Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ce se poate intampla?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Pages: 1, 2
ciapsacrinelsilviu
Daca sunteti draguti ... la viteze mai mari, de ex am o Berlina din '98 daca ii dau 140 , incepe sa trepideze, daca nu actioneaza ceva forta din afara ce anume s-ar putea intampla cu ea? As mai putea creste viteza si mai mult? Poate ii cam aiurea intrebarea ... dar daca aveti rabdare sa-mi ziceti .... va multumesc
cristigeo69
acum depinde in ce situatie e masina...daca e ok...in cel mai rau caz poate sa faca BUM un cauciuc(daca sunt naspa)si vorba lu' sefu_alx...apoi tumba depinde cat de experimentat esti in ale covrigului smile.gif
ps:cand eram mai mic lu' tata ia bubuit un cauciuc nou(victoria)care avea maxim 2000km pe la 110 in depasire si pe fata...senzatia nu a fost deloc placuta numai el stie cum a tinut-o.
Dreamer
1. Dacia Berlina nu este construita pentru vieteze mari, ... ii faci praf motorul ....
2. In caz de situatie de urgenta, o sa ai neplacuta surpriza ca nu ai ce sa mai faci si sincer nu ai vrea sa iti vezi moartea cu ochii.
Dacia Berlina se simte bine pe la 90-100 km/h
Ov
omu' intreba tehnic ce se poate intampla (strica).
ca vrea sa se lanseze spre cer e treaba lui !
argon
Tehnic? se duce: motor, ambreaj, planetare, astea sunt pe primul loc.
EUROPE_
Teoretic viteza maxima 140 km/h, tehnic se duce motorul wink.gif Practic...
danS22
-fi calm nu se distruge nimic
.....da i numa! eu am fost 140km/h cu 4 persoane in masina ,cutie cu 4 viteze si nu mi au zburat nici rotile nici pistoanele nici nu mi a scos fum ambreiajul (si masina are 24 de ani ph34r.gif )
-iar ca sa poti merge constant cu aceasta viteza.....la noi in tara nu prea ai unde
-asa ca daca vrei sa i dai odata..Succes! vei fi surprin ca ai sa scoti 150 wink.gif
StefanT
Sare un piston, mai zboara o roata... insa astea se pot intampla si la 90 la ora... io i-am dat 140 FIX cu 5 handralai in masina, fiecare peste 80 de kile, 3 baterii in portbagaj si tun de bass... cam 80*6... aproape 500 de kile nu? Mai mult nu mergea nici sa o omor. asa ca imi vine sa cred ca motorul e in stare f buna, si ca are intr-adevar toti cei 54 de neuroni trecuti in talon... oricum franele pana la 120 is INFECTE... A, scuze, cutie in 4.... nu stiu cate repemeuri, ca aveam ochii cat cepele pe sosea...
ct03nut
cutie in 4 biggrin.gif wub.gif
EUROPE_
QUOTE(ct03nut @ 3 Jun 2006, 02:54)
cutie in 4 biggrin.gif wub.gif
*


wink.gif
Parerea mea e ca planetarele sau motorul nu se duc asa repede daca mergi cu viteza mare, atata timp cat sunt din punct de vedere tehnic foarte bune ( si nu ma refer numai la motor... happy.gif )
Axll
efetele nu sunt asa de speriat... se pot duce in timp secmentii(primii) si mai urmeaza restul motorului,cutia de viteze, planetare....etc.
acum problema e ca nici mie si nici la mai multi nu a reusit sa ne "zboare" vreo roata din cauza vitezei excesive, dar totul e sa ai masina intr-o stare tehnica buna. acum nu iti inchipui ca daca ai dat odata sau de 2 ori in ea la viteze mai mari de 110-120 se v-a intimpla ceva cu motorul sau cu restul masinii.
intradevar poti impinge otorul la ceva performante superioare, dar odata cu performantele vine si consumul...asa ca gindestete bine ce vrei

multa bafta
einstein1984
QUOTE(cristigeo69 @ 31 May 2006, 23:33)
acum depinde in ce situatie e masina...daca e ok...in cel mai rau caz poate sa faca BUM un cauciuc(daca sunt naspa)si vorba lu' sefu_alx...apoi tumba depinde cat de experimentat esti in ale covrigului smile.gif

