Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ploua in masina
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
BUNNY
Salut! La demaraje dupa ce a stat in ploaie imi curge apa pe sub bord in dreapta. Am mai gasit apa in ea dar credeam ca e de la chedere. Nu stiu unde se aduna apa si pe unde intra exact dar eu ma gandesc ca pe la grilajul din fata parbrizului. Daca stie cineva ce pot sa-i fac il rog sa imi zica si mie. E Dacia 1310 break din '99.
argon
Bord CN?
ilikecheese
Si mie imi ploua de sub ventilator.Nu am bord CN. Am acoperit si gaurelele alea de care zici si... tot ploua.Am pus peste ele captatoare de aer(parca asa a zis tanti la piese auto).
renault12gordini
Domnii mei sunt urmatoarele probleme din cauza intrarii a apei in masina:

1. Chederul de parbriz
2.Ventilatorul de aer de sub bord, se infiltreaza apa pe acolo
3.Este prezenta rugina si se infiltreaza apa


Cel mai bine se cumpara niste silicon si se aplica cam peste tot.Am avut si eu aceeasi problema, dar acum pot sa intru si in apa cu toata masina ca apa nici nu mai intra.

Daca aveti nelamuriri vorbim pe mesanger ID : lasculascu@yahoo.com

renault 12 gordini
FLP
In dreptul stergatoarelor e tabla aia de la priza da aer.. sau cum se numeste. Desfaceti tabla aia si desfundati canalul de scurgere. O sa gasiti probabil mult pamant. Eu asa am facut si acum nu mai am probleme cu apa in masina
dorucioby
Si eu am aceeasi problema am scos sambata 10litri de apa din fata stanga si dreapta (nu exagerez 10 l pe bune) si nu stiu pe unde . Am gasit umed la baza stergatoarelor unii au zis ca exista niste semeringuri acolo e posibil? Am joc si la axele stergatoarelor
..IcemaN..
QUOTE(renault12gordini @ 4 Jun 2006, 19:21)
2.Ventilatorul de aer de sub bord, se infiltreaza apa pe acolo
*



si eu am aceeasi problema....doar cand ploua puternic sau o spal la spalatorie/cu presiune
bano
silicon sub bord si vedeti ca mai sant si niste gauri pe acolo sau la uni le recomand tinichigiu laugh.gif pe la aripi pe acolo vedeti sa naveti gurele am avut si eu si am stocat cu silicon da trebuia tot tinichigiu radmasa.gif
wolfin
1.incercati sa siliconati chederul unde se uneste cu geamul si cu tabla(parbrizul este principalul responsabil in cazul in care apa curge pe sub bord)-eu asa am reusit sa scap de apa.
2.se desface tabla unde sunt stropitoarele si se curata temeinic gaurile de scurgere
3. se desfunda scurgerile din praguri( excl.gif )
lucianac79
La bordul CN apa intra prin canalizatia de la ventilatie. Carcasa in care se afla radiatorul de la incalzire are in partea de jos o gaura de scurgere cu un furtun, care se poate intampla sa fi fost smuls din locas accidental. Acolo as incerca intai sa vad. Se vede destul de usor daca nu ai casetofon pe masina, s-au te uiti din dreapta pe sub bord cu o lampa sau o lanterna.
BUNNY
Am rezolvat! Am scos tabla cu stropitorile, am curatat pamantul de acolo si asa s-a scurs apa.Explicatia e ca se aduna apa si la demaraje sau cand era prea multa intra prin niste gauri dinspre habitaclu(cred ca sunt pentru aerisire). Astept urmatoarea ploaie sa vad rezultatele.
vijelie
Pana la viitoarea ploaie, baga o surubelnita subtire si curata si gaurile din praguri (6 bucati). Adica vezi sa nu fie obturate cu ulei, praf etc.
mardinu
Asa imi ploua si mie. Am rezolvat cu niste silicon bagat intre geam si cheder si intre cheder si caroserie. Nu mai ploua acum. Va recomandat sa incercati in felul acesta pentru ca acolo este buba la majoritatea Daciilor. Si este valabil si pentru luneta. Succes.
fadrianv
La dacii zeci de locuri prin care poate intra apa, si credeti-ma ca am intampinat o gramada din ele. Cel mai simplu e sa aruncati cu apa pe masina si sa va uitati pe unde intra, iar in functie de situatie vedeti cum se poate rezolva (in general cu silicon, dar nu neaparat).
Ca sa dau un exemplu mie imi intra apa pe la peria aceea de la geamul lateral, iar de acolo picura direct pe fata de usa interioara si se prelingea in interior. Am fost nevoit sa acopar gaurile acelea mari, care sunt in spatele fetelor de usi, cu plase de plastic...
Asa ca dupa caz si rezolvare...
biz
si daca nici una dintre variantele prezentate anterior nu tin, luati o umbrela mare radmasa.gif

la un moment dat aveam o pompa de scuipat pe parbriz cu care scoteam apa de la picioare...in zilele cu ploaie. cand am vreme revin la topicul asta sa iau toate variantele pe rand smile.gif
dorucioby
am fost la tinichigiu a mesterit o peste tot nu mai intra apa cu galeata ci numai cu pet ul de 2 l asa ca.... daca i dacie are water on bord. trebuie sa ma hotarasc unde i prova si unde i pupa
ksi_id

Mai poate intra si pe la axul stergatoarelor, mie pe acolo imi intra, dar cu caldura asta se usuca repede si numa bine se aseaza si prafu din masina radmasa.gif
GTX
a mea e din 98 si nu a fost vopsita...sau chesti..si imi ploua in porbagaj si bancheta e uda in partea dreapta putin...interesant e ca daca merge nu intra...numai cand sta pe loc
red_dog 4 ever
Si la mine ploua si nu stiam de unde.Dar mi-am dat seama ca schimbasem antena si acolo era buba
laca820
Eu odata dupa ce am spalat-o am gasit apa sub covorasul de la pasagerul din dreapta la dacie din 1997. Poate sa ma lamureasca si pe mine cineva ? Multumesc anticipat
byte
Verifica daca usile se inchid bine. La mine usa din fata dreapta nu se inchidea bine si apa se strangea in spate. S-a rezolvat cu un mic reglaj la usa din fata.
Spor
Uncle-Sam
mai verificati stalpii din fata unde se imbina cu aripa daca sunt gauriti de rugina
laca820
Am verificat usa se inchide bine si am mai spalat-o odata sa vad daca mai intra apa si acum am gasit apa pe mijlocul covorasului de la pasagerul din dreapta fata .
Pedro
In conditiile in care nu este rugina si chederele calca bine pe rame nu are voie sa intre apa, nu mai spuneti ca e dacie si asta e ca nu-i
sddragos
QUOTE(fadrianv @ 13 Jun 2006, 18:20)
La dacii zeci de locuri prin care poate intra apa, si credeti-ma ca am intampinat o gramada din ele. Cel mai simplu e sa aruncati cu apa pe masina si sa va uitati pe unde intra, iar in functie de situatie vedeti cum se poate rezolva (in general cu silicon, dar nu neaparat).
Ca sa dau un exemplu mie imi intra apa pe la peria aceea de la geamul lateral, iar de acolo picura direct pe fata de usa interioara si se prelingea in interior. Am fost nevoit sa acopar gaurile acelea mari, care sunt in spatele fetelor de usi, cu plase de plastic...
Asa ca dupa caz si rezolvare...
*




Gaurile alea din fetele de usi se obtureaza din fabrica. Se lipesc niste bucati de folie peste gaurile alea, altfel se scurge apa pe panoul de la usa si se umfla cartonul ala (cazul meu).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.