Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: dacia 1310 B-69-TAU
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
Pages: 1, 2, 3
taur
masina apara frecvent in videolcipul cassa loco, tu si prietena ta! a fost prezenta in incinta prisma 2 cu ocazia 4tuning day!
modificari:
jante rial le mans pe 14
gume fata 185/55/14
spate 185/50/14
fuzeta modificata de sgm
tamburi de reno 18 spate
bari fata spate comandate din targu jiu
capota prelungita peste faruri!
aerograf pe capota
semnale albe
scos semnale din aripi
alternator de bmw 325
suspensi modificate de sgm
fara nici un maner la usi si la porbagaj
deschidere usi fata din telecomanda
oglinzi elecrice, heliomate si incalzite
vopsita recent alb negru
sistem muzica compus din
2 dif rocford forsgate 75 wrms
2 dif kenwood 90 wrms
statie ultra drive 4 ori 100 rms
un i-pod de 30 gb
tft in parasolar de 7 inch
alarma cu dublu perimetru
pager
senzor ultra sunete
si multe altele care nu imi mai vin acum in minte.....
bagykid
tare dragutza masinutza , unde gasesc si eu capota modelul asta ( cu doua mironosite- simetrice)? 04.gif
argon
PAcat ca in videoclip a aparut cu jante normale si capacele alea din targ cu 300 000.
Si fa ceva cu semnalele fata(albe, nu alea din clip), ca nu-s la fel, si strica mai rau aspectul.
SI motorul? nimic nimic?
Muttley
Incearca sa faci ceva cu luftul de pe partea dreapta dintre aripa fata si portiera, e enorm! smile.gif
cristigeo69
QUOTE(argon @ 29 May 2006, 21:44)
PAcat ca in videoclip a aparut cu jante normale si capacele alea din targ cu 300 000.
Si fa ceva cu semnalele fata(albe, nu alea din clip), ca nu-s la fel, si strica aspectul.
SI motorul? nimic nimic?
*


are de mult semnale albe smile.gif
Muttley
QUOTE(argon @ 30 May 2006, 08:44)
Si fa ceva cu semnalele fata(albe, nu alea din clip), ca nu-s la fel, si strica aspectul.
*


