Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: BRITAIN GP
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Motor Sport > Formula 1
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
BAC
Cheia cursei a fost alegera corecta a cauciucurilor la momentul potrivit. Barrichello n-ar fi luat locul trei daca n-ar fi schimbat pe "extreme wet". Cred ca a fost singurul, ceilalti ruland diferite versiune de intermediare. Pacat de Kubica.
Bliss
Tare ciudat ce s-a intamplat cu KR. Degeaba ziceau cei 2 papagali comentatori ca era vina cauciucurilor din moment ce la pitstop doar alimentase.
sorin_f39
Ba din contra, eu zic ca a fost vina pneurilor si la Kimi si la Fernando.
Daca ai fost atent, amandoi doar au alimentat la prima oprire, fara a schimba pneurile. Si la inceputul cursei nu ploua. Apoi, dupa prima oprire, a inceput furtuna. Cred ca majoritatea au pus pneuri "extreme wet" dupa prima oprire. Altfel nu-mi pot explica pierderea mare pe care au avut-o Kimi si Fernando dupa prima oprire.

Oricum, magistral Lewis. Nu-l simpatizez, dar azi tot respectul. Spre deosebire de Massa ......
Ferrari trebuie sa uite cursa asta cat mai repede.

Felicitari Nick & Rubens!


Forza F E R R A R I !!!!
Bliss
Ai dreptate. smile.gif
QUOTE
Kimi Raikkonen, Ferrari (4th):
"I am disappointed, but I am equally aware that things could have been much worse. We had the possibility to win the race but we made a mistake at the first pit stop, keeping the same set of tyres, because we expected the track conditions to improve. It was a joint decision: we are a team and we win or lose together. Things are not going too well for me at the moment, given all that happened in the last few races, but I am leading the championship, even if it is on equal terms with Felipe and Lewis. We know we have a great potential, but we have to put everything in place to get the most out of it."

Sursa
Tomcat
Kimi este un domn cind declara ca a fost o decizie comuna cea de a nu schimba anvelopele la primul pit-stop. Se pare ca totusi echipa a hotarit asta. Mare greseala! Se simte lipsa lui Jean T.
La fel si in cazul lui Fernando- decizia a fost a echipei.
Inainte de oprire Kimi si Fernando remontau in medie 2,5 sec pe tur fata de Ham, iar Kimi ajunsese la 1,5 s de el. Pacat pentru amindoi ca erau in mod sigur pe podium!
Cei doi comentatori (nu le mai pomenim numele), nici nu au sesizat faptul ca cei doi nu au schimbat anvelopele la primul stand. E greu!!

FORZZA KIMI!!
TMihai
Mi-a placut Hamilton cursa asta. Mi-a amintit de pilotajul lui Schumi pe ploaie.
Cat despre Ferrari sau Massa...ma abtin.
sorin_f39
Eu nu as acuza echipele. Si nici pe piloti, bineinteles. A fost greseala tuturor.

De ce zic asta:
Pe pista, in cursa, pilotul simte cel mai bine masina si pista. Inainte de primul pit-stop, trasa ideala incepuse sa se usuce. Probabil ca cei de la boxe au zis ca e bine sa riste cu aceleasi pneuri. Pilotul cu siguranta a confirmat ca e OK asa. In caz contrar, sunt sigur ca, daca pilotul ar fi cerut alt tip de pneuri, echipa s-ar fi conformat.
ionutctn
Mie imi place de Hamilton. Foarte tanar, contestat oarecum de multa lume, face ce face si atunci cand nu te astepti castiga desi are o masina ceva mai slaba decat Ferrari.
Astia de la McLaren au promis modificari aerodinamice care imbunatatesc mult timpul pe turul de circuit. Mama lor. Il lasa pe baiatul asta sa se chinuie.
DMP
Eu ma asteptam ca unii piloti sa intarzie prima intrare la boxe pentru a astepta sa se usuce si mai bine trasa ideala, sa renunte la pneurile de ploaie si sa aiba astfel un mare avantaj in fata celorlalti care ar mai fi facut o oprire in plus pentru a renunta la gumele de ploaie.
N-a fost asa. Ba din contra au avut de castigat cei care au trecut pe gume "si mai de ploaie" decat ce au avut pana la prima oprire. Daca e cum au zis cei doi priceputi in ale F1 si fiecare echipa are si meteorologi, meteorologii unora au fost mai buni.

