Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Stiri din F1
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Motor Sport > Formula 1
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60
FISICHELU
[attachmentid=33937]

Schumacher la Ferrari Racing Days

Michael Schumacher si-a facut azi aparitia in ultima zi a Ferrari Racing Days la Nurburgring.
Pilotul Scuderiei Ferrari Marlboro a incantat publicul in numar de 35 000 spectatori cu o serie de ture demonstrative la bordul unui Ferrari 599 GTB Fiorano si un F2005, cu care a realizat niste starturi si ture rapide.
Alaturi de pilotii de incercare, Schumacher a debutat si cu FXX - masina personala, construita in programul de cercetare si dezvoltare cu acelasi nume. "Este o onoare pentru mine sa iau parte la acest program", a declarat pilotul cu 7 titluri mondiale,"mai ales ca permite un schimb de informatii tehnice foarte interesant".
In legatura cu evenimentul in sine, Schumacher a declarat: "atmosfera de la Ferrari Racing Days este incredibila avand atatia fani adunati. Sunt foarte fericit ca ma aflu aici."
[attachmentid=33938]


sandman_
Cine e acela care are combinezon de renault cu emblema de ferrari pe umarul drepta? rolleyes.gif
Solon
Alonso undercover! radmasa.gif
Manuel
Who is Alonso? mellow.gif
dantes
QUOTE(Manuel @ 5 Sep 2006, 12:35)
Who is Alonso?  mellow.gif
*



Unu in albastru care a iesit in fata lu' MS in Turcia... 183.gif
sandman_
QUOTE(Manuel @ 5 Sep 2006, 11:35)
Who is Alonso?  mellow.gif
*



desi s-a mai discutat : "Ignorance is bliss, my friend" wink.gif
r&d
Fisico si Heikki sunt pilotii Renault F1 pentru sezonul 2007.
Briatore ramane inca doi ani la RenaultF1.
Zonta si Piquet sunt pilotii de teste.
http://www.renaultf1.com/en/media_center/n...ews=tcm:3-50662
dantes
In cazul acesta, 100% Kimi e la Ferrari smile.gif ... Sa vedem daca va fi ca primul pilot sau ca al 2-lea .... Ar fi super interesant ca al 2-lea... MS - KR .... belea... wub.gif
Pentru Renault...vremuri grele...anul asta se mai poate insa la anul...cam naspa/aiurea/cam nasol... Fisico e pilot bun, insa nu are stofa de campion pe care o are FA / KR / MS... Iar Heikki cel putin la anul trebuie sa se obisnuiasca nu numai cu masina..ci si cu traficul...

Iar lui Alonso (ptr. anul viitor) nu pot decat sa-i doresc acelasi lucru pe care i la dorit si intamplat lui KR anul trecut!... Mai demult era o vorba..."mika motoras in fum"..sper sa reinvie sub forma "alonso motoras in fum"... biggrin.gif
Oricum dupa Monza se pare ca vom sti si componenta echipei Ferrari...
paulp
Eu sper totusi ca Schumi sa mai ramina macar 1 an in F1, ca pilot wink.gif
ssilviu
QUOTE(dantes @ 6 Sep 2006, 15:11)
Iar lui Alonso (ptr. anul viitor) nu pot decat sa-i doresc acelasi lucru pe care i la dorit si intamplat lui KR anul trecut!...  Mai demult era o vorba..."mika motoras in fum"..sper sa reinvie sub forma "alonso motoras in fum"... biggrin.gif
Oricum dupa Monza se pare ca vom sti si componenta echipei Ferrari...
*



Vezi sa nu vina KIMI cu ghinionul la FERRARI. radmasa.gif

Vad ca "sa moara capra vecinului" e sport national pe la noi icon_mrgreen.gif
dantes
Si asta e posibil...la asta nu m-am gandit... insa parca echipa are ceva...si hakkinen si coulthard, si kimi acum... parca prea e cusuta cu ata alba... Nu-i nimic...vine si randul lui Alonso...

Despre Montoya nu am zis nimic ptr. ca acolo era combinatia fatala...si echipa...da' pilotuuuuu' ...durere...

Si normal ca ma bucur asa cum "vecinul" se bucura fata de necazurile scuderiei...Acum e randul nostru cool.gif.
sandman_
QUOTE(dantes @ 6 Sep 2006, 12:11)
In cazul acesta, 100% Kimi e la Ferrari smile.gif ... Sa vedem daca va fi ca primul pilot sau ca al 2-lea .... Ar fi super interesant ca al 2-lea... MS - KR .... belea... wub.gif 
Fisico e pilot bun, insa nu are stofa de campion pe care o are FA / KR / MS... Iar Heikki cel putin la anul trebuie sa se obisnuiasca nu numai cu masina..ci si cu traficul...