Argonel, iti uitashi ochelarii pe noptiera?
Un dispersor lipseste cu totu-n poza... happy.gif
ovidiusoft
As dori sa stiu si eu datele tehnice si ce modificari au suferit cele 2 elemente decorative de pe capota? In cazul in care in afara de haine, nu exista alte modificari (in photoshop sau la chirurgie estetica), va rog sa ma indrumati catre un magazin de unde as putea sa-mi procur una asemanatoare. Un nr de telefon ar fi de preferat. Multumesc. charge.gif
cristidb
Dar cu manerele de la usi ce ati avut? blink.gif
Faza asta cu scosul manerelor chiar nu o inteleg. La ce ajuta? Iarna cand o sa fie gheata pe masina cum mai deschizi usa? Cu ranga?
Victorine
Marturisesc ca nu ma pricep la tuning, eu merg mai mult pe masini de familie (adevarat ca nici nu-mi permit mai mult deocamdata... insa si pe viitor e de asteptat sa pastrez aceeasi linie, mai ales ca vine si barza), iar masinile de familie se preteaza mai putin la tuning. Daca ne referim la tuning pe bune, nu abtibilde, CD-uri la oglinda si capace din targ.
Deci nu prea ma pricep, insa imaginile de sus m-au dat pe spate, m-am spart de ras! Cred ca kitch e mult spus cu privire la infatisarea masinii. Ma duce cu gandul la tovarasii mei de joaca din copilarie de la tara, care acum au strans de-o Dacie de-asta veche toata coapta si s-au pus s-o vopseasca in curte, s-o usuce la soare si s-o "tuneze" ca sa completeze piesele lipsa cu ce bruma de elemente de caroserie au mai gasit pe la dezmembrari. Eh, masina prezentata de initiatorul topicului se inscrie perfect in aceeasi categorie de tiganisme (parerea mea - vorba lu' Tetelu), numai ca acesta si-a permis o masca din poliesteri armati cu fibra de sticla, niste jante de firma (probabil), o aerografie pe capota, geamuri ionizate (sau sunt cu folie?), s.a.m.d. si a aparut in videoclipul Cassa Locco! Ma rog, eu nu l-am vazut, insa pun pariu ca baietii aia trei, care sunt foarte bascaliosi de felul lor si-au zis "asta e pentru noi" imediat ce au vazut masina. Precis ca l-au batut pe umar pe proprietar si i-au spus "Uite, o sa-ti vezi masina la televizor, o sa fii popular!". Altora poate trebuiau sa le mai dea si bani, asa cu dinamita asta s-au scos. Pai cum sa nu, cand vine baiatu' cu urmatoarea oferta de rupt gura targului (selectez doar pe cele mai uriase):
- bari fata spate comandate din targu jiu DIN TARGU JIU, MAI!
- capota prelungita peste faruri! (semnul mirarii ii apartine initiatorului...)
- semnale albe
- scos semnale din aripi
- alternator de bmw 325 (are chiar si ceva de firma pe ea! Bine, bine, si rotile si suspensiile si becurile de la noi de la Elba...)
- fara nici un maner la usi si la porbagaj (Asta a fost tare, precis le-a zis celor din formatie "Sa te vad cum intri in ea, frate ha?....")
- deschidere usi FATA din telecomanda (e bine si numai in fata, ce mai... altele n-au deloc deschidere din telecomanda)
- senzor de ultrasunete (sa nu se izbeasca liliecii noaptea de ea, motiv pentru care, probabil, a si vopsit-o in 2 culori...)

Restul accesoriilor (iPod "de 30 GB", pager, TFT) sunt din catgoria "alternator de BMW" si revendica apartenenta proprietarului la mediul urban si mai mult la vremurile media pe care le traim. Apropos, pagerul a fost si ... a cam trecut. Insa cine stie ce mesaje ii trimite acest Knight Rider de Vitan proprietarului cand vre-un maidanez face pipi pe jantele Le Mans...

Una peste alta, o masina spumoasa la propriu, ale carei dotari imbinand intr-un mod armonios frumosul cu utilul (pe la capota pe-acolo nu prea calca bine si la masca prelungita catre decupajul rotii, in rest foarte armonios, mai ales daca-i bune geam si la becul ala de semnalizare pe stanga, parca...)

Oricum, daca "fratele nostru" B-34-SGM nu s-ar fi gandit la solutia cu link-uri, va dati seama ca la ora asta eram cu totii mult mai saraci, neavand sansa de a viziona aceasta epopee care este masina descrisa cu atata candoare (si zgarcenie, fiindu-i lene sa-si scormoneasca amintirile referitoare la celelate dotari) de colegul coforumist.

Na, ca mi-am zis si eu pasul si astept cu curiozitatea care-o am de mic copil sa primeasca raspunsuri toti cei ineteresati, la intrebarile care le-au pus cu privire la motor!
Si e o vorba in popor care se incheie cam asa: "...si mai vrei sa si trozneasca" ...

P.S. Nu trageti, dom' Semaca....


A, si ziceti-i dom'le la SOBOLAN cum ati facut cu usile alea fara manere - ori vreti sa patentati chestiunea?, sau dati-i un link, ceva, ca parca se mai discuta undeva
argon
Si eu cred ca masina a aparut in videoclip ca un misto la viziunea romanilor asupra tuning-ului( spoilere imense, pleoape, praguri GTI si cap de toba)..ma insel? adica prea imi seamana cu clipul ala stravechi pe biciclete, cu fat frumos parca.

