Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Please help sunt chior
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Pedro
Am pregatit masina de vopsit si am scos bineanteles farurile si toate cele. Dupa ce le-am pus inapoi la unul din becurile din faruri pe faza lunga merge perfect pe faza scurta doar se aprinde filamentul dar e vizibil doar noaptea , asa chior e
Am schimbat becul e la fel. Masa becului respectiv nu este una pentru ambele faze , ma gandesc ca daca faza lunga merge perfect atunci nu am treaba cu masa, fiind comuna?
diaconuliviu
1. Ai legat firele aiurea? Incit ai + pe lunga si alt + pe lunga+scurta simultan? Dar ar trebui sa se aprinda si lunga cu scurta odata.
2. Daca nu, verifica firul de scurta si legaturile aferente partii respective.
Pedro
nu vreau sa mai insist dar ca sa stiti ca se poate intampla si asa ceva blink.gif adica una din sigurante era nici macar arsa ci tablita era rupta dar atat cat sa mai treaca prin ea o oarecare tensiune , adica arata perfect dar de fapt era intrerupta casandu-se tabla aceea de legatura.
didosdoru
Verifica in primul rand daca ai "masa" la farul respectiv.Leaga un fir de caroserie si punel pe - de la far ar trebui sa se aprinda normal.Eu am patit chestia asta de mai multe ori, imi ruginise "masa" de la faruri.
bano
QUOTE(didosdoru @ 4 Jun 2006, 00:40)
Verifica in primul rand daca ai "masa" la farul respectiv.Leaga un fir de caroserie si punel pe - de la far ar trebui sa se aprinda normal.Eu am patit chestia asta de mai multe ori, imi ruginise "masa" de la faruri.
*


da sau sa nu fi pus firu de la claxon an dreapta asa am facut eu si nu stiam de ce dreaku consum curent find masinile avand stanga dreapta fire de claxon laugh.gif
siulian
n-are nici o treaba,,,
acel bec chior de care zici e pozitia...
vezi ca farul are mai multe "cable"... verifica-le pe toate..si vezi sa-tzi faca corect contact

ceva de genu asta patisem si eu...nu mai aveam faza scurta..dar faza lunga aveam..
si de fapt era un cablu intrerupt...

la tine verifica daca sunt bine infipti si papucii

cel mai sigur..pune mana pe voltmetru..si masoara..
diaconuliviu

radmasa.gif
Omul spune de la postul #3 ca/cum s-a rezolvat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.