Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Identificare Dacia 1300
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Bujye
Salut.Am o Dacie din 1972,nu mai are nimic original pe ea,nici macar motorul desi seria e identica cu cea din CI,are elemente de 1310.M-a respins la ITP pe motiv ca trebuie sa ma duc la rar sa-mi poansoneze seria sasiu in compartimentul motor,pe oala amortizorului drept.Cica asa se procedeaza de ceva timp.Eu am seria originala in portbagaj,deasupra rotii de rezerva.Am auzit ca trebuie sa mai fie undeva in spatele aerisirilor aripilor spate.Stie cineva mai exact unde,vreo poza ceva?E adecarat motivul pentru care m-a respins?Va multumesc
alinakes
Din cate stiu eu cam acolo la amortizor sunt scrise sau undeva pe langa scaunul dreapta fata !

Daca ai actele originale ale masini nu ar trebui sa ai probleme la RAR , decat ceva drumuri si bani in plus !

Seriile se inscriptioneaza pe parti nedemontabile ale sasiului masinii !

Si da , din cauza asta te-au respins ! Ei au tot interesul sa iti ia banii la ITP dar trebuie sa ai actele in regula !
B 75 UAP
QUOTE(Bujye @ 28 Jun 2006, 22:14)
Salut.Am o Dacie din 1972,nu mai are nimic original pe ea,nici macar motorul desi seria e identica cu cea din CI,are elemente de 1310.M-a respins la ITP pe motiv ca trebuie sa ma duc la rar sa-mi poansoneze seria sasiu in compartimentul motor,pe oala amortizorului drept.Cica asa se procedeaza de ceva timp.Eu am seria originala in portbagaj,deasupra rotii de rezerva.Am auzit ca trebuie sa mai fie undeva in spatele aerisirilor aripilor spate.Stie cineva mai exact unde,vreo poza ceva?E adecarat motivul pentru care m-a respins?Va multumesc
*


ce tampiti... de ce sa o repoansoneze?? ai mai incercat si la un alt service? in spatele aerisirilor de pe aripile din spate, se gaseste doar anul de fabriatie, undeva pe la mijloc, intr-un cerculet..
CiprianPJM
Vor sa il repoansoneze din doua motive: 1) Ca sa te taxeze; 2) Ca sa fie mai simplu pentru oamenii care verifica. Sa nu tina ei minte, puii tatii, ca poate seria de sasiu sa fie in alta parte. La mine (dacie din `94) am seria de sasiu poansonata pe oala amortizorului, in compartimentul motor. Oala are capatul oarecum patrat, seria e stantata pe latura dinspre fatza masinii. Simplu. Asa vor sa faca si la tine.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.