Presupun ca ai facut topicul pentru ca vrei pareri, daca acceptati numai laude, imi pare rau dar sunteti subiectivi.
marius-gabriel
victorine, nu-l cunosc pe proprietar, nu am nici o treaba cu el, dar il apreciez ca a muncit mult la acea masina.
nu trebuie sa ne placa noua, important e ca ii place lui si ca se simte bine la bordul ei.
iarasi nu apreciez impresiile tale.
personal mie imi place, dar nu asta conteaza, poate ca se putea si sigur e loc si de mai bine, dar nici asta nu conteaza...
conteaza ideile unora ca tine care nu sunt deloc constructive!
ar trebui sa respectati mai mult munca si pasiunea!


kristalloz
nici pe mine nu ma impresioneaza masina... (ador stilul Gordini)... dar tipul a lucrat la ea... si e "unica" deci sa fim seriosi mai ales Victorine cand zici "Marturisesc ca nu ma pricep la tuning"... atunci ce faci aici la topicul respectiv... vorbesti despre lucruri care nu le cunosti? Du-te tare si stai cuminte in masina ta de familie.... dry.gif
P.S. Sa-ti traiasca viitorul copil ! tongue.gif
eXtenSion
Cred ca iesea ceva mai frumos daca ar fi fost finisata mai bine (nu cred ca are rost sa zic unde).

Totusi, aceste finisaje sunt destul de greu de facut, iar de asta nu iti poti da seama decat daca incerci sa le faci singur.. Intr`un fel sunt de acord cu Vic. , dar.... e ceva de capul ei.
Victorine
Sa nu suparam pe nimeni
Multumesc tuturor pentru urari si emoticons wink.gif
As vrea sa subliniez ca postul meu nu se dorea a fi indreptat impotriva unor persoane, iar daca s-a interpretat asa si cineva s-a atins, ii cer scuze (desi chiar si asta spune ceva...). Nu. Se voia o luare de atitudine impotriva prostului gust travestit in tuning si promovat in acest topic. Pentru ca trebuie sa luam atitudine, indiferent ca e vorba de gaura din stratul de O3 sau de acest asa-zis tuning. Sa fim consecventi. M-a impresionat neplacut numarul relativ mare al celor care aveau o atitudine aprobatoare de genul "Oau! Vreau si eu, cum se face?" Desi am afirmat ca nu ma pricep la tuning, spre deosebire de ceilalti co-forumisti care frecventeaza acest topic, STIU ca ceea ce am vazut in pozele de mai sus nu este tuning. Mi-e greu sa spun ce e... (Ce sa mai zic, uitati-va si voi la cum se pupa suprafetele alea, mai ales in zona capotei, la continuitatea formei, la calitatea diverselor componente, etc...) Insa adevarul e ca, asa cum mai remarcau si altii mai sus, capota motor arata fain in videoclip... Si masina a fost aleasa de baietii din formatia respectiva tocmai pentru asta. Satirizeaza romanul priceput la toate, mai ales sa faca din rahat bici si sa le arate la ceilalti ce bine trozneste din el smile.gif Si toate gadget-urile alea pe asa o masina...e cel putin rizibil...
Si apreciez foarte mult munca! Sincer! Insa trebuie sa aiba si o finalitate valoroasa ca sa o apreciez, altfel e sport, lucru mecanic irosit...
Cu respect,
Ciumonk
Bani cheltuiti pe kitsch-uri!

amc
Sunt de acord cu Victorine!
Ce este mai interesat, ca a trebuit sa apara Victorine si apoi HOP s-au schimbat si parerile.
Daca aveau posturi SGM si ai lui.... pai ala era tot trendu topicului si numai laude vedeai!
Cat despre treaba cu munca depusa, asta nu este un argument solid si demn de laudat mai conteaza si rezultatul!
SiloS
Nu imi place pentru ca :

- are garda la sol prea mare
- garda la sol imensa a fost "mascata" de niste spoilere imense .
- in momentul in care a aparut in clip masina nu avea jante ; toti cei care vor sa faca un tuning vizual la masina incep cu jantele si garda la sol , masina respectiva avea tuning complet mai putin jante si garda la sol . Acum masina are niste jante frumoase .
- pe langa faptul ca are spoilerele prea inalte , finisajele sunt de 2 lei . Daca ar fi fost finisata mai bine , poate ca merita laudele pentru munca depusa , insa in momentul de fata masina arata ca taiata cu toporul.