*


Eu zic ca o explozie de anvelopa e mai periculoasa decat uzura segmentilor sau a ambreiajului. Dar marog, fiecare cu grijile lui. ohmy.gif
argon
La tubeless nu prea explodeaza, dar multi viteji de aici la daciile lor de 20-30 de ani numai tubeless nu au...sunt foarte periculoase cauciucurile cu camera..
Tubeless au fost indroduse de uzina la masinile produse incepand cu anul 1996.
tonicelli
60 RON sau 30 RON în 24 h biggrin.gif
Dacă ești în localitate 90 zile pauză colac radmasa.gif
alexys
Toate motoarele sunt calculate la turatia maxima si probabil si suspensia si alte chestii. Ambreiajul daca e reglat bine nu se uzeaza cum am citit intr-un post mai sus ca doar nu il joci din pedala mereu... Acu' depinde cat de bine calculau ei prin '70 si cate se mai respecta din specificatiile tehnice de atunci. Si cat de uzate sau de unde ai cumparat anumite chestii gen pivoti si bielete de directie. Pentru cei ce exclama 140? CV 4 trepte!!!- le-as reaminti ca la proiectare treapta V se adauga pentru un consum redus nu pentru viteza. Poate daca ai un motor cu un cuplu mai mare la turatia maxima sa scoti ceva in tr. V. Daca presupunem ca este o masina noua , benzina buna, viteza pe cronometru pe autostrada ajunge pe undeva pe la 147,5 la 1300 cv IV trepte, pe bord nu e nimic real. Daca ai obiceiul sa o calci mereu in romania vor ceda suspensiile, nu motorul. Motorul cedeaza daca are probleme la racire, ulei prost, reparatii prost facute, etc.... ii mai sare de obicei cureaua de ventilator etc... Oricum berlina nu are frane sa iasa din situatii naspa la 140... Sfatul meu:
Verifica totul inclusiv volanul scurt din targ sa nu fie sudat de mantuiala (am patit-o sa raman cu el in mana cand sa o bag in garaj -am tras pe loc de el- dupa ce facusem o proba la blana la o masina RK total si eram multumit de cum se comporta), si apoi arde-o cat iti permite buzunarul si spune-ne si noua ce a cedat, iar daca nu mai avem vesti ne vom imagina noi...
StefanT
QUOTE(argon @ 3 Jun 2006, 12:16)
La tubeless nu prea explodeaza, dar multi viteji de aici la daciile lor de 20-30 de ani numai tubeless nu au...sunt foarte periculoase cauciucurile cu camera..
Tubeless au fost indroduse de uzina la masinile produse incepand cu anul 1996.
*


Nu-i asa ca la mine te refereai? biggrin.gif

A mea are tubeless de muuulti ani... Numai rezerva a mai fost pe camera si am schimbat-o sip-aia de curand. Argon nu mai invoca fel de fel demotive, nu conteaza ca o dacie are 25 de ani sau are 10. Tot un rahat pe bat e si aia mai noua, doar ca are mai multe gadgeturi pe ea.
ct03nut
va recomand tubeless debica navigator 2 , ma chinui sa derapez cu ele si nu pot
argon
@Steffyx : Vroiam sa vad cine se simte biggrin.gif
StefanT
Eu nu m-am simtit, dar asa ai pus problema.... in fine huh.gif
danS22
....am cauciucuri victoria din '92 de olcit pe spate ,si nu a axplodat nimic...... blush.gif
andutzu
QUOTE(danS22 @ 3 Jun 2006, 16:59)
....am cauciucuri victoria din '92 de olcit pe spate  ,si nu a axplodat nimic...... blush.gif
*


Niciodata nu e prea tarziu biggrin.gif
Eu mai mult de 110km/h nu i-am dat cam de multa vreme.Nu ca nu s-ar duce (nu am calcat-o niciodata de tot, pana la podea) dar pur si simplu nu mi se pare confortabil, ba e chiar obositor.Ma enerveaza zgomotul prea mare si nici directia nu mai e asa precisa peste aceasta viteza.
clauditza
Cel mai rau ar fi sa iti explodeze un cauciuc(de preferat sa folosesti fara camera). personal, asta ar fi prima problema pe care as avea-o in vedere. Apoi, din cate stiu eu, daca ai tine-o constant la viteza asta cred ca s-ar mai aseza....
andutzu
cum adica sa "se aseze"? Daca iti vibreaza toata masina la 100km/h si mergi mai mult o sa-ti merga ok? blink.gif
clauditza
QUOTE(andutzu @ 3 Jun 2006, 21:23)
cum adica sa "se aseze"? Daca iti vibreaza toata masina la 100km/h si mergi mai mult o sa-ti merga ok? blink.gif
*


