Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bocanituri la viraj
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Alt3rEgo
De vreo 2 zile masina scoate niste sunete asemanatoare cu niste bocanituri (un duruit, mai bine spus) in timpul virajului la dreapta. Mentionez ca nu intotdeauna, ci mai ales atunci cand schimb treptele de viteza in timpul virajului. Poate fi o planetara? Daca da, care e cea "bolnava" daca duruitul se manifesta in timpul virajului la dreapta? (mie mi se pare ca se aude mai mult din partea dreapta). Ar putea fi ceva legat de suspensii? (am suspensiile extrem de slabe, de-abia astept sa adun niste banutzi sa le schimb).
argon
Daca se aude cand schimbi vitezele, eu zic ca e de la planetare, trebuie reconditionate/schimbate.
ciapsacrinelsilviu
QUOTE(Alt3rEgo @ 2 Jun 2006, 13:24)
De vreo 2 zile masina scoate niste sunete asemanatoare cu niste bocanituri (un duruit, mai bine spus) in timpul virajului la dreapta. Mentionez ca nu intotdeauna, ci mai ales atunci cand schimb treptele de viteza in timpul virajului. Poate fi o planetara? Daca da, care e cea "bolnava" daca duruitul se manifesta in timpul virajului la dreapta? (mie mi se pare ca se aude mai mult din partea dreapta). Ar putea fi ceva legat de suspensii? (am suspensiile extrem de slabe, de-abia astept sa adun niste banutzi sa le schimb).
*


Planetarele trebuie "facute" rectificate sau schimbate depinde de ... iar in legatura cu suspensiile nu prea cred, eventual daca nu ajunge aparatoarea pe jos ii cel mai posibil
ct03nut
planetarele sunt sigur, la fel facea si a mea inainte sa o verific ca la carte la articulatii tot, si am suprimat toate jocurile, toti pivotii schimbati etc etc..si tot face...cand iau viraje face un poc..mai rar
gabi1
Salut.De obicei cand iei curba la dreapta se aude planetara din stanga iar cand virezi stanga clampane aia din dreapta.Pe drum drept se aude numai la denivelari,mai ales daca ai greutate pe spate.Inca nu te grabi cu schimbatul daca nu fac prea urat.Eu am mai mers 60.000 si nu s-a intamplat nimic.
gdan12
Incearca sa strangi suruburile de la roti.
FLP
Planetarele sunt 100 %. La mine se aude cand fac curba spre stanga. (deci bate aia din dreapta). Da-i un search pe forum si ei sa gasesti nenumeroase discutii despre planetare, inclusiv locuri unde se pot rectifica.
didosdoru
Daca nu ai momentan banuti poti sa schimbi planetarele intre ele si sa mai mergi o perioada asa.Eu la 2 ani le schimb intre ele si n-am prea avut probleme cu ele.
FLP
Inca un sfat, sa NU inceci planetarele la 600 de mii din Targ de la Vitan! Sunt de o calitate f proasta. Chiar daca pretul te atrage dupa maxim 1000 de km incep deja sa se faca praf.
decrvl
Salut.Si la mine se aud bocanituri pe dreapta dar numai cind plec mai accelerat(adica ii dau talpa).Daca demarez batrineste nu se aude nimic.S-ar putea sa fie tot planetara?
FLP
In general atunci cand accelerezi in curba este solicitata planetara. Daca ajung sa iti bata si cand "demarezi batraneste" sau mergi in linie dreapta deja problema este destul de grava.
Alt3rEgo
Imi dati sperante ca mai fac cateva sute de km cu planetarele astea smile.gif In linie dreapta nu trage in nici o directie si nu se aude nici un zgomot suspect. E de bine?
FLP
Daca nu ai tendinte de mers sportiv (demaraje din alea puternice in curba, etc etc) pot sa te mai tina si cateva mii.
Alt3rEgo
Pai atunci am constatat bocaniturile, la accelerari puternice in curbe. Sau in combinatia serpentine + rampa accentuata. Asa ca am inceput sa iau curbele mai batraneste, ca e mai bine. Si aproape ca nu mai duruie deloc. Doar rareori cand e vreo curba ac de par. Va multumesc mult pentru sfaturi.
Alt3rEgo
Asa, de cultura generala... Ar putea fi si vreun rulment?
wolfin
daca ai timp si posibilitate urca masina pe rampa si trage de planetare vezi care este bolnava. oricum la mine bate o planetara de 10 mii km si inca mai merge, dar intr-un final trebuie sa le schimb.
cum am reusit sa le tin atat. am schimbat burdufele de cauciuc cand s-au spart si am bagat vaselina fara mila. a, si mers omeneste fara nebunii.


