Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Biserica Mantuirii Neamului?????
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255, 256, 257, 258, 259, 260, 261, 262, 263, 264
AlexV
Voi ce parere aveti despre aceasta Biserica??? Poate ea sa se numeasca A Mantuirii Neamului cand nu respecta dorinta poporului?

Biserica ignora cu totalitate ce are de spus tara asta?

Am auzit si citit ca biserica a declarat ca ea nu face acte de caritate si ... ca sa ajute oamenii, biserica nu construieste spitale scoli...???? de ce???

la ce e buna biserica daca ea nu ajuta la randul ei poporul caci ea de la popor se intretine.



Si inca o chestie. Exista vreo solutie ca aceasta biserica sa nu fie construita in parcul Carol asa cum vrea nastase 7 case???



Pe siteul primariei bucurestiului http://www.pmb.ro este o dezbatere unde se poate si vota. Poate poate.
luxcor
AlexV ...

Poate, poate ce ???



Tu chiar crezi ca "leii" vor lua vreodata in seama parerile "furnicilor" ...

Ma indoiesc profund ... si daca nu se va construi acolo ... va fi asa pentru ca nu s-au inteles EI intre EI !!!
DSops
Deja putem spune AMIN si Dumnezeu sa aiba in paza parcul Carol. Cartile au fost jucate. Grandomania trimisilor Domnului pe pamant nu isi are margini. Ei trebuie neaparat sa isi lase portretele pe o piramida egipteana, casa a poporului sau catedrala catedralelor. Cum se vor simti zeci de mii de credinciosi inghesuiti la slujba in imensul edificiu, ce conteaza. Ca alte sute de biserici se darama peste credinciosi si nu sunt bani de reparatii, ce conteaza. Conteaza doar visul de glorie a celor alesi. Sa le dea Dumnezeu intelepciune, pentru ca au multa nevioe de ea.

Ne jelim ca babele si cersim bani la tot mapamondul, ca suntem o tara saraca, dar ne bantuie monumentalul.

Eu sunt un credincioso-ateu ortodox, constient de rolul si importanta bisericii si am contribuit de multe ori cu parti importante din salariu pentru constructia sau repararea unor manastiri si biserici, dar ideea de biserica gigant nu cred sa serveasca adevaratei credinte, biserica trebuie sa fie un lacas de suflet, in care omul sa nu isi piarda complet identitatea, manastirea si biserica de cartier fiind cele mai potrivite in acest scop.

Romania merita cu prisosinta o biserica uriasa, merita foarte multe lucruri, dar este ea oare si necesara? Acum?

In legatura cu locatia, este evident ca parcul va fi distrus si reconstruit ulterior (daca vor mai fi bani), astfel incat sa puna in valoare "constructia", poate niste penale alei radiale. Dupa umila mea parere, catedrala s-ar fi simtit mult mai bine vis-avis de magazinul Unirea, daca chiar e musai sa fie construita.
ashu
DSops, ai boala pe noi? Nu zic ca e buna locatia in parcul Carol, dar la Unirii e cea mai proasta varianta din cate exista. Ce naiba, ar fi sufocat zona aia si asa aglomerata. Plus ca la ce treafic e acolo, mini-parculetzul si fantanile arteziene sunt perfecte vara, ce ar trebui sunt mai multi copaci si mai bogati, nu inca o constructie.
asarban
De ce nu o fac la Vacarsti, pe locul fostei manastiri?

Loc...kklau....!
Marty
Mintui-mi-ar neamu'!
costi
norocul vostru ca-i frumos afara ca poate va trasnea, pacatosilor.... laugh.gif
Ghidioneanu
Nu sunt bucurestean, dar am facut fac . in urma cu 25 de ani, e intradevar pacat ca cei care au permis daramarea bisericilor pe vremea lui nea Nicu, isi permit acum sa-si ,,spele " pacatele pe banii nostri, pt ca aceasta lucrare se va face si din bani publici !!!

Si de ce ma rog biserica nationala, cand cel putin o treime din romani nu sunt ortodocsi, mai sunt si catolici , si uniti cu Roma, si sectanti diversi.... Iar din punct de vedere a practicarii religiei, cred ca ortodocsii sunt ultimii pe lista , cred ca au cel mai mic procent de participare la slujbele religioase din toate cultele ! In afara de marile sarbatori , bisericile sunt goale , si in mediul rural , dar mai ales in orase....

Principiul de baza al crestinismului este iubirea de aproapele tau , pe care trebuie sa-l iubesti ca pe tine insati, trebuie sa-ti imparti averea saracilor, etc. Primii crestini au fost de fapt un soi de comunisti , puneau totul in comun, pe cand acum ? Daca eu din averea mea de nu stiu cate miliarde fac de 5 milioane o donatie bisericii devin un ,, adevarat crestin " in ochii preotului care se uita cu nesat la bani...Nu scrie oare in biblie ca mai mare pret are inaintea Domnului banul de arama al vaduvei , dacat punga de bani de aur a bogatului ?

Am ajuns sa ne inchinam si sa ne rugam de exemplu la Sf. Mc . Stefan cel Mare si Sfant , despre care cronicarii vremii povestesc ca era ,, degraba varsatoriu de sange nevinovat " , putzin cam curvar si mare betivan ! E o reteta sigura pentru nemurire , mancati , beti cat de mult, f***ti cat puteti si poate ve-ti fi sanctificat !
paulp
Ghidionene, ai avere de miliarde? Si mergi cu SLZ?

Glumesc, dar ai perfecta dreptate. Eu, chiar daca nu sint bucurestean, am intrat pe situl primariei capitalei si am votat NU la intrebarea privind amplasarea acestei "gaselnite" a BOR.

Nu sint de acord sa se darime un monument ca sa se construiasca un alt monument care nu foloseste decit preotilor de la patriarhie.

Mai bine ar reface bisericile care se darima pe oameni. Biserica Trei Ierarhi e in renovare de cind stau eu in Iasi, adica 12 ani, si nu se mai termina, iar Mitropolia a inceput sa crape toata. Iar situatia e generalizata in toata tara. icon_evil.gif 022.gif
Ghidioneanu
:roll: Si inca ceva, de ce a mantuirii neamului si nu a neamurilor ? Intre crestinul roman si cel ungur icon_mrgreen.gif sau neamt nu ar trebui ca biserica sa faca diferente !!
paulp
nooo, ca aici n-ai inteles, e vorba de mintuirea NEAMULUI, adica, cineva are un neam care are o firma de constructii care e interesat sa cistige licitatia de construire a biseriicii care aduce parala multe pentru muntuirea neamului lui icon_twisted.gif

tu-le neamu si tot pomelnicu de la maimuta-ncoace 022.gif
asarban
ASTA E BEEEETOOOON!

Uite unu care a priceput mesajul!



