Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: filtre, consumabile, placute
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Piese auto - Dacia Solenza
Pages: 1, 2
david79
pentru cei ce vor filtre de aer, ulei , placute, uleiuri mai bune si chiar mai ieftine am gasit un magazin unde au aceste produse si pentru solenza, dsn, lgn.
Magazinul este chir la intersectia intre Calea Plevnei si Str.Mircea Vulcanescu ( pe colt ). Principalele marci de piese sunt MANN, FERODO, CASTROL ... , deci produse ok.
Pentru solnita mea i-am cumparat de mancare urmatoarele blush.gif :
Filtru de Aer MANN ( C 2686 ) - 38 ron ;
Filtru de ulei MANN ( W75/3 ) - 25 ron ;
Placute frana Ferodo Tar 114 - 29 ron ;
Ulei Castrol GTX 3 Magnatec - 38 ron / L
cred ca mai au si produsele echivalente pentru bujii, fise bujii, amortizoare, etc..
Nu am facut reclama, sper sa fiu de folos pentru unii .
Intrebare : Solnita mea nu are filtru de benzina. Am inteles ca exista un fitru in rezervoir, totusi. A montat cineva pe o solenza fitru de benzina pe conducta tur, pe dedesupt, asa cum au toate supernovele ? Daca da, cum ? Am auzit ca ar fi si solenze care au filtru ca la supernova .
i96nds
Exista solenze care nu au euro 2 si de aceea au filtrul ca la DSN. Insa nu prea s-au comercializat la noi - erau pentru tarile din lumea a III-a.

S-a mai discutat pe forum ca nu e bine sa pui inca un filtru pentru ca regularizatorul de presiune e altfel acum si un filtru ar afecta presiunea pe circuit.

Eu sunt foarte multumit de filtrul ce se afla in corpul pompei. Am desfacut rezervorul de nebun sa vad daca e OK si era super-curat ! Asa ca filtrul acela isi face treaba cum trebuie daca benzina e buna. Nu va faceti griji cu el, puneti doar benzina curata.
david79
merci , m-am linistit, o las asa cum e .
GABONE77
ma intereseaza daca stie cineva cat mai costa un filtru ulei si filtru aer de origine. ulei pt revizia de 20.000 km am sa pun ori elf ori mobil undeva pe la 75 ron un bidon de 4L ulei 10W-40.
david79
filtru ulei 30 ron, filtru aer 500 ron la mag de piese de origine de pe Mihai bravu, asa ca .... wacko.gif
danygaro
QUOTE(david79 @ 30 May 2006, 22:35)
filtru ulei 30 ron, filtru aer 500 ron la mag de piese de origine de pe Mihai bravu, asa ca .... wacko.gif
*




Cred ca s-a strecurat o greseala aici. Sa inteleg ca filtrul de aer costa 500 RON , adica 5 milioane lei vechi, ma cam indoiesc. Anul trecut eu am luat de origine frantuzesc, pret 320.000 lei vechi (ROL) sau 32 RON acum. Deh leul asta ... .
alex_axn
si 50 de ron (500 de mii vechi) tot mi se pare mult. eu am pus romcarbon, care costa aprox 20 ron..
Trofin Liviu
Luat Filtru de aer cu 167000.Scria ca e distribuit de Conex Iasi
seba3621
Din Timisoara am luat filtru de ulei in cutie Renault, iar inauntru era filtru MANN la 182.000 ROL. Ulei o sa caut prin supermarketuri.
cation
ulei elf competition ST 5 litri = 61 RON in Cora
filtru Renault (Purflux) = 22 RON magazinul dacia de pe Mihai Bravu
MMVI
Buna ziua, primul post asa ca va rog ingaduinta.
Ma duc sa cumpar celebrul filtru de polen pentru slz de la un magazin si plec de acolo si cu cel de aer si ulei care acum dupa ce preturi am vazut aici mi se par cam ieftine, acum am si eu o intrebare or fi si bune?
Filtru aer Bosch - 30 RON (1457433311)
Filtru ulei Purolator - 17 RON (L17695) "asta ma intereseaza cel mai mult daca este bun"
Filtu polen 4F - 50 RON (5381PKP) "vanzatorul m-a asigurat ca este cu carbune activ desi nu scrie pe cutie sau pe produs - filtrul nu este alb ca cele folosite pana acum, este un gri inchis"
i96nds
Daca filtrul e gri, atunci sigur are carbon activ in el. Cred ca e de Clio. Pretul e bun, 50 lei. Stiam ca astea sunt pe la 70 lei ! De filtrul de ulei nu stiu sa iti zic prea multe. Oricum il schimbi la 10.000 km asa ca nu mai e atat de important, nu il mai tii 2 schimburi de ulei, ca pe vremuri.

