Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Nu intra in marsarier.
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Aldor
Intra in marsarier numai cand are chef, este cand nu sunt probleme, altadata intra numai dupa zeci de incercari. Cand ridic clapeta de pe schimbator si duc schimbatorul spre stanga si jos, dupa ce ii dau drumul se aude un clic si.. e in a 2a in loc de marsarier. Care o fi problema?
marius-gabriel
nu stiu exact cu e la nova, dar verifica ca acolo e o patina care probabil trebuie reglata/schimbata.
nu costa prea mult!(pana in 5 RON)
driverx
patina e 1ron...restu depinde de macanic
Aldor
Deci nu e chiar atat de grava problema? Se poate rezolva in servis pe loc? Ca trebuie sa fac un drum de vreo 300km maine si o sa fie cam greu fara masina...
marius-gabriel
daca e din patina nu e grava deloc problema, se rezolva pe loc.

am citit cu atentie, si nu cred ca ai acea patina.la tine se trage in sus de o parghie.
defectul probabil este acolo la sistemul de actionare.
ct03nut
vezi bieleta de la cutie sau "cautatorul" ..
alinakes
Este o problema clasica a Novelor !

Sub timonerie este o bucsa ori trebuie schimbata ori trebuie doar reglata timoneria un pic.

Mie la fosta Gti mi-a reglat-o un nene mecanic in cateva minute.

Pana la rezolvare incearca metoda : ridicat inel - stanga spre treapta I-a -miscat cativa milimetri in fata iar spre stanga , putin fortat si apoi in marsarier !
Dar se cam buleste timoneria !

O vizita la un service sau la un nene mecanic pentru aflarea motivului se cam impune !

Bafta multa !

gti98
QUOTE(Aldor @ 15 Jun 2006, 18:12)
Intra in marsarier numai cand are chef, este cand nu sunt probleme, altadata intra numai dupa zeci de incercari. Cand ridic clapeta de pe schimbator si duc schimbatorul spre stanga si jos, dupa ce ii dau drumul se aude un clic si.. e in a 2a in loc de marsarier. Care o fi problema?
*



Exact asa imi facea si mie. Dar nu imi mai intra deloc. Gasit stemuirea axului dintre parghia verticala si bara care pleaca spre cutie, slabita. Schimbat axul fixat prin deformare (probabil ca in fabrica au presa, nu il bat cu ciocanul, dar...) cu altul cu filet+piulita. Stiu ca te poti murdari, dar ar merita sa intri sub ea (de preferinta intr-un canal de vizitare ) sa vezi personal.
Bafta!!
Aldor
Thankx!

Pana la urma am inceput sa ma invat cu schimbatorul, trebuie fortat putin cum a zis alinakes, cam tot aceeasi metoda si la mine, trebuie sa-i gasesti locul mai intai, faci o miscare inainte-inapoi si o fortzezi putin si intra... daca nu din prima, din a 2a, 3a.. As fi curios cam cat timp o sa reziste asa cutia pentru ca momentan nu am timp s-o duc la servis ca trebuie s-o transcriu si asta ia o gramada de timp. Am fost cu ea sapt. trecuta sa-i verific franele, am intrebat mecanicul si de cutie si a zis ca n-are nimic cutia, si sa zic mersi, ca putea fi mult mai rau, nu e nimic de facut la ea, asa e la nova...
Ce mi-a mai zis mecanicul, asa aproape soptit la ureche, ca nushtu' ce mare secret, s-o transcriu si s-o vand cat mai repede sa scap de ea. Abia am cumparat-o, acum incep sa ma obisnuiesc si sa ma atasez biggrin.gif de ea si s-o vand?? unsure.gif
Bogdan17
Buna Ziua! Am si eu o pb cu , cutia de viteze, am o dacia 1300 din 1981 si am pus pe ea o cutie in 5 trepte totul a fost perfect pana cand am facut un drum azi iarna de vreo 150km dupa care nu mai intra din a 5-a in treapta inferioara pana nu ma opresc si bag din nou 1!!! De ce? in schimb 1->2->3->4 si invers merg perfect!!!
alinakes
Aldor eu am avut Nova mai bine de 2 ani !

In tot acest timp asta a fost sistemul de introducere in marsarier si cutia nu a picat !

Incearca sa o reglezi la un mecanic si atunci vei fi sigur ca nu pateste nimic cutia !

La fel si la mine , intra uneori abia abia a 3-a oara !

Eu am reglat timoneria cu vreo saptamana innainte sa vand Nova !

Acum nu te baza ca poate si la tine merge 2 ani asa , problemele difera de la masina la masina !

Iti recomand sa incerci sa iti gasesti putin timp sa mergi la un reglaj !

Si mie Nova mi-a adus mari satisfactii !

Bafta !
Aldor
Thanks,

Acum m-am invatat deja cu vitezele si merge acceptabil smile.gif
Mecanicul la care am fost mi zis ca e foarte bine asa cutia, nu se poate face nimic cu ea, asa sunt Novele...
Cred ca va trebui sa caut alt mecanic smile.gif
gti98
QUOTE(Aldor @ 22 Jun 2006, 02:56)
Thanks,

Acum m-am invatat deja cu vitezele si merge acceptabil smile.gif
Mecanicul la care am fost mi zis ca e foarte bine asa cutia, nu se poate face nimic cu ea, asa sunt Novele...
Cred ca va trebui sa caut alt mecanic smile.gif
*


Ce bine ai zis!!
Am scris mai sus ca mi-a facut dificultati la marche-arriere (!!) din articulatia maneta-bieleta. Ati deochiat-o, ca iar intra greu in M-A M-am uitat un pic pe la timonerie; articulatia aia e OK, in schimb in fata, unde se imbina levierul longitudinal cu tija de comanda care intra in cutie, si formeaza un fel de "V", e o articulatie in varful V-ului care pare paradita. Am fost pe la magazinele mari din Iasi (la cele mai mici nici nu merita sa pierzi timpul): Autocenter, Racemi, Bras si, intr-o oarecare masura Autotrans (langa statia de Salvare), dar nu am gasit decat ridicari din umeri. Nimeni nu are piesele alea din plastic/cauciuc. La Autocenter aveau un subansamblu levier longitudinal de Nova, atat model pe carburator cat si pe injectie, dar nu seamana nici unul cu cel de pe Nova mea ( asta mai are unele ciudatenii, de ex. toba intermediara care se potriveste e cea de carburatie si nu cea de injectie - care-i mai scurta.... )
Va trebui sa gasesc o solutie "personala"... Va informez indata ce am timp sa ma ocup de ea. Mentionez ca masina a trecut in al 9-lea an de existenta si are aproape 60k km.
Bafta!!!
Aldor
GT-ul meu e tot din 98 dar are deja 100K km. blink.gif
N-am mai apucat s-o duc sa-i verifice cutia, pentru ca a aparut alta problema mai urgenta la ea si mi-a mancat rezerva de bani cash: o problema la electromotor. Acu aia e rezolvata iar cutia va trebui sa mai astepte pana o sa mai am cash.
alinakes
Cum a spus si Gti98 nu e problema ca nu se pot repara CV la Nova ci doar ca nu prea se gasesc piese.

Ca masini sunt destul de fiabile , merg saracele , dar nu mai gasesti piese si nu inteleg de ce , pentru ca sunt raspandite , pentru berline gasesti iar pentru Nova nu !

Incercati , atunci cand gasiti sa va faceti un mic stoc de piese pentru CV in rest se pot face adaptari sau gasi piese ( motor , alternator , etc. ) !



This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.