excl.gif vezi ca nu fie sparte la tine si sa nu mai fie vaselina.
Alt3rEgo
Am dat maxim dreapta, maxim stanga si m-am uitat la burdufuri. Cel din dreapta cred ca e spart, pentru ca se vede vaselina in partea de jos. De acolo se aud si duruiturile. Trebuie data jos planetara pentru a schimba burduful? Nu prea mai am bani de nici o manopera, i-am bagat pe toti in "reconditionarea" batranicii mele, si nu am mai schimbat nicodata o planetara. La motor ma mai pricep.
wolfin
nu este mare bataie de cap dar trebuie sa fi atent sa nu cada bilele. exceptand mecanicul pe mine m-a costat :
burdufe sup, inf-10ron, vaselina am avut, 1 ron cuiul de siguranta+1bere smile.gif

din cate imi mai aduc aminte mai este o siguranta care se pune cu un cleste special(cand strangi el deschide) dar se poate folosi si un cleste cu varf ascutit

din pacate eu nu pot sa iti explic operatiunea.

daca vei face aceasta operatiune vei ramane placut surprins ca zgomotul va fi mult atenuat

trebuie sa stie cineva cum sa explice. mult noroc
Alt3rEgo
Intreb si eu asa... Avand in vedere simptomele prezentate... Daca merg usurel... Am sanse sa nu mi se rupa caruta-n drum daca fac un drum Brasov-Cheia in weekend? Ca mie de-asta mi-e frica.
wolfin
daca nu face rau , no problem (sa ai si o sufa la tine tongue.gif )
lasand gluma la o parte daca mergi fara sa intri tare in curbe nu ar trebui sa ai probleme.

daca erai din buc iti dadeam eu o planetara de schimb in caz de necesitate cu imprumut pe week-end
Alt3rEgo
Multumesc pentru incurajari. Daca nu mai postez nimic luni, inseamna ca am ramas cu carutza in drum. biggrin.gif
wolfin
stai linistit o dacie din 4 are o planetara in trunk
Alt3rEgo
Da, dar si eu sunt unul dintre soferii care dupa ce baga benzina raman cu buzunarele goale. Chiar daca am ochi frumosi, tare mi-e ca nu ar fi suficient. blink.gif
ionutctn
QUOTE(Alt3rEgo @ 7 Jun 2006, 10:49)
Intreb si eu asa...  Avand in vedere simptomele prezentate... Daca merg usurel... Am sanse sa nu mi se rupa caruta-n drum daca fac un drum Brasov-Cheia in weekend? Ca mie de-asta mi-e frica.
*



Nu se rupe dar in viraj in urcare vei vedea ca "sare" cum spun soferii sau tac tac ma rog cum se aude. Nu vreau sa spun vreo prostie dar lamuriti-ma si pe mine. Dupa cate stiu eu in viraj trage planetara de pe interiorul virajului, aceea care parcurge distanta mai mica. Cand esti in noroi cu roata dreapta, virezi maxim stanga si iesi cu fata. Gresesc? Daca e asa nu inteleg cum cand virezi stanga bate aia pe dreapta. Bine uzura tot exista ca in viraj ori stanga ori dreapta, ea tot pe o singura bila calca din alea 3 care le are. Atunci se uzeaza cel mai mult, de aceea soferii vechi spuneau ca atunci cand iei un viraj pentru treapta a doua se baga in viteza la inceputul virajului si se tine apasat ambreiajul cat masina ruleaza in curba pentru a nu forta planetara si se debraiaza ambreiajul la iesirea din viraj cand rotile sunt aprope indreptate si planetara nu calca numai pe o singura bila.
Se mai uzeaza mult cand pleci dintr-un sir de masini oprite pe dreapta pentru ca pe langa fortarea de a rupe inertia starii de repaus mai pleci si cu roata virata care merge pe o bila in momentul ala.
Lamuriti-ma si pe mine va rog si daca gresesc total va rog nu dati cu pietre.
wolfin
planetarele se uzeaza(perioada relativ scurta) din cauza materialelor proaste din care sunt facute, eu la aceasta concluzie am ajuns
Alt3rEgo
Asa este, planetara baraie cand introduc intr-o treapta de viteza in timp ce iau o curba, atunci baraie puternic. Sau cand iau o curba "ac de par", atunci baraie de-abia sesizabil. Am inceput de cateva zile sa iau curbele foarte larg si cu ambreiajul calcat. Si sa cuplez doar cand rotile sunt drepte. Dar e cam stresant stilul asta de sofat.
wolfin
cat de curand, daca mai conduci asa o sa ai nevoie si de un ambreaj nou
Alt3rEgo
Este nou, are vreo luna. Pana acum o luna l-am avut pe cel original, frantuzesc, din '72, de cand e masina. Ajunsese fier pe fier. S-au minunat vreo ora mecanicii care mi-au schimbat ambreiajul ca m-a tinut atata. Stiu si eu ca se cam duce ambraiajul cu stilul de sofat descris mai sus, e doar un stil temporar pana reusesc sa imi schimb planetarele, si nu-l aplic decat in curbe stranse. Oricum, la curbe usoare nu-mi baraie deloc.
wolfin
eu zic sa stai linistit si sa conduci cum ai facut-o pana acum.
cum am mai spus, fara viteza in curba cu rotile la max si condus normal sau batraneste(ce o insemnand asta) nu o sa ai probleme pana le schimbi sau repari(stii tu).

