Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cura de slabire
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
Pedro
Am inceput o cura de slabire care se pare ca da roade , burtica a scazut considerabil , deocamdata nu ma tratez decat prin infometare si tutun, mai astept nitel sa mai scada si ma dau si pe sport pentru abdomen. Ceva recomandari de exercitii si alimentatie mai ales avand in vedere ca vreau sa dau vreo 20 de kile , sa-mi recapat mobilitatea de odinioara tongue.gif ?
luxxxian
Exercitii cu repetari multe si greutati usoare, si mancare cu cat mai putine grasimi si hidrocarburi.
Alydor
iti dau eu maine cura de slabire ca o are nevasta-mea scrisa pe undeva...
a dat jos intr-o saptamana 4 kg...

Suma respectelor, Alydor.
wo_name
"greutatile" intradevar usoare, de preferat blonde si repetari cat mai dese.
Alydor
Daca vrei sa dai jos caloriile uite aici un studiu .
Dupa multe studii, cercetatorii au reusit sa calculeze exact cantitatea de energie consumata in timpul unei partide de sex:
Dezbracarea (ei):
- cu consimtzamantul ei 12 calorii
- fara consimtzamantul ei 187 calorii
Desfacerea sutienului:
- cu amandoua mainile 8 calorii
- cu o singura mana 12 calorii
- cu dintzii 85 calorii
Punerea prezervativului:
- cu erectie 6 calorii
- fara erectie 315 calorii
Preliminarii:
- incercarea de a gasi clitorisul 8 calorii
- incercarea de a gasi punctul G 92 calorii
Pozitzii:
- misionarul 12 calorii
- 69 culcat 78 calorii
- 69 in picioare 112 calorii
- roaba 216 calorii
- pe la spate 326 calorii
- candelabru italian 912 calorii
Atingerea orgasmului:
- adevarat 112 calorii
- fals 315 calorii
Dupa orgasm:
- stat in pat 18 calorii
- ridicare imediata 36 calorii
- incercarea de a-i explica (ei) de ce v-ati ridicat imediat 816 calorii

Obtzinerea unei a doua erectzii pentru persoane intre:
- 20 - 29 de ani 36 calorii
- 30 - 39 de ani 80 calorii
- 40 - 49 de ani 124 calorii
- 50 - 59 de ani 972 calorii
- 60 - 69 de ani 2916 calorii
- peste 70 de ani ? (cercetarile continua)

Imbracatul de dupa act:
- cu calm 32 calorii
- in graba 98 calorii
- cu tatal ei batand la usa 1218 calorii
- cu sotzul ei batand la usa 3415 calorii
- cu sotzia dumneavoastra batand la usa 9815 calorii.


Suma respectelor,Alydor.
B30KDT
cure de slabire ca cura de slabire,dar o cura de ingrasare nu stiti?
SiloS
De aia am nevoie si eu . Cred ca este berea . Pana acum nu m-a ajutat decat cu vreo 3 kile si studiile vor continua si mai intens ca pana acum .
Ov
dupa o pereche de papuci plasati cu maiestrie, "am reusit" sa slabesc 10 kile in 4 luni smile.gif
EDIT: in continuare beau minim 2 beri pe zi asa cum mi-a recomandat doctoru' pe reteta (am probl cu rinichii) 04.gif
DragosP
QUOTE(Ov @ 20 Jun 2006, 19:14)

Poftim?? blink.gif
argon
S-a certat cu pretena, mai bine nu-i adu aminte, ca a fost suparat rau post-336-1110552489.gif
Una peste alta e o metoda buna de slabire...in tot raul e si un bine smile.gif
B30KDT
da si eu am slabit 10 kile in 4 luni de cand mi-am facut prietena noua,nu zic ca numai ea ar fi cauza probabil si stresu tutunu infometarea
dar imi place sa ma laud ca ea m-a facut sa slabesc,e cu subinteles aici tongue.gif icon_mrgreen.gif
Ghidioneanu
Poate ca omul are nevoie de ajutor si voi faceti misto ...

