Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: BRITAIN GP
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Motor Sport > Formula 1
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
gabize
Probabil trebuia să renunț eu la F1 pentru a se anima puțin cursele... tongue.gif
DragosP
Vrei să zici: ȘI tu.
gabize
corect.
b76bgaarh
uraaaa, un rezultat impresionat, locul 4.
Solon
QUOTE(gabize @ 7 Jul 2014, 07:25)
Probabil trebuia să renunț eu la F1 pentru a se anima puțin cursele... tongue.gif
*


Acu' nu ca vreau sa fiu ticalos: in afara de primele 2-3 curse care au anoste, restul s-au mai schimbat. Nu in sensul castigatorului, dar trosneli exista si oaresce depasiri au mai aparut. Plus ca si Mercedesul a mai dat-o de gard.
Vreti CIRC? Uitati-va la Indycar. Te spargi de ras.
gabize
Așa o fi, nu pot infirma, io m-am retras. Nu mai merită efortul să caut o transmisie decentă (sunt pe UPC), ca apoi să văd strategii de consum și devansări la boxe. Io m-am plictisit. Mi-i dor de F1, îi simt lipda, da' de acel F1 de acum... ceva ani. E vina mea, nu mă pot adapta noutăților. Am încercat câțiva ani, chiar am fost ambițios, da' degeaba... sad.gif
DragosP
732 Gabi.
E decent.
Mă rog, dacă treci peste faptul că-i în germană.
Da' ai transimisie înainte si după cursă de te plictisești.
gabize
La reteleu mă enervează reclamele kilometrice din timpul cursei. Pe de o parte. Pe de alta, îmi place să mai pricep câte ceva și din comentariu, nu legat de cursa în sine, ci informații de culise, de la boxe, etc.
Solon
Pe rtl ai un fel de pip in timpul reclamelor.
GIC
QUOTE(gabize @ 7 Jul 2014, 10:31)
La reteleu mă enervează reclamele kilometrice din timpul cursei. Pe de o parte. Pe de alta, îmi place să mai pricep câte ceva și din comentariu, nu legat de cursa în sine, ci informații de culise, de la boxe, etc.
*


Ia-ti o unguroaica sa-ti traduca de pe m1
gabize
Prea târziu, m-am lăsat de... F1 tongue.gif
DragosP
QUOTE(gabize @ 7 Jul 2014, 10:31)
La reteleu mă enervează reclamele kilometrice din timpul cursei.
*

Dacă ai cu dvr, faci skup. E lejer.
Pe de altă parte, eu mai înțeleg câte ceva.
QUOTE(Solon @ 7 Jul 2014, 13:29)
Pe rtl ai un fel de pip in timpul reclamelor.
*

Ai la alea mici, la spoturi, sau cum le-o zice. La celelalte, n-ai nici un pip. tongue.gif
gabize
QUOTE(DragosP @ 7 Jul 2014, 15:14)
Pe de altă parte, eu mai înțeleg câte ceva.
*


Seamănă cu maghiara? tongue.gif
DragosP
mad.gif
centurion
A mai fost un sezon prin anii '80, 1988, in care McLaren Honda a castigat toate cursele, mai putin una care i-a revenit lui Ferrari.
Sezonul asta pare sa fie la fel; avem 2 actori si 20 spectatori, respectiv 1 echipa de Liga 1 si 10 de Liga 2.
Merced
Daca o lasa mai moale cu abandonurile nu cred ca are cum sa rateze Williams pozitia a treia macar. Ca daca incep sa mearga in ritmul in care ar trebui, ar avea timp sa ajunga si pe doi. Ca de RBR sau Ferrari sa isi revina, nu prea cred sa fiu sincer. S-a cam dus vremea. Probabil ca deja se vor concentra pe masina de anul viitor, aici chiar nu mai au nimic de facut. In schimb Williams avea nevoie ca de aer dupa ani in care s-a zbatut la coada de un an ca in vremurile bune. Si se pare ca il va avea!
corbex
F1 sufera de leucemie. In doi ani participam la parastasul de 7 ani.
Merced
Asa se zice de ani de zile, da' cu toate astea uite ca continua.
gabize
Unii iubitori de F1 vor pleca, alții se vor adapta, alții noi vor apărea.
F1 nu e în pericol. Încă.
Merced
E clar ca nu mai e ce a fost odata, dar chiar rau nu e.
gabize
S-a modificat, radical. Nu se mai pune accent pe ceea ce iubeam unii dintre noi: pilotaj pur, fără restricții în ceea ce privește materialul competițional. Timpul va spune dacă e bine sau nu.
ali3n_cop
Ultimele doua curse..nu le-am mai vizionat. Prefer sa citesc o carte plictisitoare..e mai palpitant.

