Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Stiri din F1
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Motor Sport > Formula 1
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60
sorin_f39
Honda si-a confirmat pilotii pentru anul viitor. Raman Button si Barrichello.

N-am nimic cu nici unul dintre ei, dar de ce naiba il mai tin pe Barrichello? Nici Button nu rupe gura targului, dar macar a reusit sa le aduca singura victorie de pana acum. Si poate va mai reusi ceva pe ici pe colo. Dar Barrichello ce poate sa le mai aduca?
paulp
Piata in Brazilia wink.gif
Chiar credeti ca nu iau in calcul si chestia asta? Ca pilotul dintr-o anumita tara creste vinzarile numai prin asocierea numelui lui cu marca masinii.
Si o reclama cu Barrichello pe toate gardurile din Brasil inseamna ceva acolo.
sorin_f39
Sincer, cred ca piata din Brazilia nu este chiar asa importanta.

Si in plus, uite ca nici Honda, nici Toyota, Mercedes, Ferrari etc. n-au si nici nu intentioneaza sa aduca vreun pilot nord american. Iar piata nord americana este una dintre cele mai importante piete auto (daca nu chiar cea mai importanta).

De aceea cred ca nu piata braziliana este motivul. Ci poate salariul mic pe care il ofera lui Barrichello.
paulp
Sorine, F1 traieste din publicitate, iar publicitatea se duce in vinzarea de masini wink.gif
Altminteri n-ai vedea constructorii in F1.
Brazilia e o tara imensa, si o piata numa buna pentru Honda.
SUA si Canada sint mult mai greu de cucerit asa ca acolo sint alte mecanisme de piata.
Dar prostimea e mai usor de cucerit cu o imagine.
sorin_f39
Eu nu contrazic ce zici tu (ca idee); zic doar ca nu cred ca piata braziliana este o piata atat de importanta incat ei sa pastreze un pilot mediocru care nu contribuie cu nimic la dezvoltarea masinii de F1.
Solon
Pai nici mecanicii nu contribuie. Au o masina, vai mama lor! icon_mrgreen.gif
Sustin ceea ce zice paulp cu publicitatea: Tara mare, locuitori multi, poate vecini invidiosi de genul: Ce brazilianul isi ia Honda, eu sunt mai fraier? radmasa.gif
sorin_f39
Un mecanic nu are nici o treaba cu dezvoltarea unei masini.
sorin_f39
Incepe sa devina interesant.

Ralph Schumacher va pleca de la Toyota, alimentandu-se iar zvonurile cum ca Massa ar trata cu japonezii. Eu exclud posibilitatea ca Massa sa ajunga la Toyota.
Alonso spune clar ca va pleca, dar unde? Probabil la Renault .... sau la Toyota (pe un salariu fabulos)?
Si cine va fi noul coechipier al lui Hamilton?

Ramane de vazut....
Solon
Eu sunt curios pe cine mai prosteste Willi Weber, ca Ralf e vai mama lui!
sandman_
Ralf ar fi numai bun de pilot nr 2 pt Maci.
Alonso la Renault nu ar prea avea sens (bani multi pentru a realiza ce? titlul? f greu), plus ca nu se prea stie ce coechipier arfi bun pt el: GF e slab pt echipa, HK e bun si e riscant pt FA, dar ar fi si pacat sa plece la alta echipa.
TMihai
Atunci poa' sa se duca linistit cu Schumi la pescuit si dat in karturi.
sorin_f39
Eram curios daca Alonso ar fi iesit campion anul acesta, chiar s-ar fi retras din F1? El asa a declarat. Ca vrea doar 3 titluri mondiale.
ssilviu
blink.gif Unde a zis el asta?
TMihai
QUOTE
Pilotul spaniol de Formula 1 Fernando Alonso a declarat, într-un interviu dat postului Telecinco, că se va retrage după ce va câștiga al treilea titlu mondial, informează ziarul Gazzetta dello Sport. "Când voi câștiga al treilea titlu mondial mă voi retrage. Acesta a fost obiectivul meu de când mi-am început cariera", a spus pilotul de 25 de ani. Alonso a câștigat, duminică, pe circuitul de la Interlagos, al doilea titlul de campion mondial, după cel reușit în 2005.