Nu stiu ce masina ai tu... blink.gif
StefanT
QUOTE(clauditza @ 4 Jun 2006, 00:09)
Ce inseamna pt tine CONSTANT?
*


Adevarul ca nici eu nu prea am inteles ce vrei sa zici blush.gif
EUROPE_
QUOTE(clauditza @ 3 Jun 2006, 20:48)
Cel mai rau ar fi sa iti explodeze un cauciuc(de preferat sa folosesti fara camera). personal, asta ar fi prima problema pe care as avea-o in vedere. Apoi, din cate stiu eu, daca ai tine-o constant la viteza asta cred ca s-ar mai aseza....
*


Nu stiu daca viteza constanta are vre-un efect asupra caucioacelor. Dupa o echilibrare buna, nu cred ca vor fi probleme.... wink.gif
andutzu
E posibil "sa se aseze" dupa o anumita viteza sau intre anumite viteze.Spre exemplu mie imi vibra intr-o vreme volanul pe la 90km/h, daca depaseam 100 isi revenea si nu se mai simtea nimic. Banuiesc ca la asta te refereai. Daca nu explica-mi si mie (noua). As fi putut sa merg si 1000km cu 90km/h ora ca nu cred ca vibratia ar fi disparut.
SiloS
La mine la aia batrana vibra intre 90 si 110 . Dupa 110 mergea frumos . Problema era de la jantele ce trebuiau echilibrate .

Daca mergi cu viteza maxima si ai niste cauciucuri uzate exista pericolul sa explodeze .

Daca mergi constant cu viteza maxima inseamna ca masina este furata sau este de la firma .

Muttley
Si dupa ce ati dezbatut toate aspectele de pan-acu' va apare o vaca sau un cotetar in fata, si orice ati face, franare sau manevra de evitare, ajungeti in sant. Si la viteza aia, in Dacie, muriti tineri.
E un topic f intoxicant asta pt d-al de Silos sau Steffyx si care mai sunt vulnerabili si expusi tentatiilor. Voi n-ati vazut suficiente mortaciuni la viata voastra cred...
Pledez pt inchiderea topicului si respectarea vitezei legale pe cat posibil (mai ales in Dacie). dry.gif
StefanT
Bei d-al de Mutli adica ce? Doar nu merg domle cu 140 tot timpul ca nu-s in bemve... constant, 100 maxim... cam 90 de fapt ca sa nu usture la buzunar.
Insa din cand in cand normal ca ma mai frige talpa, sima racoresc..insa cand nu-i trafic, si conditii meteo bune. Chiar am incredere in masina mea, si in mine... si sa fim seriosi, 140 nu-i viteza mare... duceti-va tata pe o autostrada sa vedeti acolo 210, 220...si 230 sau mai sus... Intr-adevar, Dacia e Dacia, insa nu inseamna ca ii sar rotile in mers sau mai stiu eu ce.. lasati-o dracu. Si motorul e motor ca la orice masina, trebuie sa reziste si la maxim dincand in cand. De aia e MOTOR....
Muttley
QUOTE(Steffyx @ 4 Jun 2006, 00:27)

ma mai frige talpa, sima racoresc..
Chiar am incredere in masina mea, si in mine...
si sa fim seriosi, 140 nu-i viteza mare...
nu inseamna ca ii sar rotile in mers sau mai stiu eu ce..
*


Mai, nu vreau s-o fac pe dascalu' cu nimeni, am permis de numai 6 ani, si am trecut si eu prin diverse faze si am trecut si prin destule incidente si pe langa destule catastrofe care prin minune n-au avut loc.
Sper sa ai si tu noroc... sleep.gif

Ce am citat eu mai sus sunt cateva afirmatii facute de tine in care gresesti enorm. Eu am terminat.
sik
viteza mare ===> consum mare smile.gif
..IcemaN..
cand masina era noua...si pana pe la 4 ani ('97-2001) taica-miu o tinea numai la 100-140 in afara .....si de cand merg eu cu ea (2 ani) decat de 2 ori am trecut peste 120...si cu morcovu'.... mie imi trpideaza putin la 70 km/h..dar la 75km/h dispare....

