Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Nessebar, Sunny Beach, Bulgaria
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Pages: 1, 2, 3
AlexV
Am fost 4 zile plecat in Bulgaria, in statiunea Sunny Beach.
Intai sa va spun de cele necesare si cheltuieli:
-pasaport
-talon
-carnet de conducere biggrin.gif
-carte verde 30E
-asigurare medicala ~160 de mii de persoana
-procura din partea firmei de leasing, gratis


Statiunea se afla in partea de jos a Bulgariei, in apropiere de Burgas.
[attachmentid=29311][attachmentid=29310]
QUOTE
NESSEBAR este unul dintre cele mai vechi orase din Europa amplasat intr-o mica peninsula, in apropiere de cea mai mare statiune din Bulgaria – Sunny Beach. Orasul a fost martorul dezvoltarii de-a lungul timpului a catorva civilizatii, cele peste 40 de biserici, constituind unul dintre cele mai puternice centre ale ortodoxiei in aceasta parte a Europei. In acest oras pot fi intalnite unele dintre cele mai bine conservate cladiri din Evul Mediu. Indiferent in ce statiune din Bulgaria alegeti sa petreceti concediul – o excursie la Nessebar nu trebuie neglijata. Aflat pe lista UNESCO, pentru cladirile sale foarte bine pastrate, la Nessebar va recomandam si o cina la un restaurant cu specific bulgaresc, admirand in acelasi timp o priveliste unica.


Am ales traseul Bucuresti-Giurgiu-Ruse-Razgrad-Shumen-Varna-Sunny Beach (~360Km)
[attachmentid=29312]
In giurgiu indicatoarele catre vama lipsesc cu desavarsire.
La vama am platit aproximativ 100RON la noi, iar la bulgari 4 euro vinieta si inca cativa euro sa trec cu masina printr-o balta de noroi cu apa (eu cu masina spalata in giurgiu).
De la iesirea din tara primii cativa km sunt cam varza, dar de la iesirea din Ruse lucrurile stau destul de diferit fata de romania. Sosele destul de bune si bine semnalizate. Din ruse deja aveam indicatoare de varna, gps-ul a fost mai mult de forma.
Tot drumul nu cred ca trece prin mai mult de 10 localitati si astea scurte de tot.
Cu politia nu am avut nici un incident, radare au fost dar am circulat regulamentar in mare parte.
Autostrada A2 e ok, doar ca asfaltul este de proasta calitate si produce un zgomot de rulare foarte mare.
Dupa Varna incepe un drum serpuit pe niste dealuri. Imediat ce se termina dealurile apare prima statiune.[attachmentid=29313][attachmentid=29314]
Ma asteptam la statiuni mai comuniste gen eforie sau neptun, dar deja eram placut surprins de ceea ce vedeam si abia asteptam sa vad si Nessebar si Sunnybeach.

Inca vreo 20 de km si am ajuns. La intrare hoteluri peste hoteluri in constructie, care mai de care mai interesat si mai frumos. In interiorul statiunii aproape fiecare hotel are o piscina daca nu 2.
[attachmentid=29326][attachmentid=29327]
[attachmentid=29331][attachmentid=29332][attachmentid=29333][attachmentid=29334]

Frumos, chiar foarte frumos. Depaseste litoralul romanesc din toate punctele de vedere iar preturile sunt mult mai mici. Camera de hotel foarte curata, ingrijita si spatioasa. Plaja curata si linistita.

Dupa cum spuneam la inceput imediat langa Sunny Beach se afla vechiul Nessebar, care este foarte frumos. o insulita linistita, cu strazi inguste asemanatoare cu cele din Malta. O gramada de magazinase cu toate prostiile iar preturile sunt ok. Numai bine de pierdut vremea.
[attachmentid=29323][attachmentid=29328][attachmentid=29329][attachmentid=29330]


La plecare a inceput o ploaie care repede a umplut strazile de apa (mai au de lucru).
La vama bulgarii iar au luat vreo 6 euro taxa de pod parca , iar romanii creo 60 de ron taxa ecologica. Macar au spalat masina cum trebuie, dar cam scump totusi.
De la OMV din bucuresti si pana la petromul de la vama giurgiu am facut 713Km cu 46 de litri de benzina, adica un consum mediu de 6.45%, 2 persoane, bagaje destul de putine si AC folosit destul de des. Adica chiar a fost OK.

