Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme frane Dacia 1300
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
AdrianP
Salutari la toata lumea !!!
Va rog ajutati-ma la diagnosticarea sistemului meu de franare.
Am pedala moale si daca tin mult apasat pe ea coboara pana la podea.
Mentionez ca am toate garniturile noi, furtune noi si nu vad sa curga pe nici unde.
M-am uitat si sub bord la pompa de franare (cu simpli circuit) si nu se vede nimic.
La pompa centrala am schimbat doua seturi de garnituri si tot asa merge.
Singurul inconvenient este ca lichidul de frana este expirat si pe deasupra am mai complectat nivelul in paharul pompei cu lichidul recuperat la aerisire. Poate acest lichid sa inrautateasca asa de mult franarea? M-am uitat si in paharul pompei centrale si nu vad dea presiune inapoi pompa.
Credeti ca numai lichidul de frana face aceasta problema. Mai reamintesc, ca nu vad sa curga lichid pe nici unde.
Merlucius
Parerea mea: tine apasat mult de tot pana incepe sa curga pe undeva lichidul bun/prost cum ar fi el. Un lucru e clar: nu se evapora ci curge pe undeva deci sigur il vei vedea sub forma de pata ph34r.gif
AdrianP
O sa incerc si asta, dar eu nu am remarcat sa-mi scada nivelul lichidului de frana in pahar. Cum pot sa vad daca pompa centrala este buna (fara sa o inlocuiesc, pentru ca nu am alta si nu as vrea sa cumpar una de pomana)?
argon
Pune pe cineva sa apese frana si uita-te daca se fac bule in borcan.
Dyda
Daca unul din consumatori pierdea lichid, la cite pedale ai facut trebuia sa ramii fara lichid in vas.
Si cum tu nu ai specificat ca ai ramas fara lichid in vas , defectul este la gharniturile din pompa, acestea permit lichidului sa treacape linga ele ajungind inapoi in vas. posibil sa fi inlocuit garniturile cu unele noi, dar la montare ai ciupit , rupt una din garnituri sau lichidul prost a atacat garnitura sau materialul prost din garnituri a fost atacat de catre lichid.
AdrianP
Am facut asta si nu am vazut bule decat atunci cand eliberez pedala, ceea ce cred ca este normal pentru ca vine presiune din sisten, nu?
Dar cand apas pedala nu apare lichid sau bule.
Ce licid sa cumpar, sau mai bine zis care este diferenta intre DOT3 si DOT4?
argon
nu e normal sa apara bule nicicand.
AdrianP
Am gresit, nu apar bule ci lichid.
argon
Stai ca nu inteleg, cum vezi ca apare lichid in borcan?
AdrianP
Se formeaza in centrul suprafetei de lichid din borcan un fel de cupola semisferica de lichid. Ceva asemanator cu eruptiile vulcanilor de noroi.
driverx
QUOTE(AdrianP @ 30 Jun 2006, 10:51)
Se formeaza in centrul suprafetei de lichid din borcan un fel de cupola semisferica de lichid. Ceva asemanator cu eruptiile vulcanilor de noroi.
*



Mai schimba garniturile de la pompa. Nu e normal.
gt_
mai mult ca sigur garniturile de la pompa e de vina! daca zici ca nu pierde lichid!! cel mai bine iei un chit de reparatie pompa cu tot! biggrin.gif
Axll
decit sa te tot chinuii sa schimbi atitea garniturii, mai bine cupara o pompa dublu circuit pe 3 conducte ( noua de preferat) si ai scapat de probleme. daca o montezi la un service mai ai si garantie si te-ai scos.
multa bafta
AdrianP
Baieti, am izolat pompa de frana cu dopuri si pedala beton.
Leg doar roata fata stanga, pedala beton.
Leg si roata fata dreapta, pedala pana la podea.
Dar nu curge nimic pe la roata dreapta. O sa schimb din nou garniturile.
Cum poate sa piarda presiunea daca nu curge lichid de frana?
menta
pompa mea o mare zgarietura pe interior si scapa lichid pe langa garnituri... dar se manifesta un pic altfel:
La inceput tine... daca apasam mai tare se inmuia pedala pana la un moment dat si apoi tinea iar
sobolan
1.vezi in interiorul pompei(corpul pompei) sa nu aiba urme de uzura, zgarieturi ca altfel degeaba pui garmit. noi...daca da , ia-ti alta pompa
2.daca nu ai probl. cu ce am zis mai sus ia-ti un set de garnit noi, nu de alea ieftine...
3.ai grija cum le montezi(sensul lor ,ai grija nu le ciupi)
4.aerisire....ar trebui sa ai frana...
Dyda
QUOTE(AdrianP @ 7 Jul 2006, 20:41)
Baieti, am izolat pompa de frana cu dopuri si pedala beton.
Leg doar roata fata stanga, pedala beton.
Leg si roata fata dreapta, pedala pana la podea.
Dar nu curge nimic pe la roata dreapta. O sa schimb din nou garniturile.
Cum poate sa piarda presiunea daca nu curge lichid de frana?
*



Ai aer mult pe circuitul dr. Aerul se comprima mai mult decit lichidul si astfel iti trebuie mai muklta cursa si lichid ptr a ajunge la presiune.
Fa aerisire mai buna si la dr.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.