Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sunetul schimbarii vitezelor
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ciapsacrinelsilviu
Cum sa fac sa nu fie asa evidentiat sunetul , huruitul cand schimb vitezele la berlina ... nu caraie, sa ma intelegeti, ii huruitul ala, pana acuma nu facea chiar asa ... pe unde se poate completa ulei la cutie si ce fel de ulei? Mersi
argon
t90 sau 80w90, se completeaza cu roata stanga fata bracata maxim dreapta, vei vedea un buson pe peretele cutiei, asta daca nu ai rampa sau canal, unde e mult mai usor.
siulian
e un buson sub cutie si unul in lateralul cutiei(mai exact in partea stanga a masinii .. )
desfaci busonul din lateral... bagi un furtun transparent(ca sa vezi uleiul..cum se scurge) ....il tragi pana sus si ii infingi o palnie in gura
apoi desfaci bushonul de jos...(sa ai o sticla pregatita la indemana...)..si se da drumu la ulei..

dupa ce se scurge tot.. uleiul.. pui busonul de jos ..tragi bine de el..biggrin.gif(adika in infiletezi) apoi torni ulei in palnie

dezavantaj: viteza foarte redusa de scrugere a uleiului(e foarte gros)

pt 4 trepte : 2 litri
pt 5 trepte : 2.3 litri

exista si sisteme mai complicate..cu pompe..etc etc...

ciapsacrinelsilviu
QUOTE(siulian @ 2 Jun 2006, 15:04)
e un buson sub cutie si unul in lateralul cutiei(mai exact in partea stanga a masinii .. )
desfaci busonul din lateral... bagi un furtun transparent(ca sa vezi uleiul..cum se scurge) ....il tragi pana sus si ii infingi o palnie in gura
apoi desfaci bushonul de jos...(sa ai o sticla pregatita la indemana...)..si se da drumu la ulei..

dupa ce se scurge tot.. uleiul.. pui busonul de jos ..tragi bine de el..biggrin.gif(adika in infiletezi) apoi torni ulei in palnie

dezavantaj: viteza foarte redusa de scrugere a uleiului(e foarte gros)

pt 4 trepte : 2 litri
pt 5 trepte : 2.3 litri

exista si sisteme mai complicate..cu pompe..etc etc...
*



Trebuie sa dau blindajul jos ca sa am acces la busonul de jos? si daca vreau doar sa completez ... nu am de unde sa stiu cat e destul sau nu e prea recomandat doar completarea?
costinel_sandu
Nu stiu ce blindaj zici , dar daca te referi la scut sau barele alea de sub masina nu e nevoie sa le dai jos
Nu trebuie desfacut nimic in afara de buson. Sa desfaci intai busonul de umplere, ca sa fii sigur ca poti sa pui ulei la loc
Se poate completa. Completezi pana curge pe la gaura din lateral prin care bagi ulei
ct03nut
vrei sa faci mai slientioasa schimbarea treptelor ? monteaza un "blow up valve" care pasaie la schimbarea treptelor

domeniul S.F. ..
Muttley
Si ce sa "blow up" acea supapa? Pinioane si sincroane?

Ma rog, e blow-off valve, se regaseste-n componenta unelor sisteme turbo, faptul ca fasaie la schimbarea treptelor, e o coincidenta, atunci se descarca suprapresiunea din turbina...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.