricare ar fi cauza daca o aflu o sa postez aici sa va zic
dex0906
stie cineva cit trebuie sa fie diametrul pistonului de 1300 cind e nou? am vazut ca joaca destul de mult si pina in pragul de uzura al cilindrului (cam 1 mm), si pe piston in acea zona se vad urmele de la strung... e joc mare din fabrica???
SiloS
Ai mers cu detonatii tongue.gif
dex0906
smile.gif imi place sa las avansul ceva mai mare..
EUROPE_
QUOTE
stie cineva cit trebuie sa fie diametrul pistonului de 1300 cind e nou? am vazut ca joaca destul de mult si pina in pragul de uzura al cilindrului (cam 1 mm), si pe piston in acea zona se vad urmele de la strung... e joc mare din fabrica???

Diametrul pistonului de 1300 este de: 72,945 ; 72,955; 72,965; 72,975 , iar diametrul cilindrului ( interior, normal biggrin.gif ) este 73. Sper sa iti fie de folos. wink.gif
diaconuliviu
Ar mai putea fi o cauza: pistoanele montate invers pe biela, excentricitatea in partea opusa, care ar "balansa" pistonul invers decit e normal lipindu-l de camasa cu efect uzura aia mare.
Sau, material prost in piston/camasa.
Muttley
Pai liviu, omu' zice ca jocul exagerat este pe directie longitudinala. Iar o basculare anapoda a pistonului nu vad cum ar provoca asa ceva...
diaconuliviu
Da, acum am citit, in cazul asta ramin la joc longitudinal exagerat.
In general pistoanele se fac un pic "ovale" cu "raza mica" pe axa boltului si "raza mare" pe axa perpendiculara, tocmai pentru ca uzura apare mai mult pe "raza mare". In cazul lui insa se pare ca pistonul s-a putut deplasa destul de mult pe "raza mica", ceea ce ma face sa intreb: cumva arborele e rectificat la cota? In cazul asta posibil sa fi rectificat mai mult material in zona cuzinetilor axiali.
Sau, ceea ce e mai rau, biele indoite sau torsionate, in acest ultim caz se produce si alinierea fantelor mai usor, aparind consum de ulei periodic. Dar oare chiar toate indoite?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.