1. Fixeaza o tinta relativ usor de atins. Tne minte ca nu poti lupta cu codul tau genetic . Ce greutate au mama si tata ? Probabil ca semeni cu unul din ei , daca nu , nevasta e de vina ....
2. De regula , nevestele au ca principala tinta ingroparea cat mai rapida a barbatului , statusul de ,,vaduva vesela" e cel mai potrivit pentru ele . Fii atent la ce pune nevasta in farfurie ... de regula e ,, hranitor " si depune colesterol pe coronare . Daca nu stii ce sunt alea coronare , platesta o mica consultatie de 10 euro la mine si dau explicatii complete . Ceea ce trebuie sa stii , e ca o coronara infundata duce de regula la infarct ...si ...posibil la ... popa.gif
3. Exercitiul fizic nu slabeste !!! Cei care fac exercitiu fizic intens fac de regula un strat frumos de muschi sub stratul de grasime de pe burtica .... Cel putin eu , dupa o ora de exercitiu fizic , am o foame ...
4. Nici inotul nu slabeste .. vezi balenele...
5. De regula nu sexul slabeste , ci alergatul dupa femei... ( vezi sectiunea bancuri ...)
6. Elimina din alimentatie zaharul , fructoza , dulciurile concentrate , untul , slanina , margarina , lactatele grase ( smantana , cascaval , iaurt gras , lapte gras , ) salamuri , mezeluri .
7. Consuma cat mai putina paine , paste fainoase , pizza , hamburgeri , mici, carnati, snacksuri, kebab etc
8. Poti manca legume ( exceptand fasole bob, morcov, linte ) , fructe (exceptie banane , pere, mango, etc), piept de pui , carne de vita , peste oceanic ( mai ales somon, ton , cod , merluciu ), mai mult fiert - copt , gratar.
9. Din grasimi poti folosi uleiuri vegetale , mai ales ulei de masline extravegin , pentru salate.
10. Ouale nu pot lipsi din regimul alimentar
11. Efortul fizic trebuie sa fie moderat , mers pe jos 5-7 km , inot , tenis , fara excese
12. Bauturile alcoolice sunt prohibite , mai ales berea si distilatele. Se poate consuma rar cate un pahar mic de vin alb sau rosu sec
Succese dese !!!
DragosP
QUOTE(Ghidioneanu @ 20 Jun 2006, 19:34)
Poate ca omul are nevoie de ajutor si voi faceti misto ...

Din ciclul: nu fumezi, nu bei, nu femei! Câți ani ai? treiștrei! biggrin.gif
MihaiD
QUOTE(B30KDT @ 20 Jun 2006, 10:45)
cure de slabire ca cura de slabire,dar o cura de ingrasare nu stiti?


Same problem here, deci daca aveti o cura de ingrasare (da nu de genu baga-n tine pana crapi) o vreau si eu smile.gif .
to_the_limit
Eu in momentul de fata am de dat cam 7kg..stiu ca nu le dau intr-o luna,fac sala cam de 1an,cu pauze din pacate si evident slabitul se regleaza din alimentatie si aerobic.Practic trebuie sa arzi mai mult decat bagi in tine.
Muschii cresc sub grasime,daca nu te alimentezi calumea poti face sala 10 ani,cu burta tot ramai.
Jack Daniel's
Barbatii nu fac cure de slabire , exceptie facand cea recomandata de Alydor .
Andy LGN
QUOTE(B30KDT @ 20 Jun 2006, 19:45)
cure de slabire ca cura de slabire,dar o cura de ingrasare nu stiti?
*




Cea mai eficienta CURA DE INGRASARE (s-ar putea sa radeti dar ESTE ADEVARATA) este cu CIORBA DE MANDARINE si PORTOCALE CU ZAHAR SAU MIERE.
Garantat ingrasarea este de 30 de kg in 2 luni si daca te fortezi putin merge si intr-o luna.