motorul poate....simt asta, poate daca as schimba: pivoti, bucse, bielete, planetare, rulmenti (nu au fost schimbate de cand e masina, doar o bieleta de directie si un rulment pe fata)...si mai ales cauciuce noi (nu montana, ci firestone sau ceva asemenator)...+ frane echilibrate+ ulei schimbat de curand, m-as duce cu tupeu pana la 150-155 (pe autostrada)

oricum.... 99.9 % din cazuri....merg cu 80-90 in a5-a afara si 50-60 in a-4a in localitate.... deh, benzina e scumpa si comunista inghite 9/100 in oras si 8 afara.
Axll
mai oameni buni, ca sa vezi cit duce masina e una, si ca sa mergi ca nebunul tot timpul e alta. oricum cind vrei sa testezi la cit se duce masina trebuie sa ai masina in perfecta stare de functionare si sa ai drum liber( o autostrada). oricum daca vreti sa merge-ti non-stop cu peste 150 km/h cumparati un BMW si merge-ti numai pe autostrada. nu de alta dar de dementi si sinucigasi e plina lumea (aici ma refer la cei care alearga prin oras cu 120km/h).

scuze de offtopic dar... pt. numele lui d-zeu...MATURIZATI-VA
EUROPE_
Am si eu o intrebare mad.gif vi se pare mare viteza de 100 km/h ???
Mie unu, sincer nu... nu am permis de conducere, dar am luat 120 km/h cu un Logan pe scoala, si chiar ma gandeam la viteza aia ( era prima data wink.gif ) daca am timp de reactie sau nu... concluzia din cate mi s-a parut mie aveam destul timp de reactie... parca mergeam cu o berlina cu 50 km/h. Poate ca la daciile noastre la viteza aia nu tin franele.. sau mai stiu eu ce... nu am mers niciodata cu o berlina mai mult de 50 km/h...( daca inca nu am permis... rolleyes.gif )
ciapsacrinelsilviu
QUOTE(andutzu @ 3 Jun 2006, 17:26)
Niciodata nu e prea tarziu biggrin.gif
Eu mai mult de 110km/h nu i-am dat cam de multa vreme.Nu ca nu s-ar duce (nu am calcat-o niciodata de tot, pana la podea) dar pur si simplu nu mi se pare confortabil, ba e chiar obositor.Ma enerveaza zgomotul prea mare si nici directia nu mai e asa precisa peste aceasta viteza.
*



inseamna ca nu ai in sange viteza...biggrin.gif
ciapsacrinelsilviu
QUOTE(sik @ 4 Jun 2006, 02:28)
viteza mare ===> consum mare smile.gif
*



este una mai faina: sportul costa bani ... biggrin.gif
argon
La mine in cartea masinii, scrie in chenar
QUOTE
"retineti: condusul sportiv costa"
sik
date cu distante de franare la dacia:
vteeza de 20km/h dist de frnare e 3 m
la vit de 60km/h dist de franare 27 m
la vit de 100km.h dist de franare 78m
la aceste distante se adauga si distanta parcursa in timpul de reactie;
acestea sunt date reale luate din cartea tehnica pt dacia 1300 excl.gif
argon
Franele sunt considerate in standarde daca se incadreaza sub o anumita valoare data de producator.

Forumula e urmatoarea:


SF<=0,1*V+(V la patrat/150)

SF=spatiul de franare
V=viteza

Printr-un calcul simplu reiese ca distanta necesara opririi de la 140 km/h este 146 metrii, la care se mai adauga si timpul de reactie, si se va ajunge undeva la 200 metri..asta in conditiile in care franele sunt BUNE, dar la un cazan de 25 de ani ma indoiesc, asadar, daca se opreste in 300 metri e bine
Probabil unii nu realizati ce inseamna asta, dar data viitoare cand va mai mananca talpa poate va aduceti aminte asta.
Probabil mi-am racit gura, pardon tastele de pomana, dar poate deschid ochii la niste pusti de 18-20 de ani, care se simt macho, desi sincer ma indoiesc wink.gif
StefanT
QUOTE(argon @ 4 Jun 2006, 17:42)
146 metrii
la un cazan de 25 de ani ma indoiesc
poate deschid ochii la niste pusti de 18-20 de ani, care se simt macho, desi sincer ma indoiesc wink.gif
*