Cursa foarte foarte buna pentru Hamilton. Nu cred ca s-a invartit vreodata in cursa. Doar corectiile inerente pe o astfel de vreme.
Din nou un BMW pe podium wub.gif
Massa penibil. sad.gif

TMihai
Bravo Kimi!
Solon
Cel mai tare e Massa! Asta se vrea campion? radmasa.gif
NU cred ca a stat 5 tururi consecutive pe pista!
sorin_f39
QUOTE(daniel_p @ 7 Jul 2008, 10:42)
Eu ma asteptam ca unii piloti sa intarzie prima intrare la boxe pentru a astepta sa se usuce si mai bine trasa ideala, sa renunte la pneurile de ploaie si sa aiba astfel un mare avantaj in fata celorlalti care ar mai fi facut o oprire in plus pentru a renunta la gumele de ploaie.
N-a fost asa. Ba din contra au avut de castigat cei care au trecut pe gume "si mai de ploaie" decat ce au avut pana la prima oprire. Daca e cum au zis cei doi priceputi in ale F1 si fiecare echipa au si meteorologi, meteorologii unora au fost mai buni.
*


Fara benzina in rezervor nu poti sa intarzii opririle la boxe....
neumann
QUOTE(TMihai @ 7 Jul 2008, 13:28)
Bravo Kimi!
*



Daca te uiti mai bine, o sa vezi ca imbecilul de fotograf se asezase fix deasupra gentii, cand Kimi s-a uitat in jos si a vrut sa ia ceva din ea. Si se uita mirat ca nu e geanta, dupa care s-a prins si l-a impins usor pe handicapat, stiind ca are geanta in spatele picioarelor si se va impiedica.
Mesajul a fost clar: N-ai vazut ca acolo e geanta MEA cu materiale sportive?
TMihai
Nu cred ca a fost nici un mesaj. Si-a pierdut cumpatul si l-a dat cu cracii in sus. L-a impins energic totusi. In fine...cand vine mahmur e mai greu sa-si tina nervii-n frau icon_mrgreen.gif
DMP
QUOTE(sorin_f39 @ 7 Jul 2008, 12:34)
Fara benzina in rezervor nu poti sa intarzii opririle la boxe....
*



asa e.
eu ma gandesc ca nu toti incearca sa intre la boxe chiar in turul in care benzina e pe terminate si nu le-ar mai permite sa faca un tur ...

dar cu datele exacte primite de echipe prin telemetrie si cu nevoia de a beneficia cat mai mult de o masina usoara se prea poate ca foarte multi sa intre la boxe exact in ultimul tur inainte sa se duca zeama din rezervor.
sorin_f39
Exact pe ideea asta am scris si eu ca fara benzina nu poti intarzia intrarea la boxe. N-are sens sa intri daca poti sa mai faci 1-2 tururi rapide, si cred ca toti merg pe aceeasi idee.
TMihai
No comment
Solon
Era misto Silverstone-ul ! Doningtonul nu e asa frumos! Plus ca banda de rulare e mai ingusta! S-ar putea sa vedem niste accidente spectaculoase!
sorin_f39
QUOTE(TMihai @ 9 Jul 2008, 09:46)
No comment