In rest masina are chestii misto pe ea ...
jante rial le mans pe 14
gume fata 185/55/14
spate 185/50/14
fuzeta modificata de sgm
tamburi de reno 18 spate
sistem muzica compus din
2 dif rocford forsgate 75 wrms
2 dif kenwood 90 wrms
statie ultra drive 4 ori 100 rms
un i-pod de 30 gb
tft in parasolar de 7 inch
alarma cu dublu perimetru

Ii urez proprietarului spor la munca si de acum incolo , ca mai are de lucru o gramada la ea .

Personal as fi lasat garda la sol cat un pachet de tigari + jantele actuale + cauciucuri cu profil mai mic . Asa nici nu ai mai fi avut nevoie de niste spoilere atat de inalte tongue.gif . Impotriva culorilor nu am nimic impotriva .

Deci , dupa mine , masina nu este realizata foarte bine , mai sunt lucruri de obiectat la ea , insa nu este un kitsch ordinar asa cum victorine sustine .

LE : nu vreau sa se inteleaga gresit cum ca masina imi place , pentru ca nu este asa . Nu este un kitsch de 2 lei , poate de 3 jumate , 4 radmasa.gif . Mai pe scurt , masina intra in categoria ASA NU !!! , chiar daca are cateva imbunatatiri interesante , asa cum este deschiderea usilor din telecomanda .
vis-a-vis
Victorine, I Love You!
-------
Aceasta masina este prezentata si mult laudata pe 4tuning... cand am venit cu critici la adresa pseudotuningului acestei masini, posturile mi s-au sters.
Sunt mai mult ca sigur ca unora li s-a suit celebritatea la cap si supraevaluandu-si gresit fortele au incercat marea cu degetul.
Ma bucur ca intr-un final multor decoratori de dacii poate o sa le vina mintea la cap si or sa se apuce de lucruri serioase.
Nu trebuie sa fii priceput la tuning ca sa-ti dai seama ca un anumit produs ce se presupune artistic, iti zgarie retina.
marius-gabriel
ma dar rai mai sunteti!
de ce nu veniti si voi cu ce va idei?
cand vii cu o critica, vii si cu o solutie!
in locul piesei x s-ar fi potrivit mai bine piesa y...
sau ati vrea ca omul s-o transforme in 1300?ca tot se poarta "gordini"

tau, fa ceva cu busonul ala de la rezervor, schimba-l ca e urat! macar curata-l de vopseaua alba.
incearca(poate e deja asa, nu stiu) sa faci capota sa se deschida in sens invers!vorbeste cu userul ciprianeduard ca el parca are asa!
ionut17
QUOTE(vis-a-vis @ 30 May 2006, 18:33)
Victorine, I Love You!
-------
Aceasta masina este prezentata si mult laudata pe 4tuning... cand am venit cu critici la adresa pseudotuningului acestei masini, posturile mi s-au sters.
Sunt mai mult ca sigur ca unora li s-a suit celebritatea la cap si supraevaluandu-si gresit fortele au incercat marea cu degetul.
Ma bucur ca intr-un final multor decoratori de dacii poate o sa le vina mintea la cap si or sa se apuce de lucruri serioase.
Nu trebuie sa fii priceput la tuning ca sa-ti dai seama ca un anumit produs ce se presupune artistic, iti zgarie retina.
*



la fel am patit si eu cand i-am spus ce nu-mi place down.gif .ma bucur ca aici sunt mai multe persoane de aceeasi parere cu mine. up.gif