Pai ce, FA are stofa de campion?
DACA va ajunge la Ferrari, e destul de probabil ca KR sa fie coechipier cu FM si sa fie tratati pe picior de egalitate pana dupa Montreal sau Silverstone.

Heikki e cam obisnuit cu masina, iar traficul este comparabil cu cel din GP2.

QUOTE(dantes @ 6 Sep 2006, 12:11)
Iar lui Alonso (ptr. anul viitor) nu pot decat sa-i doresc acelasi lucru pe care i la dorit si intamplat lui KR anul trecut!...  Mai demult era o vorba..."mika motoras in fum"..sper sa reinvie sub forma "alonso motoras in fum"... biggrin.gif


penibil...

QUOTE(dantes @ 6 Sep 2006, 12:11)
Pentru Renault...vremuri grele...anul asta mai se poate insa la anul...


se MAI poate (asa e corect gramatical) pentru Ferrari, pentru ca pentru Renaul e foarte reala perspectiva titlului (la piloti).
dantes
"Pai ce, FA are stofa de campion?"
Nu e campionul en titre?

"penibil..."
Mai mult ma refeream la "fiabilitatea" McLaren-urilor..in rest -no comment

"se MAI poate (asa e corect gramatical) pentru Ferrari, pentru ca pentru Renaul e foarte reala perspectiva titlului (la piloti)."

gramatical am corectat, my mistake.... Ma refeream la echipe! De piloti nu m-am legat in propozitie...

ncristi
Planurile renault de anu viitor

http://www.renault.com/renault_com/en/main...tcm:1120-444553

Se pare ca renault va incepe cu Fisichele si Heikki Kovalainen smile.gif

Interesant
sandman_
QUOTE(dantes @ 6 Sep 2006, 15:37)
"penibil..."
Mai mult ma refeream la "fiabilitatea" McLaren-urilor..in rest -no comment


Eu ma legam de "Si normal ca ma bucur..."
DragosP
Cică MS își va anunța retragerea după Monza. rolleyes.gif
paulp
Sau nu smile.gif
dantes
BA DA... plange.gif

QUOTE
This message is a shock for all fans! After picture information Schumi announces its resignation from the formula 1 on Sunday

On Sunday after Monza running (start 14 o'clock RTL, premiere live) Michael Schumacher (37) wants to communicate the decision over its future.

PICTURE already experienced: Schumi withdraws!

Seven the world champion makes after this season conclusion! It drives only four running (after Monza into Shanghai, Suzuka and Sao Paulo). A shock for its fans...

PICTURE experienced also that Schumi will already communicate its decision on the mandatory press conference to the world public (if it comes under the first three).

So far the publication for 18 o'clock was planned. Manager Willi weber: "it gives before to say to nothing of us."

Here the strong reasons for Schumis resignation.

? None can guarantee it that he drives still once around the WM. Twitching ELT it 2007 afterwards, would not be it worthy parting. Particularly since it would be for it the largest disgrace, if Kimi Raeikkoenen (possesses a preliminary agreement) were faster in the same car than he.

? Ross Brawn, its Technik-guru, trusted friend and friend, does not participate 2007 definitely.

? Ferrari saw in Istanbul that also Massa is a victory driver, wants a new era to ring in.

? The statement of Williams pilot Webber: "Michael drank large beer on Thursday before Hockenheim two, never made that it before running. It was loose, as if a large load of it had dropped."

? If it would want to continue, the nevertheless straight Ferrari home play in Monza would be the ideal time to announce it before running.

After 15 years formula 1 actually withdraws Schumi.

it drove 1991 its 1. Run in Spa, 1994 became it for the first time world champion in the Benetton Ford. 1996 its change to Ferrari - 2000 of the 1. Title with the red ones. Four further followed.

Hopefully it gets itself to the parting again the crown! It has four running time, in order to make up for 12 points on Alonso. Give gas, to Schumi!


