Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Nu stiu ce sa mai incerc...
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
GTX
Sal,am o dacie berlina model 98,nu am schimbat absolut nimica la ea,toate piesele sunt originale,ma refer la motor,am 100000km ,dar pe la 80000 a inceput sa trepideze pe partea dreapta intre 50 si 90 km/h.Am schimbat planetara,mam uitat la directie,bucsaraie noi,am zis sa va cer parerea inainte de a o baga in service,stiti cum e acuma,nini nu e problema aia su dai o gramade de bani,multumesc!
cristigeo69
1.nu ai postat unde trebuie...se cunoaste ca esti un mic incepator tongue.gif \
2.verifica jantele si cauciucurile eventual schimba-le...sau depinde cum trepideaza...pot fi mai multe cauze!
GTX
pai...sunt incepator,asta se vede,cauciucurile le am de 1 an,dar am fost mai recent sa le echilibrez,eu o miscare pe verticala...cam 4-5 trepidati pe la 50 si creste o data cu viteza...
SiloS
Schimba rotile intre ele si vezi daca mai face .
GTX
asta nu am facut...si pe spate pe partea opus...pe stanga am un cauciuc mai mic luat la mana a doua din targ!
SiloS
Tu pune roata cu problema pe spate si invers . Nu pierzi nimic daca incerci .

PS : pe fata trebuiie sa ai cauciucri de aceeasi marime .
GTX
da pe fata am de aceeasi marime..iar pe spate sunt doua diferite...o sa incerc maine sa le schimb intre ele...dar nu cred ca se poate transmite din spate de la cauciucul ala mai mic pe fata...
Mae
clarde la cauciucuri/ jante- ai laut o groapa ceva - echilibrat si porma vezi-


nu conteaza cadn le-ai echilibrat- daca ai laut vor groapa si a cazut contragreutatea. sau sa defarpmat un pic janta, sau a prin o galma cauciucul ...
Mirciulik
Ceva asemanator am patit si eu. Imi tremura volanu puternic la viteza de peste 100km/h intre 50 si 100 nu se simtea decat foarte putin iar intre 0 si 30km/h daca lasam volanul liber se vedea cum se misca stanga-dreapta vreo 0.5-1cm.

Problema am rezolvat-o destul de usor. Am verificat daca am joc la rotile din fata....si nu aveam...Verificat presiune in pneuri..si era in regula
Inainte imi tragea putin in partea dreapta
Am inversat rotile fata intre ele si se simtea mai putin ca se misca volanul..dar se simtea.Si surpriza...acum nu mai tragea dreapta..ci tragea stanga...
Am luat roata..am aruncat-o prin garaj...si am pus rezerva in locul ei.

Acum nu mai trepideaza nimic nici la 120km/h si nici nu trage in nici o directie
AlinREHAU
Unele cauciucuri au sens de rotatie asa ca trebuie SA TE UITI LA ELE inainte de a le schimba intre parti ... eu am goodyear pe spate de iarna si sunt cu sens de rotatie . Sensul de rotatie este impus de faptul ca sunt reesapate . Nu toate cauciucurile sunt reesapate dar sunt cauciucuri care nu sunt reesapate dar au sens de rotatie specificat de producator .pt o verificare merg schimbate dar sa nu faci km cu ele inversate ,daca au sens
GTX
ms pe sfaturi...Silos am schimbat rotile intre ele, si tot la fel face.
Am chemat un prieten si leam pus pe ale lui,nu aveau mai mult de 2 luni,tot la fel face.Cineva mia recomandat sa schimb telescopul...pt ca este original...100000km rulati...iar altcineva ca este de la grup.Incerc primadata cu telescopul,dar cand ma duc la tara ca nu ma apuc de ea la orash.Si la viteze mare imi trepideaza si volanul,mai mult de 120 nui mai dau ca face ca naiba.
diaconuliviu
QUOTE(AlinREHAU @ 21 Jun 2006, 23:28)
[...]Sensul de rotatie este impus de faptul ca sunt reesapate . [...]


Sint RESAPATE, adica li s-a revulcanizat SAPA. Reesapate= recirculate prin "esapament" sau trecute prin doua "esapamente"- adica prin doua evacuari.

Apoi, n-am auzit ca resaparea impune sens de rotatie, doar daca e facuta la anvelope cu sens marcat.
AlinREHAU
Da ai dreptate (mai am si eu niste greseli in exprimare nu e prima data cand gresesc sad.gif ), cat de sensul de rotatie e ceea ce mi-a zis unu care a lucrat o viata in domeniul prelucrarii cauciucului , acum nu stiu ce sa zic ... atunci cum se explica la la anvelopele mele goodyear care sunt 100%sigur ca sunt resapate are sensul de rotatie scris cat roata smile.gif si nu are un model anume pe partea de rulare ca sa zic ca pierde din aspect . poate se pricepe cineva mai bine sa ma lamureasca si pe mine .
argon
Sensul de rotatie nu este impus de faptul ca sunt resapate, si de profilul cauciucului respectiv. De obice sens de rotatie au gumele cu provil in V sau derivate. Daca se pun invers se uzeaza prematur, consuma masina mai mult, si face zgomot la rulare.
diaconuliviu
QUOTE(AlinREHAU @ 23 Jun 2006, 09:15)
[...]... atunci cum se explica la la anvelopele mele goodyear care sunt 100%sigur ca sunt resapate are sensul de rotatie scris cat roata smile.gif [...]

Acel semn de sens e pus DUPA resapare? Eu cred ca nu, deci a fost "de la mama ei" cu sens de rotatie "impus".
De regula cele "diagonale" aveau sens, din cauza inclinarii firelor de cord, asa incit firele sa fie supuse intinderii in timpul rularii. In sensul invers, sint supuse "comprimarii", de care nu poate fi vorba la un fir de sirma sau ata, caz in care efortul s-ar distribui pe cauciuc, nu pe cordaj.
Marty
QUOTE(diaconuliviu @ 23 Jun 2006, 09:06)
Sint RESAPATE, adica li s-a revulcanizat SAPA.
*


Scuze de OT dar sustiiun lucru eronat! Intr-adevar, gumele sunt RESAPATE, dar nu pentru ca li s-a revulcanizat SAPA ci pentru ca li s-a redat FORMA. Cuvintul e de provenienta engleza, la mama lui fiind RE-SHAPED (re-formate). In ziua de azi se foloseste termenul de RE-THREADED. smile.gif

Revenind la problema, eu am pe berlina gume reshapate (Malatesta) cu sens de rotatie. smile.gif Ideea e ca e vorba de o reshapare totala,inclusiv a talonului, nu numai a caii de rulare.
diaconuliviu
OK, cer scuze; una din partile anvelopei era numita "sapa", probabil tot un termen gen "delco", "bendix" si "valvolina".

GTX
zilele astea am avut timp,am schimbat rotile fata,iar pe spate aveam un cauciuc mai mic,acela lam trecut rezerva ,acu nu mai bate,cred ca de aceea am dat 400000mii pe el smile.gif,in sfarsit am scapat.rog un moderator sa inchida topicu.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.