Cu google se gasesc mai multe surse
sandman_
Asta imi amintesc si eu. De-aia s-a infipt cu masina in zidul de la virajul 5 la Fuji, ca sa nu il trimita TMihai la plimbare biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
TMihai
Asa-i, era pacat sa ratez cursa din Japonia icon_mrgreen.gif A meritat sa ma trezesc de la 7 sa-l vad cum isi dezintegreaza masina sofer2.gif
Fernandel cauta echipa cu masina buna, care sa-i ofere statut de pilot nambar uan, coechipier sclav si opus lui Hamilton (adica noob). Ofera fitze de dublu campion mondial si o arhiva cu mailuri bonus! Optional ii poate scoate pe mecanici si ingineri din sarite cu declaratii prin presa.
Sursa
sorin_f39
QUOTE(ssilviu @ 2 Oct 2007, 13:28)
blink.gif  Unde a zis el asta?
*



Sper ca ai citit mai sus. wink.gif


In alta ordine de idei, sper sa continue schimbul de generatii; adica poate Ralph Schumacher, Fisichella, Coulthard etc. vor lasa loc la altii mai tineri si mai motivati.
TinCup
Hamilton este investigat de FIA pentru modul in care a condus in spatele safety car'ului.
Stirea: http://www.planet-f1.com/story/0,18954,3213_2777877,00.html
Filmuletul in care se vede clar (spun eu) vina lui Hamilton la ciocnirea dintre Webber si Vetter:

TMihai
Parca vad ca-l descalifica doar de dragu' de a relansa campionatul in ultimele 2 curse rolleyes.gif
sorin_f39
Nu e singurul viraj in care Hamilton a mers mai "neconventional" in spatele safety -car -ului, dar nu cred ca va pati ceva. A castigat pe meritul lui cursa si asa ar trebui sa ramana.
dantes
QUOTE
A castigat pe meritul lui cursa si asa ar trebui sa ramana.


Dupa ce am vazut faza, nu stiam de ce Vettel disparuse... ERA PRIMUL ! si avea sanse sa termine pe podium cel putin... Asa ca nu pot sa zic "ca a castigat pe merit"... Vettel isi setase masina bine si mergea bine si putea castiga sau oricum se schimba cursul evenimentelor din cursa...
sorin_f39
Multe s-ar fi intamplat, spre exemplu, si daca Ferrari nu ar fi comis-o cu pneurile la inceput.
Nu-l agreez pe Hamilton, insa cred ca investigatia ce se face asupra lui este, sa o numesc frumos, exces de zel din partea FIA.
dantes
Ia uite de ce a avut Ferrari probleme cu cauciucurile radmasa.gif

QUOTE
Ferrari Track Down I.T. Error
The Ferrari I.T. guy has finally found out why it took over an hour for the e.mail sent out by the stewards at the Japanese GP to reach Jean Todt's computer. Apparently the 160GB laptop was almost full to capacity and the operating system was working at a tenth of its default speed.

However, after deleting 899 screensavers of Michael Schumacher the machine was back to normal again.


Sursa...prima din calup.
sorin_f39
radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

Frate, astia nu-s normali daca declara asa ceva!!!

De ce naiba nu spun pur si simplu: Am gresit, asta este, suntem oameni si nu roboti. Ce e asa greu de recunoscut? E de rasul lumii sa vii cu asemenea declaratii!
paulp
E goanga wink.gif Fac si ei haz de necaz smile.gif
TMihai
Nici o penalizare pt Hamilton

Sursa
dantes
In urma greselii, J. Todt va fi inlocuit...asa cica sunt zvonurile..inca nu am gasit nimic oficial.
sorin_f39
Hamilton este in forma mare; dar, cu toate astea, cred ca nu va castiga maine cursa. As paria pe Raikkonen.

Din contra, Jean Todt nu trebuie sa plece. Ba mai mult, echipa Todt - Brawn trebuie intregita.
grosse inkultur
"Fun" club-ul spaniol al lui Hamilton a pus un joc pe site:
kick hamilton

DigitalScribe
radmasa.gif
grosse inkultur
Ron Dennis refuza sa invinuiasca echipa sau pe Hamilton pentru abandon:
http://www.planet-f1.com/story/0,18954,3213_2785689,00.html
Hamilton se pare ca recunosate ca a fost greseala lui.

ohmy.gif
sorin_f39
[attachmentid=1627414364]

Asa e bine???
grosse inkultur
Eres un racista!

Viitorul lui Fonzo se va decide dupa cursa din Brazilia:
Alonso future to be decided

Cred ca voi dubla numarul de fani ai echipei Super Aguri prin sustinerea mea!
sorin_f39
Se retrage si Wurz.

Inca ii mai astept pe Fisichella, Trulli, Coulthard si R. Schumacher.
dizzy
Informatie de la INFOPRO
Alonso inapoi la Renault pt anul urmator.
Ma bucura treaba asta, desi speram sa-l vad la Feri!
La anu' Hamilton la Maci, Kimi la Feri, Alonso la Reni, o sa fie interesant!
sorin_f39
De unde stii de Alonso?
Pe site -ul oficial al F1, pe care il consider cel mai credibil, nu apare nimic in sensul asta.