la mine mecanicul s-a minunat cand a vazut ca are pivotii originali pe dreapta(masina avea 170.000, plus minus cateva mii in regim de taxi) iar cei noi nu cred ca or sa apuce 20000-intelegi ce spun, degeaba este nou daca este ....(warn)......
Alt3rEgo
"Batraneste" inseamna un stil de condus gentil, ca atunci cand ajuti o batranica sa treaca strada. Nu o iei in carca si fugi cu ea. Ala e stilul sportiv. biggrin.gif Ma port cu batranica mea asa cum merita. Cu mare grija. Bine, ca alearga ea destul de bine pe unde se poate si e drum drept. Sunt multumit de tot de ea. smile.gif
wolfin
laugh.gif
marius-gabriel
stai linistit cu planetara aia ca te mai duce mult si bine!
daca nu ai bani de una noua si vrei s-o rectifici, ar fi bine s-o faci cat mai curand, cat mai poti sa rectifici si sa scoti ceva din ea.
altefel va trebui sa ii cumperi lalea/tripoda noua si te va costa destul de mult.
ar mai putea sa fie iesita planetara, rupta acea siguranta(destul de greu de crezut), asta daca stii ca ai luat vreo gropa destul de mare.
decrvl
Troncaneala aia care se aude la demaraj mai sportiv s-ar putea sa fie si de la stift rupt?Face tronc pina ajunge la veo 30-40 dupa nu mai face si asta numai cind demarez mai in forta pentru ca sunt nevoit si nu de placere!
rerecroS
O nelamurire am si eu:
- cineva zicea ca daca bate atunci cand iei stanga, e stricata planetara din dreapta ?! Pai cum asa fratilor ? E aiurea.

Mie mi s-a stricat planetara din stanga (burduf spart) si batea la STANGA. Dupa ce am schimbat planetara STANGA nu a mai batut in nici o parte.

Ce conluzie pot eu sa trag:
- bate cand iei curba stanga => planetara stanga stricata si invers
Alt3rEgo
Uite ca postez, deci am ajuns la destinatie. Nu fara peripetii. Planetara s-a comportat admirabil, desi la inca un drum cu serpentine cred ca se face praf. Oricum, ma interesez de rectificat saptamana asta. Mi-a pleznit cureaua de transmisie in mijlocul serpentinelor. (Traseul Cheia - Brasov DN 1A) Si-a facut pomana cu mine soferul singurei Dacii care a mai trecut pe-acolo in cele 2 ore cat am stat si m-am uitat la motor. Imi pare rau ca nu i-am retinut numarul, stiu doar ca era de Prahova. Tin sa-i multumesc pe aceasta cale.
rerecroS
Parerea mea e sa-ti iei planetara noua. Nu merita rectificatul .. mergi 5000km si apoi iti pica atunci cand ti-e lumea mai draga.

La RecoPlanet Tunari comercializeaza planetare noi, de tip Zeppa, ce costa 2.4 mil (cu cea veche la schimb). garantie 2 ani. eu zic ca merita
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.