Este cura de ingrasare pe care o folosesc actorii wink.gif lurk0000.gif
Pedro
Ov din pacate cred ca urmez aceeasi cura de slabire ca si tine si eu m-am despartit de prietena mea sad.gif recent. Acum sincer caut un motiv sa ma simt mai bine cu mine si ma gandeam ca o cura de slabire catre o mobilitate de mult pierduta ar face mult mai bine decat blues-uri la 2 noaptea pe geam cu tigare de doua ore si contabilizarea tuturor chestiilor pe care le faceam in 2 256.gif . Mancamm o rosie astazi si mi-am adus aminte cat de mult ii plac rosiile de vara de gradina romanesti si nu alea de solar sau turcesti 256.gif ,............................deci am nevoie de sport.

P.S. Sa nu de-a naiba sa rada careva de mine da ma duc la sala blush.gif
zvasti
bine, dar ce sa faci cand ai 23 de ani, nu ai prietena, fumezi ca turcul, ai pus pe tine 8 kile de burta in tot atatea luni si nu ai fost gras decat pe la 10 ani? si nu ziceti sa ma las de bere ca mai bine mai pun inca 50 kg tongue.gif
spooky51
Eu nu credeam sa ma ingras vreodata. Ai mei nu sint nici ei grasi.
Cand faceam sport ca lumea acum ceva timp, aveam 55 kg la 173 cm. Dar asta era acum cativa ani in studentie, cand jumatate de zi eram pe role in parc - slabesti de la astea de nu mai stii de tine, apropo. Apoi armata si serviciu, am ajuns la 65, normal aveam 58-60. Anul asta am sarit peste cal cu 75 kg. Burta se cam vede. Naspa e ca nu sint sedentar, la serviciu ma duc pe jos, acasa merg cu bicla si cu rolele (mai putin, in Giurgiu nu prea sint parcuri bune), si tot am pus pe mine.
Acum vreau sa trag o cura de ciorba, salata, paine neagra si m.b.s. smile.gif.
Sfat: cand va cantariti, cantarul sa stea pe o suprafata cat mai tare. La mine pe covor arata cu 2-3 kile in plus decat pe parchet, probabil ca daca as avea podea din titan ar arata greutatea normala smile.gif.
Pentru bucuresteni, luati-va o pereche de role fitness, un mp3 player si gata, lumea e a voastra smile.gif.
apunake
Bey oameni buni, nu mai bagati prostii in capu omului. Regimuri d-astea cu care dai jos 5 Kg intr-o saptamana nu au decat un singur rezultat. Dupa ce termini regimul pui la loc 7 Kg in spatamana urmatoare, plus ca iti dai organismul peste cap de o sa ajungi sa te comporti ca o femeie la ciclu.
Cat despre abdomene, tine minte ca daca te apuci de ele serios (ca sa ti se vada un rezultat) nu le mai lasi, pentru in momentul cand ai incetat faci burta d-aia lasata peste pantaloni ca nu-ti mai vezi scula de burta.
Ideal este sa reusesti sa iti schimbi echilibrul metabolic, si asta se face treptat si in timp nu cu eroisme d-astea stil hei-rup.
Ia mai renunta tu un pik la prajituri, alune, chips-uri, mc-donalds, pizza, paine si mai ales nu astepta rezultate intr-o saptamana.
Marty
QUOTE(luxxxian @ 20 Jun 2006, 16:47)
Exercitii cu repetari multe si greutati usoare, si mancare cu cat mai putine grasimi si hidrocarburi.
*


blink.gif Nu cumva ai vrut sa spui carbohidrati (glucide) in loc de hidrocarburi (compus organic din atomi de hidrogen si carbon)? blink.gif
Pedro
Uite aici , era sub nasul nostru si noi nimic "Tenis, inot, calarie, ciclism, lungi plimbari, automobilism si....mult Biborteni! radmasa.gif
XMihai
QUOTE(B30KDT @ 20 Jun 2006, 17:45)
cure de slabire ca cura de slabire,dar o cura de ingrasare nu stiti?
*



La fiecare masa care 4 felii de paine tongue.gif bere+seminte si mult mult somn.