PS Am votat si io la pmb.ro...curios if ne baga cineva in seama!
dragOn
Ne baga in seama Basescu care nu va da autorizatie de constructie, cel putin asa zice el!
ashu
Din cate am auzit Teoctist l-a afurisit deja pe Basescu. Super slujitor al bisericii Teoctist asta, vocea poporului nu conteaza deloc, important e sa se "duca" el impacat ca si-a rascumparat pacatul de a permite daramarea atator biserici prin construirea uneia de volum egal.
asarban
Va dati seama ce o sa fie in parc la construire?

Cata poluare, cate basculante...

Si dupa aia, parcul o sa fie invadat de cersetori, de tigani de vanzatori de crciulite, de ....

Daca eram in locul lor bagam Mausoleul in circuitul turistic!

Puneam taxa de 5 euro la intrare si faceam bani!

Cati strainezi nu s-ar fi batut sa faca poze la mormintele conducatorilor comunisti...

Si potcoava aia din spate o faceam muzeul comunismului, cu poze, cu obiecte....

Organizam plimbari cu masinile lu nea Nicu, cu trenul lui...

Si organizam si excursii la mormantul lu Nea Nicu, inca 3 euro + transport cu microbuzul!

Astia nu stiu sa faca bani....
maddan
asarban, iar visezi?



si cum adica, "astia nu stiu sa faca bani"? :shock:



ia mai gandeste-te: comisionul la investitia asta de 100 de milioane cat e?



auzi, "nu stiu sa faca bani".... laugh.gif





ps. am priceput mesajul tau, da' faceam si eu haz de necaz.... icon_mrgreen.gif
echosektor
azi am trecut prin carol...si ce sa vezi...un gard mare verde....pe una din porti erau numai foi stampilate...pe unele scria "aceasta lucrare este ilegala,va somam sa o intrerupeti....",iar pe altele scria "aceasta lucrare are aprobarea..."...deci...ce naiba ce sa mai intelegi?



oricum...mi se pare o mare prostie sa muti monumentul ala,care din cate stiu eu e unic si e f bine pus acolo,in cine stie ce loc...si sa pui o biserica imensa....

pe popii astia ii mananca undeva....sau poate n-au ce face cu banii
SGN_1310
Sa ne rugam totushi ca aceasta catedrala a neamului sa se darame peste domnii responsabili cu constructia ei shi peste neamurile lor. Shi atunci se ne ....in coliva lor shi a neamurilor lor.

In Biblie ii critica pe Egipteni ca foloseau sute de sclavi pt o constructie destinata vietii de apoi a unui singur om. Cu alte cuvinte ii deranjeaza dintodeauna credintele altora. Nici cu Budha nu se impaca bine. Oare aia nu ajung in rai, doar credincioshii intru Christos?! Hai sa fim serioshi, un lucru e clar. Biblia e plina de rastalmaceli rod al unor minti ultrareligioase, inguste shi plina de intentii manipulante. Mi se pare un adevarat pacat sa traiesti o viata pe pamant shi sa fi convins ca daca ai fost la biserica in fiecare duminica ai un loc printre sfinti.

Acum legat de rastalmacelile Bibliei in forma actuala, convenabila, se spune ca in scrolurile de la Marea Moarta, care sunt secrete de stat ale Vaticanului, se spunea deci ca" biserica e in fiecare dintre noi", nu trebuie nici constructie, nici icoana, nici statuie. Asta e important, dar acesti ninja nu se lasa pan nu pun de Moscheia Mantuirii Neamului ca stramoshi lor bizantini.

Domnilor niste preoti care sustin asha ceva sunt numai o adunatura de imputiti care spera sa il apuce pe Dumnezeu de picior cand ishi vor vedea numele pictat pe peretii acestei veritabile Case a Poporului.

Se spune ca preotul trebuie sa aiba har. Un astfel de om se vede de la distanta, nu trebuie sa scrie pe el preot, insa astia put a nesimtire! Cum pot sa ignore asha ceva, cum pot sa transforme un loc de recreere fizica shi mentala intr'unul spiritual. Ce cred ei ca ne hranim cu rugaciuni?! Ne place la nebunie mirosul de lumanari shi tamaie?! Ne dam in vant dupa lalaieli transmise prin portavoce shi duse de vant 2 cartiere mai incolo?!
echosektor
SGN_1310 - nota 10 pt comentarii....



stii ce mi-a venit azi in cap?sa fac un forum si un site special pt problema asta...credeti k ar merge??



va bagati? icon_evil.gif
bogdan_o
E totusi ciudat ca cei care acum 13 ani si ceva au impuscat pe cineva in ziua de Craciun vor dintr-o data sa se schimbe. Nu e rau sa vrei sa te indrepti dar metoda aleasa de ei e cam exagerata. De ce nu reconstruiesc Biserica Sf. Vineri din zona Unirii. S-asa acolo e santier care a ramas din 89. Construiesc si o biserica si nici nu darama altceva. Ce vor sa faca ei e grandomanie. A mai existat o asemenea persoana care nu a sfarsit bine si la care ma refeream in prima propozitie. Eu sunt o persoana religioasa insa nu pot fi de acord cu ceea ce se intampla acum. Rugaciunile credinciosilor nu vor ajunge mai repede la Dumnezeu daca sunt facute intr-o mega-biserica.
mewtwo
Daca ati stii intreaga istorie a Catedralei Neamului ar fi o treaba...nu-i apar eu pe preoti, or fi printre ei si uscaturi...Eu cred ca avem nevoie de aceasta Catedrala . Poate nu stiti ca unii oameni se rugau la binele Romaniei in asa zise "schimburi", in asa fel incat ruga sa fie 24/24 ore . Nu zic ca o sa ne faca mai buni aceasta Catedrala, dar macar o sa fie un simbol al identitatii spirituale romanesti ; sunt convins ca o sa fie si "neamuri" care o sa se capatuiasca daca vor castiga licitatia...

Oricum, monumentele comuniste se pare ca nu au cine stie ce vizitatori....!



PS : Am fost pionier si membru UTC
madalina
Daca Biserica are bani proprii sa construiasca aceasta catedrala, de ce salariile preotilor sunt platite de stat?



De ce pentru cea mai mica reparatie la o biserica oarecare este nevoie de bani de la credinciosi?



De ce manastiri-monument sunt lasate in paragina?



De ce ia biserica bani si de la ultimii pensionari cu pensii de mizerie pentru o spovedanie sau impartasire? Mantuirea se face prin bani?



De ce nu se mai construieste pe B-sul Unirii intre Biblioteca Nationala si Connex, unde, mai nou, a aprobat Mitrea sa sefaca un centru comercial!



De ce BOR nu face nici-un fel de acte de caritate?



De ce trebuie sa distrugem pentru a construi?