Cu tot nationalismul pe care il am in mine va sfatuiesc sa mergeti la mare la bulgari si daca puteti chiar in Sunny Beach.

Distractie Placuta.
Como
Alex, poti sa ne spui:
- la ce nivel de hotel ai stat (vila particulara, hotel 2/3/4/5 stele) si cat a costat?
- daca ai vizitat restaurante, cam care ar fi pretul comparativ cu ce e la noi? (ca la 'shorley', ca in 'la mama' etc.)

Multumesc!
kukuruz
QUOTE(AlexV @ 15 Jun 2006, 14:33)
Am fost 4 zile plecat in Bulgaria, in statiunea Sunny Beach. [...] Cu tot nationalismul pe care il am in mine va sfatuiesc sa mergeti la mare la bulgari si daca puteti chiar in Sunny Beach.

hehe, eu am renuntat de cativa ani buni sa mai calc pe litoralul RO, iar de doi ani incoace pentru mine Marea Neagra incepe de la sud de Vama Veche.

Ma bucur ca ti-a placut, nici nu se putea altfel, si foto-reportrajul este foarte reusit. Iar strainii dau buzna in BG. Numai aeroportul din Varna opereaza, acum in iunie, 76 de zboruri pe zi (fata de 40 pe zi in mai). Vecinii nostri (despre care stim atat de putin) au facut din turism o industrie infloritoare (sa vezi si ce statiuni de iarna de nivel international au la Bansko, Borovets, Pamporovo, Chepelare, Vitosha!).

Investitii cu cap, seriozitate, harnicie, profesionalism. Cinste lor! Si rusine noua.
AlexV
Multumesc pentru aprecieri.

Am stat in hotelul Flora de 4 stele. Face parte din lantul de hoteluri LTI si langa el mai sunt inca 2 din acelasi lant, Rodopi, Tzvete.
Pretul camerei nu il stiu pentru ca am avut cazarea asigurata de o firma.
Din cate am vazut exista 4 pachete de servicii:
-cu mic dejun
-cu mic dejun si cina
-cu mic dejun, pranz si cina
-totul inclus (aici cred ca e la discretie orice are disponibil hotelul, la orice ora).

Preturile la restaurante le-as compara cu cele de la restaurantul La Mama.
O pizza la un restaurant in Nessebar era 8 leva, adica 4 euro.
Berea (tuborg, clasberg....) este mai scumpa ca la noi, dar au si ceva bere indigena ieftina.
O cola la 2L era 2,9Leva adica 1,4 euro. Asta la hotel si la magazinele de pe plaja. Este si un Billa acolo dar nu am fost.
Sucurile de fructe mi s-au parut mai ieftine ca la noi in bucuresti, nu vorbesc de la mare.
100g de inghetata pe plaja sau in nessebar 1,15 leva adica 0,55 euro.

Am observat acolo ca preturile nu difera daca este pe plaja, in vechiul Nessebar sau in orasul. Nu au nesimtirea de a creste pretul ca la noi. Nu trebuie sa te deplasezi mai departe de plaja de ex ca sa iei mai ieftin.

Litrul de benzina am vazut ca e mai ieftin decat la noi, sub 1 euro.

Am fost la concertul Sting, care a fost super. Biletul a fost 17,5 euro pe stadion (nu la peluze).

Un coctail in discoteca sau in baruri e 5,5 leva (2,7 euro).

Pentru cei e nu stiu 1 euro este egal cu 1,95583 leva la cursul oficial.
La casele de schimb cursul de este 1.91 - 1.92.
Si ei au tzeparii lor. Exista o casa de schimb care foloseste culorile Reifeisen bank, si o sigla asemanatoare, si afiseaza curs de 1,96 dar in realitate cursul cu care cumpara euro este de 1,59 iar 1,96 e cursul cu care vand euro. Asa ca aveti grija.

Un site de prezentare al vechiului oras, care mi-a placut mult este asta:
http://www.nessebar-bg.com/_en/index.htm
kukuruz
Mai multe poze si info despre Nessebar (dar nu numai) aici:

http://www.beachbulgaria.com/nessebar/index.shtml

later edit:
Am stat in hotelul Flora de 4 stele [...] Pretul camerei nu il stiu pentru ca am avut cazarea asigurata de o firma.