Da rezultate


IAR PT SLABIRE, 1-2 felii de paine pe zii, seara dupa 19:00 nu mai mancati, beti o cana de ceai VERDE ANTIADIPOS, si mult pedalat(bicicleta)
radian
QUOTE(XMihai @ 21 Jun 2006, 11:20)
... IAR PT SLABIRE, 1-2 felii de paine pe zii, seara dupa 19:00 nu mai mancati, beti o cana de ceai VERDE ANTIADIPOS, si mult pedalat(bicicleta)
*



Respectand ordinea indicata, si tinand cont ca somnul ingrasa, sa inteleg ca pedalatul tine loc de nani? Sunt convins ca respectand intrutotul reteta propusa, intr-o saptamana se pot obtine rezultate miraculoase...
XMihai
QUOTE(radian @ 21 Jun 2006, 11:02)
Respectand ordinea indicata, si tinand cont ca somnul ingrasa, sa inteleg ca pedalatul tine loc de nani? Sunt convins ca respectand intrutotul reteta propusa, intr-o saptamana se pot obtine rezultate miraculoase...
*



Eu vorbesc serios, chiar da rezultate.

Eu pedalez in fiecare zii peste 50 de km si ma mentin super...
Ov
si io, doar ca io am 3 pedale, acc, frana si ambreiaj 04.gif
StefanT
Bai nene...
Fiti atenti acile reteta de slabire. Rezervati-va 15-20 de minute sa terminatr de citit!!!




F O A M E E E E ! ! ! !

De vara trecuta, fix pe vremea asta am slabit de la 90kg la 74 !!!
Deci foame, foame si iar foame. Am mancat maxim o data pe zi, uneori trecea ziua fara sa fi mancat decat un fruct.
INSA! ACTIVITATE LA GREU TATA!! Ca daca freci menta si stai numai cu gandul la mancare, o sa ajungi sa-ti doresti o paine mai ceva ca o partida de sex.
Si sport nu ma pot lauda ca am facut.
Deci foame si viata activa...
Aaa si eu am mancat fara sare, desi nu stiu cat conteaza. Sarea retine apa in corp si nu e bine, insa eu nu de asta am mancat nesarat ci ca nu vad diferenta. Si de obicei fara paine, insa nu scoasa de tot din alimentatie. Eu mananc de obicei painea sub forma de cornuri dimineata, sau paine prajita cu cola la pranz smile.gif Nu in timpul mesei. Eu am slabit f usor, imi vin panaloni ce-i purtam intr-a 7-a, si imi place asta.

Bafta!

Sex is good 2 ph34r.gif
XMihai
Steffyx, esti chiar tare....daca tin cura asta a ta, cu "FOAME FOAME SI IAR FOAME" cred ca rezist aprox 2 saptamani, apoi la 3 zile-mi canta popa.gif
Pedro
Pai chestia cu foamea chiar tine, iti curata oarecum si mintile de prea multe toxine si la propriu si la figurat. Ce bine ar fi sa ma las si de fumat daca tot sunt la capitolul renasteri, da nu prea am vointa. Oricum o viata am, ar trebui sa o gasesc si p-asta, vointa adica. O sa va tin la curent cu eficacitatea foametei ca si cura de slabire.
Marty
Ma, io m-am lasat de fumat de vreo 2 luni. Si iar m-am facut ca porcu'! sad.gif Cred c-am ajuns la 90 de kile.
Faza nasoala e ca la mine nu tine cu foamea, bag frigideru-n doliu de cite ori am ocazia.
argon
QUOTE(Steffyx @ 21 Jun 2006, 21:37)
F O A M E E E E ! ! ! ! ACTIVITATE LA GREU TATA!!

*




Nu poti avea o viata activa fiind subnutrit, e o prostie..

QUOTE(Steffyx @ 21 Jun 2006, 21:37)
Rezervati-va 15-20 de minute sa terminatr de citit
*




