Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: nu mi se mai aprind becurili de la bord
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Merlucius
mai precis e vb de beculetele de avarie pt apa si ulei, precum si indicatorul de benzina - acul care nu se mai misca de la pozitia 0. In rest functioneaza totul din bord inclusiv becul de semnalizare/avarie care este in acelasi ceas cu avariile de apa/ulei. Sigurantele sunt bune si nu stiu la ce sa ma mai uit sa vad ce si cum huh.gif
Ov
daca ai 1300 (ca in semnatura) vezi ca bordul are niste trase care au prostul obicei de a se strica. Da ceasurile jos si verifica daca e bun cablajul
Merlucius
Da' n-a umblat nimeni la ele! Ce le-a apucat asa deodata, pt. ca dintr-o data nici unul nu s-a mai aprins !? Si ce legatura ar avea acul pt benzina cu ceasul martorilor? Dreaq s-o ia de masinutza ca ma face de ras acum dupa un an fara reprosuri tongue.gif
Ov
cum ti-am zis, pe spate sunt niste lamele care fac legaturile dintre partea stanga si cea dreapta a ceasurilor (sar peste kilometraj). Acolo trasele au prostul obicei de a se intrerupe. Da jos bordul (iti ia max 10 min) si uita-te.
Din amintirile mele (am avut 1300 acu' 3 ani) ca sa-l dai jos trebuie doar sa scoti mufele din spate (2 parca) si cablul de km dupa care ai niste cleme in partea de sus care trebuie sa le apesi si tragi bordul "in spate" si-l scoti prin stanga volanului.
Merlucius
Deci o rezolv: duc titiul la mecanicu' de cartier, el il suie pe CRIC (nu pe krik) si munceste la roata iar eu ma sui in titiu si muncesc la sarme de bord. Facem concorenta, care termina primul bicycle.gif


Daca mai scrii cu limbaj "mirc"..iei vacanta.
Citeste regulamentul!
diaconuliviu
Crezi ca o sa te lase sa te urci in ea sa-ti faci de cap cu el muncind la roata?
Poate pe elevator sau superasigurata, altfel, cine risca sa te fitii tu acolo si sa dobori masina de pe cric cu ala sub ea?
Merlucius
unsure.gif
electric
cred ca cel mai simplu ai verifica sonda de ulei pentru bec ( cea mai mica ) pune firul ce vine la ea si vezi daca se aprind becurile , cu contactul pus .
Merlucius
nuuu... deja s-au rezolvat toate problemele astazi. De dimineata inainte sa plec cu titiul la mecanic am mai aruncat un ochi pe la motor si am gasit o siguranta suuuus , sub rezervorul de apa pt parbriz - era arsa.Si uite asa a scapat cu viata mecanicul mai ales ca s-a achitat de sarcina si cu rulmentii noi nu mai are probleme nici roata scandalagie. biggrin.gif

@electric: pai ziceam mai sus ca nu se aprind/misca mai multe chestii pe la bord in acelsi timp deci nici nu ma gandeam ca sonda de ulei ar fi avut ea singura vreo problema smile.gif

Multumesc tuturor pt sfaturi
PS. diaconliviu, mecanicul iti datoreaza viata ! icon_mrgreen.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.