Flora n-am gasit la repezeala, dar de pilda la Marina Palace, tot 4*, avem la camera dubla BB (bed & breakfast):
59€ intre 01.05-13.06 si 06.09-31.10 low season
80€ intre 14.06-11.07 si 23.08-05.09 middle season
102€ intre 12.07-22.08 full season
sursa

La Afrodita in Nessebar, 3*, camera dubla, BB:
64leva intre 21.05 - 10.06 si 11.09 - 30.09
90leva intre 11.06 - 30.06 si 26.08 - 10.09
118leva intre 01.07 - 25.08

sursa: http://www.hotelbg.com
ydaniel
cam ciudat ca va place.cam in fiecare an ma duc acolo la concursuri si nimica special:)
kukuruz
QUOTE(ydaniel @ 17 Jun 2006, 17:17)
cam ciudat ca va place. cam in fiecare an ma duc acolo la concursuri si nimica special smile.gif

ce concursuri?
"nimica special" - adica nu prea castigi la concursurile alea, sau ce?
ydaniel
de yachting.nu ma refeream la zona asta turistica:)din bulgaria
dcsiki
Plec in 15 august spre Nessebar

A mers cineva prin Ruse-Razgrad-Varna-Sumen-Varna-Nessenbar
Sau pe Ruse-Razgrad-Varna-Sumen-Devnja-Ajtos-Nessenbar ?
Alta ruta care este ok ?
Parca nu as vrea sa mai merg pana in Constanta ......... este un drum mai lung cu 130 km......

Ce parere ai de Ifa Nessebar Mare? Acolo am rezervat camera...
radian
Daca vreau sa merg acolo fara rezervare prealabila, stie careva cum e mai bine sa procedez? M-ar interesa mai degraba o cazare la vreo pensiune, vila sau bungalow.
19vik
Topicul e cam vechi, dar intreb si eu aici: pleaca cineva pe 9 august spre Nessebar?
mateimatei
Pe 8 august.
19vik
Chiar in Nessebar? La ce hotel? Eu voi fi la Melia Nessebar Palace intre 9 si 16 august. Poate ne intalnim pe acolo smile.gif
mateimatei
Da, se pare ca la acelasi complex dar la hotelul de 4 *.
b34uen
am fost la IFA (din care face parte si Melia) in mai de 1, hotelul mi-a placut, camere moderne si mari, hotelul curat, servici in general placute
ca puncte slabe : parcarea care e mica si se plateste, iar cand am ajuns noi era ocupata, odoua zile am avut masina parcata pe strada pana am dat spaga la portar 2 leva pt doua zile - oficial era 5 leva pt o zi, peisajul dezolant din jurul hotelului pt cei care nu au vedere la mare ci in spate la unitatea militara.
sunt doua hoteluri de 4 stele si unul de cinci in complex, dar cei care stau la 4 pot folosi si piscinele di sala de fitnes de la 5
daca va pot ajuta cu ceva pareri despre hotel sau drum cu placere
razvan nicolae
pe 4 august plec la obzor
asta este undeva intre varna si nessebar
mai merge cineva?
Smiley
am trecut eu prin obzor saptamana trecuta.
drumul e usor, treci prin cateva localitati, asfatul este bun si destul de putine masini in trafic.
de la Ruse trebuie sa mergi spre Varna (se scrie Baphe in limba lor), apoi din Varna trebuie sa urmezi indicatoarele spre Burgas.

statiunea e faorte mica si nu prea pare sa ofere multe. un soi de "trei hotelori pe plaja". dar de acolo ajungi usor la Sunny Beach/Nesebar sau in alte locuri.
razvan nicolae
mersi mult
eu o sa plec din braila, via constanta deci oricum trec prin varna si trebuie sa tin indicatorul de burgas.
zodrac
Pe 10 August mi-am programat un drum spre Sunny Beach, Bulgaria.

A fost cineva de curind ca sa ne impartaseasca starea drumurilor, si cam ce ruta ar fi cea mai usoara.

Eu m-am gandit la

Bucuresti - E85 - Giurgiu + Ruse - E70 - Sumen - A2 - Varna - E87(A5) - Yunets - E87 - Nesebar
MadHawk1
Pana la Varna e cel putin OK daca nu super OK.
Portiunile de drum mai "peticit" sund semnalizate din timp cu indicatoare de limitare de viteza la 70 km/h sau chiar 50 km/h.

Mai departe nu cunosc ca nu am fost dar recomand cu caldura traseul care merge cel mai putin prin Romania, adica cel cu iesire pe la Giurgiu! Condusul prin Bulgaria e o adevarata placere !