mircea_aq
Sa reinviem topic-ul, tot suntem in UK si se pare ca avem un castigator :

http://www.omnicorse.it/magazine/59921/f1-...quisto-di-lotus
meganus_bicorpus
Iar pleaca Hamilton primul..iar va fi o cursa monotona...
meganus_bicorpus
Se pare, pana la urma, ca nu a fost o cursa chiar asa de monotona, Massa si Botas si-au dat in petic si au reusit un strat perfect, amandoi, lasand Mercedes-urile cu ochii in soare si cu mintea in pioneze cateva tururi bune.Vettel n-a facut nimic si echipa l-a urcat pe 3, ploaia a rearanjat restul cursei si al pilotilor.
Mi-a placut energia si determinarea aratata de piloti la inceput, cum au vrut sa muste si ei din "placinta" primelor 5-6 locuri..
centurion
In aceasta cursa, Williams sau cum sa te faultezi singur si sa pierzi podiumul. Pentru ca ei l-au pierdut, nu Vettel a castigat locul 3.

Vettel & Ferrari, maximum din ceea ce se putea obtine.
Solon
Bun startul pentru Williams. Când toate echipele merg pe ordine de echipa si le spun pilotilor sa nu intre in disputa cu coechipierul, ei sunt singurii care isi lasa pilotii in modul "race". De aia au pierdut o parte din timp.
centurion
De asta au schimbat atat de tarziu pneurile de uscat cu cele intermediare?
Aici au pierdut tot.
Oricum, mie imi convine ca s-au faultat, pentru ca Ferrari a urcat, nesperat, pe locul 3.
Solon
Ca sa castige trebuiau sa schimbe cu vreo 3-4 tururi mai repede. Chiar au fost fraieri ieri. Era greu sa ii bata pe Merci dar nu imposibil.
meganus_bicorpus
O plictiseala totala, Hamilton trebuie sa se loveasca de Rosberg sau de safety-car pentru a pierde cursa...Vettel , inca nu stie ce cauta in echipa Ferrari iar KIMI a bifat 100 de curse sub acest drapel si a terminat onorabil pe 5.
Marea descoperire a acestui sezon de F1 este Verstappen, daca va prnde echipa care trebuie va avea un viitor stralucit.
Solon
Era misto fostul prim viraj care avea putina apa pe el si toti ieseau in decor. Altfel, Rosberg a luat 10 sec penalizare pentru ca i s-a spus in casti sa nu selecteze treapta 7. Asta nu intelegea si a cerut lamuriri. Oricum, a cazut pe 3.
Vettelul anul asta nu se impaca cu masina. Williams in cadere libera, bifeaza doar locurile 8-10. Chiar ca plictisitor. Iar fazele cu startul pe ploaie sub safety car e aiurea lor.
sb-55-dan
Inca o victorie Mercedes 124.gif 124.gif
centurion
Ferrari e dezastru in sezonul asta. La inceputul sezonului credeam ca au o masina competitiva care sa fie aproape de nivelul lui Mercedes. Evident, nu ma gandeam ca vor lua vreun titlu. Acum insa cred ca nici locul 2 nu il vor prinde.
kossak
Red Bull vine tare din spate. Cu un motor mai puternic sigur le-ar sufla in ceafa celor de la Mercedes. Nu degeaba nu au vrut cei de la Mercedes sa le dea motoare.

Si eu am avut speranta la inceputul sezonului ca poate anul asta cei de la Ferrari o sa se bata cot la cot cu Mercedes dar din pacate nu a fost sa fie. Poate se schimba treaba de la anul...
centurion
Jos palaria in fata lui Mercedes pentru cursa de astazi.