Ne spui unde ai gasit filtrul de aer la asa un pret bun? Care e adresa magazinului?
MMVI
Ma bucur ca pot fi de folos (citesc de ceva timp forumul si am gasit o gramada de informatii utile).
Magazinul este Metropolex (www.metropolex.ro) - Sos. Pantelimon nr.312.
guliver
Eu am gasit filtru aer de origine cu 33RON, undeva pe langa Lizeanu, si ce ma surprinde, am cumparat un filtru de ulei de origine, cutiuta aceea galbena Made in Germany, Mann filter, o fi bun, sau am luat teapa?
david79
Mann e una dintre cele mai tari firme de filtre , eu cel putin numai mann pun pt ca e mai iefitn si nu se compara cu tiganiile de la dacia cu "holograma"
sorin_tcm
vreau sa imi schimb placutele si nu gasesc din acelea ferodo pe care le lauda toata lumea, in consecinta am cautat din alea de origine sunt 105 ron. Dar aproape toti vanzatorii imi recomanda placute de rm. valcea cica ar fii tot din alea de origine, ca dacia de acolo le procura. voi ce stiti ii adevarat sau nu ? de la ce firma sunt placutele de origine dacia? daca stie cineva (din cluj) unde as putea gasi astfel de placute ...ferodo. Va multumesc
moustache
Cele de origine sunt TEXTAR si sunt made in Germany. Acum daca or fi facute la vreo fabrica din orasul Rm Valcea din ce stiu eu ce land din nemtia... asta nu mai avem cum sa o stim smile.gif)
So, nu te lua dupa ce zic comerciantii aia, ca daca aveau placute facute la Bran sa zicem (ca tot e un subiect de actualitate), probabil iti spuneau ca alea sunt cele mai bune si ca de acolo se aprovizioneaza Dacia.
sorin_tcm
eu am gasit un importator de placute textar si vreau sa vad cat costa acolo...sper sa fie bune smile.gif
2dor
Eu sunt patit cu placutele de origine pe care le-am schimbat dupa doua saptamani cu niste ATE. Alea TEXTAR originale ale masinii au tinut bine si nu aratau cand le-am schimbat adica la 24000 km ca acelasi TEXTAR noi pe care le-am tinut doar doua saptamani. Nu mai spun ce au zgariat discurile.
sorin_tcm
ce sa inteleg ca cei de la textar fac lucruri bune pentru furnizorii directii (uzina dacia ) si pentru comercializare o dau "cu bota in balta". eu m-am gandit sa cumpar direct de la furnizorul din Romania al firmei TEXTAR, ca are reprezentanta si la Cluj
2dor
Poate am avut ghinion sa iau niste placute proaste. Cine stie? Iti doresc bafta la achizitionare!

Iar alte piese proaste pe care va sfatuiesc sa le evitati sunt bucsele de la bara stabilizatoare pe care le-am schimbat acum 3000 km. Am schimbat atunci doar 2 din 4. Acum culmea tot alea 2 pe care le-am schimbat atunci sunt pe duca. Ca atare o sa pun de Megane 1. Astept sa vorbesca mecanicul meu si aflu si codul.
rmg
Am si eu nevoie urgent de un sfat de la voi: maine trebuie sa cumpar placute frana fata pt Solenza si am inteles ca in afara de placutele originale Dacia, alte modele (as vrea sa le pun Lucas sau Ferodo) nu s-ar potrivi ca ar avea nu stiu ce umflatura care ar trebui pilita ca sa fie fixate in etrier. Stiti ceva de lucrul asta??
Danilk
Eu am pus placute de frana Ferrodo Tarr 144 si a trebuit sa polizez pintenul de pe placuta pentru montaj.
2dor
Eu am pus ATE si au mers puse direct.
andreip
Ce cod au placutele ATE pe care le-ai pus pe Solenza?
Daca poti sa spui un pret si un loc de unde le-ai luat. Multumesc.
2dor
Imi pare rau dar eu nu iau personal piesele, ci mecanicul meu. Eu doar ii spun sa caute piese de neorigine compatibile. Are el un magazin de unde ia, am inteles ca e pe langa Carrefour Colentina. Placutele au fost 150 RON. Oricum sigur daca mergi la un magazin de piese auto, nu Dacia, si intrebi, afli codul si ce se potriveste.
i96nds
Aoleu... cum 150 RON ??? Poate 150.000 ROL !!!

