Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Kliometraj berlina defect
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
livicu'
sa va zic care ar fi problema :

imi indica viteza foarte bine , imi merge partea aia de jos de indica pana la 1000 de km , dar nu imi merge parte de total a kilometrajului , ala de sus, care ar putea fi buba ?????
AC
E defect indicatorul, probabil trebuie inlocuit din bord, nu cred sa se poata repara. Daca era defect cablul care duce la cutia de viteze nu aveai nici un fel de indicatie.

P.S. Partea de jos de care spui se numeste "jurnalier".
geo76com
Daca gasesti unul mai ieftin poate si second hand sa ma anunti si pe mine. Al meu a murit acum vreo 3000 de kilometri nu mai imi indica decit citi kilometri fac si acul de la vitezometru se invirte in draci de nebun . Daca ramin cu el pe la vara poate ii pun o elice sa imi fac ventilator :wink: icon_mrgreen.gif
oSerX
Mie de ce-mi tremura acul de la vitezom?

Mesaj trimis prin WAP
asarban
Din cauza cablului de kilometraj, d'aia!
bogdan_o
Si eu am aceesi problema cu vitezometrul, numai ca mie nu imi merge partea de jos, ceea ce e mai nasol. Si mai nasol inca e ca nu se poate repara, trebuie inlocuit si costa destul de mult.



Daca tremura acul de la vitezometru e cum a zis Asarban.
geo76com
Si mie mi-a tremurat si am schimbat cablul de kilometraj si la fel tremura si dupa aia a cazut . Eu zic ca o sa ti se duca ceasul . Sa nu te sperii cind o sa iti arate 160 km la ora in oras... tongue.gif
oSerX
Cablu schimbat acu ... prin toamna, si nu stiu ce melc din cutie! Asa face doar pe la viteza mai mica! O vreme a mers bine! Cre ca ceasu

Mesaj trimis prin WAP
chirucornelus
am si eu o problema cu kilometrajul!nu imi indica deloc nici acul nici jurnalierul, nici totalul!e mort de tot!am scos cablul si am mers cu el scos!si culmea se invarte!deci cablul poate fi bun si poate fi defect numai ceasul?!multumesc
shaq_rose
eu am dat ceasurile jos si cand le-am pus nu mai imi indica bine deloc, viteza prea mica pe bord in comparatie cu cea reala, kilometri ireali. Acum nu mai merge deloc, care e buba? Cablul invarte bine !
liviu croitoru
am avut si io probleme cu vitezometru. am schimbat două cabluri si de două ori pinionul si melcul din cutie... până la urmă am avut un rulment (cel biconic) din cutie defect...ăsta avea joc...vibra tot trenul mobil si asa se duceau melcul si pinionul din cutie....partea proastă e că până să se strice de tot melcul sau pinionul, acul de la vitezometru a tot vibrat și până la urmă a cedat (s-a rupt și rămâne pe la 20km/h când stai pe loc)....acum mi-e greată să mai desfac bordul să încerc să remediez...
bogdan_o
Nu mai ai ce remedia la vitezometru. Daca a murit, ii pui cruce si cumperi alt ceas. Pregateste-te sa decartezi in jur de 1500k (atat costa unul nou).
Mae
mai baietzi la mine e sf. acul inidca bina pana la 80 dupa care daca mai accelerez acul ramane blocat la 80. chiar daca am 100-120. cand scad viteza sub 80 el inica. daca depasesc 80 nu mai indica ramane la 80.!!!!

si nu stiu de ce. spr sa imi datzi voi vro solutzie. acul nu joaca. )sau jaoca la viteze mici. dar un pic- nu are joc mare.
Magua
Io, la Berlina, "masina de teren", am renuntat de vreo 6 luni la cadranu din mijloc! La vreo 130000 a murit "jurnalieru", vitezometru tzacanea ca dracu (de fapt se pare ca era de vina cablu) si dintr-o data s-a facut liniste (pe la 230000)! a murit de tot! Cica se demagnetizeaza, iar unul nou e pe la 2,5mil ROL (250RON)! Si cum pe Turda-Cluj este radar destul de des ma bazez pe turometru: intr-a 4-a, pe loc drept, la 2000 rot/min am cca 50km/h!
Hai noroc!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.