BOR are nevoie de o reforma din toate punctele de vedere! Nu de o mega-constructie!
Marty
QUOTE
Daca ati stii intreaga istorie a Catedralei Neamului ar fi o treaba...nu-i apar eu pe preoti, or fi printre ei si uscaturi...Eu cred ca avem nevoie de aceasta Catedrala . Poate nu stiti ca unii oameni se rugau la binele Romaniei in asa zise \"schimburi\", in asa fel incat ruga sa fie 24/24 ore . Nu zic ca o sa ne faca mai buni aceasta Catedrala, dar macar o sa fie un simbol al identitatii spirituale romanesti ; sunt convins ca o sa fie si \"neamuri\" care o sa se capatuiasca daca vor castiga licitatia...

Oricum, monumentele comuniste se pare ca nu au cine stie ce vizitatori....!



PS : Am fost pionier si membru UTC




Cred ca n-ai citit cu atentie cele scrise in paginile precedente. A zis cineva SA NU SE CONSTRUIASCA ? Daca da, arata-mi si mie citatul. Toata lumea a zis sa nu se construiasca in Parcul Carol.

In alta ordine de idei, citeste si ceea ce spune kimms pentru ca are dreptate aici.
klaus
Desi eu sunt impotriva realizarii acelei constructii acolo, tutusi as vrea sa punctez cateva lucruri:

1. Nu se mai construieste pe b-dul unirii pentru ca nu toto terenul este proprietate publica, au aparut fostii proprietari care au cerut recuperarea lui, si mai sunt si alte probleme juridice cu terenurile de pe acolo, ceea ce ar limita intr-adevar spatiul.

2. Aia cu manastiri monument este corect, dar acolo unde a existat "management performant", manastirile monument sunt infloritoare



3. Dupa ce am vazut sf. Sofia din Istanbul (unde m-am dus special pentru ea), sf. Petru din Roma si domul din Milano, consider totusi ca un asemenea monument ar trebui realizat, fie si numai pentru infrumusetarea si imbogatire punctelor turistice ale capitalei. Si are fara discutie si rolul ei in impresionarea maselor.



Si vreau sa spun un lucru care vad ca persiste si nu se intelege: rolul bisericii nu sunt actele de caritate ci salvarea sufletului. Ea militeaza pentru mantuire, nu pentru acte de caritate. Actele de caritate au aparut in contextul unor conjuncturi specifice, cand manastirile aveau o putere economica mare si ... nu aveau chiar pe ce sa cheltuiasca toti banii.
mewtwo
QUOTE
Daca Biserica are bani proprii sa construiasca aceasta catedrala, de ce salariile preotilor sunt platite de stat?



De ce pentru cea mai mica reparatie la o biserica oarecare este nevoie de bani de la credinciosi?  


De ce manastiri-monument sunt lasate in paragina?



De ce ia biserica bani si de la ultimii pensionari cu pensii de mizerie pentru o spovedanie sau impartasire? Mantuirea se face prin bani?



De ce nu se mai construieste pe B-sul Unirii intre Biblioteca Nationala si Connex, unde, mai nou, a aprobat Mitrea sa sefaca un centru comercial!



De ce BOR nu face nici-un fel de acte de caritate?  


De ce trebuie sa distrugem pentru a construi?



BOR are nevoie de o reforma din toate punctele de vedere! Nu de o mega-constructie!




N-as putea sa-ti raspund punctual, dar trebuie sa-ti spun ca si eu ziceam la fel ca tine (in mare) insa am aflat concret ca BOR face si acte de caritate : langa Schitul Darvari (asta e pe langa Bulandra cumva) este si un spital sau policlinica complet sponsorizat de schit . Sper din toata inima ca mai sunt si alte exemple .

Am fost si eu suparat pe anumite fete bisericesti mai cu seama la cununia religioasa....dar asta este o alta poveste .

De curand am cunoscut cativa oameni care mi-au mai schimbat optica...in sensul tolerantei, toleranta care trebuie sa izvorasca din inima ; trebuie sa fim putin mai ingaduitori cu cei din jur (in general) .



E o idee foarte buna cu o biserica pe Bdul Unirii...chiar ma intreb de ce nu se face acolo...inca o biserica ! Daca ne uitam prin statistici, Ceausescu a daramat ceva biserici...in locul lor au aparut altele noi, dar si de ... religii noi !



In fine, m-am ingrozit de ideea ca ne vom pierde aceasta identitate spirituala cand am auzit de la o gasca de frantuzoi ca ei sunt "...catolici nepracticanti" .



Eu am fost crescut cu frica de Dumnezeu si parca ma bucur vazand ca mai apare o biserica !



Ei, cam asa vad eu lucrurile !



PS : nu cred ca am raspuns la toate intrebarile, dar trebuie sa retinem ca si preotii sunt oameni si sunt supusi greselilor...indemnul meu este la toleranta .
mewtwo
Da, parca asa este : subiectul este in legatura cu constuctia IN PARCUL CAROL !

Pai eu sunt pentru !

Toate bune, PA !
kaspersky
QUOTE


Eu am fost crescut cu frica de Dumnezeu si parca ma bucur vazand ca mai apare o biserica !  


Daca apare o biserica nu inseamna ca o sa creasca si numarul credinciosilor! Cred ca sint destule biserici care de obicei sint goale (poate de Pasti sau de Craciun sint pline).

Iar legat de toleranta&BOR - de ce nu i s-a permis papei cu ocazia vizitei in Romania sa mearga si in Ardeal, acolo unde sint majoritatea credinciosilor catolici?
Bobo
nu se mai construieste in unirii si din cauze care tin de amplasamentul in sine; tre sa ai acces usor, ca se presupune ca or sa se tina slujbe in aer liber si tre sa aibe loc poporu sa vina; si din acest punct de vedere parcul carol e ok; mai sunt si alte canoane care stabilesc ce si cum construiesti o catedrala, nu o faci aiurea intre blocuri;



klaus esti prima pers. care remarca ideea asta, ca biserica se ocupa de mantuire si nu de caritate; pentru asta sunt spitale, azile, etc, etc..sa nu ne aruncam inainte sa punem in sarcina bisericii totul;

acum e drept ca economic vorbind catolicismul a influentat societatea mult mai mult decat ortodoxia; economic; dar viata nu sta numai in economic, teoretic vorbind.. discutia e lunga..



acum sincer si mie mi se parea aiurea sa o puna in parc, dar totusi nu ma pronunt pentru ca sunt multe aspecte pe care nu le cunoastem;

e drept ca parca trebuiau facute multe altele dar.. in fine.. ideea e ca in lucruri din astea, legate de Dumnezeu, nu tre sa folosim logica materiala, economica, etc.. adica totusi sa nu ne aruncam sa dam cu paru ca nu avem calitatea si nici cunostintele.. ....