kitsch
argon
Mai, masina e facuta special pentru genul de videoclip abordat de Cassa Loco, adica la misto, ei i-au totul la misto, o masina de bun gust nu se potrivea in context, se asorteaza cu costumele fetelor, adica fete usoare costumate in calgarite, adica prost gust, nustiu daca ati inteles mesajul videoclipului, dar masina e adusa acolo pentru o nota de ironie.
Masina nu are nimic iesit din comun, e genul de tuning comun si fara personalitate.
ksi_id
Ba da al draq de bun gust aveti voi ...
E o vorba :"Nu te poti kk pe gusturile omului"
Supapa_jR
Eh...TAU are reputatie domle....de pe vremea cand avea vinil 2fast2furious style si capace + eleron nashpa...==>> si a evoluat la ce are acum....eu unul cu banii aia ii tranteam un motor mai puternic(macar sa stiu o treaba) suspensii sport(e de discutat la gropile din bucuresti..) si spoilere unicat...facute la comanda ca modelul de pe masina lui il mai au multi....+ ca te poti kk in gura omului sa-i schimbi gustul.
astept BAN-ul....
Victorine
QUOTE(ksi_id @ 30 May 2006, 19:14)
Ba da al draq de bun gust aveti voi ...
E o vorba :"Nu te poti kk pe gusturile omului"
*




Combate bine...

@ argon: ce vrei sa spui? Ca masina asta e o gluma facuta special pentru videoclip? Ca e un obiect de recuzita al celor de la Cassa Loco? Caci in cazul acesta il absolvi pe proprietar de vinile ce-i gasira unii aici... Hmm..., nu cred.

Are si un rol constructiv (sau un rol, at all) discutia de pe acest topic. Cel putin pentru mine - m-am documentat la modul general despre tuning si mi s-a confirmat parerea ca ceea ce am vazut in poze e departe de a fi tuning. Interesant de remarcat ca nu se spune nimic despre motor, si acela e modificat? Sau proprietarul se pastreaza in spiritul aparentei?

SiloS
motorul este o slabatura de 1.4 ... cica va urma ceva mai tare . Sa speram .
argon
zicea-ti ceva de pareri?!
, uite o parere, mai bine o lasai cu spoilerul original, si lasat mostrozitatea aia comandata la targu jiu pentru dezapezire la iarna.
Arata putin mai bine.



