Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: batai.. batai de cap :)
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
mike2madalin
in cadrul multelor batai, scartieturi enervante la dacie ce face din condusul normal sa fie unu cat de putin stresat am mai gasit una si nu`mi dau seama acu vreo 3 zile am schimbat la partea dreapta pivoti sus jos, bieleta de directie, rulmenti, placutele de frana.
1 inteleg acuma partea cu scartietul placutelor de frana ca sunt noi dar totusi parca la o masina straina dar tot veche nu se aude asa cand se schimba placutele de frana, dar la noi asta e placutele sa zicem ca se accepta sunetul ca va disparea cand se vor uza un pic (ps nu stiu daca voi ati patit dar eu imediat dupa ce am schimbat placutele de frana primele 2 pedale de frana au fost nu varza ce catastrofale apoi si`a revenit infine)
2 dupa vreo 100 de km parcursi de cand am schimbat cele mentionate sus am inceput sa o aud o bataie la partea dreapta, in momentul cand franez nu se mai aude, scuze pt exprimare dar nush cum sa fiu cat mai precis referitor la sunetul produs e ca si cum ai invarti o roata de bicigleta cu spite si intre spite si baga un pai scuze incaodata pt exprimare
3 condusul devine si mai si o teroare cand sunt singur la volan si incepe sa scartie scaunul din dreapta am pus vaselina peste tot pe unde am putut dar acu parca se aude din spatarul scaunului as propune un topic nou pt ce mai noi care doresc sa afle.. CUM PUTEM SCAPA DE SUNETELE IN PLUS PRODUSE DE DACIA, am condus si masini straine din ani `70 dar nu se auzea mai nimica a mea din 89 m`a terorizeaza psihic
Va multumesc cu desavarsire si astept sa mai zice`ti si voi ce zgomote va deranjeaza sau va deranjat si cum le`ati dat de cap
marius-gabriel
imi place partea cu terorizarea psihica.. smile.gif
vezi ca acea bataie poate fi chiar de la placutele de frana.
ai mai montat acele lamele arcuite cand ai pus placutele?
penele care tin etrierul le-ai montat corect?
mike2madalin
da le`am montat bine si pana ieri nimica, doar aseara a incept faca bataia de sus mentionata dar disparea in momentul in care apasam frana.
argon
MEDICAMENTE !!! MEDICAMENTE !!! valuri.gif
mike2madalin
dar nu vreau sa o duc iara`si la doctor.. ma gandeam ca poate reusesc eu sa`i fac ceva maine ii dau roata jos dreapta fata sa vad daca e ceva mai rau.. daca`i de rau atunci o duc daca nu nu
Pedro
mai ia o gura de aer cand scri ca nu alearga nimeni cu placutele alea dupa tine
mike2madalin
QUOTE(Pedro @ 28 May 2006, 22:31)
mai ia o gura de aer cand scri ca nu alearga nimeni cu placutele alea dupa tine
*


radmasa.gif
tonicelli
Štii cum se zice
"aša face toate......." radmasa.gif
teaser
Salut. Problema cu tacanitul la placutele de frana am avut si eu cand mi-am montat placute de super nova, aceleasi simptome: tacane pana pui piciorul pe frana. Rezolvarea la mine a fost alte tablite arcuite. Faptul ca zgomotul a aparut dupa ceva vreme inseamna ca placutele s-au asezat bine. Incearca si asta wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.