*



Si pe mine m-a enervat Massa la culme, insa merg pe ideea ca toti avem uneori o zi proasta.
TMihai
El face din astea si pe pista uscata. Si pe vremea cand exista controlul tractiunii mai reusea cate o pirueta. Poate isi ia revansa in urmatoarea cursa...din cauza orgoliului daca nu a talentului.
Solon
NU cred ca Massa se incadreaza la zile proaste! Aia e o zi horror! radmasa.gif
Pur si simplu atat poate pe ploaie!
sorin_f39
Nu prea poate deloc pe ploaie, asta e problema.
dantes
Nu prea poate si atat radmasa.gif
sorin_f39
Oricum, fara a fi rautacios, fara controlul tractiunii, s-a vazut clar ca e deranj mare pentru foarte multi piloti. Mai ales in conditiile in care s-a alergat.
Serje
1 15 Sebastian Vettel RBR-Renault 1:18.685 1:18.119 1:19.509 21
2 23 Rubens Barrichello Brawn-Mercedes 1:19.325 1:18.335 1:19.856 23
3 14 Mark Webber RBR-Renault 1:18.674 1:18.209 1:19.868 18
4 9 Jarno Trulli Toyota 1:18.886 1:18.240 1:20.091 21
5 17 Kazuki Nakajima Williams-Toyota 1:18.530 1:18.575 1:20.216 27
6 22 Jenson Button Brawn-Mercedes 1:18.957 1:18.663 1:20.289 25
7 16 Nico Rosberg Williams-Toyota 1:19.228 1:18.591 1:20.361 21
8 10 Timo Glock Toyota 1:19.198 1:18.791 1:20.490 25
9 4 Kimi Räikkönen Ferrari 1:19.010 1:18.566 1:20.715 24
10 7 Fernando Alonso Renault 1:19.167 1:18.761 1:20.741 22
11 3 Felipe Massa Ferrari 1:19.148 1:18.927 19
12 5 Robert Kubica BMW Sauber 1:19.730 1:19.308 21
13 2 Heikki Kovalainen McLaren-Mercedes 1:19.732 1:19.353 19
14 8 Nelsinho Piquet Renault 1:19.555 1:19.392 18
15 6 Nick Heidfeld BMW Sauber 1:19.559 1:19.448 19
16 21 Giancarlo Fisichella Force India-Mercedes 1:19.802 11
17 11 Sebastien Bourdais STR-Ferrari 1:19.898 10
18 20 Adrian Sutil Force India-Mercedes 1:19.909 10
19 1 Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 1:19.917 7
20 12 Sebastien Buemi STR-Ferrari 1:20.236 12
sorin_f39
Sper ca Vetel sa-l prinda din urma pe Button, insa va fi foarte greu. E foarte talentat germanul si sper sa calce pe urmele lui Schumi.

Ferrari : in nota de pana acum, adica down.gif
dil
Va fi greu dar nu imposibil. Depinde si de celelalte echipe daca ajung in top. De exemplu daca Toyota si Williams ar fi acolo in puncte in fata celor de la Brawn, Vettel ar putea sa reduca repede diferenta.
Tomcat
Bravo Vettel!!
Nu stiu daca il va prinde pe Jenson dar merge f. bine. Jenson cred ca a avut intr-adevar problema cu masina. Dupa ultima oprire cind au umblat baietii la reglaje a recuperat fantastic!
Lewis Ham - cea mai jalnica aparitie de campion mondial din ultimii 20 de ani (daca nu chiar mai mult).
xcss
Explicati-mi si mie ca nu reusesc sa pricep prea bine... Cum reusesc RBR, cu motoare Renault (de generatie mai veche, banuiesc), sa mearga atat de bine, si Renault F1 o duce in halul in care o duce? Trebuie sa fie mai mult decat aerodinamica...
dil
Nu cred ca cei de la Red Bull au alt motor, avand in vedere ca nu se mai dezvolta motoare si cele existente sunt limitate la 18000rpm.

Nu este vorba numai de aerodinamica ci de intreg ansamblu.

LE: Brawn si McLaren Mercedes au acelasi motor.
DrK
1. Vettel Red Bull-Renault 1:30.841 1:30.480 1:29.615
2. Webber Red Bull-Renault 1:30.858 1:30.114 1:29.758
3. Alonso Ferrari 1:30.997 1:30.700 1:30.426
4. Hamilton McLaren-Mercedes 1:31.297 1:31.118 1:30.556
5. Rosberg Mercedes 1:31.626 1:31.085 1:30.625
6. Kubica Renault 1:31.680 1:31.344 1:31.040
7. Massa Ferrari 1:31.313 1:31.010 1:31.172
8. Barrichello Williams-Cosworth 1:31.424 1:31.126 1:31.175
9. de la Rosa Sauber-Ferrari 1:31.533 1:31.327 1:31.274
10. Schumacher Mercedes 1:32.058 1:31.022 1:31.430
CGDBZ
Shumi iar a dat-o in bara din cauza cauciucurilor si a strategiei "stralucitoare" a echipei lui daca nu cumva si-a facut singur strategia.
sorin_f39
9 - 1 e scorul acum.