user posted image


user posted image

user posted image
Muttley
Eu vad problema-n felul urmator:
B-69-TAU este o masina in stilul "4tuning". Pe forumul ala am si eu cont de ceva vreme dar nu prea m-am implicat din cauza ca forumul mi se pare fff slab calitativ.
Masina asta este un "style icon" p-acolo. Daca nu ma insel, chiar eu am fost primul care a avansat ideea ca masina va aparea-n videoclip pt a fi ridiculizata. Raspunsul primit a fost unul destul de licentios din partea proprietarului. Asta se-ntampla-n vremea-n care videoclipul nu aparuse inca. Dupa ce am vazut videoclipul am ajuns la concluzia ca nu asta a fost scopul aparitiei, desi inca nu-s convins care a fost ala sau daca a existat vreunul.
Alt aspect este faptul ca masina a fost "tunata" pe forumul ala. Cand a aparut era alba, cu spoilere cu prelungiri parca si cu multe dungi albastre. Prost gust tipic romanesc imi permit sa spun. In scurt timp s-a ajuns la rezultatul asta care pe mine personal nu ma zgarie pe retina dar nici nu ma incalzeste. Chiar deloc.
Ma rog, ideea este ca TAU si-a facut masina pe forumul acela. Ma intreb ce ar fi iesit daca ar fi cules pareri si sfaturi de aici. Si cum daciaclub este un forum in care se apreciaza enorm o masina in genul celei bej de la "daciile noastre", probabil ca interventiile asupra lookului s-ar fi rezumat la inlaturarea dungilor albastre si montarea jantelor, in rest modificari la partea mecanica...
vis-a-vis
Muttley, presupun ca vobesti de dacia 1300 cu aspect original.
Nu zic ca nu arata bine, dar si la dacie se pot aduce unele tuše discrete care sa aminteasca de tuning.
Ideea e ca se poate imbunatati vizual si o amarata de dacie daca vrei si ai veleitati.
taur
daca asta este parerea voastra despre masina mea, ok! nu vreau sa ma cert cu nimeni sau sa comentez ceva!
normal fiecare are parerea lui, totusi sunt curios cati dintre cei ce au postat aici au mai mult de 19 ani si chiar au un carnet si poate conduc si o masina!
si sa nu mai intreb daca masina pe care o detin are ceva facut de mana lui!
in fine cum am zis nu vreau sa dau apa la moara, nu stiu de ce voi credeti ca poate eu sunt o persoana cu nasul pe sus, jmechera, tupeista sau cum se mai intelege din posturile voastre!
ca a fost sau nu luata la misto masina la videoclip, nu stiu poate ca asa a fost! nu cer parerea nimanui, prefer sa ma abtin de la comentarii!
oricum va multumesc pt toate cuvintele frumose si toate jignirile si insultele aduse, nu stiu cate din ele isi aveau rostul dar fie!
dupa toate parerile voastre trebuie sa-mi dau masina si sa-mi iau altceva ca vad ca la tuning nu ma pricep, asta poate ca am facut masina "pe forumul 4tuning"! pai daca asa sfatuiesc useri dacia club un posesor de dacie revin la intrebarea mea: chiar nu are nimeni habar ce insemana sa faci aproape totul la masina ta?
....... sincer nu regret ca am postat aici, ba dimpotiva vad ce fel de oameni (copii) sunt aici pe forumul asta! la revedere...
wo_name
La "calugaritele" alea apreciez golurile (pardon goliciunea), dar golurile alea de pe langa faruri, semnalizatoare nu prea.

Ce as aprecia eu la un tunning exterior ar fii lipsa de "gauri" in primul rand.
andrey2003
Frumoasa foc masina wink.gif Felicitari pentru munca depusa wink.gif spor la treaba in continuare wink.gif
taur
QUOTE(Ugly @ 31 May 2006, 22:07)
Mai nenea arogantu’, o fi Robert discipolul tau dar lucrul asta sigur nu-i face masina mai fatoasa !
Nu vad rostul si sensul interventiilor tale - nu sintem la Atelierele Harniciei si nu trebuie sa aplaudam zgomotos si incurajator initiativele / (ne)realizarile celorlalti.
La fel, nu trebuie sa fim mecanici auto pentru a posta si a ne spune punctele de vedere – este un forum public, ai carui membrii nu trebuie sa indeplineasca vreo conditie de genul asta.
Cit despre faptul ca-si mestereste singur masina … sa fie sanatos  - ca el mai sint mii de oameni in Romania – unii fac lucrul asta din pasiune, altii din lipsa banilor ; majoritatea nu lanseaza topicuri care au in titlu "PREZENTA LA 4TUNING DAY SI IN VIDEOCLIP"
In timp am avut Dacia Nova, Berlina si un Renault 5 (toate la mina a 2-a) si am mesterit la ele cam tot ce se putea mesteri pe parte mecanica , tinichigerie, vopsitorie ; bunul simt m-a oprit sa vopsesc dungi pe capota sau sa pun spoilere din Vitan.
Consider ca daca ar fi avut o Dacie contemporana cu cea prezentata dar nemodificata, fara rugina, cu vopsea originala si polisata, cu partile cromate bine lustruite, samd, ar fi fost mai apreciat.