Sursa aici
DragosP
Om trăi și-om vedea... wink.gif
sandman_
voi chiar credeti tot ce spune Bild?
Mai bine ati crede ce scrie in Libertatea rolleyes.gif rolleyes.gif

Si eu cred ca se retrage, dar daca ar fi fost ceva oficial, ar fi scris si altii...
FISICHELU
Schumacher va anunta ce va face Duminica seara, dupa cursa, ora locala 18:00. Gandind ca va face anuntul la Monza, "acasa" la Ferrari, cred ca intr-adevar se va retrage...Asta ca sa ma bag si eu cu supozitiile...Bild incearca sa ne convinga cu multe "motive", ca sa le numesc asa, care inclina balanta spre anuntarea deciziei de renuntare. Trecand peste citatul din Webber, in legatura cu "marea" cantitate de bere pe care ar fi avut-o la bord Schummi cand a spus ca va pleca, care are un usor iz alcoolic (credeti ca Webber statea si se uita la Schumacher cum bea?...), multe lucruri tind spre varianta cu renuntarea. In mod cert, acum, dupa anuntarea line-up-ului Renault cu Fisico si Kovalainen, Kimi pleaca la Ferrari. Si in mod la fel de cert, nu ca pilot de teste!...Nu il vad pe Massa scos pe tusa dupa victoria din Turcia. Oricum, dupa cum am mai spus, F1 nu va mai fi la fel daca se retrage Schumacher...
In legatura cu ce spunea Dantes, Fisichella s-ar putea sa aiba "mana libera" dupa plecarea lui Alonso. Si mai multa atentie din partea echipei. De ce sa nu recunoastem, primul pilot pe lista are niste avantaje , chiar daca acestea nu sunt recunoscute... De exemplu, pentru Monza , lui Alonso i se va da varianta D a lui R26, pe cand Fisichella va ramane tot cu C-ul...Daca ar fi venit Kimi, in mod sigur el ar fi fost "primul pe lista".
Si totusi, diversificarea face spectacolul! happy.gif
sandman_
Eh, Fisico are motor vechi, pe cand FA oricum trebuia sa primeasca motor "crud".
Dar ai dreptate: si eu consider ca in orice echipa exista un pilot care primeste mai multa atentie, componenta mai performanta (daca este doar una), masina de rezerva (daca pica amandoua), etc...
Solon
Daca vine Kimi la Ferarri, Schumacher sigur se retrage.
Desi nu sunt un fan al lui ,parca imi pare rau.
Eu zic ca duminica o sa fie o zi cu lacrimi pentru fanii lui Schumacher.
sqryn
Ar fi pacat sa se retraga, desi sincer sa fiu cred ca e preferabil sa faca asta cat mai e inca pe val nu sa ajunga pilot de pluton ca si alti fosti campioni (J. Villneuve). Oricum va ramane un mare campion, sigur nu o sa ma mai uit la fel la F1. Sper sa se retraga ca si campion totusi, daca o face valuri.gif victorie.gif
sandman_
QUOTE(Solon @ 7 Sep 2006, 11:17)
Daca vine Kimi la Ferarri, Schumacher sigur se retrage.
Desi nu sunt un fan al lui ,parca imi pare rau.
Eu zic ca duminica o sa fie o zi cu lacrimi pentru fanii lui Schumacher.
*



Din moment ce o sa-l bata Alonso, vor plange in hohote biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif icon_mrgreen.gif
dantes
Chiar daca il bate pe FA sau castiga campionatul....MAI VREAU..... inca un an macar... Kimi si Schumi... dream team.... Daca il bate pe alonso va atenua un pic, iar daca ia campionatul si se retrage, se retrage de pe creasta valului...

Indiferent de situatie, mai vreau sa-l mai vad inca un an ca pilot!
Pana una alta astept cu nerabdare conferinta de presa dupa cursa de la Monza (pe care SPER sa nu o mai taie), sau orele viitoare...
sandman_
QUOTE(dantes @ 7 Sep 2006, 14:10)
Kimi si Schumi... dream team....


Tocmai pentru ca e dream-team nu se prea poate materializa...
dantes
...din pacate...
BAC
In ultimul timp am asistat la o serie de relatari ca Schumi se va retrage sau ca inca nu se retrage. El a declarat, mai demult, ca atata timp cat e inca competitiv si simte placere pt pilotaj va ramane. Nu sunt fanul lui dar am impresia ca se doreste ai lua acesta placere pt. a fi gonit.
Bliss
Mie mi-ar placea sa ia titlul si sa se retraga in glorie. Alonso are multi ani de F1 inainte.
cri123
Se pare ca Schumi pleaca, iar Kimi merge la Ferrari (cel putin asa sugereaza Briatore, si asta cam stie ce zice smile.gif ).
FISICHELU
@thecagero
Iata ce inseamna sa contezi cu adevarat intr-un sport!...Frumos link-ul, bravo!