Dupa calificarile de azi eu am ramas cu faptul ca intre cei doi componenti ai RBR diferenta este de 0.1 s, locul 3 vine la 0.8 s (de primul loc), locul 4 la 0.9 s (de primul loc) iar de la locul 5 in jos diferenta este de peste 1 s (de primul loc).
Cam mare ecartul intre RBR si ceilalti.
Hack
Reactia mecanicilor de la Ferrari cand a "aterizat fortat" Massa la boxe: Asta cum plm a ajuns aici?! blink.gif radmasa.gif
CGDBZ
radmasa.gif .Mi-a placut cursa , mai ales pe final , dar nu am rezistat sa o vad la TVR , m-am uitat pe RTL , motivul cred ca il stiti.
sorin_f39
Bravo Webber.


Ferrari e la pamant. Iar Alonso, pe langa presiunea sub care alearga si probleme pe care le are cu lipsa de competivitate a masinii, se dovedeste a fi si neinspirat. De ce nu l-a lasat pe Kubica sa treaca dupa ce l-a depasit pe aratura, doar el stie.

Dupa cursa asta chiar sper ca de la anul nu mai vedem F1 pe TVR1. Si poate scapam de panaramele astea de comentatori.

hellcat
Dar vai, ce de atentie din partea organizatorilor pentru resturile de spoilere de pe circuit...faptul ca i-au anulat cele 8-9 secunde lui Webber in fata "localnicului" hamilton: pura coincidenta. radmasa.gif

Sa-i ia Webber fata ofticosului Vettel la start: Pricelesssss!!!
DMP
Mai ales dupa ce "teribilul" Vettel a bulit in practice 3 aripa fata cu design nou alocat lui iar Red Bull au preferat ca in calificari sa ia aripa fata noua de pe masina lui Webber si sa o puna pe masina lui Vettel iar Webber a mers atat in calificari cat si in cursa cu aripa fata cu design-ul anterior.
Motivarea miscarii: Vettel e in fata lui Webber in clasament. laugh.gif

Bravo lui pentru start si pentru victorie. Acum e in fata lui Vettel in clasament.

Barrichello si Kobayashi din nou la inaltime.

Pacat de abandonul lui Kubica. Mai crea ceva presiune pentru locurile 3 - 6.
dantes
Cam stearsa cursa asta...

Ce am remarcat:
-Vettel, foamea de orice, are talent, iar ptr. un neamt e cam tempestiv...cam ca un latin. Ghinion la inceput, destul de ok pe circuit, n-a fost in stare in 12 ture sa-l depaseasca pe Sutil desi avea masina cu peste 2sec pe tur mai rapida...
-Alonso...se concentreaza...
-Massa...praf si pulbere
-Button...cursa de urmarire si i-a cam reusit
-Webber/HamHam...au masini
-Kubica...pacat ca are talent...masina praf
-Rosberg...i-a aratat lu' Schumi ca masina a mai evoluat..
-Schumi...praf
-Kobayashi...surprinzator din nou...ar merita un volan mai bun...

In rest...un SC ca sa ii dea o sansa lu' HamHam....Alonso o sa urle ca a fost furat...Schumi ca nu a avut gume....Vettel ca a luat un cui si ghinion....sa vedem mai departe...
sorin_f39
Nu contest faptul ca SC nu a intrat, intr-un procent mic, si pentru a-i da o mana de ajutor lui Hamilton. Dar asta intr-un procent mic.
Pe pista erau foarte multe bucati de carbon din caroseria lui ... am uitat, bucatile alea fiind pe un tronson de linie dreapta. La acele viteze, daca se facea pana din cauza trecerii peste ele, era deranj mare.
Deci, parerea mea este ca SC a intrat 99% pentru a elimina bucatile respective de pe circuit.
DrK
Sorin, adu-ti aminte ca la turci au stat bucatile de eleron pe pista pana la sfarsit smile.gif Nimeni nu s-a chinuit sa le ia de acolo radmasa.gif
Poate totusi confundam o treaba bine facuta(in anglia) cu niste "romanisme"(in turcia)...
hellcat
Ce s-a vazut la tv...3 angajati strangand cateva bucati mai mari de resturi (care oricum ajunsesera pe marginea asfaltului), dar unu nu ar fi pus mana pe o perie sa mature si tonele de resturi mult mai mici. Au lasat vantu sa-si faca treaba. radmasa.gif