Numai bine!
mateimatei
Am fost la sfarsitul asta de saptamana. Si pana la Nessebar este drumul bun. Varna-Nessebar, cca 100 km, 20km autostrada+serpentine nu foarte stranse. Nu am dat de politisti nici la dus nici la intors.
MadHawk1
QUOTE(mateimatei @ 4 Aug 2008, 11:13)
Nu am dat de politisti nici la dus nici la intors.
*




M-as fi mirat sa fi fost altfel pentru ca din cate stiu, de ani buni, in mod neoficial, politistii bulgari nu te deranjeaza pana ce treci de statiunile lor! Pana acolo mergi fara grija cu cat vrei, nu sta nimeni la "vanatoare" prin boscheti! Mai mult, nu sunt singurul care afirma asta:

QUOTE(hash @ 1 Aug 2007, 11:39)
...
- se poate merge si mai tare, ceea ce faceau bulgarii si toti romanii in afara de mine, se pare ca politia are consemn 'sa nu streseze'
...



Datele "problemei" se schimba radical abia dupa ce treci de statiunile lor, in drum spre Turcia sau Grecia! Acolo spagile pot fi si de 150 de EUR! ph34r.gif

carlo
Cunoasteti hotelul Nessebar Beach?Ati fost pe-acolo?
Stefan.A
Vorbesti de fostele 3 hoteluri IFA: Beach, Mare si Bay?
Cre' ca acum sunt Sol, nu IFA.
Daca de asta e vorba,pt un all-inclusive Bulgaria o sa fie ok. Daca vrei detalii da-mi un pm
bashtalu
am fost la sol anul trecut de paste
hotelul arata f bine, merita un sejur de vacanta
carlo
QUOTE(Stefan.A @ 22 Jun 2009, 10:33)
Vorbesti de fostele 3 hoteluri IFA: Beach, Mare si Bay?
Cre' ca acum sunt Sol, nu IFA.
Daca de asta e vorba,pt un all-inclusive Bulgaria o sa fie ok. Daca vrei detalii da-mi un pm
*


Habar nu am.Stiu doar ca hotelul se cheama Nessebar Beach si se afla in sudul statiunii Sunny Beach,la intrarea in Nessebar.
MadHawk1
QUOTE(carlo @ 22 Jun 2009, 15:02)
Habar nu am.Stiu doar ca hotelul se cheama Nessebar Beach si se afla in sudul statiunii Sunny Beach,la intrarea in Nessebar.
*


Am fost in Mai la hotelul de 5 *****, SOL Nessebar Palace!
Nu pot decat sa-l recomand cu caldura!
Hotelul si serviciile sunt cu adevarat de 5 *****!
Un singur minus ar fi dat de faptul ca practic nu au plaja, dar in Mai cand am fost, se construia o plaja artificiala iar piscinele cred ca compenseaza destul de bine lipsa plajei!


Coordonate geografice: 42° 39' 10" North, 27° 41' 57" East
Sol Nessebar Palace - Imagini de pe site-ul Booking.com
Sol Nessebar Palace - Imagini de pe site-ul SolMelia.com

Daca mai doriti detalii suplimentare, intrebati! smile.gif
carlo
Hotel Nessebar Beach in Sunny Beach.Va spune ceva?
daniel4ro
La inceputul lunii august vom ajunge si noi la Sunny beach.

mai merge cineva in perioada 4-10 august?
stanyc2003
eu am fost de 1 mai in sunny beach
super:)
am stat la hotel iberostar, 4 stele, all-inclusive
super tare
am ramas uimit de un lucru. toate stradutele sunt supravegheate video. in intersectia de langa hotel erau cca 8 camere de supraveghere. uimitor! avem de invatat. 90% din cladiri (hoteluri, cluburi, restaurante, etc) sunt noi. Am inteles ca nemtii au investit f mult in aceasta statiune
visez la ziua cand si la noi va fi la fel..sivisez...si tot visez....si cad din pat si ma trezesc la realitate:))))))
dcsiki
Si eu merg tot la acelasi hotel in perioada 3-13 august
o sa fie o parcare plina de masini de romania


