Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Help. Contactul
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
c76
buna, am si eu o problema mai interesanta .... mi s-a stricat contactul original, am luat altul dar nu il pot schimba. contactul care este nu vrea sa iasa ! am gasit un surubel ascuns si l-am dat jos dar tot nu iese. se misca numai. mentionez ca dacia mea e din 94 si are contactul original pus. sad.gif a mai patit cineva asa ceva ? ce as putea face ? sa merg la un mecanic sau la un electrician ? wacko.gif
marianrec
Pentru a putea scoate contactul vechi din locasul lui trebe sa fie bagata cheia in contact (parca pe pozitia accesorii).
madcos
si vezi ca ai un bolt mic pe lateral,care trebuie apasat cand il scoti.boltul tine in carcasa de tabla,si de aceea trebuie apasat, ca sa iasa contactul din carcasa.
c76
am incercat cu cheia bagata in contact, pe toate pozitiile iar locul boltului l-am gasit, dar bolt nu este ! sad.gif sa-l fortez ?
TheSaiLor
Trebuie sa fie si boltul undeva sus. Cheia trebuie sa fie pe acccesorii sau in unele cazuri pe contact. Apesi boltul cu o surubenita si traci de contact in afara.

Daca nu mereg asa folosesti o metoda mai clasica: Iei un dorn de fier si un ciocan, lovesti boltul respectiv de cateva ori si tragi contactul afara. Ai grija sa nu spargi ceva prin bord!!!
ct03nut
sunt curios daca se poate monta contact din acela de papuc pe dacia berlina, sau de solenza...logan..ceva sa am si eu o cheie mai decenta pe el.
didosdoru
De Pick-Up merge sigur pentru ca sunt cam identice diferind doar cheia.Cauta in magazin un set complet pt masina.E cam scump dar vine cu toate yalele si cu busonul de benzina pe langa contact.
Zaheiu
Poti sa deformezi mitraliera cat sa iasa boltul relativ usor. Sau mai bine te uiti la un contact nou unde e boltul si il cauti la tine.
Ov
QUOTE(ct03nut @ 15 Jun 2006, 15:21)
sunt curios daca se poate monta contact din acela de papuc pe dacia berlina, sau de solenza...logan..ceva sa am si eu o cheie mai decenta pe el.
*


user posted image
user posted image

smile.gif
c76
offtopic: am vazut si eu asa ceva, e cam 500k



on-topic: am reusot sa il schimb, boltul nu era in partea de jos ci in partea de sus si am aflat asta dupa ce am dat masca de plastic din jurul volanului jos inclusiv partea superioara. multumesc de ajutor.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.