kimms, here we go again, hehe..vrei sa o dam pe religie? hehe..discutia e lunga si nu ne ajunge forumul asta ca sa prezentam parerile, hee..



biserica e supusa statului; asta a fost norocul/ghinionul (depinde cum vrei sa privesti lucrurile) bis. ortodoxe in general, dupa caderea Bizantului; noroc ca poate a ferit ortodoxia de mandria, puterea politica, militara a catolicismului; si s-a ocupat de celelalte...unul dintre cele mai mari pacate sau mai bine zis unul dintre cele mai periculoase e mandria; nu stiu cati ati vazut filmul Avocatul diavolului.. foarte sugestiv filmul;

asadar,

e drept ca partea proasta e ca biserica ortodxa poate ca nu s-a opus cat ar fi trebuit politicii distructive totalitare a statului.. acum mi-e greu sa judec asta..oricum cert e ca acum, la noi, statul, mai precis, psd-ul se foloseste de biserica si invers..a se vedea circoteca aia de la constanta de acum 1 sau 2 ani, Inviere si concert rock...



salariile sunt platite de stat pentru ca nu cred ca biserica are un sistem de venituri bine pus la punct; ideal ar fi sa nu mai fie finantata de catre stat; ma intrebam si io la ce ii trebuie lui Teoctist 1000 $ salariu, ca doar a depus juramant de saracie, etc, etc.. sau la ce le trebuie mertanele in care se plimba toti de pe la patriarhie..e clar ca si biserica e atinsa de microbul murdariei in care se afla societatea romaneasca; se stie ce spagi se dau sa intri la teologie;



de ce e nevoie de bani de la credinciosi? pai intotdeauna prostimea suporta totul; si gaurile negre din economie, si constrctia de biserici; asta e mersul lucrurilor pe pamant din pacate...



manastirile: e o problema nasoala; aici e si vina ministerului culturii, unde nea cheliuta ala nu prea face altceva decat sa-l pupe pe ne ilici;



la spovedanie nu se iau bani; la impartasire nu se iau; nu mai inventa lucruri; daca se intampla accidental 1, 2 cazuri, dar nu generaliza; stiu mai bine lucrul asta... iar vorbesti din auzite;



biserica are nevoie de reforma, dar tre sa intelegem ca in biserica nu e democratie; se judeca cu totul altfel lucrurile.. nu ne apucam acum sa votam, sa dam jos, sa punem pe cine vrea muschiu nostru;

actul hirotonisirii e sfant si odata hirotinisit un preot, darul nu-l mai pierde; eventual biserica il cateriseste sau il suspenda temporar pana il judeca instanta bisericeasca;

aceasta continuitate a transmiterii Harului prin hirotonisire e ft. importanta si nu numai la ortodoxi;

ex: de ce nu au reconstruit evreii templul dupa ce a fost ras de catre romani? pentru ca nu mai aveau clasa preoteasca, se pierduse harul care fusese transmis si la ei din generatie in generatie..

si fara preoti, templul nu are sens;

culmea e ca am vazut o emisiune pe discovery ft. interesanta; nu stiu cum au nimerit niste cercetatori in africa de sud; si acolo era un trib de negri care purtau cipilica si in legendele lor se spunea ca ei se trageau din semiti... slujbele, cartile lor erau oarecum asemanatoare.. pe astia i-a contrariat chestia asta si s-au apucat sa studieze, si au constatat, mergand pe firul povestilor din tara in tara, ca intr-adevar se trag din pen. arabia, de undeva din yemen parca; si genetic erau inruditi cu evreii; culmea e alta, ca aici vroiam sa ajung; nu mai tin minte exact, ca am vazut demult emisiunea, dar preotul lor genetic vorbind era cumva diferit, adica de-al lor dar diferit; ca legau chestia asta de harul pe care il au preotii.. si probabil ca asta avea continuiatea din vechime;



si tot legat de treaba asta: la fel de important e si la catolici, continuitatea; a fost un caz in istorie cand a ajuns papa o femeie; fapt grav de tot; e cam tinuta sub tacere treaba asta; am vazut odata o carte la institutul francez dar din lipsa de bani n-am luat-o si prost am fost; ideea e ca tipa era calugarita si travestita si cum necum a ajuns papesa; s-au prins de asta cand trebuia sa nasca; scandal mare; de atunci toti papii sunt controlati cica; s-a pus problema ca s-a rupt firul continuitatii cu acest incident;
madalina
Bobo, nu discut de partea teologica pentru ca nu ma pricep! Dar am un coleg defacultate care a terminat si teologia si a fost super-scarbit de ce se intampla la nivelul conducerii BOR!



De cate ori m-am spovedit, in biserici diferite, mi s-a luat bani! Nu exista o taxa fix, fiecare da cat vrea! La impartasit, un singur preot nu mi-a luat bani!



Sora mea are probleme cu ambele glezne pentru ca in clasa a VII-a a mers la Biserica sa se spovedeasca, a stat in genunchi in fata preotului, ca asa trebuie, si a tinut-o o ra si jumatate! cand s-a ridicat evident avea picioarele amortite si s-a ales cu fractura la un picior si fisura la celalalt!



Daca ar fi existat un scau cum exista la catolici nu ar fi patit asta!



Exista proti care corespund imaginii unui preot: bunatate, toleranta, chiar daca nu sunt de acord cu un lucru, il critica fara ura, dar foarte multi devin preoti nu pentru ca ar avea vreun dar in acest sens , ci deoarece vad o posibilitate de a castiga bani!



o prietena a mea este romano-catolica, merge in fiecare duminica la slujba, ce dureaza 2 ore si sunt mai multe tipuri de slujba: pentru copii, pentru tineri si pentru adulti, adaptata fiecaruia in parte!



La noi, la ortodocsi, se pune prea mult accentul pe ritual, uitandu-se esenta! Eu personal nu inteleg ce se canta in timpul slujbei! nu credca sunt mai credincioasa daca merg si fac 3 cruci in fata icoanei X si 12 matanii in dreptul icoanei Y!



Modestia este o valoare crestina, nu grandomania!



Pilda bunului samaritean se aplica si bisericii, nu numai credinciosilor!



Am avut ocazia sa cunosc unul dintre preotii din conducerea BOR! Era plecat la o manastire, iar niste prieteni se intelegeau foarte bine cu el! I-am dus niste peste, pentru ca se apropia sfarsitul postului Sfintei Marii, iar el l-a mancat in aceiasi zi, desi era post!