FISICHELU
MICHAEL SCHUMACHER SE RETRAGE DIN F1!
paulp
Nu-mi mai doresc decit sa ia campionatul.
Bravo Schumi! Pentru tot!
dantes
Multumim Michael Schumacher pentru toata activitatea ta din FORMULA 1!
Le-ai dovedit tuturor ca esti cel mai bun!

Azi s-a incheiat LEGENDA... plange.gif
Cel mai tare pilot din Formula 1 din toate timpurile se retrage dupa 15 ani, 90 de victorii si 7 (poate 8) titluri de campion...

Ca un mesaj pentru rautaciosi.... NICIODATA si NIMENI nu va reusi ce a reusit acest mare om pentru FOARTE mult timp... Dupa alti zeci de ani se va naste un alt Schumacher! Pana atunci luati lectii de la acest mare pilot pentru ultimele lui curse...


BRAVO Michael Schumacher!
sqryn
Schumacher - RESPECT
Manuel
Ce pot sa mai zic... Formula 1 nu va mai fi niciodata la fel sad.gif
Nu pot decat sa fiu mandru ca am fost contemporan cu acest mare campion si, cum zicea si dantes, probabil vor mai trece cateva decenii pana se va naste un nou Schumacher. Mi-e greu sa ma gandesc cum voi privi de acum cursele, dupa ce aproape jumatate din viata am fost addicted to Schumi. Desi e putin probabil, sper sa mearga in DTM si cine stie, poate revedem un duel Schumacher-Hakkinen.
Sunt sanse mari sa ia campionatul si cred ca o va face pentru ca merita sa se retraga in plina glorie.
Iar pentru fanii Renault, nu uitati ca MS a castigat 2 titluri pentru Benetton...
dantes
QUOTE(Manuel @ 10 Sep 2006, 17:32)
Iar pentru fanii Renault, nu uitati ca MS a castigat 2 titluri pentru Benetton...
*



@ fanii de week-end....Benetton RENAULT...!

Si bine ai spus Manuel.... Ma mandresc ca am fost contemporan cu acest mare geniu si ca aproape juma' din viata am trait cu M. Schumacher in inimi...
DragosP
@Manuel, @dantes: mai aveți puțin și treceți limita dintre patetism și penibil!
Nu neg că a fost (și chiar mai este) un mare pilot, însă atât! Cât despre sportivitatea lui...
Manuel
Dragos, eu unul respect parerile celorlalti, chiar daca nu sunt de acord cu ele. Ai face bine sa procedezi la fel.
In rest... no comment.
FISICHELU
Daca aveti de gand sa aprindeti o disputa, va rog sa o faceti in topicul cu Monza. Asta doar daca nu veniti si cu o stire din F1... wink.gif
MihaiD
QUOTE(DragosP @ 10 Sep 2006, 09:44)
Nu neg că a fost (și chiar mai este) un mare pilot, însă atât!


Este cel mai mare pilot de F1 al tuturor timpurilor si atat biggrin.gif !

Bliss
QUOTE
PRESS RELEASE
Ferrari announces that the agreement with the driver Felipe Massa has been
extended until the end of the 2008 season.
Ferrari also announces that it has reached an agreement with the driver Kimi
Raikkonen to cover the 2007, 2008 and 2009 racing seasons.
Massa and Raikkonen will form the Scuderia’s official line-up as of 2007. Luca
Badoer will be the official test driver.
Maranello, 10th September Motor Sport Press Office

Sursa: http://www.ferrariworld.com/events/ms/pdf/monza02_en.pdf
ssilviu
QUOTE(dantes @ 10 Sep 2006, 19:37)
@ fanii de week-end....Benetton RENAULT...!


Off....Cica fan Schumacher... rolleyes.gif
Primul titlu a fost cu Benetton Ford si al doilea cu Renault...
S-a retras, asta e, viata merge mai departe la fel ca pana acum.
cristirenault
Asa cum pentru orice exista un inceput , exista si un sfarsit , elementul comun este frumos , a inceput frumos si s-a terminat la fel de frumos , mai sunt si actiuni mai putin fericite in viata lui schumi , vezi cazul Damon Hill sau Villeneuve, Senna a fost talentat , Prost a fost cerebral si calculat , Shumi le-a avut pe amandoua.
Stima si aprecierea mea pentru Schumacher insa SENNA ramane in sufletul meu.
dantes
QUOTE(ssilviu @ 10 Sep 2006, 21:03)
Primul titlu a fost cu Benetton Ford si al doilea cu Renault...
*



Eu ma refeream la al 2lea ptr. a arata ca si cu motoare Renault a luat un titlu... Intr-adevar Manuel scrisese de 2 titluri cu Benetton dar nu era normal sa-i editez ce a zis el... Ma bucur ca ai completat si corectat smile.gif ...

