Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cateva sugestii
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
misupriest
Am o dacie 1310 care are cam 10 ani,are si ea pe ici pe colo pete mici de rugina,sa nu va imaginati acu ca e mancata smile.gif,doar niste pete pe la coltzuri si as vrea sa stiu cu ce le curatz?Nu cu smirghel ca sunt prea multe,am auzit ca exista o solutie,feruginol sau deruginol,ceva de genu asta nu stiu exact.De unde as putea sa cumpar aceasta solutie?
Si inca ceva,am ulei pe motor,am pus o poza ca sa se vada si nu stiu de unde curge,nu se face balta,ci doar pete foarte mici pe jos,cred totusi ca uleiu ala nu trebuia sa existe acolo,nu?
Mai am o chestie tongue.gif,am lasat masina pe mana cuiva si cred ca mi-a bagat niste carpe in usi cu ulei,am intzeles ca alea sunt ca sa nu rugineasca,totusi masina e tot timpu plina de ulei la praguri si la baza usii cum as putea scapa de mizerie?Nu o pot spala zilnic smile.gif.Sper ca nu v-am plictisit si nici enervat,incerc sa invatz,multumesc.

PS:Am pus mai multe poze sper sa se intzeleaga ceva din ele.
bano
cu ulei ati da pe la nivel ai prea mare nivelu dry.gif
didosdoru
Petele acelea mici de rugina eu le scot (cei drept mai mult temporar) cu pasta de dinti. LolLolLo.gif Scoate foarte bine petele de rugina care sunt pe vopsea.In ceia ce priveste scurgerile de ulei: verifica pe unde da si schimba toate garniturile, cred ca sunt imbatranite.Daca iti da ulei pe la joja este posibil sa ai infundat furtunul care iese din capacul de la culbutori si intra in teul de la carburator.E bine sa dai si capacul de la culbutori si sa-l cureti de mizeria acumulata pe interior.
misupriest
Si ce pasta de dintzi folosesti smile.gif?Nivelu nu e prea mare,am verificat.....
argon
Scoate carpele cu ulei din usi, ca o sa-ti fie masina mizerabila tot timpul in partea de jos, si pune vaselina, ca nu face mizerie la exterior. In praguri baga ulei, dar nu ars, mai bine T90 sau M40 dealea ieftine, romanesti, ca sunt mult mai bune ca uleiul ars, sunt mai groase si adera mai bine.
misupriest
QUOTE(argon @ 10 Jun 2006, 10:10)
Scoate carpele cu ulei din usi, ca o sa-ti fie masina mizerabila tot timpul in partea de jos, si pune vaselina, ca nu face mizerie la exterior. In praguri baga ulei, dar nu ars, mai bine T90 sau M40 dealea ieftine, romanesti, ca sunt mult mai bune ca uleiul ars, sunt mai groase si adera mai bine.
*


Ok,dar ca sa bag ulei in usi,nu bag tot cu niste carpe?Si cu vaselina cum dau,asa pur si simplu?Nu rade de mine,chiar nu stiu.....Cu petele de rugina ai vreo sugestie?
argon
Pai eu am bagat vaselina intr-o punga, si am taiat coltu, si asa am pus, avantajul e ca nu curge si nu se murdareste in exterior in partea de jos a usii.

Cu rugian e o problema..nu o vad radmasa.gif numai in interior in josul usii, acolo vad ceva, da cu vaselina si las-o asa.
Nu da cu feruginol, ca e coroziv rau de tot, si daca nu cureti bine dupaia ataca metalul si mai tare, de asemenea ataca si vopseaua.

O sugestie, daca pui vaselina cauta una sa nu puta, ca se simte in masina dupaia.
misupriest
QUOTE(argon @ 10 Jun 2006, 16:50)
Pai eu am bagat vaselina intr-o punga, si am taiat coltu, si asa am pus, avantajul e ca nu curge si nu se murdareste in exterior in partea de jos a usii.

Cu rugian e o problema..nu o vad radmasa.gif  numai in interior in josul usii, acolo vad ceva, da cu vaselina si las-o asa.
Nu da cu feruginol, ca e coroziv rau de tot, si daca nu cureti bine dupaia ataca metalul si mai tare, de asemenea ataca si vopseaua.

O sugestie, daca pui vaselina cauta una sa nu puta, ca se simte in masina dupaia.
*


Pai si cum naiba sa o fac sa nu puta,ca de cand ma stiu miroase nashpa vaselina smile.gif.Si cu rugina am mici pete(cam 1cm diametru),nu e mancata masina,chiar e in stare buna,dar pe ici pe colo se vede mai nasol din cauza ruginei,zici ca e murdara,de exemplu pe capota.Multzam smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.