MAi pune nene ceva in gura, nu vezi ce-ai ajuns? sa citesti in 20 de minute un text de 10 randuri.. bash.gif
spooky51
Eu am trecut usurel pe ciorba, paine neagra, salata la greu si incepe sa se simta. Limitare la bere putina.
Ciorba de legume cu niste paine neagra tine de foame, simti ca te umflii in burta dar trece repede. Fructe o sa bag la greu, o sa trec pe mamaliga cu branza si smantana, mare branza!
Pedro
Nu prea merge la mine cu regim pana la urma, sunt omul extremelor , ori neagra de post ori porcu transat pe masa. Din pacate m-am scaldat prea mult in halci de carne in ultimii ani, sunt un carnivor convins , iubesc carnea si fumul de tutun. Pana la urma totusi nu te poti ridica peste conditia de animal decat prin renuntare consimtita , asta cred ca este diferenta dintre oameni si animale dar de fapt sper sa nu se simta careva ca nu asta vreau sa spun , adica cine nu face asta e animal, asa simt eu acum. Acum ani de zile daca stateam cu fata in sus pe plaja in loc de abdomen aveam o mare depresiune acum am o mare burta scarboasa si este scarboasa ca in comuniune cu alte zone pe unde s-a pus grasimea , am ajuns sa nu mai fiu eu Petre. Inainte cand faceam o priza simteam ca m-am lipit de stanca, ca sunt una cu peretele, in afara faptului ca nu prea ma mai vezi pe acolo acum dar am sentimentul ca sunt mai greu ca muntele.

De fapt fara sa fiu off topic e vorba de felul de viata si tine de toate , fie ele psihologice ori regim de viata.

Sau de fapt e vorba de pacaleli, ca ursu pacalit de vulpe am coborat din tren si m-am urcat in masina, nu mai am timp sa citesc sau sa fac ore de miuta pe zi despre asta e vorba si mintea e un "muschi" care trebuie lucrat antrenat, el da comenzile in totalitate. Normal ca am devenit un burtos de 100 de kile.
XMihai
Acum pt ca e sezonul, mancati ciorba de varza, chiar da rezultate.

Multe frcute

Salate multe

Etc etc

Ov
QUOTE(XMihai @ 22 Jun 2006, 10:50)
Acum pt ca e sezonul, mancati ciorba de varza, chiar da rezultate.

Multe frcute

Salate multe

Etc etc
*



la astea adaugati si niste porumb fiert + o geletica d'aia de iaurt si slabiti cate un kil de-odata ph34r.gif
Marty
Bere cu smintina si pepene galben! Traditional romaneste, dupa 3 zile de tratament d-asta ajungeti la spital, in perfuzii! Si nu, nu bagati de Uzzi!
Pedro
un kil de-odata la ce perioada , sau la suspin ph34r.gif

Unde naiba e reclama aia cu wake up man !!!!!! cand ai nevoie de ea????


Ieri 21.06.2006 n-am mancat nimic, astazi o rosie si o banana si consider ca m-am indopat tongue.gif , deja direct proportional cu sentimentul de osanda creste adrenalina si senzatia de thin body radmasa.gif

gata cu festinele, bush tucker man scrie pe mine
Cornel001
QUOTE(Andy LGN @ 20 Jun 2006, 21:51)
Cea mai eficienta CURA DE INGRASARE (s-ar putea sa radeti dar ESTE ADEVARATA) este cu CIORBA DE MANDARINE si PORTOCALE CU ZAHAR SAU MIERE. 
Garantat ingrasarea este de 30 de kg in 2 luni si daca te fortezi putin merge si intr-o luna.

Este cura de ingrasare pe care o folosesc actorii wink.gif lurk0000.gif
*



Da nu cumva e o ingrasare nesanatoasa?

Io tre sa mai pun ceva pe mine happy.gif

Si berea o fi ingrasand da nu-mi place deloc.
Ov
revenind la facutul sportului.

Pe mine m-a apucat damblaua cu rolele. Acum taman ce m-am intors din parc (sunt in continuare la munca 04.gif). Sa va explic cum se procedeaza:
Una pereche role in portbagaj plus o pereche de pantaloni scurti si un tricou de schimb. Neaparat serviciul sa fie aproape de parc. Eu lucrez in de'Gaulle, teoretic programul se termina pe la .... (chiar nu stiu exact) .... ideea e ca pe la 6 juma, se merge in parcare (daca e subterana e si mai bine daca nu, ne putem schimba prin bude/birouri) se pun pantalonii scurti si se paraseste incinta locului de munca cu directia parc -> prima banca. Se agata rolele de picioare, baschetii-n spate (am uitat - obligatoriu trebuie un ghiozdan) dupa care vajaiti (mai bine sau mai prost, deocamdata la mine mai prost 04.gif) cca vre-o ora. Se recomanda echipament de protectie la maini, adica chestii d'alea de pus in labe sa nu te julesti si sa nu ti le rupi, io am si cotiere si genunchiere dar nu le port ca mi-e rusine blush.gif . Dupa plimbarica, dezechiparea, mersul agale pana la birou, schimbatul tricoului, incarcatul bagajelor in masina si go home!