By the way, fiindca tot trimbitezi treaba asta, de regula aroganta face casa buna cu prostia.
*


faci gresala de a confunda stilul gordini cu bari cromate cu cel al tuningului! poate ca nu oi avea eu tuning pe tau, poate ca incerc ceva! oricum nu conteza ca sunte-ti numai oameni aroganti si jignitori! daca era dupa tine cred ca mai traia si nea ceausescu!
bine ca nu esti militian, ca ramaneam fara talon!
FLP
Cand ma uit la masina asta imi aduc aminte de un topic de pe "Bursa" cu un nene care cerea o roaba de bani tot asa pe o masina tunata (il avea pe EINSTEIN desenat pe capota smile.gif). Anyway.. referitor la tunning.... cum trec masinile astea de ITP ? (just curious)
vis-a-vis
blush.gifblush.gifblush.gifblush.gifblush.gif
user posted image




valuri.gifvaluri.gifvaluri.gifvaluri.gif
user posted image
Ugly
QUOTE(taur @ 31 May 2006, 11:05)
faci gresala de a confunda stilul gordini cu bari cromate cu cel al tuningului! poate ca nu oi avea eu tuning pe tau, poate ca incerc ceva! oricum nu conteza ca sunte-ti numai oameni aroganti si jignitori! daca era dupa tine cred ca mai traia si nea ceausescu!
bine ca nu esti militian, ca ramaneam fara talon!
*




Faci citeva greseli :

1. Nu stii sa citesti sau citesti pe sarite - unde am scris eu ca tuning = bari cromate; am scris ca daca ai fi avut o masina veche bine intretinuta si nemodificata ai fi facut o impresie mai buna.
2. Nu stii sa scrii : “gresala” este de fapt “greseala”, “sunte-ti” este “sunteti”
3. Esti incoerent - poate expici mai pe larg ce inseamna “poate ca nu oi avea eu tuning pe tau, poate ca incerc ceva!”

Cit despre faza cu Ceausescu, talonu’ si militianu’ … m-ai dat gata, ti-ai asezat musca in virful procesului gindirii !


PS
Nu doresc sa polemizez aiurea si in postul meu anterior nu cred ca vei gasi macar un lucru jignitor la adresa ta.
Nimeni nu-ti condamna eforturile si dorinta de a invata ceva, dar din pacate tu chiar crezi ca ce-ai facut masinii tale se numeste tuning, iar cind cineva iti spune ca nu-i asa brusc te superi pe tastatura.
fiderzen
tau....ce zici....low rider?...o schimba enorm;)..
Vinti
sa nu aruncati cu rosii in mine.......dar mie chiar imi place
oricum nu cred ca exista o masina care sa fie pe placul toturor
FLP
Pentru SGM : Tot respectul tata pentru tine pentru tuningul de pe Dacia ta (ala e cu adevarat tunning, masina aia chiar trage de rupe) dar aici nu s-a deiscutat nimic despre modificarile la motor, doar despre modificarile exterioare. Astea le putea face si cineva care habar nu are mecanica, doar putina aerodinamica. In alta ordine de idei insist asupra intrebarii mele de mai sus : Cum trec masinile tunate ITP-ul ????
clauditza
smile.gif Apreciez munca. Oricum nu esti singurul tanar care investeste(timp si bani) in masina sa.

Masina, in "formatul" actual arata bine. In fond, nu se vad din avion imperfectiunile 182.gif
Sincer, look-ul din videoclip ma lasa rece: capacele si pragurile din Vitan ii stricau imaginea. In rest, ii sta mult mai bine cu semnalizatoarele albe(poate te gandesti, pe viitor, sa schimbi si geamurile de la stopuri cu unele albe). Cat despre jante(care, dupa parerea mea, au rolul de a contura toata munca)... ai ales un model dragut... insa personal prefer unele cromate wink.gif
Ah! 173.gif era sa uit de bazdagania de pe capota! Interesanta idee, dar la cat de dura vrea sa para masina, aerograful aduce o nota de....comic!
Repet! e de apreciat munca ta, ca si a altor tineri, insa mai trage-l pe tizul tau de limba...sa modifici si tu ceva pe la motoras... ca n-am auzit sa ii fi facut ceva! Ori nu cumva ne pregatesti o...surpriza! rolleyes.gif excl.gif Spor la treaba!
eXtenSion
Nu stiu de ce nu se intelege ca daca faci ceva si nu iese bine nu ar trebui sa te falesti cu asta..