BAFTA
daniel4ro
la hotel Imperial nu merge nimeni?
Smiley
aveti grija cu parcarea pe acolo, ridica bulgarii masinile intr-o veselie.
intrebati la hotel unde puteti lasa masina si nu va riscati sa o lasati oriunde, bazandu-va pe faptul ca mai sunt si altii parcati acolo.
bulan
Eu ma duc luna asta in perioada 20-27 la hotel Amfora Beach***.Am ales trei stele pentru ca era mai ieftin.In primul rand ma intereseaza cazarea micul dejun si cina.Sunt prea multe de vazut in zona ca sa stau ca harciogul in restaurant si bar sa mananc si sa beau.
QUOTE(luck33ro @ 2 Jul 2009, 18:51)
Multi romani disperati le bagau in parcare si nu le mai scoteau decat la plecarea spre casa  radmasa.gif Pierderea lor fiindca ai ce vizita in Bulgaria - sunt si peisaje superbe (nu mai vorbim de Nesebar).
*


Cei care ati mai fost stiti cumva daca este vreo parcare cu plata pazita in statiune?Nu tin mortis sa beneficiiez de parcarea gratuita a hotelului.V-as mai intreba daca zilnic plec in plimbari cu masina platesc vreo taxa de cate ori intru in statiune?
Smiley
sunt si cateva parcari cu plata, dar destul de putine.
taxa nu exista.

eu am fost unul dintre "disperatii" ce si-au bagat masina in parcare si n-au mai miscat-o de acolo pana la plecare.
motivul nu a fost frica de ridicari, pentru ca locuri de parcare totusi se gasesc. dar daca sunt in vacanta, vreau si eu sa pot sa beau o bere la orice ora am chef, fara sa stau cu morcovu' ca trebuie sa conduc.

in plus, transportul in comun e foarte bine organizat la ei. autobuzele vin la 12-15 minute, exista orare pentru fiecare linie de autobuz (se gasesc chiar in autobuze, agatate de barile de sustinere, seturi de foi cu orele la care ajung in statii autobuizele; rupi de acolo foaia pentru linia care te intereseza si o poti pastra). biletul e 1 leva de persoana(~20 lei).

pentru aquapark-uri exista linii de microbuze, inscriptionate cu aquapark-ul unde te duc, gratuite. poti lasa bacsis la sofer, daca vrei.


le: apropo, daca ai de schimbat bani, iti recomand sa o faci in varna. cursul euro/leva era 1.95 acolo, iar in statiuni gasesti doar la 1.91
eu am schimbat de vreo 2 ori la o casa de schimb de acolo, la care e simplu de ajuns. cand vii dinspre Shumen intri in Varna si mergi drept inainte, pana vezi indicatoare catre Burgas (la dreapta). imediat ce ai facut dreapta catre Burgas, pe partea dreapta, e o catedrala, apoi un parculet mic. exact dupa parculetul ala e o intersectie cu un soi de "scuar", in forma de triunghi, unde sunt parcate masini. gasesti un loc de parcare in "triunghiul" ala, apoi te uiti spre parc si in partea stanga, la parterul unei cladiri, e o casa de schimb.
uite si coordonatele "triunghiului" : http://www.wikimapia.org/#lat=43.2047261&l...33&z=18&l=0&m=b
daca mergi pe langa parculet, spre catedrala, o sa gasesti un soi de bazar si vreo cateva terase, unde poti sa bei un suc si sa-ti mai dezmortesti picioarele.
bulan
Multumesc frumos pentru informatii. worship.gif
Eu am de gand sa fac in fiecare zi cate o incursiune ca sa batatoresc zona si alta data sa nu mai am ce vedea.
alecsz99
Mama, mama ce bine ca plecati inaintea mea in zona domnu' Bulan. Sigur ca inspir din povestirile frumoase pe care o sa le relatati in jurnalu' lu' Bebe!

Eu plec in Sunny Beach pe la sfarsit de august!

Drum bun sa aveti!
daniel4ro
ce drum recomandati? pe Ruse, pe Silistra sau pe Vama Veche?
Smiley
QUOTE(bulan @ 10 Jul 2009, 18:37)
Multumesc frumos pentru informatii. worship.gif
Eu am de gand sa fac in fiecare zi cate o incursiune ca sa batatoresc zona si alta data sa nu mai am ce vedea.
*


ce anume ti-ai propus sa vizitezi?