In legatura cu stirea despre Ferrari, era lucrul de asteptat, acuma confirmat... Ii doresc lui Kimi sa faca macar jumate din ce a facut Schumi la Ferrari!
FISICHELU
[attachmentid=34450]

Briatore clarifica presa in legatura cu afirmatiile facute in legatura cu penalizarea lui Alonso.

"Campionatul Mondial de F1 din 2006 a fost decis de niste oameni asezati in jurul unei mese", a declarat italianul dupa penalizarea lui Alonso.

"Comentariile care mi s-au atribuit mie in presa pe 10 septembrie au fost scoase din context. O remarca personala a fost transformata in ceva ce nu intentiona sa fie. Am toata increderea in conducerea sportului nostru si speram sa luptam si sa castigam Campionatul Mondial din acest sezon."

In multe interviuri Briatore era foarte suparat in legatura cu penalty-ul, la un moment dat comparand situatia cu scandalul recent din fotbalul italian. Acerst lucru a dus catre pareri ca FIA il va acuza pe italian ca strica reputatia acestui sport.

Ce-i drept este ca multi, si in paddock, si in galerie, si in forumuri pe internet, considera ca decizia de a-l penaliza pe Alonso a fost una pripita, daca nu chiar complet gresita, acest lucru ducand la compromiterea Campionatului Mondial de F1.

Penalizarea lui Alonso cu cinci pozitii vine dupa saga cu amortizoarele de vibratii si fiascoul din Ungaria cand el si rivalul la titlu Michael Schumacher au fost penalizati in incidente separate.

Perosnal cred ca Flavio incearca sa calmeze spiritele, mult prea aprinse acum, cu trei etape inainte de finalul sezonului, sezon cu mare incarcare emotionala dupa anuntarea retragerii lui Schumacher. FIA a inceput sa cam taie si sa spanzure. Cred ca nimeni nu vrea sa si-o ridice in cap, mai ales Briatore...
FISICHELU
[attachmentid=34454]

Doornbos il va inlocui pe Klien in ultimile 3 curse GP

Dupa ce Christian Klien a anuntat ca doreste sa schimbe echipa, Red Bull Racing a hotarat sa rezilieze contractul cu efect imediat. Pilotul de rezerva si de teste al echipei, Robert Doornbos (foto) va participa in ultimile trei curse ale sezonului alaturi de David Coulthard.

Later edit:
Initial Klien urma sa piloteze in Champ Car World Series in cadrul echipei Red Bull, insa acesta a declarat ca doreste sa ramana in F1.
FISICHELU
Red Bull-Toro Rosso-Renault-Ferrari

Si cum toate se invart in jurul banilor, iata ca au inceput dispute cu privire la furnizorul de motoare al echipei Red Bull.

Cand afost anuntat prima oara, contractul Renault cu Red Bull era parte dintr-un plan care presupunea folosirea motoarelor frantuzesti pe masinile Red Bull, si in plus Mark Webber (al carui manager este Briatore).

Totusi, planul celor de la Red Bull de a "pasa" motoarele Ferrari catre sora mai mica, Toro Rosso, nu a decurs conform asteptarilor, Ferrari insistand ca ei au semnat un contract cu Red Bull, si numai cu ei!

"Inca suntem in negocieri" a spus Briatore pentru Reuters,"poti sa spui ca-i gata doar dupa ce semnezi contractul. Insa suntem pe cale sa facem asta in aceasta saptamana si sa furnizam motoare echipei Red Bull."

Evitand sa comenteze pozitia Ferrari in aceasta problema, Briatore a declarat ca discutiile pe care le-a avut in vederea semnarii contractului au fost cu Red Bull, firma mama, si nu cu Red Bull Racing.

"Pana la urma, depinde de deciziile lui Dietrich (Mateschitz) si Gerhard (Berger) care vor alege fie Red Bull, fie Toro Rosso ca viitor posesor de motor Renault"
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.