Biserica catolica are mult mai multe "bube" in istoria ei decat cea ortodoxa, dar a reusit sa se schimbe in ultimii cativa zeci de ani complt! Pana in urma cu40-50 de ani slujbele erau in orice Biserica catolica in latina, acum sunt in limba fiecarei comunitati!
kaspersky
@bobo

QUOTE


si tot legat de treaba asta: la fel de important e si la catolici, continuitatea; a fost un caz in istorie cand a ajuns papa o femeie; fapt grav de tot; e cam tinuta sub tacere treaba asta; am vazut odata o carte la institutul francez dar din lipsa de bani n-am luat-o si prost am fost; ideea e ca tipa era calugarita si travestita si cum necum a ajuns papesa; s-au prins de asta cand trebuia sa nasca; scandal mare; de atunci toti papii sunt controlati cica; s-a pus problema ca s-a rupt firul continuitatii cu acest incident;



uite citeva linkuri:

http://www.newadvent.org/cathen/08407a.htm

http://www.usnews.com/usnews/doubleissue/m...teries/pope.htm

http://www.museumofhoaxes.com/popeJoan.html



kimms

QUOTE


Daca ar fi existat un scau cum exista la catolici nu ar fi patit asta!  


eu nu am vazut nici un fel de scaun, numai pt. preot
madalina
Si in filme se pot observa! In bisericile catolice exista un fel de cabine cu doua intrari: una pentru preot si una pentru credincios, unde ambii stau comod!



Si la noi, exista unii preoti ce nu isi lasa credinciosii sa stea in genunchi daca starea de sanatate nu le permite!



Cred ca in toata discutia asta nu trebuie blamati simpli preoti pentru greselile facute de conducerea BOR!
Bobo
pai daca nu te pricepi de ce judeci?



la spovedanie, daca vrea lumea da, nu-ti cere nimeni; la imparatasanie nu se dau bani de nici o culoare!!!

de cate ori ti s-a intamplat asta si unde? adica la oras, la tara, la margine de mahala...chiar sunt curios!



m-ai spart cu exemplul ala; (si-a fracturat piciorul sau glezna? ca sunt 2 lucruri diferite..) si care e vina preotului?

iar o dai in balarii...hehe...chiar nu am ce argument sa-ti dau, daca tu vii cu d-astea...hai ia-l la rost pe Dumnezeu pentru asta; hai mai sa fim rezonabili...



asa e, sunt multi preoti care lasa de dorit, dar care e problema? te intereseaza pe tine mantuirea lor sau a ta? fiecare are drumul lui..

aaa, e drept ca e pacat ca din cauza preotilor care nu se ancoreaza acestei lumi, oamenii cauta altundeva raspunsuri; asta e partea a doua; dar asta e cu totul alta problema'



hai sa nu deviem acum in diferentele dintre ortodoxi si catolici, ca iar e alta discutie;

hai sa terminam cu obiceiul asta de a ne da cu parerea foarte avizati cand de fapt nu suntem deloc;

ia te rog istoria bisericeasca in brate, dogmatica, ia filocalia lu staniloaie, si apoi mai vorbim...

acum vorbesti de esenta cand mai inainte ziceai sa nu o dam pe teologie ca nu te pricepi? de unde stii tu care e esenta? de ce privesti numai forma unuiritual? daca tu nu intelegi sau nu pui pret pe el, de ce il judeci?

unde este toleranta? ne mai intrebam de ce omoara crestinii cu arabii intre ei...



grandomania.. te referi la aceatsa catedrala, nu? nu stiu ce sa zic, nu pot judeca daca e bine sa nu ...

poate nu era momentul acum, poate trebuia reprimenita biserica ca institutie si apoi construirea catedralei.. in fine..



iar judeci aiurea lucruri pe care nu le intelegi; vezi tu, ideea e ca sa nu te lauzi cu postul pe care il tii, cu penitenta pe care o faci; pentru ca dai in mandrie si mai bine nu tii postul; asa ca de multe ori e mai bine sa nu te stie lumea si sa mananci normal, fara sa-l faci pe celalalt sa se simta prost decat sa faci caz de sfintenia ta; asta se cheama smerenie; dupa aia, poti sa te revansezi tinand in plus o zi de post, sau un post negru, etc..

dragostea e mai presus de ritualul in sine, aplicat fara cap; ideea e sa intelegi postul.. postul nu e regim/dieta; fa diferenta;



nu iti mai da cu parerea de biserica catolica, daca nu cunosti istoria, dogmatica acesteia; anumite lucruri nu pot fi cuprinse asa usor din afara; si jocul de fotbal e complex desi nu pare cand il vezi la tv;
Bobo
mai kimms noi vorbim pe ce vedem in filme sau pe lucruri concrete;

ce film era, comedie sau politist? heeeee...

laugh.gif laugh.gif
Marty
QUOTE
3. Dupa ce am vazut sf. Sofia din Istanbul (unde m-am dus special pentru ea), sf. Petru din Roma si domul din Milano, consider totusi ca un asemenea monument ar trebui realizat, fie si numai pentru infrumusetarea si imbogatire punctelor turistice ale capitalei. Si are fara discutie si rolul ei in impresionarea maselor.




Cele la care te referi tu mai sus sunt niste MONUMENTE ISTORICE, inaltate in urma cu sute de ani, cu niste arhitecturi specifice vremilor si locurilor unde au fost construite, trecute prin tot felul de razboaie/cruciade/etc., locuri pe unde au trecut mari oameni ai istoriei lumii asteia pacatoase! Ceea ce vrea sa faca Prea Enervant de Fericitul Teoctist e un mare fis, o abominabilitate arhitectonica! Pe cit punem pariu ca astia sunt in stare sa puna termopane cu autocolant care sa imite vitraliile iar pe clopotnita sa trinteasca o gigantica cruce plina de beculete si luminite ? Chiar crezi ca va iesi ceva asemanator Dom-ului din Milano ??? Sa fim sobri, ce naiba!



P.S.: Vezi ca exista pe Barbu Vacarescu o biserica de curind construita. Frapeaza prin termopane si compresoare de aer conditionat.
mil
Au refacut dupa revolitie o biserica langa fosta Opereta (Mihai-Voda parca) daramata de Ceasca. E micuta, alba, simpla...mie imi placea pe afara, i-am dat ocol si mai mai sa intru sa vad daca au reusit sa salveze frescele. Multe renovari si reconstructii celebre s-au ratat din cauza asta (vezi Trei Ierarhi sau Curtea de Arges). Cand am vazut insa ce namila de compresor trona la rasarit de atar...am renuntat.
ashu
E hai ca acuma ma revolt io. De cand e aeru conditionat unealta diavolului????

Mi se pare civilizat ca intr-o zi torida de vara sa nu trebuiasca sa te prelingi de cald prin biserica, ci din contra, sa fie o atmosfera placuta si imbietoare. La faza asta sunteti mai rau ca babele alea prea cuvioase.
Bobo
haha... pai cum mai ashu, cine stie ce sta ascuns inauntru, hehe... si sufla asa cu putere, si te ia asa o racoareeee .... nasol ce sa zic...io sunt impotriva... laugh.gif laugh.gif
madalina
Eu totusi am facut parte dintr-o generatie care de voie de nevoie a mai invatat ceva religie in scoala!



