Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: preturi estimative
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
mike2madalin
Buna, saptamana asta vreau sa segmentez motoru, si sa schimb discul de ambreiaj daca mi`ati putea da ceva preturi si inca ceva sa`mi ziceti ce ar mai putea fii dus la ea? (ambreiajul patineaza) la ambreiaj doar discul?, si la segmentare cam ce ar mai trebui sa iau pe langa segmenti.
Va multumesc
argon
In functie de cum arata placa de presiune si rulmentul, se decide la fata locului daca trebuie tot kitul de ambreaj, sau doar discul. Doar discul costa ~800 000 de Conex si 1 mil si ceva de uzina parca.
La motor pe langa segmeti mai trebuie garnitura chiulasa, 3 litri de antigel, 3 de apa distilata, si eventual ulei.

Dar esti sigur ca scapi doar cu segmentare? vezi ca nu tine decat ~30 000 km.
mike2madalin
stiu ca nu tine mai mult.. dar nu prea dispun de fonduri acu si ma gandeam ca o solutie temporara setu motor parca e 4/5 mil nu ? pe cand segmenti bate pe la vreo 900 de mii?
R8<1100>
Segmentii de uzina sunt 48 de lei, iar Goetze costa 58 de lei. Sunt si segmenti polonezi in jur de 37 de lei. Pe langa cele spuse de Argon este necesar sa cumperi si un set de garnituri de baie de ulei (semiinelele de cauciuc si garniturile de pluta) si o garnitura de galerie admisie - evacuare.
mike2madalin
va multumesc. smile.gif
argon
Vezi cu garniturile alea de la baie, ca de multe ori sunt mai bune cele vechi decat gunoaiele ce se vand in magazine.
mike2madalin
aaa si inca o intrebare dupa segmentare tre facut rodajul ? sau se face doar cand se schimba tot setul ?
andutzu
QUOTE(R8<1100> @ 25 Jun 2006, 19:39)
Segmentii de uzina sunt 48 de lei, iar Goetze costa 58 de lei. Sunt si segmenti polonezi in jur de 37 de lei. Pe langa cele spuse de Argon este necesar sa cumperi si un set de garnituri de baie de ulei (semiinelele de cauciuc si garniturile de pluta) si o garnitura de galerie admisie - evacuare.
*


Unde ai vazut tu segmenti de uzina cu 48 de lei?!. Segmentii originali de uzina sunt peste 100lei. Sunt fff buni, mie mi-au parut mult mai buni decat goetze.
anndi
segmentii de uzina am vazut eu cu 100 lei cu tot cu garnitura de chiulasa. iti mai trebuie garnituri baie de ulei, eventual ceva semeringuri bulite. ulei. si daca tot dai jos chiulasa nu ar strica si un plan la chiulasa sa nu tre trezesti ca ii putin curba si dupa aia iti faci numai probleme. in cazul asta nu ar strica sa arunci 1 ochi si la supape si deja ai ajuns la 170-200 lei. Dar inainte sa cumperi segmentii sa te uiti bine la camasi si la pistoane ca daca sunt duse bagi segmentii degeaba. Daca setul e uzat prea tare dupa 1000 de km motorul e la fel ca si ininte de segmentare. Recomand sa bagi numai piese de uzina in ea ca diferenta de pret de la 1 producator la altul se resimte mult mai tare in calitatea pieselor. Bafta si spor(t) la treaba.
mike2madalin
NU STIU ca inca nu am dus masina la mecanic sa o desfaca, dar acu de vreo 1 sapt.. imi umezeste in fiecare zi bujia 4 (cea din fata)aia e umeda si cu calamine iar restu sunt doar afumate, si scoate un fum negru de numa.
aa si scuze wink.gif ca intervin iara`si sambata am de facut un drum pana la cluj` eu sunt din oradea si ma gandeam ca daca pot sa merg cu ea daca o segmentez sau nu tre fortata precizez ca fortatul ar fii doar piatra craiului..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.