Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cutie viteze
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
cristi_doditoiu
Am un double cab diesel ,numai tractiune.Am luat-o asa stiind ca au probleme cu 4x4. Totul e ok sa zic asa pana schimb viteza a-5-a.Mergand constant cu 60-70 km\h cu a-5-a am un "fluierat".Daca accelerez nu se mai aude.De la 80 km\h in sus nu se mai aude, in schimb se aude motorul.Am fost la service si mi-au zis ca merg sub turatie si rulmentul pe care este pinionul de a-5a nu se unge neajungand ulei la el numai dupa o anumita turatie.Ce parere aveti. Masina este inca in garantie.
argon
QUOTE(cristi_doditoiu @ 27 May 2006, 14:45)
Masina este inca in garantie.
*




Ti-ai raspuns singur...sau astepti sa iasa, ca sa platesti tu? blink.gif
Mergi in service, daca comenteaza suni Vocea clientului, si rezolvi pana la urma.
Problema cu cutiile astea, este ca sunt romanesti, numa motorul e de Renault...si prin urmare vor avea aceleasi probleme ca si noi restu, astia cu cutii romanesti.
cristi_doditoiu
am tot scris mailuri dar nu mai raspund nici aia da-i dracului.Intrebarea este ;Chiar merc eu subturat?????
cristi_doditoiu
Rectific. Am umblat deja odata in cutie.Am inlocuit grupul conic.Am pus de 9\41 dar nu am facut mare branza.Nu e mare diferenta fata de 8\33.Motorul tot asa turat este.


amc
pai nu trebuia sa fie 9/34 ?!?
cristi_doditoiu
nu au acel cuplu pentru papuc
marius-gabriel
si ce canal sa fie infundat, ca ungerea in cutie e prin barbotare?!
cristi_doditoiu
Cica rulmentul pe ace pe care este montat pinionul de a 5 a este uns printr-un canal care strabate arborele.iar uleiul ajunge acolo datorita presiunilor centrifuge, formate de turatia motorului-cutiei.
Si eu cred ca e un dram de adevar aici dar nu pot sa merg cu motorul asa turat si pe deasupra imi e teama sa nu se agraveze mai rau.Eu stiu ca motoarele diesel nu sunt de turatie,si ca orice motor daca-l turezi prea mult apar si uzuri mai rapide.Cei de la service ma contrazic.Voi ce ziceti?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.