Placutele FERODO TARGET TAR114 sunt cam 30 lei noi. Se scrisese pe forum si in ce magazine sa incerci.

Apoi iei un flex / polizor si dai jos pintenul acela in maxim 1 minut. Deci nu e mare branza.
2dor
Nu, eu am dat 150 RON pe ele. Am vrut din cele mai bune. E buzunarul meu.
i96nds
Scuze atunci. Titlul era:
"filtre, consumabile, placute, mai bune si mai ieftine"
Adica incercam sa gasim mai ieftine decat cele "de origine".

Atentie insa si la ce scria "Stefan_B" legat de placutele astea scumpe care sunt pentru mersul foarte sportiv si care nu se recomanda pentru uz normal.

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...ndpost&p=815590
2dor
Nu ai de ce sa te scuzi dar au mai fost unii care au luat placute Bosh parca, erau pe la 100 RON si nu consider mare saltul de la 100 RON la 150 RON. Nu sunt pentru mers sportiv sunt pur si simplu niste placute de frana bune. Daca sunt mai bune si mai scumpe le prefer asa.
rmg
Am luat si eu Ferodo, 300mii + 50mii dat la o vulcanizare sa-mi pileasca toti bumbii aia.
Pana acum e bine, nu scartaie, frana e ok. a trebuit sa ma intorc cu masina s-o puna pe banc sa testeze franele ca-mi tragea intr-o parte. Nu stiu daca au mai umblat pe la frane, insa acum sta ok pe sosea cand blochezi frana, nu ma mai invart cu ea.
darius
Ai dat 5 ron aiurea,nu trebuie pilit nimic se potrivesc perfect asa,sunt la al treilea set de ferodo si nu am pilit nimic niciodata.
rmg
Nu stiu daca am dat banii degeaba. M-am luat dupa indrumarile de aici ca trebuie pilite 2 din placutele respective si ca sa nu stau cu mufarinele alea la service sa le explic le-am pilit pe toate. Si asa se uitau aia crucish ca am alte placute decat alea de la Dacia.
Ma bazez pe sfaturile celor de aici si le iau de bune. Eu nu prea am mers cu Solenza, e a lui nevasta-mea dar m-am ocupat de acum de ea cu service-ul la 20k km.
Si oricum 50mii nu-s un capat de tara. Sunt boier, imi place sa arunc cu banii! biggrin.gif
i96nds
Se poate si fara sa pilesti pintenii insa te chinui mult la montaj. E mai bine ca i-ai dat jos. Abia asteptau mecanicii sa zica ca nu sunt bune....

Ca sa le pui cu tot cu pinten trebuie sa impingi pistonul pana la capat si sa reusesti sa il treci peste acest pinten. De aia e mai simplu sa il pilesti.

Oricum, bine ca ai rezolvat.
darius
Asa o fi,nu te contrazic si nici 5 ron nu sunt o avere insa daca mecanicul meu a zis ca nu trebuie pilit nimic de ce sa o fac.
alexR
Salutare,

Schimbat placutele originale cu placute "de origine" TEXTAR la 20.000km
Acum am ~34.000km si abia astept sa scap de porcariile astea de placute. Nu-mi plac pt
ca sunt dure (cred ca au distrus destul din discuri) si nu au aceeasi frecare ca cele
din fabrica (care nu stiu ce marca erau).
Acum caut placute care chiar daca se uzeaza mai repede sa fie de calitate... nu mai vreau sa vad placute dure.
Oricum dupa ce m-am ars de bani la ultima revizie de la IPSO m-am hotarat sa-mi
schimb singur consumabilele si ma spal pe maini de garantia extinsa Dacia.
Acum sper sa nu constat ca trebuie sa-mi schimb si discurile ...

