Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: se schimba greu vitezele
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
cristi_a17
Salut .
Dacia mea e din '75 de la un batranel ,sas.
Cutia de viteze ma impresionat cel mai mult cand am cumparat masina , merge excelent,schimba la rece foarte frumos dar cand am fac vreo 30 -40 de km drum mixt(si in oras si in afara orasului )schimba foarte greu in orice treapta . Se simte in maneta de viteze de parca sa umflat ceva si o retine din miscare(sub masima e totul bine), si imi scartaie ciudat, nu scartait de metal, alt ceva. Ce sa fie? A mai patit cineva ceva asemanator. Ma puteti ajuta cu sfaturi?
Multumesc!
argon
Ulei in cutie mai ai? si daca da, de care?
cristi_a17
QUOTE(argon @ 29 Jun 2006, 18:05)
Ulei in cutie mai ai? si daca da, de care?
*



Da, am ,e ulei de transmisie de la Lukoil vreo 8 lei litrul. Verific constant nivelul, nu scapa decat pe la planetare(problema vesnica de la cutia in 4 viteze) dar si acolo foarte putin. Oricum sunt constient ca trebuie sa merg la mecanic dar sa stiu la ce sa ma astept si la cat sa pun deoparte. unsure.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.