Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia berlina
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
hitman
Salut
Am si eu o problema cu masina mea, vreau sa precizez ca sunt incepator, asa ca sa nu trageti in mine tongue.gif

Am o dacie berlina din 2003, iar in ultima vreme se aude un cloncanit la roata dreapta din spate, cand sunt denivelari mari sau iau o groapa.

Intrebarea mea este daca stie cineva de la ce ar putea sa fie.

Cineva mi-a zis ca ar putea sa se fi slabit prinderea de la amortizor.


Multumesc pt ajutor smile.gif
ct03nut
pai sari putin pe ea si vezi daca e de la amortizor, sau daca nu ai greutatea necesara..mai cheama niste prieteni (prietenii stiu de ce), daca nu verifica tamburul, sa nu fie rulmentul sau ceva din ansmamblul franei sarit
cnn
Pot fi bucsele de la tirantul puntii spate (nu stiu daca se numeste asa - bratul dintre puntea spate si caroserie), arcul rupt, amortizorul defect sau bucsele acestuia, sau alte deficiente privind legatura caroserie - punte spate. Ar putea fi (la mine s-a intamplat) desprins suportul unde se fixeaza tirantul in caroserie.
EUROPE_
Am avut si eu o problema asemanatoare, un clentanit, dar la roata din stanga. Am pus-o pe cric si am rotit la roata ( invartit wink.gif ) si clentanitul se auzea de la piulita aceea din mijlocul jantei, era putin slabita... rolleyes.gif rolleyes.gif
adostar
schimba ciolanele smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.