Ceea ce ma deranjeaza este tocmai ca in Biserici in loc sa se puna accent pe invatare, pe aprofundare, se pune accent pe un ritual! Daca ma duc si fac acel ritual perfect dar nu stiu care ii este semnificatia, nu inseamna absolut nimic!



Eu am mers si in biserici catolice, si anglicane si luterane. Am fost de Craciun in Roma si in fiecare biserica erau oameni! Am fost in Paris si Munchen de Sfanta Maria in ani diferiti si procesiunile sunt impresionante!



Nu sunt de acord cu aceasta Catedrala atat timp cat insasi BIserica putea facea lucruri mai bune cu ei! Chiar crede cineva ca au toti acei bani ? O sa fie un santier pentru multi, multi ani!



Si daca ii au, de ce nu a dat Biserica dovadade marinimie si sa spuna ca nu mai are nevoie de banii de la buget, pe care statul ii poate folosi in scopuri utile cetatenilor sai!



Mi s-a intamplat sa mi se ceara bani la spovedanie la biserica de la Unirea, ascunsa intre doua blocuri, intre Unirea si Cocor!



A avut fractura si fisurade tibie, dar in imediata apropiere a gleznei! Vina preotului este ca daca nu s-ar fi apucatsa povesteasca de Dostovieski si alte lucruri care n-au nici-o legatura cu spovedania, ea nu ar fi stat atat de mult jos! Era un copil de 13 ani! Ea a vorbit 5 minute, restul timpului a vorbit preotul!





De ce e necesara o astfel de constructie, cand bisericile cad in tara!



Toleranta si impacarea sunt foarte rare in discursul oficial al BOR! Uite-te la localitatile unde exista si ortodocsi si greco-catolici si o singura biserica ce a aprtinut unei confesiuni, apoi a fost data celeilate cate scandaluri apar, iar in fruntea scandalului stau preotii? Ce eexmple pot fi acei oameni, cand dialogul, toleranta, impacarea, iertarea nu se regasesc in faptele lor?





In momentul in care banii cu care sunt platiti preotii vin de la buget, in momentul in care distrugerea unui parc ma afecteaza si pe mine, am dreptul sa-mi spun o parere!



Nu sunt deloc multumita de biserica ca institutie atat timp cat oameni ce au aprobat distrugerea bisericilor incadetin functii inalte! exista preoti-informatori ai securitatii care inca detin aceste functii! Secretul spovedaniei este sacru, iar ei nu l-au respectat!



Diferenta o stiu foarte bine! Asa cum stiu ca exista post al trupului si post al sufletului! Preotul cu care faceam religia in scoala generala ne spunea ca ceea ce mananci are o prea mica importanta, mult mai importante fiind vorbele, gandurile, faptele!



Stiu diferentele dogmatice intre ortodoxie si catolicism, dar Biserica Catolica a reusit sa-si tina mult mai aproape credinciosii decat BOR, caare nu face nimic sa si-i apropie! Dar pretinde ca reprezinta "neamul romanesc"! Hai sa fim seriosi ca nu daca am dona toti ceea ce avem acestei catedrale, acest lucru nu inseamna mantuirea!



Mai importanta este o fapta facuta pentru ajutarea unui om decat sa construiesc o catedrala!



Sunt superbe marile catedrale din vest, dar au fost construite in alte conditii! Poate peste 10-20 de ani conditiile economice ale romaniei vor fi altele si se va putea construi aceasta catedrala, intr-un loc ales cu mai multa intelepciune!



Cum poate sa vina un preot sa spuna ca nu va distrusa nici macar o frunza din acest parc, cand in afara de locul propriu-zis trebuie transportate materialele, praful de la demolare, se va duce si spre parc, vor exista baraci, utilaje!
mil
Si inainte de razboi s-au facut abuzuri. Au fost biserici mai importante decat altele si etc....renovari stupide pe bani grei si monumente adevarate, solide, autentice care se paragineau. Uite ca am vreme, sa va spun doua povesti:



In Curtea de Arges e Manastirea (legenda lui Manole si etc.) care e renovata din ruine de celebrul restaurator francez Violet Le Duc pe banii lui Carol/Ferdinand. A iesit o "bombonerie frantuzeasca" ca trebuia sa devina necropola a noi dinastii de Romania, cum si e si etc. si etc. Deci bani de la Rege (de fapt de la stat/buget ca domeniile coroanei tot ale statului erau) si binecuvantari oficiale. Daca ati intrat, fresca interiora e este opulenta in nuate de verde aurit nebizantina....absolut nula si gretoasa (aceasi mana criminala e si la Trei Ierarhi in Iasi, de imi venea sa turbez). Monumentul nu mai are nici o valoare istorica azi, imi pare rau sa va dezamagesc...este practic o biserica de secol 20 facuta in stilul presupus al secolului 16 de origine. Pentru ca nu s-a putut recupera nimic...inainte de renovare...manastirea era o masa diforma, pentru ca basoreliefurile de piatra de proasta calitate au fost topite de ploi (materiale ieftine, facut la repezeala cu grija insa sa ia fata si sa fie incarcat si bogat...sa ii umilim pe greci). Despre latura estetica...cine poate spune ceva, sa o faca, mie nu imi place prea mult azi, mi se pare cam prea mult si prea Copy/Paste, insa cine stie daca arata asa...Ar trebui sa vedeti poze cu ce era Manastirea Argesului inainte de renovare si ce e acum ca sa va dati seama cata imaginatie au avut restauratorii.



In acelasi oras, la 1 km distanta se gaseste curtea domneasca a lui Basarab I, cel de la Posada, primul domn al Tarii Romanesti, etc...curtea domneasca e o ruina la nivel de temelie, biserica "SF. Nicolae Domnesc" ctitorita de acelasi Domn langa e in picioare si azi, super solida. Si e cu 3 secole mai batrana decat Manastirea Argesului. Pe vremea evului mediu timpuriu, banii se bagau mai putin in vila domnitorului si mai multi in biserica...dupa cum se vede, aceea trebuia sa reziste veacurilor.

