Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Nu vi se pare ca sunt cam multe taxiuri in Buc ?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Statistici
andu911
Nu vi se pare ca sunt prea multe taxiuri in Bucuresti ?
vijelie
Ba da, pe langa mine (Dr. Taberii) e un bloc de oameni mai nevoiasi, pe langa care evitam sa trec cand eram scolar (derbedei, caini etc). Acu are parcarea galbena.
cristu
Nu stiu, dar mi se pare ca majoritatea sau toti vor spune DA la acesta intrebare biggrin.gif
dizzy
E greu de raspuns.
Asa vedem multe taxiuri in fiecare zi dar ia incercati sa obtineti o masina sambata seara prin comanda telefonica! O sa vedeti ca nu vine nici unul! Probabil ca multi sunt inca ilegali sau le convine sa stea la ciupeala.
Liviu
Prea multe taxiuri ? .. niciodata nu vor fi prea multe taxiuri !
Ce se vede a noi e o situatie normala pentru o capitala.

In New York de exemplu, una din 4 masini e taxi smile.gif ... si tot plangi dupa cate unul cand iti arde buza.

Oricum numarul taxiurilor active dintr-un oras se "calibreaza" de la sine in functie de cererea medie.
adister
Daca esti la volan in trafic par intr-adevar cam multe, insa daca ai nevoie de unul dureaza ceva pana reusesti sa faci o comanda. Ca sa nu mai vorbesc de vineri seara, sambata seara, sau zile ploioase.
Cred ca ar trebui sa fie mai multe....si mai cred ca ar trebui umblat putin la prevederea care le permite sa-si faca tarife de pana la 8 ron/km, dar asta face obiectul altei discutii.
ovidiusoft
@Liviu, in New York sunt in jur de 12.000 de taxiuri.
andu911
QUOTE(mem @ 9 Jun 2006, 17:12)
Daca esti la volan in trafic par intr-adevar cam multe, insa daca ai nevoie de unul dureaza ceva pana reusesti sa faci o comanda. Ca sa nu mai vorbesc de vineri seara, sambata seara, sau zile ploioase.
Cred ca ar trebui sa fie mai multe....si mai cred ca ar trebui umblat putin la prevederea care le permite sa-si faca tarife de pana la 8 ron/km, dar asta face obiectul altei discutii.
*



Pai stii de ce ? Ca sunt 1000 de firme de taxi. Si au nspe mii de dispecerate... Suni si tu la o firma, doua....nu la toate.
Liviu
Ovidiu, eu iti spuneam de ceea ce mi s-a parut ca vad .. acum ca or fi o mie sau un milion nu prea mai conteaza.
Ideea e ca sunt mult mai multe taxiuri in trafic cel putin in zonele centrale decat sunt in bucuresti.
anpop
mie mi se poar putine...in valcea sunt mai multe, pretul mai mic si nu astept mai mult de 2 min la o comanda smile.gif
St
Cam aceeasi situatie si in Targoviste biggrin.gif
luci_cta
Sa vedeti ce e in Constanta! Exagerat de multe. Si le gasesti in coloane de jde metri chiar prin locurile cele mai circulate incurcand fara pic de jena tot traficul.Cine e din Constanta poate sa confirme!
QUASAR78
Ce daca merg ??? au sa fie tot mai multe
Daca nu se va mai castiga , dispar smile.gif
zmeckeru
Sunt intr-adevar multe...prea multe. Nu gasesti sambata seara cand vrei sa faci o comanda din cauza faptului ca stau in locuri de unde poate sari mereu cate un client (ex.:Universitate, incercati sambata seara sa luati unul de-acolo sa vedeti cat cere).
Dupa parerea mea, cele mai bune firme ar fi Taxi 2000, Cobalcescu si Flamingo.Cand am avut nevoie au fost mereu la datorie. Cele mai proaste ar fi Glucoza si Domino Taxi, accentuand pe ultima!
bobo77
In majoritate oraselor sunt prea multe, problema este ca nu gasesti cind iti arde buza...
AR-18-MOS
In Arad e plin de Taxi-uri ...
han_1.6 mpi
au oamenii bani de facut praf. altfel nu ar fi din 10 masini in aglomeratie la pranz prin centru cam 4 de taxi.
Bogdam
Si ca tot veni vorba: la voi cat costa in mediu km la taxi? In Bv particularii au cam 1.5 lei/km iar firmele cam 1leu/km. biggrin.gif
mauru007
QUOTE(anpop @ 9 Jun 2006, 18:28)
mie mi se poar putine...in valcea sunt mai multe, pretul mai mic si nu astept mai mult de 2 min la o comanda smile.gif
*


Si ce masini sunt pe taxi! In vl am statie de taxiuri in fata blocului. smile.gif
cristio_79
Pana in 2004,cand a intrat in vigoare idiotenia aia de lege a taximetriei,in Constanta erau cam 1500 taxiuri legale,cu autorizatie de la primarie,iar oamenii plateau impozit pe activitatea desfasurata.Mai erau si cei care faceau "la negru",fara acte,dar in special vara,iar in extrasezon se gasesc in gara.De mentionat este faptul ca pana atunci au existat doar operatori-dispeceri,iar fiecare taximetrist avea propria masina,nu existau soferi angajati.
Dupa 2004,au aparut tot felul de firme ale unor mafioti,care au pus mana pe o mare parte din autorizatii,iar cei mai multi angajati ai primariei au masini la aceste firme.Cea mai mare parte dintre masinile de la firmele acestea nu au case de marcat fiscalizate asa cum cere legea,iar numerele de autorizatii sunt dublate sau chiar triplate,soferii nu sunt angajati cu forme legale,au caziere si cel mai grav,unii nu au permise de conducere.
In prezent,numarul taxiurilor este de aproximativ 2500 legale.
Pentru cei care veniti in Constanta,cele mai serioase firme sunt:ROMARIS(de departe cea mai serioasa,cu toate ca mai exista si abateri,dar sunt penalizate),SAGEATA,MAX-TAX,SCORPION.
Nu luati taxiuri care stau exact in fata garii sau care au tarifele scrise pe portierele fata cu portocaliu sau rosu si care au scris simplu "TAXI" pe caseta.Daca luati din gara,mergeti spre dreapta,unde este si statia de autobuze.Mergeti cu cele care au tarife scrise cu verde,preferabil de la firmele mentionate mai sus,cereti bonul de casa(va ajuta foarte mult in caz de nereguli,daca uitati ceva in masina etc).Acestea au acelasi tarif,indiferent de firma.
Scuze pentru postul lung,dar cred ca este util pentru cei care vin in Constanta,mai ales ca o sa inceapa sezonul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.