Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Scapa benzina !
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
bgs
Salutare,



Am o prob. putin cam delicata: imi scapa benzina prin furtunul de tur (sau cel putin asa cred eu).



De abia ieri am observat ca e putin ud de benzina carburatorul... exact acolo unde intra turul si iese returul. Scapa putin la turatii normale, dar la turatii de peste 6-7000 efectiv tasneste. Inclin sa cred ca problema este de mult timp, dat fiind si consumul meu.



Ok...am zis ca e furtunul imbatranit. Asa ca, am cumparat furtun si coliere noi. Am scos vechiul tur..care mi s-a parut intr-o stare foarte buna. Nu parea sa scape din cauza lui benzina. Oricum l-am schimbat..a intrat fortat plus ca l-am prins bine de tot cu un colier .Dar.... stupoare.... in continuare iese benzina.



Am taiat putin din capul furtunul de la retur (am zis ca de acolo e prob pt ca nu se vede prea bine)... deoarece am crezut ca s-a largit. L-am pus din nou l-am strans cu colier si.... tot pica benzina.



NU POT SA-MI DAU SEAMA DE UNDE ??? Furtunele sunt stranse bine de tot. Mentionez ca am carburator dublucorp.



Am observat ca se uda exact sub furtun..acum nu-mi dau seama daca din tur sau retur. Ce sa mai fac ? Ce sa mai schimb? O avea carburatorul un por ceva ?
nimic
verifica si garniturile de la carburator.nu ma intreba unde sunt ca la dublu corp nu ma pricep dar e posibil sa fie si de acolo.pori nu prea are cum sa faca desi la dacie totul e posibil icon_mrgreen.gif
livicu'
daca are sita la intrare vezi sa fie strans surubul de tine sita acolo , ca eu din cauza asta pierdeam benzina , da' eu am monocorp
Gusti
sau tevusca pe care intra furtunul tur intra si ea la rindul ei in carburator.se poate sa fie un pic iesita si de fapt furtunul sa nu aiba nika.

vezi daca poti sa scoti tevusca aia sau eventual sa o bagi mai bine.
GabiS
Si eu cred ca teava aia e de vina.

Da cu un patent de cateva ori in ea si vezi daca-si revine consumul. biggrin.gif



Turatii ce depasesc 6-7000? Esti nebun? Adica 8-9000 sau cum? Eu sincer nu cred ca depasesti 7000 de ture.
nimic
o fi turat omul in gol de la clapeta de acceleratzie ca sa vada ep unde scapa la turatzii mari.
bgs
Da, 6-7000 pt ca disperasem ca nu vedeam de unde curge benzina. Si cu cat turatia era mai mare cu atat aveam sanse mai mari sa vad pe unde scapa.



O sa ma uit si la tzeava aia unde intra furtunul..dar sincer nu cred pt ca am impresia ca e facuta dintr-o bucata... sau e lipita de carburator.
Gusti
Nu e lipita

E bagata fortat
GabiS
Eu am scos-o odata cu furtunul, ca nu slabisem bine colierul. Nu e nici macar "fortata" bine.
bgs
Da aveti dreptate... i-am dat azi un patent in cap si a intrat mai bine de jumate. Dar parca totusi tot scapa putin... am impresia ca are un mic joc.



O sa ma duc la service sa vad ce are.... eventual s-o schimb.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.