@daniel4ro: mergi pe Ruse. sunt ceva probleme la iesirea din Ruse, ca se lucreaza la centura, asa ca iti recomand sa mergi prin oras, nu pe centura (dupa vama, la giratoriu, iesi pe prima iesire, drept in fata, si ajungi in oras). in rest, drum bun si drept.
sorin1983
QUOTE(Smiley @ 10 Jul 2009, 14:19)
biletul e 1 leva de persoana(~20 lei).
*


Doi lei romanesti pentru cine crede ca e prea scump smile.gif Oricum bune informatiile tale Smiley.
daniel4ro
din Buzau mi se pare mai ocolit pe Ruse
cine a trecut cu bacul pe la Silistra, sa-mi spuna cat e taxa, de unde se ia vigneta si cum e drumul

pe Vama Veche am mai avut prieteni care au mers, dar pe acolo, din pct. meu de vedere e mai lung traseul
driverx
Am o intrebare. Fara sa va suparati. DE CE Bulgaria? Am inteles ca e super statiunea, in rest dezastru? Nu mai iesiti de acolo cat tine sejuru?
Smiley
QUOTE(sorin1983 @ 10 Jul 2009, 23:41)
Doi lei romanesti pentru cine crede ca e prea scump smile.gif Oricum bune informatiile tale Smiley.
*



scuze, m-am grabit si am amestecat leii vechi cu leii noi smile.gif
in principiu, pe acolo se pot face conversii rapide astfel:
1 leva = 2 ron
2 leva = 1 euro

conversia exacta e cu 2 zecimale (1.91 leva = 1 euro), dar e mai rapid sa imparti cu 2, daca vrei un pret orientativ.


@daniel4ro: eu am mers doar pe ruse-shumen-varna-sunny beach. sunt din bucuresti, deci asta e cel mai scurt drum pt mine.
nu stiu cum e drumul pe la Silistra(banuiesc ca vrei sa mergi pe Dobrich), dar in general bulgarii au drumuri bune, relativ putin circulate.


@driverx: eu am ales bulgaria pentru ca:
-vreau sa vad si alte locuri; prin romania m-am plimbat destul de mult, vreau sa vad cum e si la altii
-serviciile sunt mai bune pe acolo
-infrastructura e mai buna(drumuri mai bine intretinute)
-sunt mult mai putine masini pe strada si soferii (marea lor majoritate) au bun simt. pentru mine, cei 65km dintre giurgiu si bucuresti sunt mai stresanti decat cei ~280 de la ruse pana in statiune. eu ma simt mai odihnit dupa ce ajung, din buc, in sunny beach decat dupa un drum pana pe litoralul nostru.
-multe preturi sunt mai mici ca la noi (dar nu toate). sa-ti dau un exemplu: am fost la mamaia si dupa o saptamana am fost la sunny beach. cu aproximativ aceiasi bani (diferenta de ~20 ron) la mamaia am stat intr-o camaruta inghesuita, iar la sunny beach am luat apartament (2 camere) cu micul dejun inclus pentru 3 persoane. camera de la mamaia era cam cat camera cea mica din apartament.

cat despre iesit din statiune, e decizia ta. eu am mers sa stau pe plaja si sa fac baie in mare. daca esti o persoana mai activa, dornica de "explorari", sunt o gramada de firme acolo care organizeaza evenimente gen plimbari din sate bulgaresti, mers la varna la delfinariu, un soi de "safari" (de fapt o plimbare off road) etc. orasele mari sunt relativ aproape (30km pana la burgas, ~90 pana la varna) deci, daca vrei, ai unde sa te plimbi.
alecsz99
QUOTE(daniel4ro @ 11 Jul 2009, 08:16)
cine a trecut cu bacul pe la Silistra, sa-mi spuna cat e taxa, de unde se ia vigneta si cum e drumul
*



Cu bac-ul de la Calarasi am trecut eu in primavara. Taxa nu o mai stiu exact, ceva in jur de 25 ron pe masina. Traversarea a durat 10 - 15 minute singura problema fiind coborarea de pe bac daca mergi cu o masina cu gara joasa la sol.

Drumul Slobozia - Calarasi - Chiciu (bac) este bun, grija doar la iesirea din Calarasi, pe o mica portiune.

La bulgari eu am mers spre Golden Sands si drumul este destul de prost.

Pot confirma din surse de incredere ca cea mai buna varianta din punct de vedere a conditiilor de drum este din Bucuresti - Giurgiu/Ruse - Shumen - A2 Varna - Byala - Obzor - Nessebar.

Pentru cine ajunge acolo si nu vrea sa stea numai in statiune, merita o vizita si in Pomorie si mai ales Sozopol.