Ei bine si asa era si acum 70 de ani cand peretii au inceput sa se departeze, acoperisul sa fie luat de vant si frescele vechi de 7 secole sa inceapa sa fie spalate de ploi. Au credeti ca s-au gasit bani pentru monumentul asta sau pentru Manastirea Argesului. Asa e...Nu s-au gasit! Conducerea inteleapta regala nu mai avea bani publici pentru alte monumente, asa ca a continuat de si-a sponsorizat boboneria cavou si a dat puternic din umeri. Daca nu era Iorga si un grup de entuziasti sa faca cheta...acum pa pa. Si era pacat, in fresce sunt primii domni ai tarii in original (cei care mai treceti pe la Cozia sau Voroneti, sa stiti de la mine ca i-au renovat recent pe Mircea si Stefan in mare hal, barba/mustata la moda, parca sunt din Rapirea din Serai, era amuzant cand eram pusti sa il vad pe Stefan cel Mare, cu gusa si o fata rotunda cu pleata firava, acum ii ditamai gladiatorul cu barbia lata). Revenind la Biserica Domneasca din Curtea de Arges, cand au renovat biserica, au gasit singurle ramasite ale unui domnitor din evul mediu timpuriu (s-ar putea sa fie chiar Basarab I sau Vlaicu Voda)...un mormant bogat neatins de hoti si descoperit prin miracol (toate fotografiile obiectelor din lectia cu Posada sunt de acolo). Miracol, pentru ca era amplasat total aiurea, unde nimeni nu se gandea, loc in care insa se strangeau femeile sa faca pomeni de veacuri si Iorga acolo a cautat. Basca confirmarea datei mortii lui Basarab I lasate de un mester pe zid...ascunsa sub un strat gros de fum. Frescele sunt absolut minunate...pline de culoare, pline de gust...chiar iti spun ceva despre oamenii aia...ca nu erau salbatici, cum ii credem.



Ce legatura are asta cu topicul...pai istoria si traditia nu se importa...daca nu am avut catedrala pana acum...probabil ca nu a fost nevoie, mai bine sa avem grija de ce se darama si se renoveaza sub ochii nostrii...pana nu ajunge Mihai Viteazul sa semene cu Aragorn, ca e mai sexy. A, sa stie pictorii chinuiti, Mihai era plesuv bine de tot, aproape chel!
mil
Ashu...da-l in masa de aer conditionat ca o biserica are inertie termica si tine racoare bine...Ai vazut tu aer conditionat la Sf. Sofia la Istambul?...Poate or avea...dar isi ascund compresoarele bine, ca e monument istoric si nu cadreaza... Aparatele astea nu se cumpara la ghici, se face un calcul de nevoi de frig in functie de ocuparea spatiului si conditii meteo, copozitia peretilor, vopseaua peretilor, marimea ferestrelor (asta fac de cand sunt inginer si stiu bine care e treaba)...etc. Taica Popa isi aparatu' dupa cum il taie buzunarul, cat mai mare sa fie...ce daca e de fereastra si vede tot cartierul (variantele split sunt un pic mai scumpe dar mai le poti camufla.)...sa stie credinciosul ca are confort. Ia sa adauge la Catedrala Mantuiri si parking subteran, minimarket si McDo sa vezi ce succes o sa aiba.

Bun simt mai, atata tot cerem.
ashu
QUOTE
pana nu ajunge Mihai Viteazul sa semene cu Aragorn, ca e mai sexy.


biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif Si Stefan cu Legolas, febletea mea. biggrin.gif biggrin.gif
ashu
Legat de AC, depinde mai mil. Io cand m-am casatorit am cautat special o biserica cu AC ca nu vroiam sa ma coc acolo 45 de minute in haine de ginerica. Mie mi se pare o chestie necesara, nu vad de ce nu cadreaza.

Dar calorifer e voie sa aiba? Sau trebe ca iarna credinciosii sa tremure de frig la slujba? Sau caloriferu e ok ca e de mai demult, AC-ul e recent asa ca nu-i bun? :shock:
mil
Cu alde caloriferul...si asta e o inventie destul de recenta la scara istoriei. 70-80 de ani...inainte de calorifer toata lumea se incalzea la soba. Ai vazut vreo soba in biserica...ca si acum un secol, iarna trebuie sa fi fost frig. Ei absurd/neabsurd dar traditional bisericile nu sunt prevazute cu mijloace de inacalzit/racit si nici cu bufet la intrare. Traditionali de dobitoci stramosi astia ai nostrii smile.gif



Daca ii mananca si vor modernitate sa faca bine sa pastreze aparentele. Daca e monument istoric, sa faca bine sa il ascunda pe cat posibil...nu sa il puna in fereastra altarului...asta am zis. Ala de la biserica de langa fosta Opereta (monument istoric reconstruit) era o namila de agregat...nici nu stiu cum l-au cocotat acolo. Daca e biserica noua...sa faca un calcul de nevoie de frig si pe urma sa il cumpere. Si e de bun simt sa il puna mai ferit, ca nu o inchiriaza ca spatiu comercial.



Uite un exemplu de conflict spiritualitate/modernitate. Reclama la Catedrala pentru recuperarea investitiei:



Catedrala Mantuirii Neamului, confort sporit, complet climatizata si sunet Dolby Digital, 5000 de locuri. Cel mai mare Multiplex din tara...asta cand nu e lume la spovedit sau in timpul sarbatorilor religioase!



Bisericile sunt construite pentru altceva decat marirea omului...ca tu vrei sa te simti bine la biserica e OK...dar nu trupul trebuie sa se simta bine acolo.
asarban
Mai acestia!

Io am "neste" idei mai putine dar fixe!

Pana in anii 30 cand s-a inventat aerul conditionat cum mama ciorilor stateau ma aia in biserica fie iarna fie vara?

Ca sa nu mai vorbim de ideea de cainta, ca te duci la biserica sa te caiesti, nu sa te simti mai bine decat acasa, ca atunci te muti acolo ca Bundy la supermarket!



kimms...nice to meet you, ideeile aceste referitoare la "bunul samaritean" au mai fost vehiculate in istoria bisericii si toate au fost combatute cu furie sau inchizitie

A se vedea schisma dolcenienilor (daca ai citit Numele Trandafirului stii sigur ce e cu asta)



Am auzit aici niste idei nebune...factura si chitanta sau macar bon fiscal....hehehe....sa o vad si io pe asta!

La manastirile din nordul Moldovei nici nu au bunul simt sa spuna "cat vreti sa dati" pt acatiste ci au tarife clare: 100k sau 200k (la mirarea mea mi s-a raspuns: "pai aici e manastirea Putna, nu poa sa coste ca la orice TARABA!!!")
ashu
Nu pot fi de acord cu voi. Ce daca nu exista pana in anii 30 asta inseamna ca inca nu e suficient de vechi ca sa-l putem folosi in biserica? De unde pana unde? Ce are una cu alta. Si io as zice total contrariul: in biserica nu trebuie sa te simti naspa. Tre sa-ti fie bine, nu naspa. Nu te duci numai ca sa te caiesti, de unde ideile astea? La biserica te duci si la Nasterea Domnului, si la Invierea Domnului, si la botez, si la cununie. Astea sunt evenimente fericite si starea ta psihica trebuie sa fie "de bine", nu de cainta si durere, da? Si cand mori de frig iarna sau te scurgi din picioare de cald vara, numa bine nu-ti e (inclusiv pe plan psihic). Nu cred ca au vreo legatura cu religia gandurile ce-i trec unui om prin cap cand se afla intr-o incapere plina cu oameni, fara AC, in mijlocul lui august.

