Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Puntea spate ?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Pedro
Am schimbat puntea spate la batrana mea cu una de break cu tamburi mari. Toate bune si frumoase , frane de te unge pe suflet dar de cand am montat-o am observat o bataie ca de toba de esapament care atinge caroseria atunci cand masina isi schimba directia sau cand ruleaza pe teren accidentat. Din pacate m-am bagat ieri sub ea si sigur nu este toba de esapament. Am crezut ca este de la bara de torsiune dintre tendoanele puntii unde suruburile erau cam slabite dar dupa ce le-am strans mai bine facea , e adevarat mai putin dar tot facea. Tind sa cred ca poate fi de la bascula unde un surub poate nu este indeajuns de strans si are joc iar in situatiile de care vorbeam puntea practic se plimba de pe o extrema pe cealalta. Ma mai gandeam ca ar putea fi insasi tamburii rotilor de care atunci cand trag se misca ca si cum ar avea joc prea mare nefiind ori stranse prea bine ori avand joc in rulmenti , insa ridicata pe cric jocul dispare complet.
Deci nu este bataie de bucsa , nu bate foarte des ci doar dupa cum spuneam cand smucesc masina sau merg pe un drum accidentat cu viteza foarte mica, la viteza nu face nici un zgomot sau pe drum drept. sad.gif
diaconuliviu
Pare un "topait" pe partea curbei? Adica topaie dreapta in curba la dreapta? Posibil amortizor defect sau intins la limita de cursa.
Totusi, din ce scrii deduc ca ai pus puntea pe masina fara verificare prealabila-mare greseala.
Pedro
Nu este de la amortizoare si nu topaie e doar un bubuit infundat ca de toba
ghiccy
poate nu stau arcurile in lacasurile din punte sau in oalele din caroserie, cu toate ca e putin probabil...

verifica cumva, cu ea pe roti, nu suspendata!!!
Pedro
Dracu so ia ca a verificat-o o multime , solida ca un tanc , totu e in regula , 0 joc, atunci ce-o avea
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.