i96nds
Pai uite ca de aia e buna garantia extinsa DACIA - iti schimbi discurile pe garantie. Asa ca pune tot placute de origine si schimbi si discurile !
Overclocker
Modelul TAR114(Target) s-a schimbat in FSL114(SL), zilele trecute le-am schimbat si eu, costa 30 RON si se monteaza mai usor daca e polizat pintenul de pe spatele placutei. Mai este si modelul Premier de la FERODO dar pretul este in jur de 105 RON.
mubongo
Nu stiu unde a-ti gasit voi Ferodo la 30 de lei, ca eu am umblat dupa ele de mi-ai iesit ochii. Primeam raspunsuri de genul: nu se mai fabrica...faceti comanda si le vedeti peste o luna...Pana la urma am gasit pa Pantelimon, aproape de spital, 50 ron. Am mai luat filtru ulei pe a carui cutie scria Renault- 12,5 lei, filtru aer plonez intr-o cutie rosie 18 lei, ulei Elf Competition ST 10W40-21 lei litrul...
Bafta la cumparaturi!
david79
la orice magazin MANN gasesti placute Ferodo , cu indicativul Tar114, sau cum se numeste acum. Cei din magazin nu stiu ca se potrivesc la solenza, daca asta ceri.
Un magazin mann e cel din intersectia dintre Calea Plevnei si Mircea Vulcanescu
paulica
QUOTE(Overclocker @ 24 Mar 2007, 09:23)
...Mai este si modelul Premier de la FERODO dar pretul este in jur de 105 RON.
*


Si ce cod au alea premier care sunt chivalente cu TAR114?
mubongo
QUOTE(david79 @ 10 Apr 2007, 20:37)
la orice magazin MANN gasesti placute Ferodo , cu indicativul Tar114, sau cum se numeste acum. Cei din magazin nu stiu ca se potrivesc la solenza, daca asta ceri.
Un magazin mann e cel din intersectia dintre Calea Plevnei si Mircea Vulcanescu
*



Am fost si acolo...nu aveau...si au zis ca nu se mai fabrica
Fancyman
Salutare!
Pentru cine e interesat: azi am fost la magazinul de pe Plevnei si am luat placute Ferodo FSL 114 la 25 RON .
sonycu
salutare..

m-ar interesa niste discuri de frana pentru solenza mea..

va rog sa imi recomandati ceva BUN.. eventual si magazinul de unde le pot cumpara

cu stima, cristi
Vlad21
Salutare baieti sunt nou pe aici si as vrea sa va intreb ce filtru de aer imi recomandati ,ce filtru de ulei si ce placute?Am o Solenza 1.4 MPI din 2004.A si vreau sa va mai intreb ceva solenza fara aer conditionat are filtru de polen?

Va salut si astept rasp
nh1980ro
Filtrul de aer merge si ala de Polonia sau de Buzau (dar schimbat la 10.000km maxim). Cel de origine (in cutie renault) e 35RON.
Filtrul de ulei e bun ala de origine (in cutie galbena Renault).
Filtru de polen nu cred ca are aeroterma de la SLZ fara A/C.
Placutele de frana sunt bune cele de origine (80RON).
Vlad21
mersi omule mai vb
Overclocker
Pt cei interesati de placute Ferodo in Cluj, se gasesc la magazinul de pe coltul dinspre centru, langa sensul giratoriu din marasti, pe strada fabricii. Se face comanda si le aduc in cateva ore. Pretul era ultima data ~30 RON, si codul FSL 114
chriss80
Spuneti-mi si mie in Galati unde as putea gasi celebrele placute de frana ferodo tar114(fsl114)... peste tot mi se spune ca au varianta aceea premium dar e pe la 100ron. eu vroiam cealalta varianta,mai economica... Multumesc
marius80_eugen
QUOTE(nh1980ro @ 29 Oct 2007, 14:44)
Filtrul de aer merge si ala de Polonia sau de Buzau (dar schimbat la 10.000km maxim). Cel de origine (in cutie renault) e 35RON.
Filtrul de ulei e bun ala de origine (in cutie galbena Renault).
Filtru de polen nu cred ca are aeroterma de la SLZ fara A/C.
Placutele de frana sunt bune cele de origine (80RON).
*



- filtrul de aer Puroflux ( polonia )- mare grioja la cod ca sunt unele mai pun inalte cu vre-un cm !
- filtrul de ulei e bun cel de Renaul , dar sa fie negru , cu MANN pe el si nu albastru !!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.