Fiecare e liber sa creada ce vrea, doar e se uita la F1 pe propriul sau timp liber, dar in F1 cand se doreste, se intampla orice. Asa cum au ajuns fosti piloti ca Damon Hill sau Nigel Mansell sa decida cand intra SC-ul sau nu, cine sa treaca pe la boxe sau nu.
E ca si cum il pui pe Porumboiu sa arbitreze Vasluiul.

Scria cineva mai sus ca nu il intelege pe Alonso de ce nu l-a lasat pe Kubica sa-i treca in fata...pai cum sa-l lase cand l-a depasit corect? wink.gif
Sau pt unii F1 e pe bune si pt altii e un joc de fetite?
DrK
Din ce am vazut eu acolo, alonso nu avea cum sa-l lase pe kubica sa treaca. Mai urma o curba in care polonezul a franat la intrare si evident pentru evitarea impactului cu alonso. Nu vad cum ar fi fost posibil sa il lase alonso sa treaca...
hellcat
Nu mah, ma refeream la depasirea lui Alonso pt care a primit drive through...Kubica l-a aruncat de pe asfalt pe principiul mergi pe unde stii, insa Alonso isi crease deja avantajul.
b76bgaarh
hell conform noilor reguli fia nu ai voie sa tai un viraj si sa castigi o pozitie. regula de bun simt.

12 Jul 2010, 11:53:
oricum anul asta ii ajung blestemele lui raikonen.
bucatzel
Alonso e un maaare prostovan. Dupa ce ca scoate Ferrari-ul la arat ca sa-l depaseasca pe Kubica, tot el e nervos ca este penalizat pentru scurtcircuitarea sicanei.

Nu trebuia sa aiba cum sa-l lase pe Kubica sa treaca, trebuia sa-i faca loc si sa astepte pana trecea ala in fata. Dar noo, era prea greu...

L.E.

@hellcat. Cata vreme kubica era mai in fata, regulamentul ii da lui dreptate. Doar nu trebuia sa iasa el de pe traseu la iesirea din curba, doar pentru ca alalalt nu stie sa depaseasca...
dantes
Lasati-l pe Alonso ma railor ce sunteti! Nici la team-radio nu mai raspunde! El se concentreaza! radmasa.gif

Halonso a scurtcircuitat o curba in timp ce-l depasea pe Kubica. Cum Kubica in curba era in fata lui, Alonso a trecut in fata datorita scurtcircuitarii! Oricine era, nu-l lasa sa treaca! Foamea si prostia lui Alonso l-a facut sa piarda locuri bune. PUNCT.
sorin_f39
Cred ca Alonso inca mai suspina dupa perioada 2005 - 2006 si se mai intreaba de ce a dat pasarea din mana dupa cea de pe gard.
Prea multe greseli a facut la Ferrari. Ce sa-i faci, se pare ca Schumi nu era bun sa ajute Ferrari (din pista, ca si pilot) ca sa dezvolte masina si sa o faca din nou nr.1.
In schimb sunt buni Massa si Alonso. Mare greseala a managementului Ferrari.

12 Jul 2010, 13:21:
Ca sa nu mai vorbesc de salariile astronomice pe care Ferrari le plateste pilotilor pentru a primi in schimb .... locurile 14 si 15.
Schumi si-a meritat fiecare banut primit.
Poate veti spune ca Alonso inca e la inceput de drum cu Ferrari. De acord. Dar sa nu uitam ca pana acum mai mult a gresit decat a realizat ceva si, mai mult, uneori am impresia ca e la plimbare pe pista. De ce o cursa ca cea din Canada sau Australia trebuie sa fie exceptii?
gabize
BRAVO ALONSO!!!!

Desi putin ajutat de gresala mecanicilor lui Vettel, a facut totusi o cursa impecabila.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.