Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Motor compromis?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Alt3rEgo
Cumnatul meu, un adevarat ignorant in tot ceea ce priveste mecanica auto, genul de om care ia toate "de-a gata", fiind un simplu utilizator, m-a rugat sa intreb forumistii (el fiind si un complet ignorant si necunoscatori intr-ale computerelor) despre problema sa. Acum 2 ani a facut setul motor. Dupa primii 200 km de rodaj, s-a aventurat de la Brasov pana in Pitesti. Drum cu pante si rampe accentuate, serpentine, tot tacamul. Acum ii consumul la drum intins e cam 11-12% si motorul isi pierde puterea pe zi ce trece. Eu stiu deja raspunsul, dar imi fac datoria si intreb: este posibil sa-si fi compromis motorul cu aventura drumului pana in Pitesti? unsure.gif
wolfin
drumul in sine nu ar fi trebuit sa dea probleme, decat daca a forjat-o sau a fiert motorul. consumul este destul de mare. intrebarea este: consuma ulei? daca nu motorul (carburatorul)nu are nimic ci doar este prost reglat, mai ales la asa un consum.
o ironie este faptul ca daca consuma ulei ar trebui sa traga mai tare happy.gif .
-sa incerce sa scoata un furtun din capac in scut sa nu mai bage noxe in carburator, iar gura de la teu(carburator) sa fie astupata cu un dop.
-o alta posibilitate- sa nu fie reglati tachetii bine etc etc
dizzy
Pai depinde!
A fortat motorul apoi l-a lasat 2 ani pe dreapta?
ca in doi ani avea timp sa faca motorul si de 2 ori!
Alt3rEgo
Pai n-a mers prea mult in astia 2 ani. Busteni-Sibiu si retur o data la 1 luna, doua.
ksi_id
Nu avea ce sa pateasca motoru chiar daca a fortat-o putin la urcare, parerea mea ca nu este reglata calumea de acolo si consumul marit si lipsa de putere.
EUROPE_
Pai ar putea fi si de la carburator, aprindere dereglata. Dar stau si ma intreb rodajul l-a facut calumea, sau asa doar 200km... dupa care a forjat-o la greu?
Alt3rEgo
Pai a menajat-o 200 km dupa care s-a luat la intrecere cu un Cielo intre Brasov si Pitesti (culoarul Rucar - Bran, plin de pante si rampe accentuate, serpentine etc.). A cam forjat-o la drumul ala. La 500 a strans chiuloasa. Dupa aceea a facut doar naveta o data la o luna sau doua intre Busteni si Sibiu.
argon
EL credea ca s-a luat cu un Cielo, caruia de fapt i se falfaia si nici nu l-a observat probabil, crede-ma ca stiu ce inseamna Cielo si 80 de cai, o Dacie nu are nici o sansa, chiar si Nova, asa ca spunei cumnatului sa lase basmele.
Alt3rEgo
Legenda spune ca el a ajuns cu 30 min inaintea Cielo-ului. La volanul masinii de Craiova era o verisoara a lui, incepatoare. Deci s-ar putea sa existe un sambure de adevar in toata povestea. laugh.gif
argon
Atunci totul este foarte clar 168.gif
Alt3rEgo
Concluzia: motorul a suferit o uzura prematura, asadar in momentul de fata e compromis. Gresesc? blink.gif
EUROPE_
QUOTE(Alt3rEgo @ 30 May 2006, 08:55)
Concluzia: motorul a suferit o uzura prematura, asadar in momentul de fata e compromis. Gresesc?  blink.gif
*


Nu gresesti. icon_mrgreen.gif
Alt3rEgo
Bietul meu cumnat... Acum trebuie sa-i spun ca e necesar sa-si faca setul. Iar. Si sa mi-o lase mie s-o rodez. Macar 400-500 km. Dup-aia i-o las s-o forjeze cum o vrea. huh.gif
diaconuliviu
Nu te grabi; raspunde intii la ce e legat de consumul de ulei. daca nu consuma, posibil setul bun si dereglate aprinderea si carburatia, cum ti s-a sugerat. A, ca poate n-o mai duce mult, e altceva.
daca consuma ulei...de regula setul sau ghidurile
Alt3rEgo
Pai ii cam papa ulei un sfert de litru la suta de km. unsure.gif
EUROPE_
QUOTE(Alt3rEgo @ 30 May 2006, 23:59)
Pai ii cam papa ulei un sfert de litru la suta de km.  unsure.gif
*


E mult un sfert de litru la 100 km. Sigur setul dus ( sau doar segmentii ). Recomand un set nou wink.gif
taxidriver
QUOTE(Alt3rEgo @ 30 May 2006, 23:59)
Pai ii cam papa ulei un sfert de litru la suta de km.  unsure.gif
*




Este clar , la simptomele acestea de functionare shi la consumul acesta de ulei este clar ca trebuie facut urgent motorul . Nu trebuie aminat ,cresc costurile inutil
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.