Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme ambreaj
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
mbabusanu
Am o dadie break din '94. De vreo cateva luni a inceput sa caraie ambreajul cand ridicam piciorul de pe pedala. Se intampla in viteza 1 si cand turam mai tare intre viteze (cu pedala apasata) facea si in 2. In R deasemenea.

M-am dus la un meserias. A constatat ca discul e bun (am schimbat doar ferodourile), am schimbat rulmentul de presiune, placa arata bine.

Dupa ce am terminat treaba am trecut la test. Am parcurs 200 de km in care nu s-a intamplat nimic. Dupa 200 a inceput sa se auda din nou zgomotul din ce in ce mai tare pana s-a ajuns exact la problema dinainte.

Am fost la cativa meseriasi. Pareri diferite.

Daca a mai patit cineva sau daca are vreo idee va rog ajutati-ma ca m-am saturat de dat bani degeaba.

Multumesc
ksi_id
Si eu am avut de 2 ori aceeasi problema. Ce a fost exact nu stiu ca eu am schimbat placa, disc si rulment si nu a mai facut, oricum sigur e din ambreaj.
mbabusanu
placa arata destul de bine. uzura normala nu exagerata. acum nu stiu exact ce se intampla. s-a dus rulmentul ?? blink.gif e nou. are 6 zile
mbabusanu
dupa ce am ascultat mai multe pareri am intrat si mai tare in ceata.

oare se poate duce asa repede rulmentul de presiune ? in numai 200 km ???

cineva mi-a zis sa pun niste distantiere intre placa de presiune si volant (saibe la suruburile de prindere) . dar asta nu inseamna ca o sa patineze discul ?
marius-gabriel
asa face si a mea uneori.
nu e din rulment!mie mi-a facut asa tocmai cand am pus saiba distantiera.
mbabusanu
atunci exista vreo explicatie ?

e placa ovalizata ? daca stiam puneam comparatorul pe ea cand am desfacut-o. blush.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.