Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme cu cutia
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
christy
Am o dacie din 1996, si nu sunt multumit de ceea ce imi ofera cutia mea. Nu reusesc sa trec niciodata peste 110 km/h :cry: , si asta la turatii destul de mari (am cutie in 5 trepte). Dar in cazul in care trag dupa mine o remorca incarcata 1000 kg ma ridic destul de usor la 100 km/h :shock: . Un lucru bun este ca in pantele destul de abrupte nu imi sta nimeni in fata icon_evil.gif . Am inteles de pa prieteni ca as avea pinionul de atac de tractiune, nu de viteza. dar nu stiu ce sa spun. poate aveti voi o solutie pentru aceasta problema a mea.
alexx
In primul rind ce turatie ai tu la 110km/h in tr5?

Mesaj trimis prin WAP
christy
ce sa spun ... in jur de 4500.... stiu sigur ca la 90 am 3000 in cap cu a 5 a

oricum dupa ce o dau pe a 5 a nu se mai ridica prea mult... si daca se mai ridica in viteze.. o face foarte greu

cea mai mare performanta a fost 135 cu 6 persoane in masina.... performanta pe care nu am putut/o egala sngur fiind la volan :cry:
christy
memntionez ca nu am probleme cu ambreiajul, ca sa spun ca patineaza.... este reglat cum trebuie, si este schimbat de cateva luni.
SiloS
pai cred ca sta cam sus la ture ...
oSerX
Eu motor 1300/ cutie 5 tr la 90 am cam 2800 si la 100 cam pana in 3500 sau in jur! Si pe+mine ma oftica cutia! Vreau sa pun a 5-a de nova! Cam ce as mai putea sa-i fac? La cutie desigur, pt viteza sa zic 110 de ex la turatie buna! Si mie imi trage bine la greutate!

Mesaj trimis prin WAP
oSerX
Eu motor 1300/ cutie 5 tr la 90 am cam 2800 si la 100 cam pana in 3500 sau in jur! Si pe+mine ma oftica cutia! Vreau sa pun a 5-a de nova! Cam ce as mai putea sa-i fac? La cutie desigur, pt viteza sa zic 110 de ex la turatie buna! Si mie imi trage bine la greutate!

Mesaj trimis prin WAP
christy
nu are nimeni solutii pentru aceasta problema? 022.gif
OCEBE
QUOTE
nu are nimeni solutii pentru aceasta problema? 022.gif


pai logic, alt grup!
Gabi
Cum spunea si Silos la turatii sta extrem de sus. De exemplu la mine motor 1400, trapta a IV - 100km/h 3200 ture, treata a V - 100 km/.h - 2600 - 2800 ture.

un amic motor 1300 trapta IV 100km/h - 3500 ture, treapta V - 3000 ture
Raptoe
Ce ulei de cutie folositi ? :wink:
ag63kry
eu am motor de 1300 si cutie cu pinion de-a 5-a de italia...am 2200-2300 la 90, iar la 130 am 3800...ca mai mult nu mai trage motorul...si din cate stiu eu turometrul nu este defect :?
Radduu
Eu inainte mergeam cu 130 -140 maxim. Acum am dat o tura si am observat ca mai sus de 100 nu urca. si asta la 5000 de turatii. Am cutie in 4 trepte. Stie cineva care ar fi cauza? :roll:
Ov
patineaza ambreiajul !!!
Radduu
si ce trebuie sa ii fac?
Raptoe
Sa il schimbi icon_mrgreen.gif (batei placutze noi daca ai arcurile bune la disc ! te scotzi mai ieftin si itzi dau iei absolut tot ce ai nevoie {placutze, nituri etc...} e kit ) Parerea mea...
Bunicutzu
Mai fratilor, la motorul de 1300 daca pui cutie cu 5 trepte, degeaba o pui.

Mai rau, omoara motorul. Cutia cu 5 trepte se pune incepand cu motor de 1400.

Invers merge, adica sa pui pe motor 1400 cutie cu 4 trepte.
Raptoe
Eu cred ca o ajuta dar nu te scotzi ca investitzie..cat bagi cas a o schimbi mai bine o vinzi si cumperi una in 5 trepte....si oricum cand ajungi cu a 4 la 90 de urla ca totzi draqi....parca ai vrea sa o ai pe a-5 nu?
Radduu
Nu urla a IV-a la 90........dar ce buna era a V-a.. :roll:
ag63kry
QUOTE
Mai fratilor, la motorul de 1300 daca pui cutie cu 5 trepte, degeaba o pui.

Mai rau, omoara motorul. Cutia cu 5 trepte se pune incepand cu motor de 1400.

Invers merge, adica sa pui pe motor 1400 cutie cu 4 trepte.

am mai auzit ideea asta. de ce ar omora motorul o cutie care iti micsoreaza turatia?pai la 110-120, inainte cand aveam cutia cu 4 aveam 4200 si poate mai mult. cand mergeam de la pitesti la bucuresti era cel mai mare plictis...sa mergi cu 90 la 3000 si ceva de ture unde motorul se aude destul de rau....

eu nu inteleg nici alta treaba...de ce sa vinzi masina ta, pe care o stii cum merge si de care ai avut grija atatia ani, sa mai pui niste bani si sa-ti iei un harb cu 5 viteze din targ??? care nu stii cine l-a condus, ce coxuri i-a dat si sa te mai trezesti ca in 2-3 mii de km sa-i faci motoru, sa-i schimbi juma de mecanica, poate si un rezervor ca era lipit sa tina doar asa pt vanzare? nu are nici un rost sa dai vrabia din mana pe nu stii ce....mai ales ca stim cu totii ca sunt rare cazurile cand un om vinde o masina "buna" . restul le vand fiindca au "o problema" . iar majoritatea le vand pt ca au mai multe "probleme"

pararea mea. daca gresesc. astept sa-mi spuneti
st-armaker
am o dacia nova din 96 la care sa blocat cutia am desfacut-o si imi trebuie carcasa nou deorece sa spart lacasul pentru rulment problema este ca fabrica nu mai produce si nu se mai gasesc carcase de cutie .Marea mea intrebare de ce nu se mai gasesc piese la o masina de 8 ani de zile fabricata in romania .
bogdan_o
Pai constructorul are obligatia conform legii sa asigure piese de schimb timp de 5 ani dupa incetarea fabricarii unui anumit model. Dupa aceea, piese mai produc diverse SRL-uri. Insa capacele de cutie sunt piese care ar trebui sa tina cam toata viata masinii. Mai incearca pe la dezmembrari, poate gasesti ceva.
Raptoe
el are din nova din 96 eu am din 98 dar exista si nove din 99 si din 2000 din cate stiu eu asa ca alea nu au 5 ani si cutia din cate stiu eu e la fel...asa ca de ce nu se mai produc?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.