Avantaje:

1. in parc putina lume si nu te faci de ras smile.gif
2. faci ceva miscare si e chiar placut
3. daca stai in drumul taberei (valabil si pt restul cartierelor), la ora asta la care termini programul (acu' e 8 fara 10) si pleci spre casa, e liber !!!

Dezavantaje:

1. daca te asteapta "cineva" acasa, s-ar putea sa nu mai fie atat de placut
2. te expui anumitor riscuri -> ia uite-l p'ala de la IT cu rolele prin parc, cica-i om serios
3. daca ploua e nasol (cred)
4. role mai nasoale -> bataturi
5. ma mai gandesc, oricum personal mi se falfaie de dezavantajele astea smile.gif
argon
Daca poti sa te dai cu rolele in timpul programului, e un job misto biggrin.gif
E buna treaba cu miscarea...am si eu doua mountănbaicuri , si tot mi-am propus sa mai ies..da lenea...
StefanT
QUOTE(argon @ 22 Jun 2006, 10:56)
Nu poti avea o viata activa fiind subnutrit, e o prostie..
MAi pune nene ceva in gura, nu vezi ce-ai ajuns? sa citesti in 20 de minute un text de 10 randuri.. bash.gif
*


1. Nu e deloc o prostie. Daca ai grasimi in organism te hranesti d-acolo.
2. Era o gluma, trebuia sa te astepti la o reteta complexa cand ce aveam practic de spus era partea cu foamea.

Crede-ma ca poti fi f activ si nemancat. Nu inseamna sa nu mananci nimic ca nu rezisti ce naiba. Am zis foame, nu murit de foame.

Argonel.. incearca sa meditezi mai mult cand postezi plsssssssssssss (IRC)
argon
Atunci pofta buna la grasimi..propiile grasimi..vezi ca da bine un vin rosu pe langa...parerea mea...
Tu tine-te de meniul asta cativa ani..ca nu o sa te vad bine ..desi acum nu ai nimic..efectul e pe termen lung.
StefanT
Nu am zis ca face bine. Insa daca te simti mai rezistent nu ai probleme. Mentionez ca de o luna am inceput sa mananc mai mult, adik aproape normal, plus ca am o masa si la servici, si nu am pus nici un kilogram in plus!
Deci cei rezistenti, dar daca nu ma insel topicul era pt. BARBATI !
argon
Maciomenule, cikiceanule harhar.gif
Cornel001
Ae trebui sa organizati 1 sau mai multe meciuri de fotbal/baschet pe sapt intre membrii dacia club, dupa job sau in wk. Se incearca chestia asta pe forum Ford, am venit cu ideea sa provocam pe alde Forum VAG sau Reno la cate un meci biggrin.gif , da nu prea reusim sa ne strangem. Aici pe Dacia insa, e mult peste biggrin.gif, aveti sanse. Eu chiar cred ca n-as avea loc.
StefanT
Boooooring.....Ceva K1, box... sau macar un rugby (asa se scrie?)

MoneyTalks, te provoc ph34r.gif Numai de la tine am vreo 70% de-a lungul timpului tongue.gif

radmasa.gif glumesc smile.gif
radian
Steffyx, ca veni vorba, pana la urma ce job ti-ai gasit pentru timpul vacantei?
XMihai
QUOTE(radian @ 23 Jun 2006, 06:32)
Steffyx, ca veni vorba, pana la urma ce job ti-ai gasit pentru timpul vacantei?
*



hei... post-336-1110552475.gif ce treaba are cura de slabire cu job-ul lu Steffy?
radian
Niciuna. Scuze pt. post-336-1110552475.gif

Eram doar curios, a fost o discutie pe tema asta nu demult.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.