By the way, voi mergeti la biserica? Sau treceti doar pe langa ea si va jeneaza la oki compresorul de AC, zicandu-va ca fraierii aia de credinciosi pot rezista in orice conditii, ce io i-am pus sa se duca la biserica??

Io zic ca si religia trebuie sa evolueze in ton cu timpurile, ca altfel se distanteaza prea mult de om, obiectul sau de lucru principal. Suntem noi ortodocsii prea rigizi in gandire si prea conservatori, iar mie personal asta nu-mi place deloc.



PS. Cumva sunteti de acord si cu agaricii care au declarat ineptia din footeru meu?
mil
Ashu...in societatea de consum, omul este obiectul de lucru principal. Nu cred ca in religie...acolo altceva e principal, nu ma pricep, dar zic si eu. smile.gif



Aici nu am vazut compreosoare la nici o biserica...chit ca am intrat sau am trecut (si sunt catolici). Repet, sa se modernizeze primesc, dar sa nu o faca evident...sfidator. Am spus clar cum vad lucrurile in post anterior.



O biserica cu AC nu e mai buna decat una fara. Asa cum una mai inalta nu e mai buna decat una scunda, sau una mare decat una mica, sau una grea decat una usoara. Nu se aplica regula de 3 simpla!!!
Marty
Da' n-a zis nimeni ca-i obiectu diavolului, omu' lu' Dumnezeu! Eu ma refeream la arhitectura, la nimic altceva! Si daca tot vrei sa te simti comod in biserica, la nunt/botez/impartasanie/etc., mai bine chemi popa acasa sa te cunune, n-ar fi mai cul ? Daca nu vrea sa vina ca sa te cunune acasa, zici ca e pentru o inmormintare si cind a ajuns la tine o bagi p-aia cu: "SURPRIZAAAAAAAA !!! Hai, bre parinte, ca n-a murit nimeni, faceam putina caterinca. Da' daca tot esti aici, n-o pui si matale d-o cununie, ca sa nu mai mergem cu totii acolo ?" :wink:
Bobo
acum kimms, tu ce vrei, in fiecare duminica preotul sa explice semnificatia slujbelor ? ca de fiecare data mai apare cineva nou? hai sa fim seriosi...sunt o gramada de carti, ai de unde sa te informezi.. aa, si dupa aia daca ai neclaritati teoretic pui intrebari..



unde vrei sa ajungi cu faptul ca ai fost in diverse biserici, ca nu inteleg?!!!



e dreptul tau sa ai o parere.. insa repet un lucru pe care e bine sa-l retii: unele lucruri se judeca in cu totul alti termeni decat dpdv economic; nu spun ca e bine sa fie facuta.. io pur si simplu ma abtin; nu pot cuprinde importanta sau neimportanta construirii bisericii..



iar faptul ca o sa fie santier pentru multi ani, nu e un argument;



hai ma kimms ca continui sa persisti ca sa zic asa.. ce vina are preotul ca probabil a vrut sa stea putin mai mult de vorba cu sora ta; daca o expedia in 3 minute ziceai ca e abureala; chestia aia i se putea intampla si daca statea de vorba cu profesorul de sport in sala; sau in tabara.. se cheama ghinion, na..nu poti da vina pe preot; e aberant sa gandesti asa.. da-o-n colo suntem oameni cu carte..



ai dreptate ca problema cu greco-catolicii a fost tratata aiurea.. ce sa-i faci... asta e...e trist...



padure fara uscaturi nu exista; de bine de rau in romania nu s-au distrus bisericile in masa ca in URSS...



pai daca stii care e diferenta de ce l-ai judecat pe preotul ala ca s-a dedulcit, ca sa zic asa? doar ca sa contrazici?



nu cred ca putem analiza care biserica a tinut mai aproape credinciosii...e greu de judecat din multiple motive;



care e cea mai importanta diferenta dogmatica dintre cele 2? stii care e consecinta? aveam o carte pe acasa in care erau explicate chestiile astea, aparent putin importante dar cu consecinte asupra evolutiei societatii..e mult de vorbit...



acum vii cu populisme din astea, gen dragomir; mai bine o fapta decat o biserica; pai hai sa le transformam in locuinte pentru tinerii casatoriti ce pielea mea..



de ce ar fi mai multa intelepciunce peste 10-20 de ani? avem astazi mai multa inteleciune decat acum 50 ani? nu cred.. ba din contra..



bai hai sa nu cadem in derizoriu cu disputa pro/contra AC sau calorifer.. astea sunt niste lucruri absolut utile, e ca si cum pui covoare pe jos; aaa , ca ai un pic de grija cum le pui asta e altceva;

hai atunci sa scoatem becurile si sa ramanem la lumanari.. e mai frumos probabil, dar totusi suntem in sec. 21... totusi...ne gaseste conservatorismul tocmai la amanunte...(inca o dovada ca diavolul se ascunde in amanunte, hehe..)
asarban
QUOTE
Da' n-a zis nimeni ca-i obiectu diavolului, omu' lu' Dumnezeu! Eu ma refeream la arhitectura, la nimic altceva! Si daca tot vrei sa te simti comod in biserica, la nunt/botez/impartasanie/etc., mai bine chemi popa acasa sa te cunune, n-ar fi mai cul ? Daca nu vrea sa vina ca sa te cunune acasa, zici ca e pentru o inmormintare si cind a ajuns la tine o bagi p-aia cu: \"SURPRIZAAAAAAAA !!! Hai, bre parinte, ca n-a murit nimeni, faceam putina caterinca. Da' daca tot esti aici, n-o pui si matale d-o cununie, ca sa nu mai mergem cu totii acolo ?\"  :wink:






Tu esti dement!!???! Tie ti-e clar ca de 10 minute rad ca prostu, si sunt in sala si se uita astia la mine ca la masini straine....I-am aratat si unui coleg si asta de 3 minute hamaie pe sub banca si zice ca nu poate sa iasa de acolo pana nu termina de ras...
Bobo
ashu, in legatura cu chestia din footeru' tau.. e lunga discutia.. problema pleaca de la ce se spune in apocalipsa, a propos de numarul fiarei care va insemna pe toti fara de care nu faci nimci, etc, etc..monahii greci de la athos au inceput sa atraga atentia asupra acestui fapt; acum e chestie de credinta.. crezi ca ce scrie Biblia sunt povesti sau nu...ideea pe care marseaza ei ca in viitorul mai indepartat acel faimos numar va fi sa zic asa un fel de cod de bare pe care fiecare il vom avea; astfel incat fiecare va fi usor controlat...ce sa zic.. teoretic e clar ca acolo se ajunge...acum mi-e greu sa comentez chestiile din Apocalipsa, ma depasesc..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.