Drum bun!
driverx
QUOTE(Smiley @ 11 Jul 2009, 08:25)
...
cat despre iesit din statiune, e decizia ta. eu am mers sa stau pe plaja si sa fac baie in mare. daca esti o persoana mai activa, dornica de "explorari", sunt o gramada de firme acolo care organizeaza evenimente gen plimbari din sate bulgaresti, mers la varna la delfinariu, un soi de "safari" (de fapt o plimbare off road) etc. orasele mari sunt relativ aproape (30km pana la burgas, ~90 pana la varna) deci, daca vrei, ai unde sa te plimbi.
*



Pentru asa ceva merg in Turcia/Grecia. Macar vad ceva mai deosebit. Un sat bulgaresc seamana mult cu ceva prapadeala de pe aici. Where is the fun part?
bulan
QUOTE(daniel4ro @ 10 Jul 2009, 19:30)
ce drum recomandati? pe Ruse, pe Silistra sau pe Vama Veche?
*


Eu de cate ori am fost la Brasov cu camionul m-am dus pe Cheia si m-am intors pe Valea Prahovei.La Timisoara ma duc pe Deva Arad si ma intorc prin Craiova.De ce trebuie sa te duci neaparat pe drumul cel mai scurt glont?Oricum sejurul incepe cu orele 14 in prima zi si se cam termina dupa micul dejun in ultima zi.Te duci pe un drum si te intorci pe altul si mai vizitezi cate ceva in drum.

QUOTE(Smiley @ 10 Jul 2009, 22:35)
ce anume ti-ai propus sa vizitezi?
*


Uite aici ce vreau sa vizitez:
http://www.picturesofbulgaria.com/
Dupa cum se vede la sitemap by region regiunea Burgas e plina de destinatii turistice.
Eu dupa aceasta adresa de net imi organizez excursiile in Bulgaria si imi ies chiar bine.
QUOTE(driverx @ 11 Jul 2009, 07:25)
Am o intrebare. Fara sa va suparati. DE CE Bulgaria?
*


QUOTE(driverx @ 11 Jul 2009, 11:15)
Where is the fun part?
*


Acum de ce ne pui la zid?Vrei neaparat sa recunoastem ca ne place sa ne dam mari in apa mica cu putini bani?
QUOTE(driverx @ 11 Jul 2009, 11:15)
Pentru asa ceva merg in Turcia/Grecia. Macar vad ceva mai deosebit.
*


E timp pentru toate in viata si uite iti promitem ca o sa ne ducem peste tot!
klaus
QUOTE(driverx @ 11 Jul 2009, 08:25)
Am o intrebare. Fara sa va suparati. DE CE Bulgaria? Am inteles ca e super statiunea, in rest dezastru? Nu mai iesiti de acolo cat tine sejuru?
*


Pentru ca la mamaia 1. platesti sa intri in statiune si 2. jumatate din parcari (intr-o statiune in care ajungi eminamente cu masina) sunt cu plata. Aproape nu ai loc unde sa-ti lasi masina in parcari fara plata la mamaia, de parca ar fi centrul londrei.
Si pentru ca pana la turci sau greci, in zonele mai bune ca litoral, mai faci cateva sute bune de km, ca la turci sunt prin antalia, iar la greci prin insule.
Smiley
ps: sunny beach e un soi de "mamaia" a lor, una din statiunile "de top".
driverx
Well, m-am uitat la preturi si nu is vizibil mai ieftini decat unele hoteluri din Kusadasi. Si sa dau cam aceasi bani si sa merg intr-o alta Mamaia doar ca a noastra este penibila mie personal nu imi convine. Am intrebat doar, nu trebuie sa va suparati. Desi anul asta am probleme cu bugetul, Bulgarica nu m-a convins.
bulan
Eu am vrut sa facem un turneu in vara asta dar madam bulan nu e compatibila cu calatorii mai lungi de o zi.Asa ca am cazut la pace si am hotarat:la mare in Bulgaria.Cum noi nu suntem asa de dibaci in calculatoare am trimis-o pe madam bulan in oras cu urmatoarea sarcina:te duci in oras la prima agentie turistica care iti iese in cale si cumperi doua bilete la all incluse*** cel mai ieftin oriunde in Bulgaria!Norocul a facut sa gasim bilete pentru Sunny Beach cu 203 euro/7 zile de persoana.Pai la banii astia ma lipsesc de toate pranzurile de la all incluse si fac 7 excursii lejere in zona.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.