11 Oct 2007, 21:10:
Am vazut ceva pe internet, cum ca Alonso ar fi semnat pe 3 ani cu Renault, dar pana nu vad pe site -ul F1 nu cred 100%.
ssilviu
According to German Newspaper “Bild” and Spanish publication “Autopista” Fernando Alonso has already signed a letter of intent to join the French contructor & his old team Renault for the next season. Renault’s team boss Flavio Briatore is also reported to meet the Spaniard to talk about his next years contract and Renault’s car “R28”.

It was on the cards as Alonso’s relationship with his current employer has hit rock-bottom over spygate scandal when he blackmailed Ron Dennis as Dennis was not ready to give him advantage over Hamilton in the track. His relationship with his teammate Lewis Hamilton was also reportedly bad.

The reigning double world champion will leave the yoke based team next year to join Renault only if he can successfully negotiate an end of his Mclaren Deal.

The news of Alonso’s likely return to Renault follows reports that Toyota was offering the Spaniard a record retainer to switch to the Japanese car giant for 2008.
The German Sport Publication “Bild” also reported that the Cologne based team was prepared to dish out US $150 million for a three year deal an amount that was earned by Michael Schumacher at Ferrari towards the end of his illustrious career.

dantes
Un comisar de cursa va fi cu ochii pe McLaren. Stirea aici.

Interesant e ca Ron Dennis iar a scapat porumbelul pe gura si se pare ca se confirma faptul ca in china lui alonso i-ar fi umflat mai mult pneurile si asa nu a ajuns sa se califice mai sus...
Si porumbelul ca hamham se batea de fapt cu alonso nicidecum cu kimi si nu-i interesa ca era primul kimi...

PS: Tot bildu' zicea ca se intoarce schumi...eu nu-i mai cred pana nu vad ceva oficial
sandman_
Saracu' Alonso; inconjurat de conspiratii la tot pasul. dry.gif dry.gif dry.gif Mai bine si-ar vedea de curse decat sa declare aiureli la presa.
Ca Ron Dennis e un idiot si mai mare si declara ca echipa lui concureaza impotriva propriului pilot, e alta poeste...
Daca chiar vor vrea sa-l "sape" pe FA la Interlagos, il vor sapa si supravegheati de FIA.

Referitor la ce spune "Bild", eu nu mai cred de mult timp ce scriu tabloidele. Chiar si acolo se spune ca ar fi o forma de intelegere intre FA si Briatore, insa totul depinde de Ron Dennis, asa ca pana pe 22.10. nu vor fi decat speculatii.
TMihai
Deocamdata plecarea lui Alonso la Reno e doar un zvon. Insa plecarea de la Mclaren cred ca e 80% sigura. Totusi daca Alonso isi pastreaza atitudinea razboinica si paranoia legata de sabotaje imi e teama ca nicaieri nu se va simti ok. Si sa fim seriosi...piloti tineri si promitatori sunt destui.
ssilviu
La Renault s-a simtit foarte bine icon_mrgreen.gif imbratisare.gif imbratisare.gif
sorin_f39
Atunci sa se duca la Renault!

dadu
dupa ce a plecat de la constructorul campion doar pentru mai multi bani?
ssilviu
Cine a zis pentru ca a plecat pentru mai multi bani?
TMihai
Contu' lui.
ssilviu
Si atunci de nu s-ar duce la Toyota?
TMihai
A zis ca nu e amator de sake. Si ca nu-i sta bine in combinezon alb-rosu.
sandman_
QUOTE(ssilviu @ 12 Oct 2007, 08:46)
La Renault s-a simtit foarte bine  icon_mrgreen.gif  imbratisare.gif  imbratisare.gif
*



Alaturi de marele Giancarlo Fisichella. Si chiar si in acele conditii, cand ceva n-a mers bine s-a plans de lipsa de sustinere. Sunt curios ce s-ar intampla daca l-ar bate HK intr-una din primele 3 curse biggrin.gif .
TMihai
Ii spune lui Briatore sa-l declare no.1 altfel ii da telefon lui Mosley icon_mrgreen.gif
ady85btz
visu frumosss s-a terminat...sau urat pentru el icon_mrgreen.gif
"Fernando Alonso, de la McLaren Mercedes, a semnat, conform cotidianului german Bild, un contract valabil pentru următorii trei ani cu Renault, începînd din 2008. Hotărîrea pe care Alonso a luat-o poate fi din cauza relațiilor reci dintre el și Lewis Hamilton, colegul său de echipă, și șeful Ron Dennis. Înaintea ultimei curse, Alonso ocupă locul secund, avînd patru puncte mai puțin decît Hamilton"
Sursa
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.