Daca ma pun si eu sa fac un spoiler si peste 10 zile il termin, dar arata ca dracu, trebuie sa ma astept sa fiu apreciat pentru munca depusa? Numai pozele cu toate incercarile posibile de tuning lipsesc de pe forum.. Daca ai dat bani multi pe un spoiler care nu prea se potriveste....cu ce esti mai bun decat unul care il face acasa cu nituri?

Chiar credeti ca "tiganismele" nu au fani? Masinile alea sunt placute de unii, altfel nu ar exista. Dar, asta inseamna ca, in general, arata si bine?

Asa ca nu vad de ce te`ai supara pe noi si ai spune ca nu lucram cu mana noastra la masina.. Cred ca e mai de apreciat un om capabil sa se chinuie sa faca ceva si sa renunte la idee pentru ca nu a iesit cum trebuie, decat cineva care la final se multumeste cu orice, doar pentru ca a muncit mult.
clauditza
QUOTE(eXtenSion @ 1 Jun 2006, 21:13)
Cred ca e mai de apreciat un om capabil sa se chinuie sa faca ceva si sa renunte la idee pentru ca nu a iesit cum trebuie, decat cineva care la final se multumeste cu orice, doar pentru ca a muncit mult.
*


Corect! corect! corect! si as adauga... sa se mai si laude cu ce a iesit!
amc
QUOTE(Armandos @ 1 Jun 2006, 15:54)
Astea le putea face si cineva care habar nu are mecanica, doar putina aerodinamica.
*


sleep.gif "Putina aerodinamica" inseamna de fapt mai mult decat "multa mecanica"
E greu....... si cred ca "Tuning auto" la care ne gandim cu totii si admiram, nu se ocupa cu aerodinamica adevarata, calculata!
jaf
Imi place masina.. DAR eu zic ca inainte sa te apuci de tuning pe o masina si mai ales pe DACIE.. respectiva trebuie sa fie perfecta.. adica linii, unghiuri si multe alea.. wink.gif
Sunt multe lucruri pe "TAU" care parca sunt facute din topor dar bineinteles astea se pot schimba.. toata chestia ii sa existe dorinta din partea proprietarului.. Bafta
luxxxian
Urata masina. smile.gif
madkat
nu voi fi atat de radical incat sa zic ca e urata per total - doar parti din ea:

1. desenul de pe capota (de-a dreptul hilar)
2. baro-spoilerele... se pot cobora atatasi fara sa fie in halul asta de urate
3. lipsa manerelor de usi, un accesoriu deosebit de util pentru dacii, recunoscute pentru fiabilitatea instalatiei electrice
4. omniprezentele lufturi intre elementele caroseriei
taur
citesc odata pe sap ce se mai posteaza pe aici si ma apuca rasul!
oricum va multumesc pt parerile voastre!
bafta....

de asta ce ziceti? a si mai am o surpriza dar asta pe sapt viitoare! see ya
AMW
Suuper tare IMS-ul ....pe bune... biggrin.gif
Alydor
de toata jena frateeeeeeeeee .....
daca asta e "tiuning"... ma apuc sa fac si eu din golanel Land Rover.....
dar .degustibus....
sincer arata de 100 de ori mai bine IMS-ul ala .... sau trabanturile din brasov care sunt "tunate"... asta arata ca traznita nu tunata... Cred ca a aparut in videoclip ca un misto la adresa "tiuningului" de mare angajament... Cassa Locco din cate stiu cam tot ce fac fac la misto... Mai ramane sa apara si intr-un videoclip de-al lui "Faszzz"si e in top...

P.S. Ala nu e "tiuning" ala e un kitsch de cea mai inalta spetsa.....
andrey2003
ok... daca aceasta e kitch eu ash vrea sa puna cineva o poza cu TUNING adevarat la o berlina(nu gordini style sau... pe berline modelele mai noi) chiar sunt curios... astept... wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.