Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Reglarea nivelului din carburator Dacia berlina
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
irinel75
va rog care e mai priceput, o metoda de reglare a nivelului din carburator..zicea cineva la 6-7 mm9dar la ce se referea cind zicea de aceasta distanta?)va multumesc
Ov
e un topic despre asta.

Pe scurt, scoti capacul de la carburator, il intorci cu fundul in sus, cu plutitorul in sus in pozitia inchis si masori distanta intre partea de jos a plutitorului si garnitura. In locul ala ar trebui sa incapa o tzigara (sau un glont cum mai zicea cineva)
vlad_vulpe
eu stiu ca trebuie sa incapa o tigara,



de fiecare data cand reglez nivelul fac asa si pana acum nu am avut probleme
marius-gabriel
cu tigara fac si eu.

ieri mi-am schimbat cuiul poantou de buzau ca de carfil nu am gasit si din toate care le avea nici unul nu tinea perfect.

plutitorul e schimbat si ala si e prea mare cred ca mai ramane blocat ba deschis ba inchis si merge ca dracu...

original am avut de cupru, s-a spart si am pus de plastic care m-a tinut foarte putin si acum iar de cupru dar cred ca are alte dimensiuni decat cel original.

cat de cat am mai reglat nivelul acum dar pana nu schimb plutitorul ala nenorocit nu cred ca o sa-mi mearga bine si sa consume si rezonabil.
driverx
marius-gabriel,



Plutitoarele sunt mai mari decat carbu. Am patito. La mine efectiv nu se misca DELOC. Asa ca am luat una bucata plutitor, una bucata deget si am batut foarte usor si finut cele doua capete ale plutitorului. Trebuie rabdare la aceasta operatiune, asta daca vrei sa il mai si folosesti. Eu asa am rezolvat problema si merge perfect de 2 ani.



:shock:
marius-gabriel
Eu il pacaleam sa se miste dar parca stia si exact in pozitia in care vroiam respectiv sa intre tigara nu mai mergea...daca ii dadeam nivelul mai mic sau mai mare mergea..

Pana acum am avut nivelul mai mic, acum il am mai mare...smile.gif)

Il am si pe cel original al masinii dar este spart si ma gandesc ca o eventuala cositorire ar afecta modificarea greutatii lui si implicit nivelul in camera.

Caut totusi unul nou.

Stie cineva care e firma cea mai tare care face plutitoare de Dacie?
amgnet
Imi spuneti si mie va rog unde este topic-ul cu reglajul nivelului ca nu-l gasesc. Cred ca am modificat nivelul, am miscat de sarmulita aia dreptunghiulara si imi merge inecata la relanti. In plus vad ca acum filtru de benzina mic e plin ochi fata de cum era inainte si cred ca am nivelul mare in camera.

Please help !
amgnet
Si asta dupa ce i-am pus membrana noua cu tot cu tija, din aia cu tija mai scurta, si cursa mai mica cum scrie si pe topicul Benzina in ulei.



E posibil ca acum sa fie presiunea de la pompa foarte mare si sa nu faca fata cuiul poantou la presiune mare ?
amgnet
...cred ca are presiune prea mare si nu am manometru 022.gif . Daca tin mana pe filtrul mic de dupa pompa de benzina il simt cum imi bata in mana. Cu membrana veche nu era asa.
Gusti
Pompa de benzina are circuit de retur.

Ia ghiciti ce rol are ala? biggrin.gif

Sau mai pe romineste, supapa de suprapresiune stiti ce rol are?
hwr
Acu ceva vreme am schimbat toate piesele din carburator noi noute si mergea si mai prost decat inainte, pana cand am ajuns la carfil in brasov.



Daca treceti prin Brasov merita sa mergeti la Carfil, dupa podul de la gemenii la 400m pe stanga, au cele mai bune piese, demonteaza curata, schimba, regleaza, au stand de reglare nu dupa ureche.



Costa cam 200k daca nu schimba piese maxim 500k cu toate piesele schimbate, si de atunci merge super.



Mai nou au pompe de benzina capsulate fara cama, care cica ar fi mai bune si sunt si ieftine cam la 30% fata de una cu cama...da tre sa ai baterie buna daca nu vine benzina vreodata smile.gif
oSerX
Pompele alea sunt electrice? Ca asa inteleg eu- m'ar interesa si pe mine - podul asta e ala de la intrare in bv?

Mesaj trimis prin WAP
oSerX
Pompele alea sunt electrice? Ca asa inteleg eu- m'ar interesa si pe mine - podul asta e ala de la intrare in bv?

Mesaj trimis prin WAP
amgnet
Podul este la iesire din BV, in Est, mergi spre Sf. Gheorghe, apoi inainte de a iesi din BV faci la dreapta spre Budila.
oSerX
Aha gata stiu podu-ala luung! Budila e o localit sau cartier- prietena are o prietena in cartierul ala de dupa pod,ja iesire-poate stie ea!

Mesaj trimis prin WAP
marianbrasov
super tare si multumesc - ca tot auzeam ca in Brasov este cineva care regleaza carburatoare pe stand dar nu stiam cum sa dau de ei - nu am stiut ca sunt chiar cei de la Carfil - ma duc spre ei ca momentan imi consuma ca cel mai smecher jeep - 8 litri la 40 km

multumesc celor care au postat aici
nelu_1985
....deci topicul e de acum 4 ani rolleyes.gif
Minel
QUOTE(nelu_1985 @ 19 Sep 2008, 11:09)
....deci topicul e de acum 4 ani rolleyes.gif
*



Mai conteaza , atat timp cat omu' o sa isi regleze carbu' pe stand tongue.gif
Cipiotul
dar oare mai exista magazinul/service-ul ala acolo ? smile.gif
marianbrasov
mai exista acel service pentru ca pana acum o saptamana am tot auzit de el - au fost niste colegi de-ai unui vecin acum de curand acolo dar era greu de dat de ei

P.S. am vazut ca topicul e vechi de 4 ani stati linistiti - ideea este ca si dupa atatia ani pe mine ma ajuta ca am o locatie exacta - dupa ce fac rost de bani merg sa il reglez si va anunt daca mai exista cu adevarat ca pana nu vad si eu mai ca nu cred...
sspoitoru
acum dupa inca un an intreb si eu: mai exista locatia in brasov??? ca ma sparge la consum berlineza mea radmasa.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.