-Metri, nu-i asa?
-Sunt cazane si de prin 96-99, mai "cazanite" decat alte masini cu o vechime considerabila...
-si te mai intrebi de ce ma simt...
argon
dupa cum vezi, in alte 4 locuri am zis metri, ai vazut un I in plus din greseala, si faci atata caz. Stai linistit ca stiu cum se scrie.
Pe zi ce trece te transformi in Big2003 cu corecturile tale. biggrin.gif
ksi_id
QUOTE(sik @ 4 Jun 2006, 15:30)
date cu distante de franare la dacia:
vteeza de 20km/h dist de frnare e 3 m
la vit de 60km/h dist de franare 27 m
la vit de 100km.h dist de franare 78m
la aceste distante se adauga si distanta parcursa in timpul de reactie;
acestea sunt date reale luate din cartea tehnica pt dacia 1300 excl.gif
*


excl.gif
la vit de 100 km/h fiecare secunda pierduta te costa ~45 m (din cate imi aduc aminte)
SiloS
mai voi sunteti nebuni cu vitezele astea ...

europe , cum adica ti se pare putin 120 ? Ti-a sarit vreo baba in fata la 120 ?

Muttley
Offtopic... blush.gif
QUOTE(SiloS @ 4 Jun 2006, 23:06)
Ti-a sarit vreo baba in fata la 120 ?
*


Mi-a sarit mie.
Eram cu bicicleta si n-aveam nici 30 la ora cred.
Doamne ce m-am mai tavalit cu baba aia pe sosea, ziceai ca suntem in filme d-alea... wub.gif
EUROPE_
QUOTE(SiloS @ 4 Jun 2006, 23:06)
europe , cum adica ti se pare putin 120 ? Ti-a sarit vreo baba in fata la 120 ?
*




QUOTE(Muttley @ 4 Jun 2006, 23:16)
Offtopic...  blush.gif

Mi-a sarit mie.
Eram cu bicicleta si n-aveam nici 30 la ora cred.
Doamne ce m-am mai tavalit cu baba aia pe sosea, ziceai ca suntem in filme d-alea...  wub.gif
*


radmasa.gif
Silos, sincer, in timp ce rulam, ma gandeam la asa ceva, si am tras o singura concluzie, viteza era mica pentru timpul meu de reactie. Bine acum depinde si ce frane ai, si in cat timp opresti. Nu stiu cat de repede as fi reactionat daca mi-ar fi sarit o baba in fata... dar viteza cu care rulam, nu mi se parea mare. In crube o lasam la 100 km\h, fara sa derapez sau sa ies in "decor". Nu ma laud, ca mi se poate intampla cand imi e lumea mai draga, dar viteza cu care mergeam nu mi se parea o viteza fantastica de mare...
..IcemaN..
in Daciile berline....la viteza de 140 km/h ai acelasi sentiment ca in BMW la 260 km/h biggrin.gif ...chiar mai palpitant laugh.gif

cat de despre babe in fata...pe autostrada mai greu...li se prind fustele in gard incercand sa traverseze...deci nu le prea gasesti pe "rumanien autobahn"
axabrt
se pare ca posturile mele au disparut.
Am talentul sa-i calc pe nervi pe moderatori

si eu ziceam cam la fel de viteza
SI CARE E EFECTUL VITEZEI ??? 017.gif

VA ROG nu mai stergeti postul.Drept de opinie.
clauditza
radmasa.gif Haideti mai, lasati-o in colo de treaba...In primul rand...o baba,daca e BABA, nu poate sa sara! iar acolo unde se pune problema unei asemenea viteze nu prea au ce cauta pietonii. Mai degraba sa apara un caine -> sperietura -> tras de volan-> trezit pe acostament, in sant sau in porumb(sau floarea soarelui... cum ai noroc) tongue.gif Cel mai bine e sa fii precaut! in functie de fiecare sector de drum...
EUROPE_
QUOTE(clauditza @ 5 Jun 2006, 19:36)
  Cel mai bine e sa fii precaut! in functie de fiecare sector de drum...
*


Da ai dreptate, precaut si mai ales atent. Dar nu cu 30 km\h in oras si cu 90 km\h in afara orasului... dry.gif .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.