Ferrari .... la pamant.
Andy_ACS
Dizaster! Dupa ce ca oricum nu faceau fata Mercedesului s-a mai intamplat si tampenia cu pneurile!
Nu pot sa inteleg cum de nu au prevazut asta, au avut timp de teste, de analize, poate masina lor consuma mai rapid cauciucurile, asta e.
Solon
Pirelli a zis ca cele doua explozii au cauze diferite. Cum mama masii? Pe aceeasi parte si in acelasi timp?
meganus_bicorpus
cand te mananca undeva si schimbi anvelope in turul 19 in timp ce mercii mai merg inca 10 tururi...sa zica mersi ca au mai prins ceva puncte.De Kimi imi pare cel mai rau, a fost singurul care s-a tinut dupa Hamilton, chiar si fara sa il atace
sb-55-dan
Dubla Mercedes 124.gif 124.gif 124.gif
bion
Dubla Pirelli tongue.gif
centurion
Da, 'dubla' Pirelli si la Mercedes si la Ferrari.
sb-55-dan
QUOTE(bion @ 17 Jul 2017, 13:03)
Dubla Pirelli  tongue.gif
*


La cat mai multe icon_mrgreen.gif
Modus
Renault locul 6, merge bine si in calificari. A depasit Toro Rosso si Force India. La Budapesta vin cu multe imbunatatiri.
roland
Kvyat vad ca e marele meserias. Chiar daca a plesnit-o, o da inainte ca alalalt trebuia se se dea din drum smile.gif)) Si are un istoric "bun"... Vad ca le face asa... in serie...

Pe de alta parte, dupa disputa Vettel - Verstappen, a fost foarte in regula ca nu au facut mare tam-tam, in afara de cateva comentarii de cursa. Adica, putea Vettel sa-l acuze pe astalalt, invers la fel, ca a fost un moment delicat, dar se pare ca au invatat amandoi sa fie profesionisti.

Mi-a placut ce a declarat Villeneuve, chiar daca nu l-am simpatizat, despre Kvyat:

"If you keep pointing the finger, then you never learn"

"You should always blame yourself, even when it's not (your fault) - that's the only way you can make yourself better"
centurion
Renault avanseaza mult mai bine decat Honda, dar este inca departe de Mercedes si Ferrari. Apropo de Honda, ar mira pe cineva daca (in viitorul apropiat) ar vedea McLaren Alfa Romeo? biggrin.gif
Solon
Momentan, orice e mai bun decat Honda. Alonso, care se pare ca nu are alta varianta decat McLaren, a zis ca echipa sa se hotarasca ce motorist alege pt 2018. Pana si Sauber si-a dat seama ca un motor Ferrari vechi de un an e mai bun ca mizeria produsa de Honda si analizeaza situatia pt 2018.
Kvyat mai are 2 puncte de acumulat si o sa stea pe bara o tura. La fix pt Gasly. La cum le bifeaza nu prinde septembrie.
aia cu reno ca merge bine: merge bine ca culeg de pe jos. Restul de la Williams, FI, si Ferrari ca sparg cauciucuri. Altfel, daca pui echipele motorizate de merci si ferrari-echipa de uzina si Haas-culegi fix de pe jos.
GIC
QUOTE(Andy_ACS @ 16 Jul 2017, 17:03)
Dizaster! Dupa ce ca oricum nu faceau fata Mercedesului s-a mai intamplat si tampenia cu pneurile!
Nu pot sa inteleg cum de nu au prevazut asta, au avut timp de teste, de analize, poate masina lor consuma mai rapid cauciucurile, asta e.
*


Or fi folosit un set de gume facut de Durex
centurion
Excelent Ferrari. Pacat ca nu a fost 'dubla'.


De 2 curse incoace ma uimeste Raikkonen. E intr-o forma pe care nu a mai avut-o de multi ani.

Forza Ferrari!
mircea_aq
Dubla in sensul de dublu take-out, sa-i fi scos si pe ham si pe bottas la pachet. Cam greu, daca vorbeam de crashtor sau crashjean, poate.
Eu nu-l banuiesc pe kimi de intentie, pur si simplu cred ca a gresit de data asta.

Din nefericire in formula 1 s-au falsat destule curse si campionate la start, iar ferrari fost si ea in rolul incasatorului, cel mai recent in 2012 cand lotusurile renault i-au scos de doua ori din cursa la start in belgia si japonia din cate tin minte, astfel ca in final sa triumfe red bull renault la acea vreme.
Solon
Inteleg ca Ham a fost ofticat la final, dar nu e prea frumos sa nu stai la interviu dupa cursa. Chiar si pe locul 2, fanii tot il aplaudau. Vad ca deja au inceput Mercii sa spumege ca strategia broscarilor este sa ii scoata din cursa. Dupa parerea mea, Kimi a avut mare bafta ca a ramas in cursa dupa ce a pocnit masina fix in roata.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.